Vajinada Kaşıntı

Vücudumuzda bazen farkedemediğimiz anlık olarak gelip geçici kaşıntılar olabildiği gibi, bazı bölgelerimizde süreklilik gösteren ve rahatsız edici kaşıntılar meydana gelebilir. Özellikle bu kaşıntıların meydana geldiği bölgeler makat, vajina veya kasıksa bu rahatsızlık artış gösterir. Çünkü bu bölgelerde oluşan kaşıntılar toplum içerisinde olduğunda psikolojik olarakta kişiyi olumsuz yönde etkilemektedir. Vajina kaşıntısı konumuza sebepleri ile devam edelim.

vajina-kasintisi-neden-olur

Vajina kaşıntısı neden olur ?

Mantar enfeksiyonu
Hamilelik, diyabet, cinsel ilişki ve antibiyotik kullanımları sonucunda vajinal kaşıntılar oluşabilir. Mantar enfeksiyonunda kaşıntı, yanma ve beyaz renkte akıntılar olabilmektedir.

Bakteriyel vajinosis
Her sağlıklı vajenin, mikrobik bir yapısı bulunmaktadır. Bu mikrobik dengenin hasar görmesi ve bozulması enfeksiyon oluşmasına neden olmaktadır. Bu sebeple meydana gelen kaşıntılarda yanma, akıntı ve balık kokusuna benzer koku görülmektedir.

Cinsel ilişki ile birlikte geçen hastalıklar
Cinsel ilişki ile partnerinizden bulaşabilecek genital siğiller, trikomonas, gonore gibi rahatsızlıklar kaşınmaya sebep olmaktadır.

Menopoz
Menopoz dönemine giren kadınlarda östojen hormonu azalması meydana geldiğinden dolayı, vajina duvarlarında incelme ve kuruma görülür. Dolayısıyla bu oluşan hassaslık ile kaşınma şikayetlerine maruz kalınabilir.

Emzirme
Menopoz döneminde olduğu gibi emziren annelerde de östrojen hormonu azalması olduğundan, kaşınmalar meydana gelebilmektedir.

Kimyasallar
Kullanılan kremler, duş alırken kullanılan sabun, şampuan ve duş jelleri ile çamaşırlarınızı yıkadığınız yumuşatıcı, deterjan gibi ürünler kaşıntıya neden olabilmektedir. Ayrıca kullanılan tuvalet kağıtlarıda bu şikayete yol açabilir.

Lichen sklerozis
Vulvada beyaz alanlar oluşturan, nadir görülen bir durumdur. Daha çok menapoz, diyabet hastaları, tiroid hastalarında görülür. Kaşıntı yapar.

Diğer nedenler
İdrar kaçırılması veya herhangi bir nedenden dolayı iç çamaşırın ıslak kalması şikayete yol açabilir.

Vajinal kaşıntı nasıl önlenir ?

– %100 pamuk iç çamaşırı kullanmaya özen gösterin.
– İç çamaşırınızı hergün düzenli olarak değiştirmeye gayret gösterin.
– Sentetik ve sıkı (dar) giyimlerkullanmayın.
– Islak iç çamaşırı ve bikini ile oturmamaya özen gösterin.
– Evinizde müsait olduğunuz durumlarda iç çamaşırı kullanmayabilirsiniz.
– Her gün duş alın. Vajinal bölgede herhangi bir şampuan, duş jeli veya sabun kalmamasına dikkat edin. Bu bölgede kese kullanmayın. Nazik olun.
– Vajinanızın içini yıkamayın.
– Cinsel ilişki sırasında kondom kullanın.

Makatta Kaşıntı

makatta kaşıntıMakat bölgesinde kaşıntı sorunu değişik sebeplere bağlı oraya çıkmış olabilir .Sebep bulunup sorun tedavi edildiğinde kaşıntı da ortadan kalkar. Son derece sıkıntı verici bir durum olup tedavi sonlanana kadar pomad kullanarak makata kaşıntı sorununun giderilmesi kişiyi rahatlatır .Ayrıca hemoroid fissür gibi makat bölgesi rahatsılıklarına bağlı gelişen kaşıntıların hastalıkların tedavi edilmesinden önce bölgesel pomad kullanarak giderilmesi kaşımaya bağlı bölgesel oluşabilecek tahriş ve deri lezyonlarınıda engeller.Asıl hastalığın tedavisinin yapılmasına engel teşkil etmek kişi ve makat bölgesi pomadla tedavisi sonlanana kadar rahatlamış olur
Makatta Kaşıntı Nasıl İyileşir
Anüs ve civarı aşırı derecede temizlenmemelidir,aşırı temizlik bu bölgenin koruma faktörlerini de yok edeceğinden kaşıntıya sebep olabilmektedir. makatta kaşıntı sebepleri arasında en sık görülen bu aşırı hijyendir. Bölge sadece duru su ile yıkanmalıdır, banyoda ve tuvalette sabun, şampuan ve duş jeli gibi kimyasallar makat bölgesinin temizliğinde kullanılmamalıdır.
Hatta saçlar şampuanlandıktan sonra durularken baş öne eğerek durulanmalı bu şekilde kalçaların arasına şampuan köpüğü gitmesine engel olunmalıdır.
Anal kaşıntının en sık görülen 2. Sebebi bölgenin nemidir.Fazla nem hastalığın oluşmasına,iyişemenin gecikmesine ve iyileştikten sonra tekrarına sebep olabilmektedir.Tuvalet ve banyo sonrası makat bölgesi net bir şekilde kurutulmalı ve kruttuktan sonra iç çamaşır giyilmelidir.
Üçüncü sıklıkta gıdalar gelmektedir.Anüs kaşıntısı yapabilen turşu, patlıcan,domates ve bazı baharatlar tesbit edilmeli ve kaşıntı yapan ,kaşıntıyı azdıran yada iyileştikten sonra tekrar ortaya çıkmasına sebep olan gıdalar diyetten çıkarılmalıdır.
Kimyasal madde içeren ıslak mendiller bölgede allerji benzeri reaksiyone sebep olarak kaşıntı ve dermatit yapabilir bu sebeple bu tür temizlik ürünleri kullanılmamalıdır.
Dış hemoroidler havalanmayı azaltarak ve sürtünme sonucu kaşıntıya sebep olabilmektedir,Bu şekilde dış memeler varsa onlar ameliyat ettirilmelidir.
Dar pantolon ve elastiki iç çamaşırlar kalçaların arasının havalanmasını azaltacağı için nem ve terden geriye kalan kimyasallar sebebiyle kaşıntıya sebep olur.Dar iç çamaşırı,etek ve pantolon giyilmemeli ve rahat kıyafetler tercih edilmelidir.
Bazı kişilerde sentetik kıyafetlere karşı allerji benzeri reaksiyon olabilmektedir bu sebeple kaşınma sorunu olan kişiler pamuk veya penye giymelidir.
Kadın bağılarının iç yüzeyi sentetik olduğunda kaşıntı yapabilir pamuk iç yüzeyli kadın bağı kullanılmalıdır.
Aşırı kilo bölgenin hvalanmasını engelleyebileceğinden fazla kilolardan kurtulmak gerekir.
Taharetlenirken dışkı kalıntısı bırakılmamalıdır çünkü dışkı cildi tahriş ederek kaşıntıya neden olabilir.
Cilt hassaslaştığı için sert sürtünmeden korunmalıdır,tuvalet kağıdı aşırı sert sürülmemeli okşar gibi silinmelidir.
Kaliteli tuvalet kağıdıkullanılmalıdır çünkü toplama kağıttan üretilen ucuz tuvalet kağıtlarında kimyasallar olabilir.
Makat kaşıntı hakında verdiğimiz bilgilerle yardımcı olmaya çalıştık sizlere.
Hastslıkta önemli olan tedavidir ama daha önemlisi koruyucu hekimliktir,yani şikayetlerin ortaya çıkma oluşma sebeplerinden kaçınarak kaşıntı sorununu ise hastalığın tedavisinden daha öne alıp bölgesel rahatla sağlayıp tedavi aşamasında daha dingin olmak önemlidir
Son dönemde makat bölgesi kaşıntıları ve pişik tedavisinde pruzon pomad ilk kullanımdan itibaren şikayetleri azaltıp sorunun giderilmesinde etkili olmaktadır.

Makatta kötü koku gelmesi

makat-kokusu
-Anal fissür:kronik çatlakta pililer oluşur.Bu pililer genellikle çatlak tarafında ,çoğu zaman tek bazen birden çok sayıda,bazen küçük bazen de büyük olabilir.Bu pililerin altında yada çatlağın tabanında apseler ve fistül gelişebilir.Bu durumda hastalarda sarı renkli bazen kötü kokulu akıntı oluşur.
-Hemoroid: Hemoroidlerin dışarı çıkması durumunda kalın barsak salgısının dışarı çıkması nedeniyle ıslaklığa bağlı kötü koku ,hemoroid ameliyatından sonra yastıkçıkların fazla alınması sonucu bariyer görevini yerine getirememesi nedeniyle mukusun dışarı akması ve bunun sonucu ıslaklık ve buna bağlı kötü koku oluşur.
-Fistül: Anal kanal ile deri arasında normal dışı bir tünel oluşmasına anal fistül denir. Geçmişte bir apse sonucunda oluşan fistülden barsak içinden sıvılar bu tünelle makat bölgesine sızar ve ıslaklığa neden olur.Burada kötü koku oluşmasına neden olur.
-Egzema (seboreik dermatit, alerjik vs)
– İltihabi barsak hastalığı ( crohn )
-Mayasıl ( anal dermatit )
-Siğil : sümüksü bir akıntıya neden olur,bu akıntı da kokuya neden olur.
-Anal apse: Anüs çevresindeki enfeksiyonlar ve bunlara bağlı olarak oluşan iltihabi sıvılar da kötü kokuya neden olur.
-Makat kanseri:Bu bölge kanserlerinde değişik salgılar ortaya çıkabiliyor.Bu salgılarda ıslaklığa ve kötü kokuya neden olur.
-Makat sarkması : Dışkılama esnasında bağırsağın son kısmının dışarı sarkmasıdır. Anal bölgede ıslaklık ve kirlenme kötü kokuya neden olabilir
-Dışkı kaçırma
-kafaya takmak ; gerçekte koku yokken bu takıntı haline gelebilir ve oldukça sıktır.
Makatta köktü koku gelmesi halinde proctoloji uzmanına muayene olmalı aynı anda anoskop muayenesi yaptırıp teşhis koydurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018