Gaz Kaçırma Tedavisi

GAZ KAÇIRMA NEDİR:

Gaz kaçırma gazın kontrolsüz bir şekilde yani istmeden anusten çıkmasıdır, anal inkontinans gazın kontrolsüz kaçması (inkontinansı ) olarak tanımlansa da aynı şekilde dışkıda (gaita inkontinansı ) kaçabilmektedir. Bu durum hastalığın düzeyine bağlıdır.

GAZ KAÇIRMA NEDENLERİ

Genel olarak makatı kapatan kasların hasarlanması veya zayıflamasıyla ortaya çıkar.
– İleri yaş özellikle kadınlarda daha sık olmakla birlikte 70-80 yaşını geçen insanlarda kasların zayıflamasıyla ortaya çıkar.
– Anal bölge ameliyatları; anüsü kapatankasların yanlışlıkla kesilmesiyle ortaya çıkar kesilen kas miktarına göre değişik türde kaçak olabilir.
– Bölge yaralanmaları; zoraki birşeyler sokmak, doğum sırasında bebeğin burnunun kasları kesmesiile yırtılma
– Anüs bölgesindeki ağır enfeksiyonlar furniye gangreni gibi
– Bazı nörolojik hastalıklar. (MS, alzheimer, vs)
– Çatlak tedavisinde uygulanan anal dilatasyon ( makatı aşırı  genişletme eskiden sık yapılırdı artık pek yapılmamaktadır )
-Barsak sarkması; kalın barsak her dışkılamada çıktığı için kasları yıpratır.

GAZ KAÇIRMA TEŞHİSİ

Genellikle teşhis hasta tarafından tanımlanmayla konur. Sebebi ve nasıl bir tedavi planlanacağını belirlemek amacıyla
Makat ultrasonu (ameliyatla ya da yaralanmayla kesilmiş olan kasın kesilme düzeyini tespit eder)
Makat elektromiyografisi (bölge kaslarının kasılma gücünün miktarını gösterir)
anal kanal dinlenme ve sıkma basıncının ölçülmesi ( anal manometri )
Defakografi

GAZ KAÇIRMA TEDAVİSİ

Tedavi hastalığın seviyesine ve sebebine göre değişir.
– Anüs egzersizi: Hafif kaçaklarda  yeterli olabilmektedir, makata kibrit çöpü kalınlığında cisim konur ve bu cisim isteyerek sıkılır böylece makatın kaslarında güçlenme sağlanır. Kigel egzerzisi denir. Çok başarılı değildir. Amaç bir anlmada anüse spro yaptırarak kasları güçlendirmektir.
Beklenen sonuç alınmazsa en etkili ve pratik yöntem dolsu enjeksiyonudur.
Makata dolgu enjeksiyonu iki şekilde yapılmaktadır
Geçici dolgu
Dudak ve yüz bölgesi gibi yerlerde estetik amaçlı yapılan dolgu malzemesi hiyaluronik asit ile doldurulur. Kullanılan ürünün kalitesine göre 3 ay ile 1.5 sene arasında etkilidir. Ucuz olanlar kısa etkilidirler, deneme amacıyla yapılarak alınacak cevaba göre kalıcı olanın planı yapılabilir
Kalıcı dolgu
Hastanın göbeği gibi yağlı alanlarından liposuction ile yağ dokusu alınır. Alınan bu kişinin kendine ait doku malzemesi işlenip anüste kaçağa neden olan yere enjekte edilir. Yağ dokusunun kişinin kendisinden alınmasından dolayı asla vücut ret etmez. İkinci seans gerekebilir ancak başarısı % 100 yakındır. Geçmişte uygulanan silikon yapısındaki maddeler çıkan sorunlar nedeniyle terk edilmiştir.

Gaz Kaçırma Ameliyatı

Başarısı çok düşük olduğu için pek yapılmamaktadır. Ameliyatta kesilen kaslar uç uca getirilerek dikilir ama özellikle en sık sebep olan çatlak tedavisinde yapılan LİS ameliyatında kesilen kas 2-3 kibrit çöpü kalınlığında olduğu için bulup dikmek çok zordur ve de başarısı düşüktür.
Anüsün tamamen tahrip olduğu durumlarda gracilis adlı bacak kası getirilerek yeni bir anüs kası yapılır, bu ameliyat ciddi tecrübe gerektiren bir ameliyattır. Bunun yerine hastanın hayatını zorlaştırsa da kalın bağırsak karın ön tarafına bağlanır yani kolostomi açılır.

Kaynak
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/fecal-incontinence/symptoms-causes/syc-20351397

31 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. İyi günler hocam.benim çok önemli bir sorunum var.benim aklıma hep gaz kaçırmak geliyor.bu hep bir yere oturunca ve sessiz bir ortam olunca böyle oluyor.sinifta derslere girmekten cok korkuyorum artık.hep bunu dusunuyorum.lutfen yardım edin daha önce böyle bir şey olmuyordu.ne yapmam gerekiyor.bunu nasıl engelleyebilirim.
  Op. Dr. Atilla KAYA
  gaz yapıcı yiyeceklerden uzak durmalısın,

 2. Merhaba hocam.ben 40 yasindayim karnim yani atletim terledigizaman bende aşiri derecede gaz oluyor.yaklasik 4 sene den beri oluyor.tedevisi varmi
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Klinik Genel Cerrahi Uzmanı
  Ani bölgesel ısı değişiklikleri (üşütme) gaz yapabilir. Başka önlemlerle rahatsızlığınızı azaltabilirsiniz.Ağzınız kapalı olarak yemeklerinizi çiğneyin ve çok çiğneyin.hızlı yemek yemeyin,yemek yerken konuşmayın(konuşunca çok hava yutulur).Gaz yapıcı yiyeceklerden uzak durun.Bol hareket özellikle yürüyüş yapın.
  Geçmiş olsun

 3. kabarcık şeklinde gaz kaçırma var hocam çok zor oluyor koku çıkmıyor ama abdest tutmuyor hiç nasıl bişey önerirsiniz. acil olarak
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Idea Klinik Genel Cerrahi Uzmanı
  öncelikle gaz yapan yiyeceklerden uzak durun.Ağzınız kapalı yemek yiyin,yemek yerken konuşmayın,iyi çiğneyin.Probiyotik yoğurtlar iyi gelir.Gaz kaçırma makat adelesinin gevşek olduğu durumlarda yada bazı makat hastalıklarında olabilir.Makat hastalığı açısından muayene olmasınız gerekir.Bu arada muayenede adele(sfinkter) gücü kontrol edilir. Anal manometri(basınç Ölçme )tetkiki gerekebilir. Makatınız için fırsat buldukça kasma ve gevşetme egzersizleri yapın.
  Geçmiş olsun

 4. Hocam lutfen yardim edin bende cok fazla gaz kacirma oluyor kotu kokulu gun boyu ne onerirsiniz??
  Op.Dr.Atilla Kaya
  gaz yapıcı yiyeceklerden uzak durun,ayaklarınızı sıcak tutun,probiotik yoğurt yiyin,reflor alabilirsiniz

 5. Hocam ben kotu kokulu gaz kacirdigimi farkettim ilk once kendimden geldigini dahi anlamiyordum kokunun.gunde bir kez falan oluyor ama topluluk icinde olcak diye stres olmaya basladm. Prebiyotik yogurt kullaniyorum gazli yiyecekler yemememye ve usutmemeye calisiyorum cunku bunlarin etkileyebilecigini ogrendm. bir haftadir prebiyotik yogurt yiordum ve hic olmamisti ama yogurttan dolayi ishal oldum ve dun bir sase reflor aldim dun karnimda ve gogsumde gaz sancilari oldu sabah da yine ayni kokuyu duydum. Doktora gitmelimiyim ve ic hastaliklarina mi yoksa genel cerrahiye mi gitmeliyim yada strese bagli bi durum mu gecici midir sizce. Teşekkür ederm simdiden
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Idea Klinik Genel Cerrahi Uzmanı
  Kötü kokulu gaz çıkmaması için baharatlı,ağır, kokulu yiyeceklerden ve gaz yapan yiyeceklerden uzak durun.Ağzınız kapalı yemek yiyin,yemek yerken konuşmayın,iyi çiğneyin.Kötü koku geçmezse mide ve barsaklar,safra kesesi tetkik edilmeli.Gaz kaçırma makat adelesinin gevşek olduğu durumlarda yada bazı makat hastalıklarında olabilir.Öncelikle makat hastalığı açısından muayene olmasınız gerekir.Bu arada muayenede adele(sfinkter) gücü kontrol edilir. Anal manometri(basınç Ölçme )tetkiki gerekebilir. Makatınız için fırsat buldukça kasma ve gevşetme egzersizleri yapın.
  Geçmiş olsun

 6. hocam ben oturduğumda gayet rahatım hiçbirşey olmuyor 2 dk sonra yanımdakiler birisi gazını çıkardı gibi şeyler diyorlar ne yapsam engellenmiyor
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Idea Klinik Proktoloji Uzmanı
  Muayene ile makat kaslarının gevşek olup olmadığı kontrol edilerek gerekirse anal manometri ile makat kasları(sfinkter) basıncı ölçülmeli.Şimdilik otururken makat kaslarını gazınız varmış da tutuyormuş gibi kasıp gevşetin. Yani makat kaslarına egzersiz yaptırın.Ve ilk fırsatta muayene olun. Idea Klinik cerrahi merkezinde SGK lılara muayene ücretsiz.
  Geçmiş olsun

 7. hocam mehaba. ben 3 sene önce bir kaç kez anal ilişki yaşadım ve 2 ay önce cisim soktum. aşırı derecede gazım var ve kasmama rağmen kaçırıyorum. eskisi kadar sert değil dış kaslarım ve kastığımda arada küçük bir boşluk var gibi. kaşıntı ve hafif bir batma hissi oluyor bazen makatımda. ibs tanısı konulmuştu daha önceden. insanların birbirine yakın olduğu ortamlarda (otobüsde ofisde) gazım çok artıyor ve tutamıyorum her 5 dkda bir kaçtığını hissediyorum. sizce sorun ne olabilir? bana yakın bir yerde Idea klinik şubesi yok devlet hastanesinde muayene olabilirmiyim?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Klinik Proktoloji Uzmanı
  Anal sfinkterler(anusun etrafındaki gaz ve dışkı kaçmasını engelleyen kaslar) hasar gördüyse bu gibi şikayetler olabilir.Bulunduğunuz yerde genel cerrahi uzmanına gidebilirsiniz.Anus daraltma ameliyatları her yerde yapılmıyor.Şimdilik anüs kaslarını sıkıp gevşetme egzersizleri yapın.Oturduğunuz yerde sanki dışkınız gelmiş de tutuyormuşsunuz gibi kasın,gevşetin.Ayrıca gaz yapıcı yiyeceklerden uzak durun.Yiyecekleri ağzınız kapalı olarak,iyi çiğneyin.
  Geçmiş olsun

 8. Merhaba hocam ben gaz kaciriyorun ama ama anal iliski cisim sokma ameliyat vs bisey olmadi bsgirsak sarmasi olabilir mi nasil cozulur
  Op Dr Seher Şirin
  Bağırsak sarkması olsa dışkılarken elinize kocaman şişlik gelir

 9. merhaba hocam benim nedense okula gittiğimde yanlışıkla gaz kaçırıyorum
  bunu nasıl engelleye bilirim
  Op.Dr.Altan KARAN
  Kigel egzersizi yapabilirsiniz.

 10. Hocam merhaba bunu soylemeye utaniyorum ama sormam gerekiyor bende asiri gaz kaciriyorum bu hem gun icinde hemde geceleri uykumda cok oluyor ben anal iliski yasadim bunun sebep oldugunu dusunuyorum ne yapmam gerekir ne onerirsiniz simdiden tesekkurler.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Anal ilişki sonrasında adele deformasyonu nedeniyle gaz kaçırma olabilir. Idea kliniği makat hastalığına spesifik çalışan bir kliniktir. Gelirseniz yardımcı olur,değerlendiririz.
  Geçmiş olsun

 11. hocam bende sürekli her daim,makattan kabarcık şeklinde gaz çıkıyor.sosyal hayatım sıfıra indi.çok mağdurum.bir çok mide ilacı alıyorum bu seferde karnım çok şişiyor.ne yapmam lazım.lütfen yardım edin hocam
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Anus muayenesi yapılmalı ve ona göre gerekirse ileri araştırma yapılarak kesin sebep bulunur

  1. hocam bunun için erzurma gittim,kolonoskopi çketiridm.normal çıktı,ama yinede aynı,sürekli gaz kaçırma oluyor bende,devlet hastanelerinde sanırım tedavisi yok bu hastalığın.sizinle irtibata geçemem konsunda yardım edebilirmsiniz
   Op.Dr.Seher ŞİRİN
   Gaz kaçırmanın birçok sebebi var. Sebebe yönelik tedavi gerekebilir. Çoğu zaman makat adelesinin yetersizliğinden olabilir.Yapılmış tetkiklerinizle birlikte Idea Klinik’in bir şubesine gelirseniz teşhis koyup uygun tedaviyi önerebiliriz
   Geçmiş olsun

 12. Merhaba hocam. Ben kaza neticesi sonucu gazımı Tutamıyorum. Sinir kaslarımda zayıflık ve doku kaybım var. Sürekli gaz kaçaklarım oluyor ve bu durum beni toplumdan uzaklaştırıyor. Bir çok doktora gittim bu tedavinin yaygın olmadığını söylediler. Sizin öneriniz nedir lütfen yardım edin.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Evet tedavisi zordur ve gaz kaçırma ameliyatı konusunda tecrübeli olmak gerekiyor.Gelirseniz değerlendiririz

 13. merhaba hocam.bende çok gaz oluyor karnım şişiyor ve kuçuk havacık gibi istemsiz kaçırmalarım oluyor aniden oluyor tutamıyorum.ne yapmam gerekiyor.

  Op. Dr. Atilla KAYA
  Kigel egzersizi var kasları güçlendirebilir

 14. Hocam istemsiz çok az derecede yelleniyorum abdest konusunda sıkıntı çekiyorum namaz kılmayı zorlaştırıyor
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Gaz yaptığını düşündüğünüz gıdaları azaltın

 15. hocam ben 13 yasndayim okulda gazım çok geliyor tutmaya çalışıyorum tutuyorum fakat daha sonra geliyor yine. gidince psikolojik olarak galba getirtiyorum yine önereceğiniv birsey varmıdır?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  aşırı gazın doğal çözümünde en etkili ürü prebiotik yoğurttur ondan tüketin

 16. Hocam merhaba,
  Ben 57 yaşındayım, 69 kg ağırlığındayım. Akşam yemeğini erken yememe ve yağlı yiyeceklerden kaçınmama rağmen, özellikle gece yattıktan sonra bende aşırı gazdan dolayı rahatsızlık oluşuyor bununla birlikte gece sık idrara çıkmama ve gaz çıkarmama neden oluyor. Göbek/karın bölgemde sancı oluşuyor. Doktora gittim ancak anormal bir şey yok dediler.
  Nasıl bir yol izlemem gerekiyor?
  Şimdiden teşekkürler
  Hüsnü Kaya
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  bağırsağın mikrop dengesini yeniden oluşturan prebiotik yoğurt tüketin

 17. selam çok gaz çıkartıyorum 40 kg aldım kilo aldıktan sonra olmaya başladı karnımda şişlik var
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kilodan dolayı bağırsak hareketleri dengesizleşmiş olabilir

 18. Selam hocam devamlı kontrolsüz gaz kaçırıyorum tutamıyorum aniden oluyor.19 yaşımdayım midem de aç olmadığım.halde guruldamalar ve kasılmalarla başladı doktorum muz yememi ve asitli içecekleri yasakladı ama kesin birşey söylemedi bi hastalığım varmı bilmiyorum bilgilendirirseniz sevinirim
  Op. Dr. Atilla KAYA
  gaz kaçağı varsa anal manometri yapmak gerekebilir

 19. SELAMUNALEYKUM BEN YAPMAMAK ICIN KENDIMI SIKIYORUM O ZAMAN DA FAZLA FAZLA GELIYOR VE TUTMAKDA ZORLANIYORUM SANIRIM BENIMKI PSIKOLOJIK SIZ NE ONERIRSINIZ
  Op.Dr.Atilla KAYA
  psikolojik değil ,davranışsal.fazla tutmayın

 20. Hocam bende sanki hafif gaz kacirma var ama tam emin deglim sanki arada ufak bi hava cikiyomus gibi geliyo bunu tam olarak nasil anlayabilirim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal manometri yapılabilir

  1. Hocam benim iki üç günde bir gece uyurken üç dört defa gaz kaçırma sesiyle uyanıyorum ve hiç bir zaman gaz sancim da yok gayet rahat birşekilde çıkarıyorum bastırdığında kesinlikle çıkarmak zorunda kalıyorum napmaliyim eşim farkında ve hiç konu etmiyoruz çok utanıyorum
   Op.Dr.Seher ŞİRİN
   Idea Klinik Genel Cerrahi Uzmanı
   Barsakta gaz oluşumunu basit önlemlerle azaltabilirsiniz.Ağzınız kapalı olarak, gıdaları çok iyi çiğneyerek yemek yiyin.Hızlı yemeyin,yemek yerken konuşmayın.Gaz yapıcı yiyeceklerden uzak durun. Gün içinde tempolu yürüyüş yapın. Akşam geç saatlerde yemek yemeyin.Şikayetleriniz geçmezse mide ve safra kesesi açısından tetkik edilmenizde fayda var.
   Geçmiş olsun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel saglik © 2018