Tırnak Uzamaması

Tırnak neden uzamaz

Tırnakların uzamasını sağlayan deriye bağlandı yer olan matrixtir, matrixteki hücrelerce üretilir ve ileri ittirilir bu şekilde tırnak uzar. Tırnaklarımız yaşadığımız sürece uzamaya devam eder.
El tırnakları ayak tırnaklarımıza kıyasla biraz daha hızlı uzar.Tırnak yeme alışkanlığı olanların tırnakları,sökülen ve düşen tırnaklar ve hamilelerde tırnaklar daha hızlı uzar.

Tırnak uzamasının yavaşlamasının en sık görülen sebebi bazı vitaminlerin eksikliğidir (özellikle B7 vitamini madde ismi biotinde kullanılmaktadır) vitamin eksikliği dışında yorgunlukta, aşırı zayıflıkta, beslenme bozukluklarında ,kronik hastalıklarda, ilaç zehirlenmelerinde ve çok ileri yaşklarda tırnakların  uzama hızı yavaşlar. Uzamanın yavaş olması yanı sıra genellikle yumuşama, çabuk kırılma gibi kalite sorunları da olur. 10 mg biotin tabletten günde 1 tane kullanmak tüm sorunları çözer.

Tırnak Uzatma

Kronik hastalık,beslenme bozukluğu, aşırı yorgunluk gibi sorunlar tesbit ediliyorsa ortadan kaldırılmalı,net bir sebep yoksa tırnak ve saç uzama hızını artıran biotin (B7 vitamini – H vitamini) alınmalıdır.Biotin sorunun büyüklüğüne göre günde 5 mg veya 10 mg alınmalıdır.
Bu dozlarda sadece tırnak uzama hızında artış olmaz aynı zamanda saç uzama hızıda artar ve ayrıca tırnakta yumuşama,kırılma gibi sorunlarda düzelir kalitesi artar.
Tırnağın kalitesini artıran ve uzamasının hızını artıran en yaygın kullanılan ürün B 7 vitaminidir. Uygun dozda uygun süre alındığında net sonuç alınır. Piyasada en güvenilir ve paket içeriğinin 100-120 tablet içermesi sebebiyle HP biotin tercih edilebilir.
Uzun süre kullanılması gerektiği için 50-60 tablet içerenler değil bunlar tecih edilemelidir.

Tırnak Batması

En sık ayak baş parmağında görülen tırnağın yatağından farklı bir yol izleyerek yumuşak doku içinde ilerlemesi ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Nadiren diğer ayak parmaklarında ve çok seyrek olarakta el parmaklarında görülebilir.
Genllikle hasta kendi doğru teşhis koymuş bir şekilde gelir.Tırnağın bir tarafın olabilidiği gibi aynı parmakta her iki taraftada batma veya birden fazla parmakta olabilir.

TIRNAK BATMASI NEDENLERİ

İlk akla gelen sebep uygun olmayan ayakkabı giymektir,özellikle burundan sıkan ayakkabı batmaya sebep olabilir.
Ayakkabı uygun olup yüksek topuklu olması halinde ağırlık öne bineceğinden yine batmaya sebep olabilir.

TIRNAK BATMASI TEDAVİSİ

– Tırnak çekimi;
Daha çok sağlık ocağı düzeyinde yapılan bir tedavi şeklidir. Tırnak tümüyle yatağından ayrılarak çıkarılır.Yeni çıkacak tırnağın normal yerinde çıkması beklenir. Tırnak yatağının kapanması 2 ay alır ve bu süre zarfında giderek azalan ağrı olur.Başarısı düşük bir tedavi şeklidir % 80-90 oranında tekrarlar.
– Emet ameliyatı;
Tırnağın sadece batan 2-3 mm lik kısmı kesilerek çıkarılır o kısmın çıktığı alan kazınarak çıkış engellenir.Tırnakta 1-2 mm lik bir daralma olurki bu daha şık bir görünüm sağlar. 2-3 gün ağrı olur sonra giderek düzelir. Başarı şansı % 98 civarındadır uygun teknikle yapıldığında tekrarlama şansı yok diyecek kadar azdır.
– Fenol tedavisi;
İlaçla tırnak yatağının eritilmesi sonucu tırnağın batması engellenmeye çalışılır zahmetsiz ama başarısı düşük bir tedavi yöntemidir.

33 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. Ben 12 sene tırnaklarımı yedim 2 senedir yemiyorum bıraktım. Tırnaklarım azcık uzuyor ama hemen kırılıyor ve gelişmiyor ne yapabilirim
  Op Dr Atilla Kaya
  biotin kullanabilirsiniz

 2. oğlum küçüklüğünde tırnaklarını yiyiyordu 5 yıldır bırakmış. fakat şu anda 13 yaşında ama tırnakları hiç çıkmıyor aylar sonra çok az çıksa bile hemen kırılıyor ne yapmamız lazım
  Op Dr Atilla Kaya
  biotin eksikliği olabilir.kan değerlerine baktırın

 3. 5 yasindaki oglumun 3 haftadir el tirnaklarinin hicbiri uzamiyor.ayak tirnaklari uzuyor.hangi bölüme muayene olmak gerekiyor.kötü bi hastaligin belirtisi degildir umarim
  Op Dr Atilla Kaya
  özellikle biotin değerlerine bakılmalı.çocuk hastalıkları uzmanı görse yeterli

 4. Hocam benim el baş parmak tırnaklarımın yarısı var ve uzuyor yarısı hiç olmadı doğuştan yani, bi çözümü var mıdır?? Birinde uzayan tırnak da çok zayıf. Sadece bu sıkıntı el baş parmaklarımda ve ayak serçe parmaklarimda var.
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Idea Klinik Genel Cerrahi Uzmanı
  Büyük olasılıkla bahsettiğiniz gibi genetik olarak yapınız böyle,bu durumda yapılacak bir şey yok. yine de cildiye uzmanının muayene ederse farklı fikri olabilir.
  Geçmiş olsun

 5. Normal tırnaklar bir haftada çok güzel uzuyor benim tırnaklarim bir ayda o kadar bile olmuyor oje suremiyorum bunun için biotin eczaneden alabilir miyim yoksa hangi bölümde tahlil yaptırmam lazım
  Op.Dr.Atilla Kaya
  Alabilirsiniz biotinin yan etkisi olmadığı için tahlil yaptırmadan kullanılabilir. HP biotin de 100 tablet var 6 ay kullanmanız gerektiği için HP biotin tercih edilebilir, markaların çoğu 50-60 tablet içeriyor

 6. benim kızım 11 yaşında tırnaklarını hep yiyor ve hiç uzamıyor el tırnakları ama ayak tırnakları uzuyor bunun için ne yapmalıyım
  Op.Dr.Atilla Kaya
  Hipnoterapiyle kalıcı olarak kurtulabilir

 7. Her iki ayagimin da ikinci parmagi (ele gore isaret parmağı) digerlerine gore cok daha az uzuyor. Bu tirnagi keserkende baya bir zorlaniyorum. Tirnak makasi arasina girmiyor ve Hangi ayakkabiyi giysem bu parmagima vuruyor. Neden kaynaklanir? Ne yapabilirim?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Ortopedi uzmanına muayene olmalısınız.

 8. Oğlum 7 yaşında ve iki senedir el tırnakları hic uzamiyor ama ayak tırnakları uzuyor sebebi ne olabilir
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotin eksikliği olabilir kan tahlili yaptırın

  1. İlginiz için teşekkür ederim

 9. kilo verdikten sonra tırnaklarım hiç uzamıyo ,kırılıyo ama saclarım cok cabuk uzuyor nedeni nedir ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotin yada keratin eksikliği olabilir

 10. benim lisede basketbol oyarken tırnağım kırıldı yerine yenisi çıktı ama aradan 5 yıl geçmeşisene rağmen yeni çıkan tırnağın üstündeki derimsi bi kaplama tırnağı kapatamadı bunun nedeni nedir acaba? ne yapmalıyım ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tırnak matrix i denilen kök kısmı zedelenmiş olabilir

 11. Kızımın el ve ayak tirnaklari uzamiyo 13 yasinda sacida cokk gec uzuyo neyapmaliyim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Cildiye ve endokrinoloji uzmanlarına muayene ettirmelisiniz.

 12. Benim kolum kirildi alci ciktiktan sonra bas parmagimdaki tirnak uzamadi sonrada uzmaya basladi ama tirnagin gerisi gelmiyor kok tarafiyla et arasi yaklasik 2 cm.oldu ama hala gerisinden tirnak gelmiyor ne yapmaliyim
  Op.Dr.ATİLLA KAYA
  kökü zedelendiyse çıkmayabilir ama çıkması 3-5 ayı bulabilir

  1. Kisa yoldan cikmasi için ne yapmaliyim

   Op. Dr. Atilla KAYA
   10 mg lık biotin tabletlerden günde bir tane alabilirsiniz

 13. Ayak baş parmagım uzamıyor bu tehlikeli bir şey olabilirmi yoksa sonradan gecermi dokundugumda acıyor
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tehlikeli bir şey değildir

 14. Benim el tirnaklarim uzamiyor ve bazenlerde morariyor tirnagim ancak 4 ayda uzayabiliyor
  Op.Dr.Atilla KAYA
  soğukta morarıyorsa burger hastalığı olabilir.
  muayene olun burger yokse en iyi çözüm biotin almak

 15. Benim ayak baş parmagim uzamiyor , ama sararma yok , napmaliyim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  travma olduysa ona bağlıdır,yapılacak fazla bişey yok

 16. yaklaşık 3-4 aydır sadece ayak başparmağımın tırnağı uzamıyor, tırnağın yarısı sararmış durumda kenarlarında dokunulduğunda acı hissi veriyo. nedeni ne olabilir?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bir yere çarptıysanız zemininden ayrılmış olabilir

 17. ben baen tırnağımı yiyorum uzatma laım ne yapmılıyım acaba
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hipnozla kalıcı olarak kurtulabilirsiniz.

  1. Op.Dr.Atilla KAYA hipnozla kalıcı olarak kurtulabilirsiniz.bende yiyodum ama bıraktım renk renk oje sürüyorum öyle hipnoz la olmaz kafada bitircen olayı bence benim düşüncem bu saygınıza sunarım

  2. benim en kısa surdede nasıl tırnaklarımı uzatırım :) :) saygılarımla benim sağ tırnağım sola elime göre daha kısa sebebi nedir sizce sol uzadı sağ uzamadı :( yardım edermisiniz acaba
   Op.Dr.Atilla KAYA
   B7 vitamin tableti tırnak uzama hızını artırır.

 18. kızımın doğuştan el ve ayak tırnakları yok siz aydınlatırmısınız
  Op.Dr.Atilla KAYA
  branşım olmadığı için bilmiyorum

 19. 3 aydır sadece ayak başparmağımın tırnağı uzamıyor diğerleri uzuyor nedenine olabilir. ve parmakrımda ağrı yapıyor.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  izah etmek zor doğrusu.
  tek parmağın uzamaması burger hastalığı düşündürür ama kafanızı karıştırmayın

 20. çocuğumun tırnakları uzamıyor sorunmu
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotidinaz eksikliğinde görülebilen bir durum
  muayene olup biotin düzeyine bakılsa iyi olur

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel saglik © 2018