Dudakta kan beni tedavi edilir mi?

Kan beni , damar yumağı, damar beni, damarsal tümör diğer adıyla hemanjiomun en sık görüldüğü yerlerden biri de dudaktır. Orijinalinde daha fazla kan gelmesi (bu sebeple daha kırmızıdır) sebebiyle damar tümörleri daha sık rastlanır.

Yüzün tam ortasında ve konuşurken hareket etmesi sebebiyle çok dikkat çekicidir ve konuşulan kişi gözünü dikkat çekici bu oluşumdan alamaz, bu durum hastayı rahatsız eder çünkü konuşurken insanlar gözlerine bakılsın ister.


Dudaktaki bu tür sorunların getirdiği bir diğer sıkıntıysa cinsel partner korkudan veya tiksintiden dudaktan öpmek istemez hatta biraz hararetli öpüşmede kanama olabilir. Benzer şekilde yemek yerken yada yanlışlıkla ısırıldığında uzun süren kanamalar olur bu da hastayı paniğe sürükler.

Dudak hemanjiomları genellikle doğuştandır ve büyüme eğilimindedir, tedavi edilmezse çok ileri büyüklüklere erişebilir

Dudakta Kan Beni

Tedavi öncesi

Dudakta Hemanjiom

Tedavi sonrası

Dudakta damar beni tedavisi

Teknolojiyi takip etmeyen kliniklerde ameliyatla tedavi edilir ancak dudağın önemli bir kısmı alındığı için belirgin deformasyon ve asimetri olur, aslında ortaya çıkan bu durum öncesi kadar dikkat çekici olur.

Yapılması gereken ameliyatsız tedavilerdir, tümörün büyüklüğüne ve yapısına göre lazer, radyo frekans, termokoagülasyon, sklerozasyon yöntemlerinden biriyle tedavi edilmelidir.Bu tedavi yöntemlerinin sonunda hiçbir belirti kalmaz.

Ameliyatsız damar beni tedavileri birkaç dakikada tamamlanır ve hasta aynı anda işine dönebilir oysa ameliyat çok kanlı ve ciddi iş gücü kaybına sebep olur.

Damar beni tedavi edilir mi?

Damar beni hastalığı kendiliğinden geçmez mutlaka uzmanı tarafından tedavi edilmelidir. Tedavinin seçimi hastalığın düzeyi, yaygınlığı ve tipine göre farklı yöntem ve teknolojiler kullanılır. Damar beni vücudun görünen her yerinde olabildiği gibi iç organlarda da olabilmektedir.
Bazen ciddi kanamalara sebebiyet verebilir. Genellikle kol, bacak ve yüz bölgelerinde dudak kenarında görülür. 2 mm olabildiği gibi 30 cm büyüklüğe de ulaşabilir,bazen tüm yüzü yada tüm bacağı kaplayacak kadar geniş olabilir. Damarsal kaynaklı olduğu için zamanla büyüme eğilimindedir.
İyi huyludur ancak hemanjiosarkom diye kötü huylu olan tipi de vardır ve çok seyrek rastlanır. Yöntemler bu sayfada özet halinde yazmaktadır ayrıntılı bilgiyi her yöntem için yazılan sayfadan alabilirsiniz.

Damar beni aldırma

Damar beni tedavi yöntemleri

Ameliyatla tedavi;

Cilt kesilerek damar yumağının olduğu alana ulaşılır ve doku kesilerek çıkarılır. Ancak çok kanamalı ameliyatlardır. Ciddi kan stoku ile ameliyata başlamak gerekir. Ameliyat sonrasında kan kaybı oldukça fazla olabilir. Hasta kaybına sebebiyet verebilir. Sünger gibi doku içine uzanır.

İlaç enjeksiyonuyla tedavi;

Damarı yakıcı sclerozan madde damarın içine enjekte edilir, ilaç verilen yumak zamanla büzülerek yok olur. Seanslar halinde müdahale edilir. En az riskli ve iyi sonuç veren bir uygulamadır.
Biz kliniğimizde oldukça başarılı sonuçlar aldık. Hastalarımızda kanama riski olmadan ameliyata bağlı iz kalmadan yok edebildik. Scleroterapi tecrübeli ellerde yüksek başarıyla uygulanabilmektedir.

Köpükle hemanjiom tedavisi;

Scleroterapide kullanılan maddenin köpürtülerek damara verilmesidir. Damarın içi tıkanmaktadır. Zaman alıcı bir yöntem ama risksiz sonuç alıcı bir uygulamadır.

Lazerle damar beni tedavisi

Şarap lekesi, gül lekesi, örümcek ağı denilen tipler gibi yüzeysel ve orta düzeyde kabarık olanlar için kullanılır,yüksek ışığınhemanjiomu tahrip etmesi esasına dayanır,aylık seanslar halinde uygulanır. Problemin genişliğine göre 5-15 seans sürebilmektedir.

İ.R.C Tedavisi;

Kızıl ötesi ışınlarla damarın içinde pıhtılaştırma oluşturan bir cihazdır. Lazere benzer şekilde yüksek ısı taşıyan ışığın damarsal yapıya uygulanmasıyla ben bir anlamda pişer ve yok olur. Etkisi uygulama anında ortaya çıkar. Bene dokunulduğu anda kırmızı mor görüntü gider beyaza yakın bir renge bürünür.Tamamen ameliyatsız bir yöntemdir ve cildin üzerinden uygulanır.
İRC ile hemanjiom tedavisi büyüklüğüne göre 1-3 seansta tamamlanır yani hastalık dar alandaysa bir seansta düzelir ancak geniş alana yayılıyorsa seanslar gerekebilir. Ciltten çok kabarık hemanjiomlarda tek başına yetersiz kalabilir bu durumlarda diğer yöntemlerle birlikte kullanılır.
Özellikle küçük olanlarda çok pratik bir seçenektir.Tedavi tamamlandığında ya hiç iz kalmaz yada hafif bir yanık izi kalır burada uygulayıcının tecrübesi büyük önem taşır.

Termo koagülasyonla tedavi;

Çalışma prensibi şöyledir; Ucu elektrik enerjisiyle ısınan metal çubuk hemanjioma dokunulur, dokunulduğu anda hemanjiomun içindeki kan 90-110 dereceye kadar ısınır ve pıhtı haline dönüşür.
Kanın pıhtı haline dönmesi tamamen yok olduğu anlamına gelir.Termokoagülasyonla hemanjiom tedavisi sonucu o anda görülen radikal bir tedavi seçeneğidir, 1 cm ve daha küçük tüm benlerin tedavisinde güvenle kullanılabilir.

Kliniğimizde hemanjiom tedavisinde tüm bu yöntemleri uygulanmaktayız, düşük başarısı ve riskli olması sebebiyle sadece ameliyat yöntemini uygulamıyoruz.
Çocuğunuzda hemanjiom varsa mutlaka yeterli araştırma yapın, teknolojiye sahip ve bunları kullanmak konusunda tecrübeli klinikleri tercih edin.
İlaçla Damar Beni Tedavisi
Evde kullanılarak yapılan tedavilerde tek ilaç kullanılmaktadır. Dideral adlı ilaç kullanılır. Dideral yanlış dozda ciddi yan etkileri olan bir ilaçtır bu sebeple bebek hastaneye yatırılarak bu konuda uzman bir doktor tarafından doz belirlenmesi yapılmalıdır.
Küçük bebeklerde dideral tedavisini denemeden diğer yöntemlere geçilmemelidir. Kapıdan girildiği anda ‘lazerle alırız” sözüne inanmadan önce dideral tedavisi konusunda hasta tecrübesi olan uzman görüşü alınmalıdır.
Daha fazla bilgi için http://www.damarbeni.com

Yazan
Damar Cerrahı Op Dr Nihat Aydın

Kaynak
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30534665

4 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. Merhabalar benim dudağimda yaklaşık 3 yıl önce dudağının içinde bir sertlikle beraber bu sertlik elle belli olan bişey fakat disaridanda görünen dudakta kanamalı bir kabartilar çıktı zaman zaman kanıyor ve zor duruyor şu an 3 adet var yan yana teşhis tam olarak konamadi kimi doktor Hemanjiom derken kimi doktor vasküler malformasyon dedi kimide ikiside değil dedi lütfen yardımcı olur musunuz hangi bölüm doktoruna gitmem gerektiğini bile bilemedim çok çaresizim yaşım 38 Konya’da ikamet etmekteyim
  Op.Dr.Atilla Kaya
  05426210888 nolu telwfona whatsapptan fotoğraf gönderin,değerlendirelim,tedavi edebiliriz.

 2. Benim de dudağımda bundan daha küçük bir şişlik var. Doktora gittiğimde damarlanma ve içinde siyah nokta var dedi.Nasıl tedavi olabilir?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim

 3. Merhaba benim de böyle ama daha büyük doğuştandı 1 ker düşüp patlanttım ameliyat oldum daha ufaldı şimdi lazer olucam geçicek fotoğraf gönder sem bakarmısınız?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirseniz değerlendirebiliriz

 4. Dudağımda leblebi boyutunda morarma var. Ellediğimde haraket ediyor. Nasıl bir tedavisi olabilir. Neden olmuş olabilir.

  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Idea Klinik Bakırköy Şb.Genel Cerrahi Uzmanı
  Dudakta muhtemelen hemanjiom (iyi huylu damat uru). Idea Klinik Bakırköy şubesinde Damar cerrahı arkadaşlar hemanjiom tedavisi yapıyorlar.0532 463 96 82 numaraya fotoğraf gönderip fikir alabilirsiniz.
  Geçmiş olsun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel saglik © 2018