Makat Çatlağı Kremleri

Makat çatlağı bölgenin en çok ağrı veren kronikleşebilen ve ilaçla tedavi edilebilen bir hastalıktır. Ameliyatın son seçenektir, botoxla ve doğru ilacı uygun şekilde kullanmakla iyileşme ihtimali vardır. Özellikle botoxun uygun dozda yapıldığı vakalarda başarısı ameliyata yakındır bu sebeple gelişmiş ülkelerde ameliyat tamamen terk edilmiştir. Bu sayfamızda anal fissür tedavisi için üretilmiş ilaçlar, anal fissürde de önerilen ürünler ele alınacaktır.

Makat çatlağı video ve fotoğrafları için instagram.com/analfissur

Anal Fissür İlaçları

Anuflex Krem (hem uyuşturur hem kasları gevşetir)
Rectoderm Merhem (sadece kasları gevşetir)
Anrecta Merhem (Rectodermin aynısıdır)
Anestol Pomad (sadece uyuşturur)

Hemoroid (basur) ilaçları

Hemoclin
Proctolog
Hedensa
Recbutin
Proctolog
Procto-glivenol
Hemoroid Tabletleri
Daflon
Doxium

Makat Çatlağı Kremleri
Buradan sonrası kremler, etkileri, yan etkileri, fiyatları gibi ayrıntılar ele alınacaktır.

Anuflex Merhem

Yukarda bahsedildiği gibi bitki özleri ve yağlarıyla oluşturulmuş bir ilaçtır. Ağrılıklı olarak makat çatlağı tedavisinde kullanılmakla beraber diğer anüs bölgesi hastalıkları olan hemoroid, tromboze hemoroid, anal hematomda da şikayetleri azaltmak için kullanılabiliri anal fissürü tedavi edici etkisi vardır ancak hemoroidi tedavi etmez şikayetleri azaltabilir. Tabi ki fissür dışındaki sorunların çözümünde kullanmadan önce doktorunuza kesin teşhis koydurmalısınız çünkü erken müdahalenin önemli olduğu apse gibi durumlarla karşı karşıya olabilirsiniz.
Anuflex Krem Satın Al http://satis.hairpharma.com.tr/25-anuflex-merhem

Anuflex Merhem Etkileri

Makat kaslarında gevşeme ve rahatlama;
Bilindiği üzere çatlağın iyileşmemesinin nedeni anal kasların aşırı kasılması sonucu çatlağın olduğu bölgeye yeterli kan gidemezi iyileşemez. Yine bu kasların kontrolsüz kasılması yani kasa kramp girmesi tuvaletten sonra saatlerce ağrıya neden olur. Aynısafa otunda makat kaslarını gevşeten maddeler kasın gevşemesine, çatlağın iyileşmesinin yolunu açar. Kasların gevşetilmesi dışkılamadan sonra gelen ağrıyı da azaltır. Gerek ameliyatta gerekse botox tedavisinde tek amaç bu kasları gevşetmektir.

Tuvalette Acının Azaltılması
Fissür hastalarının hepsinin “dışkılarken cam çiziyormuş gibi oluyor” şeklinde tanımladığı acıyı azaltır. Karanfil yağı bilinen en etkili bölgesel uyuşturucudur. Sıklıkla lokantalarda kasada tabakta bulundurulan bu bitkiyi ağzınıza aldığınızda bu uyuşturma etkisini hissedebilirsiniz. Anuflex dışkılamadan birkaç dakika önce makatın içine doğru sürülürse bu uyuşturma etkisi sayesinde daha az acı hissedilir.

Fissürün İyileştirilmesi
İçeriğindeki kantoron yağı bitkisel ürünler arasında en iyi yara iyileştirme etkisine sahiptir. Yarayı iyileştirmesi etkisi yanı sıra çatlağın zemininde tabaka oluşturarak dışkıyla yara arasında bariyer etkisi görür. Dışkıyla az bulaşan yara daha erken iyileşir.

Şişliğin Azaltılması
Fissür bir tür yaradır ve yaranın etrafında ödem olur, bu ödem ağrı şikayetinin artmasına neden olur. Herbal kortizon da denilen meyan kökü özü kortizona benzer etkisi ile ödemi yani şişliği azaltır. Meyan kökü özünün mikrop öldürücü etkisi de vardır. Diğer taraftan anal fissür hastalarının % 70 inde görülen kaşıntı şikayetini de iyileştirir.

Hemoroidlere Etkisi
Fissürde sıklıkla hemoroid de hastalığa eşlik eder. Damarları büzüştürücü etkiye sahip at kestanesi özü neredeyse her hemoroid, varis ilacında bulunmaktadır. Anuflex Merhemdeki at kestanesi özü de bu amaçla eklenmiştir. Memelerin kısmen küçülmesini sağlayabilir. Diğer taraftan karanfil yağının bölgesel uyuşturucu etkisi hemoroidden kaynaklanan ağrının azalmasını sağlar.

Anuflex Merhem Yan Etkileri

Diğer makat çatlağı merhemlerinde ilacı bıraktırmaya neden olacak düzeylerde baş ağrısı, tansiyon düşmesi görülebilirken Anuflexte böyle yan etkiler görülmez. Belirlenmiş bir yan etkisi yoktur. Emziren anneler dahil her yaş insanda güvenle kullanılabilir. Hamilelerde kullanımı konusunda tereddütle yaklaşmak akıllıca olur.

Anuflex Krem Nasıl Kullanılır

Bu tür ürünlerde farklı doktor ve eczacıların önerileri fark edebilmektedir ancak hastalığın oluşturduğu şikayetlerin oluşma nedeni, ilacın etkisi ile birlikte düşünüldüğünde şu şekilde kullanımı en akla yakın gibi görünmektedir.
Dışkılama öncesi anüsün içine serçe parmağın son boğumunun yarısı kadar sürülüp 3-5 dakika beklemek uyuşturma etkisi sayesinde dışkılarken çekilecek acının miktarını azaltır. Tuvalet ihtiyacı giderilip tahretlendikten sonra yine serçe parmağın son boğumunun yarısı kadar ilaç anüsün içine sürülmelidir. Uygulama da tuvalet sonrası kaslarda kasılmayı azaltarak hem ağrıyı azaltır hem de iyileşmeyi hızlandırır. İlacı uygulamadan birkaç dakika önce yani tuvaletin girişinde ve bitişinde kısa süreli (3-4 dakika) kadar sıcak su oturma banyosu elde edilecek sonucu olumlu yönde etkileyecektir. Kullanım sıklığı dışkılama sıklığı kadar olmalıdır. Günde bir defa tuvalete gidiliyorsa bir defa, üç defa gidiliyorsa 3 defa kullanılabilir. Kullanım süresi klinik bulgulara bağlıdır, 2 haftada ciddi düzelme olması beklenir. Kısmi düzelme elde edildiyse tedaviye devam edilebilir ancak küçük bir ihtimalle etkisi yetersiz kalabilir bu durumda iki haftadan daha fazla ısrar etmeye gerek yoktur, botox veya ameliyat yaptırılabilir.

Basur Şişmesi Ağrıları İçinde Kullanılır

Normal şartlarda basur hastalarında makat ağrısı hiç görülmez. Sadece 3. ve 4. derece iç hemoroid hastalarında basur memesi dışkılama esnasında dışarı çıkıp, içeri girmektedir. Girmemesi halinde ise makat kasları arasında sıkışarak boğulmaktadır. Tromboze hemoroid dediğimiz bu durum günlerce sürecek ağrıya neden olmaktadır. Ortaya çıkan bu ağrıları hafifletmek için oturma banyosu, Anestol Pomad kullanabilirsiniz. Ağrı 1 hafta içinde son bulup, şişlik ise 4 hafta kadar daha devam edebilir.

Anuflex Krem Fiyatı
Anuflex Pomad her ilaç gibi eczenede satılmaktadır ve eczaneden alınır ancak, gittiğiniz eczanede yoksa eczacınız ecza deposundan getirtebilir, yine de ulaşamıyorsanız üretici firmanın resmi satış sitesinden alınabilir. Resmi internet satış sitesinde 49 TL olarak verilmiş,

Anuflex Satış Resmi Üretici Sitesi http://satis.hairpharma.com.tr/25-anuflex-merhem

Anestol Pomad

Öncelikle bu ürün tedavi edici olmayıp, rahatlatıcı özelliği olduğunu bilmelisiniz. Bölgesel uyuşturucu vazifesi görev Anestol Pomad Anal Fissur hastalarında dışkılama esnasında ortaya çıkan dayanılmaz can acısını hafifletmek içindir.

 Erken dönemde dışkılama sonrası kendiliğinden geçen bu acı kronik hale gelmesi ile birlikte saatlerde devam edebilir. bu can yanmasından bir nebze olsun kurtulmak isterseniz Anestol Pomad kullanabilirsiniz.

Rectoderm Merhem

Aynı içerikli Rectogesik adlı ilacın ithalatı durdurulunca piyasada oluşan boşluğu fark eden üreticiler Rectogesik ile aynı içeriğe sahip vede ismi yakın Rectoderm üretmiştir. Tekrar konumuza dönecek olursak, makat çatlağı ilacı olarak kullanabileceğiniz ürünlerden biride Rectoderm Merhem olup, tedaviye yönelik asıl ürün olduğu söylenebilir. Fakat bilmeniz gereken hastalığın ilk 10 gün içerisinde uygulanan, başarı oranı %40 gibidir. Yani Rectoderm Krem kullanan 100 kişiden 40 kişisi sağlığına kavuşmaktadır. Yukarıda da belirttiğim gibi öncelikle bir doktora muayene olmalı ve doktorunuz size bu ürünü kullanın diye önermelidir. Makat kaslarının kontrolsüz kasılmasını önleyen etkisi bulunmaktadır. Makat kaslarının gevşemesini sağlayan isosorbid di nitrat içermektedir.

Anrecta Merhem

Rectodermle ilgili olarak yazılanların hepsi Anrecta için de geçerlidir. Üretici firmaları ve buna bağlı olarak fiyatları farklıdır. Rectodermin fiyatı 119 TL, Anrecta fiyatı 102 TL dir.

Makat Çatlağı Kremi Nasıl Kullanılır?

Öncelikle her iki kremi kullanmanız gerekir. Bunun için dışkılama öncesi 3-4 dakika süreli olarak ılık su üzerine oturmanız gerekir. Kalkıp kurulanıyoruz ve ilk olarak dışkılama esnasında acıyı hafifletecek olan Anestol Pomad makat iç, dış kısmına sürüyoruz. Bu uygulamadan sonra 3-4 dakika bekleyerek dışkılama yapılır. Dışkılama bitince tekrar ışık suya oturarak 3-4 dakika rahatlamanız gerekir. Yine kalkıp, kurulandıktan sonra bu sefer Rectoderm Krem kullanılır.

Rectoderm Nasıl Kullanılır?

Burada asıl önemli olan konu nasıl değilde ne kadar kullanmanız gerektiğidir. Bu konuda Op. Dr. Atilla KAYA hastalarına önerisi serçe parmağın son boğumunun yarısı kadar olmalı şeklinde önermektedir. Çünkü Rectoderm yan etkili olan bir ilaçtır. Ona göre dikkatli olmalı, çok az miktarda ilaç kullanılmalıdır.

Baş Ağrısı ve Tansiyon Düşmesine Neden Olabilir

Rectoderm Krem kullanan hastaların en çok karşılaştığı şikayet baş ağrısı olup, aynı şekilde bir çok insanda tansiyon düşmesi görülür. Baş ağrısının önüne geçmek için ağrı kesici kullanabilir yada kremi daha az kullanmanız gerekir.

Rectoderm Devlet Karşılıyormu

Ne yazıkki bu kadar pahalı bir ilacı sigortalar karşılamamaktadır. Hasta bedelini kendi cebinden öder.

Makat Çatlağı Krem Fiyatları
Rectoderm Merhem fiyatı 119 TL
Anrecta Merhem Fiyatı 102 TL
Anuflex Fiyatı 49 TL

Hemoclin Jel

HemoClin Jel içerdiği, Aloe Barbadensis Ekstresi (Galactoarabinan Polyglucoronic Asit Crossploymer) içerir.
Bu içerik bakteriyel hücre duvarına bağlanarak bakterilerin rektum ve anal kanala penetre olmasını, yerleşmesini engeller.
Bu sayede anti-bakteriyel, anti-enfektif, anti-enflamatuar etkinlik sağlar. Hemoroid anal fissür ve anal rahatsızlıkların doğal iyileşme sürecini hızlandırır.
Polyethylene Glycol 8 (PEG-8) içeriği sayesinde büyük abdestin içeriğine daha fazla su çekilmesini, büyük abdestin yumuşamasını sağlar, rektum ve makat duvarına büyük abdestin yaptığı basıncı ve mekanik yüklenmeyi azaltarak daha kolay (ıkınma ve zorlanmadan) tuvaletin yapılmasını sağlar.
Xanthan Gum içeriği sayesinde büyük abdestin sulanmasını ve yumuşamasını sağlarken, makat kanalı ile duvarına gelen basıncı ve mekanik yüklenmeyi azaltır.
Betaine içeriği sayesinde büyük abdestin sulandırılma kapasitesini osmoprotectant etkinliğiyle güçlendirir. Bu sayede makatın irritasyon rahatsızlıklarını önler.
Laureth-9 içeriği sayesinde makata gelen büyük abdestin sıvı içeriğinin homojen dağılımını sağlayarak; kaşınma, yanma, ağrı gibi hemoroidin ve anal fissüre ait şikayetleri azalmasını sağlar.

Buradan sonrası doktorlar tarafından makat çatlağında da verilir ancak aslında hemoroid ilaçlarıdır

PROCTOLOG Rektal Krem

30g.’lık aluminyum tüplerde takdim edilir. Etken madde olarak Ruskogenin ve Trimebutin içerir. Anal (makat) bölgedeki hemoroid (basur), çatlak ve iltihaplı hastalıklarda ve ağrı, kaşıntı ve şişkinlik hissi gibi bulgularla seyreden anal bölgenin diğer hastalıklarında kullanılır.

Tüm ilaçlar gibi PROCTOLOG RECTAL’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir. PROCTOLOG kullanımı ile duyarlılık reaksiyonu meydana gelirse, tedavi kesilmeli ve uygun tedavi uygulanmalıdır. Çok uzun süre kullanıldığında sistemik toksik tesirler görülebilir.

PROCTO-GLYVENOL Krem

PROCTO-GLYVENOL nasıl kullanılır ?
Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar
Yaşlılarda kullanımı
PROCTO-GLYVENOL’ü hemoroid belirtileri kaybolana kadar sabah ve akşam kullanmalısınız. Belirtiler azaldığında doz günde 1 uygulama olacak şekilde azaltılabilir.


PROCTO-GLYVENOL’ü belirtiler ortadan kalkana kadar kullanınız. Belirtiler bir haftadan uzun süre devam ederse doktorunuza danışınız.
Önerilen dozu aşmayınız.
30 g krem (1 tüp) yaklaşık 20 – 30 uygulama için yeterlidir.
Uygulama yolu, metodu
PROCTO-GLYVENOL haricen, rektal yoldan
bölgesel olarak uygulanır.
• PROCTO-GLYVENOL’ü, iç hemoroidlerin tedavisinde, yanında bulunan kanülle (kanül tüpe takılır) uygulayınız.
• Kullanmadan önce koruyucu kapağı çıkarınız.
• Kullanıldıktan sonra kapağını kapatınız.
• PROCTO-GLYVENOL’ü yutmayınız.
Yaşlılarda kullanımı
Özel kullanım durumları
PROCTO-GLYVENOL, ağır karaciğer hasarı olan hastalarda kullanılırken dikkatli olunmalıdır.
Eğer PROCTO-GLYVENOL’ün etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.
Kullanmanız gerekenden daha fazla PROCTO-GLYVENOL kullanırsanız
PROCTO-GLYVENOL ile doz aşımına rastlanmamıştır.
Eğer PROCTO-GLYVENOL kaza ile yutarsanız derhal doktorunuza danışınız.
PROCTO-GLYVENOL’den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

Hedensa Pomad

Formülü: 1 tüp (20 g) içinde 2 mg monoklorkarvakrol, 60 mg ihtamol, 600 mg mentol, 300 mg papatya yağı bulunur.
Farmakolojik özellikleri:
Endikasyonları:
– İç ve dış hemoroide bağlı rahatsızlıklarda,
– Anal fissür ve proktitte,
– Anüs, perine, vulva pruritlerinde,
– Anorektal müdahalelerden sonra ortaya çıkan ağrılıi kaşıntılı durumlarda kullanılır.
Kontrendikasyonları:
Bileşimindeki maddelerden herhangi birisine aşırı duyarlılığı olduğu bilinenlerde kullanılmamalıdır.
Uyarılar/Önlemler:
Şikayet ve semptomlar geçmediği takdirde doktora başvurulmalıdır.
Yan etkiler/Advers etkiler: Bazı vakalarda hafif irritasyon oluşabilir.
İlaç etkileşimleri: Yoktur.
Kullanım şekli ve dozu:
Tüpün ucundaki kapak çıkarıldıktan sonra, kapağın vidalı bölümü tüpe takılır, iyice sıkılarak tüp delinir. Hasta bölge tuvaletten sonra iyice yıkanıp kurulanarak günde 3 defa merhem sürülür.  Anüs çevresi, içine merhem tatbiki için ambalaj içindeki kanül tüpe takılır, anüse sokulduktan sonra merhem sıkılır. Tüp daima kapalı tutulmalı ve kanülün dışı temizlenmelidir.

RECBUTIN REKTAL Krem
İlacın Etken Maddesi Ruskogenin, Trimebutin’dir. RECBUTIN REKTAL Krem, anal bölgedeki (makattaki) iç ve dış hemoroid (basur), iltihabi hastalıklar, makat çatlakları (anal fissür, ağrı, kaşıntı, şişlik hissi ile belirgin anal bölgenin diğer hastalıklarında kullanılır.
Endikasyon Bilgisi : İlacın Etken Maddesi Ruskogenin, Trimebutin’dir. RECBUTIN REKTAL Krem, anal bölgedeki (makattaki) iç, dış hemoroid (basur), iltihabi hastalıklar, makat çatlakları (anal fissür) ve ağrı, kaşıntı, şişlik hissi ile belirgin anal bölgenin diğer hastalıklarında kullanılır.
RECBUTIN REKTAL Krem Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:
İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
RECBUTIN, anal bölgedeki (makat) iç ve dış hemoroid (basur), makat çatlakları (anal fissür), ağrı, kaşıntı, şişlik hissi ile belirgin anal bölgenin diğer hastalıklarında kullanılır.
Bu ilacın kullanımı, diğer anal hastalıkların tedavisine ara verilmesini gerektirmez
Kısa süreli tedavi içindir. Kremi düzenli kullanmanıza rağmen şikayetlerinizde herhangi bir iyileşme görülmezse doktorunuza bilgi veriniz.
18 yaşından küçüklerde kullanılmamalıdır.
Hamilelik döneminde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.  Emzirme döneminde kullanılabilir.
RECBUTIN REKTAL Krem’in kullanım Şekli:
Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
İlacı uygulayacağınız bölgenin temiz olmasına dikkat ediniz. Parmak ucuyla veya tercihen steril bir gazlı bez ucuyla sürünüz. Günde 1 veya 2 kez makat bölgesine uygulanmalıdır.
İç hemoroid tedavisinde kanül tüpe takılmak suretiyle kanülle uygulanır.
RECBUTIN Olası Yan Etkileri :
Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde, boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel saglik © 2018