Gaz Kaçırma Tedavisi

GAZ KAÇIRMA NEDİR:

Gaz kaçırma gazın kontrolsüz bir şekilde yani istmeden anusten çıkmasıdır, anal inkontinans gazın kontrolsüz kaçması (inkontinansı ) olarak tanımlansa da aynı şekilde dışkıda (gaita inkontinansı ) kaçabilmektedir. Bu durum hastalığın düzeyine bağlıdır.

GAZ KAÇIRMA NEDENLERİ

Genel olarak makatı kapatan kasların hasarlanması veya zayıflamasıyla ortaya çıkar.
– İleri yaş özellikle kadınlarda daha sık olmakla birlikte 70-80 yaşını geçen insanlarda kasların zayıflamasıyla ortaya çıkar.
– Anal bölge ameliyatları; anüsü kapatankasların yanlışlıkla kesilmesiyle ortaya çıkar kesilen kas miktarına göre değişik türde kaçak olabilir.
– Bölge yaralanmaları; zoraki birşeyler sokmak, doğum sırasında bebeğin burnunun kasları kesmesiile yırtılma
– Anüs bölgesindeki ağır enfeksiyonlar furniye gangreni gibi
– Bazı nörolojik hastalıklar. (MS, alzheimer, vs)
– Çatlak tedavisinde uygulanan anal dilatasyon ( makatı aşırı  genişletme eskiden sık yapılırdı artık pek yapılmamaktadır )
-Barsak sarkması; kalın barsak her dışkılamada çıktığı için kasları yıpratır.

GAZ KAÇIRMA TEŞHİSİ

Genellikle teşhis hasta tarafından tanımlanmayla konur. Sebebi ve nasıl bir tedavi planlanacağını belirlemek amacıyla
Makat ultrasonu (ameliyatla ya da yaralanmayla kesilmiş olan kasın kesilme düzeyini tespit eder)
Makat elektromiyografisi (bölge kaslarının kasılma gücünün miktarını gösterir)
anal kanal dinlenme ve sıkma basıncının ölçülmesi ( anal manometri )
Defakografi

GAZ KAÇIRMA TEDAVİSİ

Tedavi hastalığın seviyesine ve sebebine göre değişir.
– Anüs egzersizi: Hafif kaçaklarda  yeterli olabilmektedir, makata kibrit çöpü kalınlığında cisim konur ve bu cisim isteyerek sıkılır böylece makatın kaslarında güçlenme sağlanır. Kigel egzerzisi denir. Çok başarılı değildir. Amaç bir anlmada anüse spro yaptırarak kasları güçlendirmektir.
Beklenen sonuç alınmazsa en etkili ve pratik yöntem dolsu enjeksiyonudur.
Makata dolgu enjeksiyonu iki şekilde yapılmaktadır
Geçici dolgu
Dudak ve yüz bölgesi gibi yerlerde estetik amaçlı yapılan dolgu malzemesi hiyaluronik asit ile doldurulur. Kullanılan ürünün kalitesine göre 3 ay ile 1.5 sene arasında etkilidir. Ucuz olanlar kısa etkilidirler, deneme amacıyla yapılarak alınacak cevaba göre kalıcı olanın planı yapılabilir
Kalıcı dolgu
Hastanın göbeği gibi yağlı alanlarından liposuction ile yağ dokusu alınır. Alınan bu kişinin kendine ait doku malzemesi işlenip anüste kaçağa neden olan yere enjekte edilir. Yağ dokusunun kişinin kendisinden alınmasından dolayı asla vücut ret etmez. İkinci seans gerekebilir ancak başarısı % 100 yakındır. Geçmişte uygulanan silikon yapısındaki maddeler çıkan sorunlar nedeniyle terk edilmiştir.

Gaz Kaçırma Ameliyatı

Başarısı çok düşük olduğu için pek yapılmamaktadır. Ameliyatta kesilen kaslar uç uca getirilerek dikilir ama özellikle en sık sebep olan çatlak tedavisinde yapılan LİS ameliyatında kesilen kas 2-3 kibrit çöpü kalınlığında olduğu için bulup dikmek çok zordur ve de başarısı düşüktür.
Anüsün tamamen tahrip olduğu durumlarda gracilis adlı bacak kası getirilerek yeni bir anüs kası yapılır, bu ameliyat ciddi tecrübe gerektiren bir ameliyattır. Bunun yerine hastanın hayatını zorlaştırsa da kalın bağırsak karın ön tarafına bağlanır yani kolostomi açılır.

Kaynak
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/fecal-incontinence/symptoms-causes/syc-20351397

31 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. Merhaba hocam şu son bir yıldır aşırı gaz sorunumb var…tuvalete her gittiğimde yelleniyorum…geceleri sürekli uzun uzun gaz çıkarıyorum..gündüzleri hiç olmadık yerde gaz kaçırıyorum..insan içine giremez oldum,sosyal hayatım bitti nerdeyse…birbiriden uzun süreli oturamıyorum..strese girdiğimde ve üşüttüğümde daha çok oluyor..yolculuk yapamıyorum,sınavlarda yarıda bırakıp çıkmak zorunda kalıyorum..bir yerde uzun süreli oturamıyorum..bekarım evlensem ne yaparım onu düşünüyorum…ön tanı olarak ibs teşhisi kondu,daha önce gastrit ve reflü vardı..şimdi onlar gitti gaz sorunu başladı.40 yaşındayım…düzenli olarak bp psikolojik ve troid ilacı kullanıyorum…sizce ende ki problem düzelir mi?
  Op. Dr. Seher Şirin
  öncelikle takıntınızı aşmalısınız.gaz yapıcı yiyeceklerden uzak durmalısınız.Barsak hareketlerini düzenleyici ürünler yada ilaç kullanabilirsiniz.

 2. hocam 15 yaşindayım bi ara çok kılo aldım karacıger yaglanması falanda oldu
  sonra bırden gazımı tutamamaya basladım nasıl geçer bu
  Op. Dr. Atilla KAYA
  Nedeni tespit etmek için muayene ile değerlendirmek gerekir

 3. Anal manometr nerde yapılır ücreti nekadar lütfen yardım edin
  Öp. Dr. Atilla Kaya
  Tanı ve görüntüleme merkezlerinde yapılır. Fiyatı konusunda bilgim yok.

 4. Hocam bende hem ibs(irritabl barsak sendromu) hemde sürekli ve istemdışı gaz çıkma rahasızlığı var.
  Şundan eminim bazı üzünlütü dönemler geçirdim ondan sonra oldu bu hastalıklar bende.Nörolojik olduğunu düşünüyorum.Ancak bazen gaz bir anda geliyor çıktığı anda hissediyorum.Bunun yanında devamlı gaz çıkıyor ben hiçbirşey hissetmiyorum.İç çamaşırımda ıslaklık oluyor(sümüksü değil)Ben bir uzman gastroenteroloğa gittim.Bağırsağı şişirerek bağırsağa baktı kamerayla bende ekrandan izledim temiz.Doktor hiçbirşey yok bağırsak temiz demişti.
  Ancak sorunlarım devam ediyor.Özellikle bu istemdışı gaz çıkmasından nasıl kurtulabilirim?
  Öp. Dr. Atilla Kaya
  İBS psişik yönü olan bir hastalık bu nedenle hiprnoterapi yaptırmanızı öneririm.

 5. Hocam bende şişkinlik vs.çok az oluyo içimde gaz olduğunu hissetmiyorum özellikle kalbalıkk ortamlarda istemsiz gaz kaçırma oluyor.ne önerirsiniz.

  1. gastroenterolojiye görünün,gaz yapıcı yiyeceklerden uzak durun

 6. Hocam ben uykuda gaz kaçırıyor misis ama ben anlamıyorum ne yapmalıyım
  Op.Dr.Ergun Aygören
  uykuda hemen herkes gaz kaçırır bu normal kabul edilebilir

 7. Hocam ben muayeneye gelmek istiyorum ama çok utanıyorum, gelmeden önce lavman yapmalı mıyız bide anüste hasar varsa ameliyat ücreti ne kadar ? kafamda deli sorular…
  Op Dr Atilla Kaya
  Lavaman gerek yok

 8. Merhaba bende aşırı gaz oluyor ve birinin yanında oturunca gaz kaçırdığımı hissediyorum doğalgaz kokusu yayılıyor psikolojim çok bozuldu sanki anüsüm açılıyor ve ben engel olamıyorum ben ne yapacağım iki yıldır böyleyim
  Op dr nizam Kurtdere
  gelirseniz muayene ile değerlendirip sorunu tespit edebiliriz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel saglik © 2018