Saç Gürleştiren Bitkiler

Saçı Gürleştiren Bitkiler
1-Ihlamur çay gibi demlenir,15-20 dakika bekletilir,süzülür.Süzülen sıvıya kına eklenerek şampuan kıvamına gelinceye kadar karıştırılır.Hazırlanan bu karışımla saçlar sık sık yıkanır.

2-Demlenmiş çay suyunda kişniş ve hatmi kökleri  yarım saat kadar kaynatılır.Suyu sıkılarak elde edilen karışım bir kavanoza doldurularak birgün  dinlendirilir ,tekrar süzülür.Elde edilen bu karışımla saçlar sık sık yıkanır.

3-Erguvan ağacı yakılır,elde edilen küller elenir sonra turp suyu ile birlikte yarım saat kadar kaynatılır.Kaynatılan karışım süzülür ve saçlar sık sık bu karışımla yıkanır.

4-2 Bardak sıcak suya bir avuç ısırgan otu doğranır ve ertesi gün bu suyla saçlı deri ıslatılırak ovulur

Saç uzatan vitamin ve uygulamalar

Saçın uzama hızı yaklaşık  ayda 1 cm kadardır.Bayanlarda ortalama uzama hızı erkeklere kıyasla biraz daha fazladır.Uzun saçta saçın uzama hızı kadar saç kaliteside önemlidir çünkü çabuk kırılan saç fazla uzayamadan kırılır ve saç daha uzun sürede beklenen uzunluğa gelir.

Saç uzama hızını artırdığı bilinen çeşitli ilaç şeklinde sunulan gıda takviyeleri vardır bunlarda en yaygın kullanılan madde biotindir (B7 vitamini – H vitamini) ve biotin dışındakler biotin kadar etkili değildir.Bu tür saç kalite ve uzama hızını artıran takviye ürünlerinde saç uzamasına etkili olduğu bilinen tek vitamin biotindir.

Normal beslenen birinde alınacak günde 1-2 mg biotin saçlarda % 30 a varan bir uzama hızı artışı sağlar, günde 2 mg biotin saç uzama hızında artışa ek olarak saçta ciddi kalite artışı,çap artışı sağlar ve parlaklık sağlar.

Bayanlarda 1-2 mg biotin yeterli olurken,saçını uzun tutan erkekde bu doz biraz daha fazla  (2-5 mg) olmalıdır çünkü erkeklik hormonlarının saç kökü üzerine olumsuz etkisi vardır biotin bu etkiyi göğüsleyecek kalite artışı sağlar.

Saçın döküldüğü bazı durumlar önce saçın uzamaması şeklinde karşımıza çıkar.Bu durumda sadece B7 vitamini almak yeterli gelmez dökülmeye neden olan sebebe yönelik tedavi de alınmalıdır.Eğer uzamama sorunu yanı sıra belirgin dökülme varsa bölgesel olarak % 3 procapil veya minoxidil bunlara ek olarak xpecia benzeri içeriğinde keratin, sistein, çinko, saw palmetto gibi saç kalitesini artımak yanı sıra dökülmeyi önleyen maddeler de içeren bir ilaç alınmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018