Kafada yağ bezesi hangi bölüme girer?

Yağ bezesi vücudun her yerinde görülebilen yağ birikintileridir. En sık görüldüğü yer kafa derisidir. Cerrahi eğitimi alan her branş bunun ameliyatını yapabilir ama bu konuda en birikimli doktor gurubu genel cerrahlardır çünkü diğer branşlar bu tür ameliyatları pek yapmadığı için ayrıntısına hakim olamaz.

Kafada Yağ Kisiti Hangi Bölüme Gider

Hastalar kafa ile ilgili olduğunu düşünerek yanlışlıkla beyin cerrahisine gittiğinde genel cerrahiye sevk edilirler.


Aslında hangi branşın yaptığı değil hangi doktorun yaptığı daha önemlidir. Şöyleki; bu konuda birikimli olmayan bir cerrah sacı tıraş eder ve sonunda pansumanla kapatır bu da hastada ciddi sıkıntı yapar. Özellikle kadınlarda saçın yeniden uzaması uzun zaman alır, ortada kısa saçın olduğu alan çirkin görünüme sebep olur ve aylar içinde kapanabilir. Pansuman uygulaması da aynı şekilde dramatik görünme sebep olur.

İdea Klinik altı şubesinde de çok gerekli değilse kist alınacak bölgedeki saçlar tıraş edilmez ve işlem sonrası pansuman yapılmaz yani hasta kliniğe girdiği görünümle çıkar. Ameliyat olduğu belli olmaz. Okuluna işine dönebilir.

Yağ kisti

Yağ Kisti Alınan Yerde Saç Çıkarmı ?

Yağ kistleri küçükken basınç yapmadığı için saçlara zarar vermez ama çok büyüdüğünde o bölgedeki saç köklerini öldürebilir, eğer kökler öldüyse o bölgedeki saçlar çıkmaz. Basınç uzun süre devam ederse kist alınsa da saçlar geri çıkmaz. O bölgede saçsız bir alan kalmasını istemiyorsanız olabildiğince küçükken aldırmalısınız. Kitle küçükken aldırmanın bir diğer avantajı da kesilecek deri miktarıdır. Ne kadar büyükse kesilecek deri alanı da o kadar uzun olur. Ameliyatın yapıldığı yerde çizgi şekilnde veya balık kılçığı şeklinde saç olmayan bir iz kalır, işte bu izin küçük olması için şişlik büyümeden aldırılmalıdır.

Kafada Yağ Bezesi Tedavi Fiyatları

https://www.ideaklinik.com.tr/tedavi-fiyatlari/

Yağ bezelerinin tedavisi en küçük kesi ile 1 dakika kadar kısa bir sürede yapılmaktadır. İlk lipom 2000 TL, her eklenen lipom ise 1000 TL olarak ücretlendirilir. SGK’lı hastalarımızın ise ödeyecekleri tutar %50 indirimli şekildedir.

Lipom Nedir

Lipom kafa dışındaki vücut bölglerinde görülen deri altı yağlı dokudan kaynaklanan iy huylu tümördür. Tedavisi kafadakine benzer şekilde yapılır. Şöyle küçük bir fark vardır; kafadakiler alındıktan sonra deri gizli yani estetik dikişle kapatılamaz ama vücuttakiler estetik dikişle kapatılabilir, daha az iz kalması için gizli dikişle kapatılmalıdır.

Lipom Alma Fiyatları

Kafadaki kistlerle aynıdır. SGK sı olan hastalarda ilki 500 eklenen her beze 250 TL dir. Resmi sağlık güvencesi olmayan hastalar bunun iki katını öder.

Lipom Tehlikelimidir

Hayır ne lipomlar ne de kistler tehlikeli değildir, ancak hayati organlar civarında olanlar büyüyerek tehlike yaratabilirler. Mesela göz çukurundaysa büyüyerek gözü dışarı iter ve ciddi sorun yaratabilir ama başyta yazıldığı gibi bunlar kanserleşmez ve bu anlamda risk taşımazlar.

Lipom Hangi Bölüme Gider

Yine bu konuda da en tecrübeli branş genel cerrahidir. Vücudun neresinde olursa olsun tümüne hakim branş olduğu için cerrahla görüşülmelidir. Gerek kitlenin çıkarılması gerekse çıkarılan yerin dikilmesi konusunda yeterli tecrübeye sahip branştır ve her hastanede bulunmaktadır.

Sonuç olarak;

Kafadaki bezler bölgesel uyuşturmayla, tıraş edilmeden, pansuman gereksinimi olmadan, ertesi gün banyo yapacak şekilde genel cerrahi uzmanı tarafından alınabilir. Bir uygulamada 1 beze alınabileceği gibi çok sayıda almak ta mümkündür. Bir veya on tane almak uygulamayı değiştirmez. Op.Dr.Nizam KURTDERE Genel Cerrahi ve Medikal Estetik Uzmanı

https://www.ideaklinik.com/yag-bezesi-lipom-tedavisi.html

2 Yorum Var

Doktora Soru Sor
  1. Merhaba, babamın kafa derisinde yağ bezesi var, önceden küçüktü ama yakın zamanda iyice büyüdü, doktorlar alıp tahlil yapmak istiyor, sizce nerede yaptırmalıyız?
    Op. Dr. Atilla kaya
    05426210888 nolu telefona whatsappran fotoğraf gönderebilirsiniz. Bezenin durumunu değerlendirip tedavi edebiliriz. Iyi huylu bir oluşum ise yağ bezesi ise parça alıp incelemeye gerek yok. Mümkün olan en küçük kesiden çıkarıyoruz, fazla büyümesine izşn verirseniz o bölgedeki saçlarınız dökülür.

  2. başımda tam göze diagonal hizada saç dibinin başladığı alanda bir yağ kisti var. çok önemsemedim aslında ama aldırmak istiyorum. randevuyla mı gelmek gerekiyor? gelindiği gibi hemen gün içinde müdahale yapılabliyor mu?
    Op.dr.Altan KARAN
    Randevu almanız önemli değil ama çıkarken telefon etmeniz iyi olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel saglik © 2018