Kıldönmesi Karydakis Ameliyatı

KIl dönmesi 15 farklı ameliyatla tedavi edilemktedir. Bu ameliyatlardan 10 kadarı klasik ameliyatlar diğerleri çağdaş ameliyatlardır. Karidakis ameliyatı klasik ameliyatlar arasında en kola uygulanan ve sonuçları en iyi olandır.

Kıl Dönmesi Ameliyatı

Karydakis Ameliyatı

Kıl dönmesi tedavisi için uygulanan flap yöntemlerinden biridir, D harfi şeklinde kesildiği için D flap de denmektedir. Diğer klasik flep yöntemlerine bir çok üstünlüğü vardır. Yunan bir cerrahın tarif ettiği ameliyattır,mantık olarak flap ameliyatlarına benzer yani yan taraftan cilt kaydırma ameliyatıdır. Yan taraftan kaydırılan cilt büyükçe bir baklava dilimi şeklinde ayrı bir parça halinde değil hafif kaydırma şeklinde yapılır.Kıl dönmesini içeren elips şeklindeki cilt kesiği tam ortadan değil ortanın bir tarafından daha fazla olacak şekilde yapılır ve az kesilen tarafın cildi orta tarafa çekilerek dikilir. Tekrar ihtimali % 5 civarıdır ve diğer flap ameliyatlarına yakındır.

Karydakis operasyonu üstünlükleri

Daha az iz kalır, özellikle kadın hastalar için önemlidir çünkü diğer flap yöntemlerinde kocaman bir Z harfi şeklinde iz kalır.
Uygulaması kolaydır, diğer flep yöntemleri 1 saate yakın sürerken karydakis operasyonu 30 dakika civarı sürer
Ağrı daha azdır çünkü kesilen cilt azdır
Daha az cilt kesildiği için kanama iltihap gibi riskleri daha düşüktür.

Karidakis ameliyatının olumsuzlukları

Mikro sinüsektomi ( bascom ) ameliyatına göre daha büyüktür
Gereksiz yere çıkarılan sağlam doku mikro sinüsektomiden çoktur.
Narkoz gerektirebilir
Hastanede yapılması gerekebilir
6-7 gün istirahat gerekebilir.
Tekniği bilen cerrah sayısı azdır.
Yataklı kurum gerektirdiği için daha pahalı bir yöntemdir.

Karydakis flep ameliyatı genel olarak değerlendirilidiğinde mikro sinüsektomi yöntemiyle diğer klasik yöntemler arasında bir yere konabilir çünkü mikro sinüsektomi kadar verimli ve rahattır klasik ameliyatlar gibi ileri düzey vakalara da uygulanabilir. Karidakis yapan bir cerrahla görüşüp konu hakkında ayrıntılı bilgi almadan diğer klasik flap yöntemlerine karar vermeyin.

Kıl dönmeniz varsa öncelikle çağdaş yöntemleri tercih edin, bulunduğunuz yerde çağdaş yöntemleri uygulayan cerrah yoksa ve de uzağa gidemiyorsanız o zaman karidakis ameliyatı yapmasını isteyin.

Hastaneye gittiğinizde ” kıl dönmesi ameliyatı olmaya geldim” demeyin ”pilonidal sinüs hastalığım var mikro sinüsektomi yöntemiyle ameliyat yapıyormusunuz” diye sorgulayın. İnterneti bilginizi bu düzeylere taşımak için kullanın.

Ameliyat İzi

Olabilecek en küçük kesik ile alındığı için minimal düzeylerde ameliyat izi kalır.

Karidakis yöntemi eski yöntemler arasında en son tarif edileni ve en başarılı olanlarıdır. Kolaylık açısından çağdaş yöntemlere daha yakındır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel saglik © 2018