Vajinada Kaşıntı

Vücudumuzda bazen farkedemediğimiz anlık olarak gelip geçici kaşıntılar olabildiği gibi, bazı bölgelerimizde süreklilik gösteren ve rahatsız edici kaşıntılar meydana gelebilir. Özellikle bu kaşıntıların meydana geldiği bölgeler makat, vajina veya kasıksa bu rahatsızlık artış gösterir. Çünkü bu bölgelerde oluşan kaşıntılar toplum içerisinde olduğunda psikolojik olarakta kişiyi olumsuz yönde etkilemektedir. Vajina kaşıntısı konumuza sebepleri ile devam edelim.

vajina-kasintisi-neden-olur

Vajina kaşıntısı neden olur ?

Mantar enfeksiyonu
Hamilelik, diyabet, cinsel ilişki ve antibiyotik kullanımları sonucunda vajinal kaşıntılar oluşabilir. Mantar enfeksiyonunda kaşıntı, yanma ve beyaz renkte akıntılar olabilmektedir.

Bakteriyel vajinosis
Her sağlıklı vajenin, mikrobik bir yapısı bulunmaktadır. Bu mikrobik dengenin hasar görmesi ve bozulması enfeksiyon oluşmasına neden olmaktadır. Bu sebeple meydana gelen kaşıntılarda yanma, akıntı ve balık kokusuna benzer koku görülmektedir.

Cinsel ilişki ile birlikte geçen hastalıklar
Cinsel ilişki ile partnerinizden bulaşabilecek genital siğiller, trikomonas, gonore gibi rahatsızlıklar kaşınmaya sebep olmaktadır.

Menopoz
Menopoz dönemine giren kadınlarda östojen hormonu azalması meydana geldiğinden dolayı, vajina duvarlarında incelme ve kuruma görülür. Dolayısıyla bu oluşan hassaslık ile kaşınma şikayetlerine maruz kalınabilir.

Emzirme
Menopoz döneminde olduğu gibi emziren annelerde de östrojen hormonu azalması olduğundan, kaşınmalar meydana gelebilmektedir.

Kimyasallar
Kullanılan kremler, duş alırken kullanılan sabun, şampuan ve duş jelleri ile çamaşırlarınızı yıkadığınız yumuşatıcı, deterjan gibi ürünler kaşıntıya neden olabilmektedir. Ayrıca kullanılan tuvalet kağıtlarıda bu şikayete yol açabilir.

Lichen sklerozis
Vulvada beyaz alanlar oluşturan, nadir görülen bir durumdur. Daha çok menapoz, diyabet hastaları, tiroid hastalarında görülür. Kaşıntı yapar.

Diğer nedenler
İdrar kaçırılması veya herhangi bir nedenden dolayı iç çamaşırın ıslak kalması şikayete yol açabilir.

Vajinal kaşıntı nasıl önlenir ?

– %100 pamuk iç çamaşırı kullanmaya özen gösterin.
– İç çamaşırınızı hergün düzenli olarak değiştirmeye gayret gösterin.
– Sentetik ve sıkı (dar) giyimlerkullanmayın.
– Islak iç çamaşırı ve bikini ile oturmamaya özen gösterin.
– Evinizde müsait olduğunuz durumlarda iç çamaşırı kullanmayabilirsiniz.
– Her gün duş alın. Vajinal bölgede herhangi bir şampuan, duş jeli veya sabun kalmamasına dikkat edin. Bu bölgede kese kullanmayın. Nazik olun.
– Vajinanızın içini yıkamayın.
– Cinsel ilişki sırasında kondom kullanın.

http://www.vajinalkasinti.com/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018