Cinsel Organ Siğili

Cinsel organlarda siğil tedavisi. Bir çok yöntem uygulanmaktadır, bu yöntemler anlaşılır bir dille özet halinde şu şekilde yazılabilir. Diğer siğillerin tedavileri de bu yöntemlerle yapılabilmektedir. Kondilom olarak ta adlandırılan bir hastalıktır.

Daha fazla görsel ve bilgi için instagram.com/sigiltedavisi

Radyo frekansla buharlaştırma

Ameliyatla çıkarma

Dondurma (krioterapi),

Lazerle siğili yakma

Elektrokoter

İlaç uygulamaları

Penis Siğili

Diğer siğiller gibi bunda da dokunarak bulaşmış olması beklendiği için akla ilk olarak cinsel ilişki gelir. Başka yollarla bulaşma ihtimali de vardır. Bölgenin yapısı gereği çok hızlı yayılma eğilimindedir. Sıklıkla ben ile karıştırılıp bekletilir, bu çok yanlış bir yaklaşımdır. Ben olduğundan emin olmadıkça bekletmeksizin tedavisi yapılmalıdır.
Diğer taraftan cinsel partner sağlığı için de çok dikkatli olunmalı, bir an önce tedavi olmanın ötesinde kondom kullanılmalı, jinekologa muayene ettirilmeli ve onun önerileri doğrultusunda biopsi, tip tayini, aşı gibi uygulamalar yaptırılmalıdır.

Siğil Ameliyatı

– Cerrahi tedaviler daha çok genital bölgede yoğun ve iri kümelenmelerde uygulanır. Genel olarak ameliyat genital organların HPV enfeksiyonlarında kullanılmazlar. Genital sistemin görünür bölümünde çok büyük kondilomların olması durumunda eksizyonel yöntemlerden yararlanılarak büyük parçalar çıkarılır ve daha sonrasında ilaçlarla devam edilir.Büyük kondilomalar lokal veya genel anestezi altında cerrahi olarak kesilerek çıkartılabilir. İşlem sonrası çıkartılan bölgeye pansumanların yapılması gereklidir.

Elektrokoter

Elektrik akımı ile yakılarak yok edilir. seanslar gerekebilir.

Radyo frekansla siğil tedavisi

Bir tür buharlaştırma yöntemidir, koterden daha keskin sınırlar şeklinde yapılabildiği için daha başarılıdır ve ağrı daha azdır. Etki sınırını mm nin çeyreği kadar belirlemek mümkündür. Bu sayede kontrolsüz yanıklar olmaz. İyileşmesi çok daha hızlıdır. İkinci seans gerekebilir ama bu durumda birinci uygulamadan daha kolay olur. Hangi kliniğe gidileceğine karar vermeden önce o klinikte radyo frekansla tedavi yapılıp yapılmadığı sorulmalıdır. Radyo frekans yoksa bir kez daha düşünülmelidir.

Kriyoterapi (Dondurma- gazla dondurma)

Çok soğuk -60 derece gazın uygulamasıyla yapılır, başarısı en düşük girişimdir çok defa tekrarlamak gerekebilir.

Karbondioksit (CO2)  esaslı laser destrüksiyonu ile etkin şekilde siğillerin tedavisi sağlanabilir. Karbondioksit lazerle siğillerin yakılması diğer tedavi yöntemlerine göre biraz daha pahalıdır. Ancak etkinliği de oldukça yüksektir.

Lazerle siğil tedavisi

CO2 lazeri kullanılır, elektrokoter gibi ısıtarak etkili olur, gereksiz pahalı bir yatırım olduğu için pahalıdır, başarısı kotere kıyasla daha azdır. Işığın sınırlarını belirlemek radyo frekans kadar net değildir ve konrolsüz derinliği yakabilir.

Anüs Siğili

Kimyasal madelerle yakma

Bu amaçla çeşitli asitler (biklorasetik asit, triklorasetik asit), podofilin ve podofilotoksin gibi maddeler kullanılır.  Kimyasal yıkıcı asitler oldukça etkilidir, ancak sağlıklı ciltte de tahriş (iritasyon) etkisine sahip maddelerdir. Çevresel dokuda ciddi yanıklar yapabileceğinden çok dikkatli olunmalıdır. Özellikle genital bölge cildi hassas bir yapıya sahip olduğu için korkunç yanıklara neden olabilmektedir.

Savunma mekanizmalarını artıran ilaçlar

Vücudun savunma mekanizmaları üzerinden etkilidir. Başarısı çok yüksek değildir ama ileri düzey olmayan kondilomlarda denenebilir.
Bunlar içerisinde en bilinenleri
imiquimod
Squarik asit di butyl ester
Podofilotoxin (farklı yolla etkiler)
Yeşil çay extresi
adlı maddelerdir.

Cinsel Organ Kondilomu Takibi Nasıl Yapılır

Tedavide en önemli sorun hastanın takibidir, yakın takip edilmezse tekrar ihtimali çok yüksektir. Hastanın takipten kaçması felaketle sonuçlanabilir.
Takip konusunda en iyi klinik İdea Kliniktir, tedaviye aldığı hastayı 6 seansa kadar ücret almadan yeniden tedavi etmektedir, takibi 1 sene boyunca ücretsiz yapmaktadır. Bu yaklaşım hastanın ” neyse ya küçük bir tane kalmış gidip onun için para vermeyeyim” gibi bir yanlışa düşmesine engel olmaktadır.

Genital Kondilom da denilen bu durumun kadın rahip kanseri sebepleri arasında birinci sırada olduğunu ve rahim ağzı kanseri tespit edilen her hastada HPV tespit edilmektedir.

Kondilom Bitkisel Tedavi

Bu konuda FDA onayı almış, bilimsel çalışmalarla etkinliği kanıtlanmış tek bitki yeşil çaydır. Yeşil çaydan elde edilen katekin (sinecathecin) genital siğillerde tatmin edici sonuç vermektedir. Özellikle savunma mekanizmaları (immünite) bozuk kişilerde tekrarıın engellenmesinde oldukça etkilidir. Türkiye’de satışı yapılmayan Veregen Merhem adlı ilaç kullanılmaktadır.
Veregen %10 ve 15 katekin içeren formuyla üretilmektedir. Benzeri olan veregreen de aynı amaçla kullanılmaktadır.

Alıntılar
Op Dr Seher Şirin
Op Dr Canan Erdem

Kaynak
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30345054

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel saglik © 2018