Hemanjiom tedavisi

Termokoagülasyonla )elektrokoter, radyo frekans, İRC) Tedavi. Termokoagülasyon dokunulduğu anda hemanjiomun (damar beni, kan beni) içindeki kanı pıhtılaştırıp tıkanmasına ve bu yolla yok edilmesini sağlayan bir hemanjim tedavi yöntemidir. Uygulaması çok basit, başarısı tam bir tedavi yöntemidir. Daha çok küçük büyük olmayan kırmızı damar benlerinin tedavisinde kullanılır. Geniş, büyük, derine kadar inen damar benlerinin tedavisinde yetersiz kalır.

Termokoagülasyon uygulaması çok basit bir yöntemdir öyle ki uyuşturucu yapmaya bile gerek olmaz. Hemanjioma dokunulduğu anda kaybolur ve bir daha asla tekrarlamaz.

Hemanjiom

Yüzde damar beni

Çalışma prensibi şöyledir; Ucu elektrik enerjisiyle ısınan metal çubuk hemanjioma dokunulur, dokunulduğu anda damar beninin içindeki kan 90-110 dereceye kadar ısınır ve pıhtı haline dönüşür. Kanın pıhtı haline dönmesi tamamen yok olduğu anlamına gelir.

Eğer ben çok yüksekse yine aynı yöntemle tabakalar halinde temiz dokuya kadar inilerek yok edilmesi sağlanır.Uygulamadan 2-3 gün sonra bölgede yara kabuğu oluşur,oluşan bu yara kabuğu büyüklüğüne göre değişen bir şekilde 6-10 günde düşer ve bütün yaralarda olduğu gibi alttan hafif pembe bir doku çıkar.
Bu pembe görünüm hastalıkla ilgili değildir, iyileşme dokusudur ve zaman içinde kendiliğinden düzelir.Baştan itibaran hastaya kullanacağı herhangi bir ürün veya ilaç önerilmez.
Termokoagülasyonla hemanjiom tedavisi sonucu o anda görülen radikal bir tedavi seçeneğidir, 1 cm ve daha küçük tüm damar benlerinin tedavisinde güvenle kullanılabilir.

Damar beni gibi ciddi bir sorun karşılığında çok önemsenmese de geride kalacak iz de önemlidir,bu yöntemde tedavi sonrası belirsiz bir iz kalır,4-6 mm ye kadar olanlarda geride kalan iz farkedilmez daha büyük olanlarda hafif bir iz kalabilir.

Uygulama tümüyle ameliyatsızdır ve dakikalar içinde tamamlanır.Tedavi sonrası hasta işine veya okuluna gidebilecek kadar sağlıklı olur.

Tehlikeli Hemanjiomlar

Havayolunu tıkaması, görme, işitme, yeme aktivitelerini engelleyen hemanjiomlar tehlikeli olabilir. Hemanjiomların bulunduğu bölgeye göre tedavi ettirilmesi gerekir. Göz kapağında bir hemanjiom oluşmuşsa bunun tedavisini göz doktoru ile birlikte yapmalıdır.
Hemanjiomların  büyüklüğü veya konumu nedeniyle, bazı hemanjiyomlar yüz özelliklerinin bozulmalarına neden olabilir. Kalıcı doku hasarını önlemek ve / veya duygusal travmayı önlemek amacıyla, ilaç tedavisi uygulanır bu tedavinin nedeni hastalığın tamamen baskılanması amacını gütmektedir…
Hemanjiomlar her ne kadar hayati tehlike oluşturmuyor olsa bile .Ciddi görsel  bozukluk yapmakta kişinin hayatnı ciddi derecede  sıkıntıya sokabilmektedir.Kişinin sosyal hayatı tamamen bitebilmekte buda ruhsal bozukluklara neden olabilmektedir.Hemanjion tedavisinden korkmamalı dır uzman hekimler eşliginde yapılan tedavilerden ciddi derecede memnun edici sonuçlar alınmaktadır.
Tedavide yöntem seçimi hemanjiomun nerede olduğuna, iriliğine, tipine göre yapılır.Tedavi uzun ve meşakkatli olacağından hasta ve ailesi iyi aydınlatılmalıdır.
Tedavi bu konuda birikimli damar cerrahı veya plastik cerrah tarafından yapılır.
Son dönemde hemenjiom tedavisi konusunda başarılı işlere imza atan  Idea klinik  size sorunlrınızın çözümmünde yardımcı  olabilir

Lazerle Hemanjiom Tedavisi

Bir çok alanda etkinliği kanıtlanmış olan lazer hemanjiom tedavisinde de ciddi çözüm olmaktadır. Filtrelerle sınırları belirlenmiş yüksek ısı taşıyan ışığın hemanjioma uygulanması şeklinde yapılan bir yöntemdir.Daha çok yüzeyel olgularda yani derinliği çok fazla olmayan vakarlın tedavinde tercih edilir.

Lazer damar beni

Lazerle hemanjiom tedavisi seanslar halinde uygulanır inatçı vakalarda 10-15 seans sürerken abartılı olmayan damarsal sorunlarda daha erken tedavisi yapılabilir. Vücudun her yerinde görülebilen şarap lekesi (port wien stein), gül lekesi (siper hemangioma), vücuttaki küçük kırmızı benlerin tedavisinde başarıyla kullanılabilir.

Dev kitlesel olgularda tek başına bu yöntem yetersiz kalmaktadır bu durumda kombine tedaviler uygulanır. Ek olarak skleroterapi, köpük tedavisi gibi yöntemlerlerle dev hemanjiomlar da yok edilebilir. Lazerin ucunun girebildiği tüm vücut alanlarında kullanılabilir.

Damar benlerinin tümü ameliyatsız yöntemlerle yok edilebilir.Lazele tedavi tek başına bir çok vakada kullanılabilse de kabarık damar benlerinde diğer yöntemlerle birlikte kullanılır. Tüm bunlar göz önüne alındığında hemanjiom tedavisi bu konuda tüm teknoloji ve yöntemlere sahip kliniklerce ve bu konuda tecrübeli ekiple yapılmalıdır sadece lazer kullanılan bir merkezde sonuca gidilebilmesi oldukça zordur.

İ.R.C Yöntemi

İnfra Red Coagülatör kelimelerinin kısaltmasıdır, kızıl ötesi ışınlarla damar içinde pıhtılaştırma oluşturan bir cihazdır.Yüksek ısı taşıyan ışığın damar yumağı olan alana uygulanmasıyla damar bir anlamda pişer ve yok olur.Etkisi uygulama anında ortaya çıkar.Hemanjioma dokunulduğu anda kırmızı mor görüntü gider beyaza yakın bir renge bürünür.Tamamen ameliyatsız bir yöntemdir ve cildin üzerinden uygulanır.

Termokoagülasyon

Uygulaması çok basit, başarısı tam bir tedavi yöntemidir. Daha çok küçük büyük olmayan kırmızı damar benlerinin tedavisinde kullanılır. Geniş, büyük, derine kadar inen hemanjiomların tedavisinde yetersiz kalır. Bu durumda diğer tedavi yöntemleri devreye girmektedir.

Termokoagülasyon uygulaması çok basit bir yöntemdir öyle ki uyuşturucu yapmaya bile gerek olmaz. Hemanjioma dokunulduğu anda kaybolur ve bir daha asla tekrarlamaz.

Çalışma prensibi şöyledir; Ucu elektrik enerjisiyle ısınan metal çubuk hemanjioma dokunulur, dokunulduğu anda hemanjiomun içindeki kan 90-110 dereceye kadar ısınır ve pıhtı haline dönüşür.Kanın pıhtı haline dönmesi tamamen yok olduğu anlamına gelir.

Radyo Frekansla Hemanjiom Tedavisi
Radyo dalgalarının ısıtma gücünden yararlanılır. Hemanjiomdan ince tabakalara buharlaştırılarak yok edilir, damarsal yapıların bittiği derinliğe kadar inilir. Deriden görünmeyen derinlikte olanlara iğne ile girilip iğnenin ucu ısıtılarak deriye zarar vermeden yok edilir. Radyo frekans teknolojisine sahip ve radyo frekans kullanımı konusunda tecrübeli doktorlar tarafından mükemmel sonuçlar elde edilebilmektedir. Türkiye’de az sayıda klinikte kullanılmaktadır. En yaygın kullanım İdea Klinik şubeleridir.

Köpükle Damar Beni Tedavisi

Geniş hacimli hemanjiomlarda en etkili yöntemdir, etkili olması sayesinde aynı zamanda en yaygın uygulanan yöntemdir. Hemanjiomu kimyasal olarak yakarak yok eden köpük direk enjekte edilir.

Hemanjiom Ameliyatı

Daha çok teknolojinin olmadığı sağlık kuruluşlarında uygulanan yöntemdir. Oluşumun büyüklüğüne, yerine göre basit olabildiği gibi çok ciddi ameliyatta gerekebilir. Ameliyatta damar yumağı olabildiğince geniş şekilde kesilerek alınır. Aşırı kanamalı bir ameliyat olduğu için çok miktarda kan hazır bulundurularak ameliyata girilir. Bulunduğu yere göre riski çok değişir.

Ameliyatta damarsal yumak olabildiğince tam çıkarılmaya çalışılır ancak yoğun kanama sebebiyle sıkça geride doku kalır, tekrarlayabilir.

Hemanjiom tedavi seçenekleri değerlendirilirken ameliyatsız tedaviler konusunda yetkin ve tecrübeli kalp damar cerrahisi uzmanının görüşü alınmadan ameliyata karar verilmemelidir çünkü damar beni ameliyatını genellikle plastik cerrahi uzmanları yapar ancak damar cerrahları tedavi konusunda daha birikimlidir.

Dideral Hemanjiom Tedavisi

Hemanjiomun ilaçla tedavisinde tek seçenektir. Ciddi yan etkileri olabildiği için dozu kesinlikle bu konuda birikimli bir doktor tarafından belirlenmelidir. Başka hastaların önerisi veya eczacıya danışılarak kullanımı öldürücü olabilir. Hasta tarafından alınacak ilaçla tedavisinde beta bloker lar denilen gurup ilaç kullanılır. Hastalar genellikle bebek olduğu için ilacın dozu çok önemlidir ve bebek büyüdükçe değiştirilir bu sebeple ilacın hangi dozda uygulanacağı doktor tarafından belirlenmelidir.
Dideral tabletin içinde propranolol adlı madde vardır.

http://www.www.ideaklinik.com/

Yazan
Op.Dr.Onur GÜRER

Kaynak
https://my.clevelandclinic.org/health/drugs/18624-propranolol-oral-solution

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel saglik © 2018