Tırnak Uzamaması

Tırnak neden uzamaz

Tırnakların uzamasını sağlayan deriye bağlandı yer olan matrixtir, matrixteki hücrelerce üretilir ve ileri ittirilir bu şekilde tırnak uzar. Tırnaklarımız yaşadığımız sürece uzamaya devam eder.
El tırnakları ayak tırnaklarımıza kıyasla biraz daha hızlı uzar.Tırnak yeme alışkanlığı olanların tırnakları,sökülen ve düşen tırnaklar ve hamilelerde tırnaklar daha hızlı uzar.

Tırnak uzamasının yavaşlamasının en sık görülen sebebi bazı vitaminlerin eksikliğidir (özellikle B7 vitamini madde ismi biotinde kullanılmaktadır) vitamin eksikliği dışında yorgunlukta, aşırı zayıflıkta, beslenme bozukluklarında ,kronik hastalıklarda, ilaç zehirlenmelerinde ve çok ileri yaşklarda tırnakların  uzama hızı yavaşlar. Uzamanın yavaş olması yanı sıra genellikle yumuşama, çabuk kırılma gibi kalite sorunları da olur. 10 mg biotin tabletten günde 1 tane kullanmak tüm sorunları çözer.

Tırnak Uzatma

Kronik hastalık,beslenme bozukluğu, aşırı yorgunluk gibi sorunlar tesbit ediliyorsa ortadan kaldırılmalı,net bir sebep yoksa tırnak ve saç uzama hızını artıran biotin (B7 vitamini – H vitamini) alınmalıdır.Biotin sorunun büyüklüğüne göre günde 5 mg veya 10 mg alınmalıdır.
Bu dozlarda sadece tırnak uzama hızında artış olmaz aynı zamanda saç uzama hızıda artar ve ayrıca tırnakta yumuşama,kırılma gibi sorunlarda düzelir kalitesi artar.
Tırnağın kalitesini artıran ve uzamasının hızını artıran en yaygın kullanılan ürün B 7 vitaminidir. Uygun dozda uygun süre alındığında net sonuç alınır. Piyasada en güvenilir ve paket içeriğinin 100-120 tablet içermesi sebebiyle HP biotin tercih edilebilir.
Uzun süre kullanılması gerektiği için 50-60 tablet içerenler değil bunlar tecih edilemelidir.

Tırnak Batması

En sık ayak baş parmağında görülen tırnağın yatağından farklı bir yol izleyerek yumuşak doku içinde ilerlemesi ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Nadiren diğer ayak parmaklarında ve çok seyrek olarakta el parmaklarında görülebilir.
Genllikle hasta kendi doğru teşhis koymuş bir şekilde gelir.Tırnağın bir tarafın olabilidiği gibi aynı parmakta her iki taraftada batma veya birden fazla parmakta olabilir.

TIRNAK BATMASI NEDENLERİ

İlk akla gelen sebep uygun olmayan ayakkabı giymektir,özellikle burundan sıkan ayakkabı batmaya sebep olabilir.
Ayakkabı uygun olup yüksek topuklu olması halinde ağırlık öne bineceğinden yine batmaya sebep olabilir.

TIRNAK BATMASI TEDAVİSİ

– Tırnak çekimi;
Daha çok sağlık ocağı düzeyinde yapılan bir tedavi şeklidir. Tırnak tümüyle yatağından ayrılarak çıkarılır.Yeni çıkacak tırnağın normal yerinde çıkması beklenir. Tırnak yatağının kapanması 2 ay alır ve bu süre zarfında giderek azalan ağrı olur.Başarısı düşük bir tedavi şeklidir % 80-90 oranında tekrarlar.
– Emet ameliyatı;
Tırnağın sadece batan 2-3 mm lik kısmı kesilerek çıkarılır o kısmın çıktığı alan kazınarak çıkış engellenir.Tırnakta 1-2 mm lik bir daralma olurki bu daha şık bir görünüm sağlar. 2-3 gün ağrı olur sonra giderek düzelir. Başarı şansı % 98 civarındadır uygun teknikle yapıldığında tekrarlama şansı yok diyecek kadar azdır.
– Fenol tedavisi;
İlaçla tırnak yatağının eritilmesi sonucu tırnağın batması engellenmeye çalışılır zahmetsiz ama başarısı düşük bir tedavi yöntemidir.

33 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. 22 yaşındayım el sağ ve sol başparmak tırnaklarım uzamıyor ve her iki tırnağımda da yatay çizgiler ve sararma var yaklaşık 1.5 senedir bu şekilde dermatoloji doktoruna gittim ve bana madecassol ve hametan krem verdi ikisini karştırıp kullanmamı önerdi siz ne önerirsiniz ?
  Op.Dr. Seher Şirin
  tırnaklarınızda ki durum mantar enfeksiyonu düşündürüyor.Dermatologa görünüp uygun bir tedavi almalısınız

 2. Slm hocam iyi akşamlar kizim 10 yaşında el ve ayak tırnakları uzamıyor 25 kilo yaşına göre zayif yemek yeme problemimiz de var.İstahsizlik Dr goturecem de size danışmak istedim hocam sebep sizce ne olabilir
  Öp. Dr. Atilla Kaya
  Genel bir beslenme bozukluğu var gibi görünüyor. Bu durumda zaten biotin eksikliği de olması normal.

 3. Merhaba benim daha önce makinaya sıkıştı parmaklarım kırıldı biri tırnak attı düzeldi diğeri de atmadan ben çektirdim düzelmedi uzamadı bidaha 6 seneyi geçti bu olay tırnak yarım ve yukarı doğru görünüyor ne yapılabilir 3 kez tırnak çektirdik düzelmesi için

  1. el cerrahisine gitmelisiniz
   Op. Dr. Atilla KAYA

 4. benim kızımın tırnağı arabaya sıkıştı ve morardı sonradan kızım tırnağın uzadı yerin dibini kopartmış tırnağı uzamıyor napabiliriz lütfen yardımcı olun.

  1. genel cerrahi yada ortopediste gösterin

 5. 4 haftalik hamileyim ayak bas tırnagim 1.5 aydır uzamiyor daha önce dolama olmuştu tırnak çıktı yeniden tırnak geldi sonra düzeldi buda 3 sene önce idi şuanki durumda ne onerirsiniz
  Op.Dr.Atilla Kaya
  biotin kullanabilirsiniz.biotin normalde vücutta sentezlenen bir vitamindir.

 6. Hocam kolay gelsin oncelikle benim sol ayak basparmagim yaklasik 4 yada 5 kez zedelenmeden ve tirnak batmasindan dolayi cektirdim yada kendisi kokten cikti en son gene zedelendi ve kokten cikti tam tirnak kesilme hizasina gelmeden 5-6 milim kala ortadan hafif bombe yapti ve uzama islemi durdu 5 aydir uzamiyor onune bir engel cikmis olabilirmi bu sorunu nasil cozebilirim yardiminiz icin tesekkur ederim
  Op.dr.Atilla Kaya
  muayene ile değerlendirmek gerekir.gerekirse tırnak yatağı düzeltilmeli

 7. hocam iyi günler 35 yaşındayım ve son zamanlarda makat bölgemde kaşıntılar ve kaşıntıdan dolayı tahrişler söz konuusu. tuvalete gittiğimde anal bölgeme dokunamıycak duruma gelecek kadar kaşıntılarım var. bir süre ilaç kulllanıyorum rahatlatıyor fakat temizliğimede dikkat tttiğim halde tekrarlıyor acaba bunun nedeni nedir
  Op Dr Seher Şirin
  muayene ile değerlendirmek gerekir.neden makat hastalıklarındanmı kaynaklanıyor?eğer muayene de herhangi bir bulguya rastalanmzsa beslenme alışkanlıklarınız,giydiğiniz çamaşır türü,vücut hijyeninde kullandığınız kimyasallar ve çamaşırlarınızı yıkamada kullandığınız deterjanlar sorgulanmalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel saglik © 2018