Fissür (Makat Çatlağı – Makat Yırtığı) Tedavisi

Makat bölgesi hastalıklarının hemoroidden sonra en sık görülen ikinci hastalığıdır, makat yırtığı ve mayasır olarakta isimlendirilmektedir.

Fissürle ilgili video ve fotoğraflar için instagram.com/analfissur

Makatın dıştan görünen kısmıyla kalın barsak arasında 2.5-3 cm yüksekliğinde makat kaslarıyla sarılmış makat kanalının bir taraf cildinde bütünlüğün bozulması yani yırtılması halidir.Dış sınırdan başlayarak yukarıya doğru devam eden 1-3 cm uzunluğunda yırtık olarak karşımıza çıkabilir.Genellikle tektir ama 2 hatta 3 yerde aynı anda olabilmektedir. Gebelik, doğum sonrasındaki dışkılama düzensizliği sebebiyle bayanlarda daha sık görülür.


FİSSÜRE BAĞLI GELİŞEN ŞİKAYETLER

 • Dışkı yaparken cam çiziyormuş hissi
 • Ağrı
 • Kaşıntı
 •  Kanama
 •  Meme oluşması
 • Yanma
 • Makatta daralma hissi
 • Meme şeklinde çıkıntı (sentinel tag)

Yoğun bir kabızlığı veya bir başka sebeple ıkınmayı takiben makat kanalında basit bir yırtık olur kabızlığın devam etmesi halinde yırtık giderek derinleşir, ağrı başlar. Ağrının varlığı kişide tuvalete gitme konusunda isteksizlik oluşturur, bekletilen dışkı dahada sertleşerek ağrıyı daha da artıracak düzeyde kabızlığa sebep olur.Bu durumun 1-2 ay devam etmesi hastada ilaçla düzeltilemeyecek değişiklikler ortaya çıkarırki bu durumda hastalığın müzminleşmiş olduğu kabul edilir.İlk 1-2 ayda ilaçlarla, kabızlığın düzeltilmesiyle hastalık % 60-70 kendiliğinden düzelir.Bu dönemde en önemli şey ağrısız dışkılamanın sağlanabilmesidir.

Ağrı ve kabızlık 1-2 ayda düzeltilemezse hastada ağrı-kabızlık-makatta kontrolsüz kasılma(anal spazm) kısır döngüsü oluştuğu, artık ilaçlarla tedavi edilemeyeceğine yani müzminleştiğine karar verilir daha etkili tedavi yöntemlerine geçilir.

Çatlak 2 sınıfa ayrılır
1. Akut yani yeni 1-2 haftalık vakalar, başlangıç denilebilir.
2. Kronik yani müzminleşmiş çatlak 2 haftayı geçen süredir var olan hastalıklardır.
Tedavisi de 3 gruptur
1. İlaçlarla
2. Botoxla
3. Cerrahi

ÇATLAK TEDAVİSİ

İlaçlarla Makat Çatlağı Tedavisi:

Hastanın kendi kendine uygulayabileceği iki gurup ilaç vardır.

Bitkisel Makat Çatlağı İlacı

Makat çatlağına özel geliştirilmiş tek ilaç Anuflex Merhem Türkiyenin en tanınmış proktoloji uzmanlarının görüşüyle üretilmiştir. İçeriğindeki bitkisel aktifler sayesinde tek ilaçla iki etki elde etmesi sayesinde yüksek başarıyla kullanılmaktadır.

Makat Çatlağı Kremleri

Ağrısız dışkılama sağlayabilmek için kabızlık çözülür,makat bölgesine Anestol Pomad adlı uyuşturucu merhem sürülür, dışkılama sonrası Rectoderm Merhem adlı nitrogliserinli krem sürülmelidir. sıcak su oturma banyoları önerilir. Bu tedaviler ancak hastalığın ilk başladığı dönemde etkili olabilir çok dikkat edilmesi halinde % 40 – 50 ihtimalle tam iyileşme sağlanabilir, % 50 – 60 yararı olmaz. İlaçlarla tedaviden sonra kabızlığın düzeltilmesi gerekir.

Nitrogliserinli kremlerle tedavi

Makat kaslarını gevşeten rectoderm fiyatnitrogliserinli pomatların anüs bölgesine sürülmesi şeklinde uygulanır. Rectogesic adıyla Almanyada hazır halde satılmaktadır ancak Türkiyede yoktur. Türkiyede aynı krem eczacılar tarafından yapılıp sunulmaktadır,bu tür ilaçları yapan eczane sayısı artık çok azaldığından bulmak zor olabilmektedir. Aslı eczanesi bu konuda en birikimli eczanelerdendir 212 325 17 43 den bilgi alıp sipariş verebilirsiniz. 2014 yılında nitrogliserinli kremin fabrikasyon üretimi yapılıp piyasaya sürülmüştür. Rectoderm merhem olarak satışı yapılmaktadır. Rectodem fiyatı yapma ilacın yaklaşık 3 katıdır. Rectoderm yan etkileri eczanede hazırlananlarla yaklaşık aynıdır.

Anal dilatasyon

Oluşan kas spazmı makatın parmaklar yardımıyla genişletilmesi şeklinde yapılan eski bir tedavi yöntemidir. Aşırı ağrılı bir uygulama olduğu için narkozla yapılır, şu şekildedir; anüse önce bir parmak sokulur sonda 2 parmak sokulur. Parmak sayıları giderek artırılarak iki elin dörder parmağı yani toplam sekiz parmak sokulur, anüs daha da genişlemeye zorlanır. Yan etkilerinin fazlalığı ve başarısının düşük olması sebebiyle terkedilmiştir. Daha makul düzeyde bebeklerde kullanılabilmektedir.

LİS Ameliyatı, Sfinkterotomi:
Klasik tedavi ameliyattır. L.İ.S. olarak kısaltılan Lateral İnternal Sfinkterotomi tüm dünyada anal fissürün cerrahi tedavisinde altın standart tedavi modeli olarak uygulanmaktadır. Tedavi 5-10 dakika sürer. Makatın yan tarafına bölgesel uyuşturmayla 6 mm lik bir cilt kesisi bu küçük kesiden kapalı bir şekilde bu açıklıktan spazm olan kas gevşetilir.Aynı ameliyatı 2.5-3 cm den açık yapan kliniklerde vardır ama iyileşme süresi gecikir, iltihap riski yüksektir. Tedavide başarısı % 99 dur. Tekrarlama ihtimali % 1 in altındadır. Yan etki olarak çok seyrek görülen kanama ve % 0.1 oranında görülen gaz, dışkı kaçağıdır. L.İ.S tedavisi sonrası genellikle kabızlık kendiliğinden düzelir kabızlık düzelmese bile her hangi bir şikayete sebep olmaz. Genel olarak kapalı ameliyat tercih edilmeli, ameliyatı tercihen proctoloji uzmanına yaptırılmalıdır.

Kapalı Fissür Ameliyatı

LİS ameliyatında yapılan işlemin aynısıdır. Hastanın ameliyat sonrası sıkıntılarını minimize eden artı özellikleri vardır. Kası kesmek için önce deri kesilir sonra kasa ulaşılır. Açık ameliyatta 3-4 cm kesilirken kapalı fissür ameliyatında 1-1.5 cm kesilir. Bu sayede hastanın ameliyat sonrası yaşayabileceği ağrı, kanama, iltihap gibi şikayetler açığpa kıyasla çok daha az olmaktadır.

Fissürektomi

Çatlak cerrahi olarak kesilerek çıkarılır. Eskiden tek başına yapılmaktaydı ancak hastaların % 95 kadarında hastalık tekrarladığı için artık büyük oranda terkedilmiştir. Yapıldığında LİS (lateral internal sfinkterotomi) ameliyatına ek olarak aynı anda yapılmaktadır, tek başına fissürektomi yapılmamaktadır.
Anal fissür ile ilgili ayıntılı bilgi için www.analfissur.com sitesine bakabilirsiniz

Kadın makat hastalıklarının en sık rastlananıdır doğal olarak hastalar kadın genel cerraha muayene, tedavi olmak isterler. Bu konuda Antalya’da proctoloji uzmanı Op.Dr.Seher Şirin den İstanbulda Proktoloji Uzmanı Op Dr Canan Erdem den yardım alınabilir.
Fissür muayenesi SGK ( SSK, Bağkur, memur, bunların emeklisi) sı olanlara  İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir de toplam 6 şubesi olan Idea Klinik te ücretsiz yapılmaktadır.

Fissür Başlangıcı Ragad nedir ?

Ragad vücudu örten tabakada (tüm vücudu öretene deri, anüs , ağız, vajinayı örten kısma mukoza denir) küçük ince çizik şeklinde yaralanmalara ragad denir. En sık görüldüğü yer makattır, buna anal ragad denir.

Makatta görülen ragadlar çatlaktan farklı yapılardır, çatlak daha derindir, hastada ciddi ağrı yapar ragad daha yüzeyel çiziklerdir, ağrı daha az rastlanan bulgudur.
Tam karşılığı olmasa da Türkçe sıyırk ya da yüzeysel sıyrılma denilebilir.

Anal Ragad neden olur ?
Ragadlar genellikle kabızlık sebebiyle ortaya çıkar daha az olarak ishal, sert tuvalet kağıdı kullanmak, tuvalet kağıdını aşırı yani aynı dışkılamada defalarca kullanmak, amipli dizanteri, aşırı acı tüketimi de ragada sebep olabilir.

Makat ragadları hangi şikayetlere sebep olur ?
En sık bulgu makatta yanmadır bunun yanı sıra makatta kaşınma,tuvalet kağıdına bulaşacak kadar kanama,dışkılama sırasında acı,ıslaklık hissi gibi bulgular da görülebilir.

Makatta oluşan ragadın tedavisi
Anal ragadlar ciddi rahatsızlık vermediği için genellikle önemsenmez ve muayeneye gidilmez ancak kanama görünce muayene ihtiyacı duyulur. Ragadların tedavisi ilaçla yapılır ameliyat yada lazer tedavisi yoktur (seyrek olarak çatlak teşhisiyle yanlışlıkla ameliyat önerilebilir). Kortizonlu merhemler kullanılabilir ancak yan etkileri sebebiyle tercih edilmez, kısa sürede kesilmesi gerekir.Tedavide en etkili ilaç içinde yüzey koruyucu kalamin,bitkisel kortizon olarak bilinen meyan kökü extresi, ragadı kapatıcı tabaka oluşturan cinko oksit, mikrop öldürücü TTO bulunan pruzon pomad tır.

Tedaviye başlandığı gün kaşıntı,ertesi gün kanama büyük oranda düzelir ancak ragadların tam düzelmesi için pruzon tedavisine 3-5 gün devam edilmelidir. Şikayetler düzeldikten sonra ilaca devam etmek gerekmez. Kabızlık veya ishal gibi sebep düzeltilmezse ragad tekrar oluşabilir bu durumda pruzon tedavisi yeniden yapılabilir.

Makat Çatlağı Lazerle Tedavisi Mümkün mü?

Hastalar ağrı ve fissüre bağlı küçük meme sebebiyle sıkça hemoroid olarak yorumlalar ve bu şüpheyle araştırma yapıp ve muayene olurlar. Bölge hastalıkları arasında en sık görüleni olan hemoroidde lazer tedavisi uygulanmaktadır hastalar bu benzeşim sebebiyle anal fissür hastalığındada lazer tedavisi olduğunu düşünebilmektedirler.Lazerle tedavi uygulama alanında yüksek ısı oluşturma prensibine dayanır ancak çatlata gereksiz yere şiddetli kasılan kasın kesilerek yada ilaçla felç edilerek gevşetilmesi gerekir lazerin böyle bir etkisi yoktur ve bu amaçla kullanılmamaktadır.

Çatlağın (makatta yırtık oluşması) tedavisinde lazer uygulaması yoktur. Anal fissür tedavisi bir makat kası kesilerek yapılmaktadır ve lazerle bu kasın kesilmesi şeklinde bir ameliyat yapılmamaktadır, halk arasında var olan bu inanç tümüyle yanlış anlaşılmalardan kaynaklanmakta ve yapılan ameliyatı lazerle yapıldığı zannedilmektedir..

Müzminleşmiş makatta çatlağın ameliyatsız tek tedavi şekli botoxla tedavidir. Botoxla çatla tedavisi 1-2 dakikada ayaktan uygulanan bir tedavi şeklidir. Erken dönem anal fissürlerde ise mutlaka ilaçla tedavi denenmelidir.

Lazerle tedavide yanlış anlaşılmanın bir diğer sebebiyse anal fissür hastalığı ile beraber olan 1.-2. derece iç hemoroidlerin aynı seansta lazerle tedavi edilmesinden

Makat Çatlağı Botoks Tedavisi

Anal fissür hastalığının tedavisi için geliştirilmiş en kolay ve  en az yan etkili olarak geliştirilmiş en son tedavi yöntemi Botox’tur. Özellikle gelişmiş ülkelerde 5-10 yıldır yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Türkiye de öğrenen doktorların sayısı arttıkça ve hastaların bu konudaki bilgi düzeyi yükseldikçe kullanımı giderek artmaktadır.

Makat Çatlağına Botox Nasıl Yapılır

Tedavide botilismus toxini A kullanılır. Muayenehane şartlarında 1 dakika gibi kısa sürede yapılan enjeksiyon sonrası herhangi bir risk, yan etki ve ızdırap olmaz.
Enjeksiyon bilinen en küçük iğne ile yapıldığı için acısıızdır ancak parmak eşliğinde yapıldığı için daha doğrusu makata parmak sokularak yapıldığı için parmak sokmak ciddi ağrı yapabilir bu sebeple öncesinde uyuşturucu yapılır. İlacın yarısı 50 ünite sağ taraf kasa diğer 50 ünite sol taraf kasa yapılır

Müzmin Makat Çatlağına Botox Yapılır mı?

Asıl yapıldığı durum hastalığın kronik halidir ancak akut yani ilk bir kaç haftada da ilaçlar hiç etki etmiyorsa ve de hastanın acısı çok fazla ise kronikleşmeden de yapılabilir. Tabiki tercih öcelikle Anuflex veya benzer ilaç olmalıdır.

Makat Çatlağı Botox yöntemi

Makat çatlağı tedavisinde botoxun avantajları

 • Ameliyatta bir kas kesilirken botoxda makatta kalıcı hasar oluşturulmaz,ameliyat sonrası kesilmeye bağlı makatta kalıcı şekil bozukluğu oluşurken botoxta makatın görünümü değişmez.
 • Ameliyat korkusu olan ve ağrı eşiği düşük canı tatlı insanlara mükemmel çözümdür basit bir enjeksiyondur.
 • Anal fissüer ameliyatla tedavisinden sonra görülebilen çok ciddi sorun gaz ve dışkı kaçışına sebep olmaz.
 • Narkoz riski yoktur.
 • Çok pratiktir 1 dakika sürer.
 • Hiçbir hazırlık (lavman,musil,traş, rektoskopi) ve tahlil gerekmez.
 • Kullanılan çok ince iğne sayesinde uygulama ağrısızdır.
 • Tedavide başarı şansı yüksektir (tecrübeli ellerde % 95)
 • Uygulamadan hemen sonra sosyal yaşama dönülebilir.
 • İş gücü kaybı yoktur
 • Ameliyat olmadığı için kanama riski yoktur
 • İltihap riski yaşanmaz.

Botoxla fissür tedavisi anüs anatomisine zarar vermemek açısından en mantıklı tedavi şeklidir. fissürün tedavisinde botox araştırılmadan ameliyata karar verilmemelidir. Bir anüs kası kesilmediği için anüsün anatomik yapası değişmemiş olur.

Makat Çatlağı Botox Olanlar

Gaz tutamama riski yaşamazlar
Dışkı kaçırma sorunu yaşamazlar
Kanamaları olmaz
iltihap olmaz
Ameliyat ağrısı çekmezler
Narkoz almak zorunda kalmazlar ve narkoz riskine katlanmazlar
Hastanede ya da evde yatmazlar
İşlerine aynı saatlerde devam edebilirler
Ek ilaçlar almazlar
Aynı gün banyo yapabilirler
Pansumana ihtiyaç duymazlar
Ameliyata yakın düzeylerde iyileşme oranı elde ederler

Yazan
Op Dr Atilla Kaya

Kaynakça;

https://www.ideaklinik.com/anal-fissur-makat-catlagi-nedir.html

https://www.ideaklinikankara.com/makat-catlagi-tedavisi/
https://www.makatcatlagi.net/anal-fissur-tedavisi

425 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. merhaba..6 ay önce ışınla hemorıd amelıyatı oldum ancak amelıyat sonrasında dıskımı yaparken cok zorlanmaya basladım makat darlıgı olabılecegını dusunup doktora gıttım oda herseyın yolunda oldugunu söyledı…ancak belırlı bır sure gectıkten sonra ortalama 1 ay kadar..dıskımda ıltıhap gıbı akıntı ıle bırlıkte koyu renk kan vardı sımdı ıse ıltıhap gıbı olan sey gectı
  sadece dıskıya bulasan kan goruyorum ama çizgi halınde yanı kucuk bı yerden kanayıp dıskının uzerın cızgı seklınde cıkıyor doktorun verdıgı pomadı 2 hafta kullandım bununla beraber laksatıf ılacda aldım ama ısal olmama ragmen hıc faydası olmadı halen devam edıyor ve agrı,kasıntı oluyor..1 hafta once eczaneden aldıgım bepanten ıle tuvalet sonra sı kullanmaya basladım kasıntı olayını kaldırdı rahatım da agrıda yokama dıskı bıraz sert olunca kanama azda olsa goruluyor…şimdi ne yapmam gerekıyor hocam
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ışınla tedavide darlık olmaz
  endoskopi ile bakmak doğru olur

 2. merhaba büyük tuvaletimi yaparken biraz zorlandım peçeteyle sildiğimde nokta nokta kan geldi anüsümde ufak meme ucu gibi bir şey oluştu sebebi nedir?
  doktora gözükmeli miyim?
  ——
  önceden bu yorumu yazdım ama doktor bey anüsümdeki meme ucu geçti ve tuvalete rahat çıkıyorum herhangi bir kaşıntı ağrı veya kanda yok ama bu durum tekrarlanır mı ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anlattıklarınız anal hematoma benziyor,kanama olursa görünmekte yarar var yoksa önemli olduğunu sanmıyorum

 3. merhaba hocam. ben hemeroidektomi ameliyatı oldum. 2 3 ay geçtikten sonra ters ilişkiye girdim, ama ağrıdan yapamadık. sonrasında hafif bir ağrı oluştu. acaba ameliyat bolgesine zarar mı verdim diye düşündüm. ama kan yok. sadece hafiften bir ağrı var. acaba hemeroid tekrarlar mı ? 2.soru hemeroid ameliyatı sonrası anal bolge eskisi gibi olmaz mı ? yanı ameliyattan sonra ters ilişki yasak mı ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kalıcı zarar verme ihtimaliniz yok,tam iyileşmediği için ağrınız olmuştur
  yaklaşık eskisi gibi olur ve anal ilişki yasaklanması için sebep yok

 4. anal dermatit nedır doktor bey pekı bu geçıcımıdır tedavısı varmıdır kremler rahatlatmıyo kaşıntı çok rahatsız edıyodayanamıyorum bıle sizce bıtkıssel olan net aracılıyla satılan kapsullerın yararı varmıdır sizin önereceğiniz bişey varmıdır :?ilginize çok teşekkur ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  zahmet olmazsa siteye bakıverin
  burdan anal dermatiti tarif etmemi beklemeyin

 5. merhaba büyük tuvaletimi yaparken biraz zorlandım peçeteyle sildiğimde nokta nokta kan geldi anüsümde ufak meme ucu gibi bir şey oluştu sebebi nedir?
  doktora gözükmeli miyim?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kendiliğinden düzelen anal hematom olabilir.

 6. benım makatta aşırı kaışıntı var doktara gıttım çatlak dedi krem verdı ama geçen bışey yok ne yapmam gerek bu kaşıntı için?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  çatlakta kaşıntı olur ama çok fazla ise o zaman anal dermatit düşünülür ilgili sayfada öneriler var uygulayın

 7. merhaba eşimle 8 9 kez ters ilişkide bulundum makatımın genişledigini görüyorum bundan cok tedirginim ilerde sorunlar ortaya cıkar diye.bundan sonra ters ilişkide bulunmazsam makatım daralır mı yoksa böylemi kalır.daralması için ameliyat yapılır mı veya ilaç varsa önerirmisiniz ? lütfen yardımcı olun…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal ilişkiyle genişleme olur ama bu rahatsız edici değildir 2 katı kalınlıkta cisim sokulan vakalarda bile sorun olmaz, unutun gitsin.

  1. ters ilişkinin dinde yasak oldugunu biliyosan ve din bunu yasaklıyosa zararlı yönleri vardır araçtır vazgeç haramdan ki saglikli olasın selametle doktor bunlarıda söyle bi zahmet…
   Op.Dr.Atilla KAYA
   Günah olduğu yönünde bilgiler var ama cennette gılman diye insanlarda var, yani biraz karışık bir durum

  2. doktor bey, dini konuları bilmeden yorum yapılmamalı gılman ile anal sex arasında hiç bir bağlantı yoktur. ayrıca cennette böyle iğrençliklerin olmadığı ile ilgili sağlam kaynaklar var. güvenilir yerlerden araştırabilirsin. ayrıca aşağıda linkini verdiğim İngiliz sağlık sitesinde sizin dediğiniz gibi anal sex çok da masum değil. ht tp://w ww.netdoctor.co.uk/sexandrelationships/analsex.htm bu siteden bazı yerleri çevirdim: anal sexin hem erkekler (gayler) hem de kadınlar için olan riskleri aşağıda verilmiştir.
   1-HIV virüsü geçişine neden olur ve sonuçta AIDS ile sonuçlanır. (AIDS ilk olarak 1981 yılında eşcinsel erkeklerde görülmüştür. Kaynak: htt ps://tr.wikipedia.org/wiki/AIDS )
   2- İnsan papilloma (HPV) virüsü ve anüste çok sayıda ve büyük siğil şeklinde kendini gösteren anal wart hastalığına neden olur. Bu linkleri inceleyin:
   ht tps://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0nsan_papilloma_vir%C3%BCs%C3%BC
   ht tps://en.wikipedia.org/wiki/Anal_wart
   3- HPV virüsü kaynaklı kanser türleri ve Anüs kanseri: HPV virüsü mesane ve gırtlak kanserini tetikler. Gaylerde yapılan bir araştırmada anal sexin anüs kanseri riskini 17 kat arttırdığı görülmüştür.
   4- Hepatit A: anal münasebetin bir başka riski de hepatit A hastalığına sebep olabilmesidir.
   5- Hepatit C: nadiren görülse de hepatit c hastalığına neden olabilir.
   6- Escherichia coli (E. coli): dışkıda bulunan çok sayıda bakteri kalın bağırsak ve anüs bölgesine de siner, anal münasebet yolu ile idrar yolu enfeksiyonu, kanlı ishal ve çok sayıda başka hastalıklara neden olabilir.
   7- Porno filmlerde oynayan kadınların sıradan bir olaymış gibi görünmelerinin aksine (bunun için lokal anestezi işlevini yerine getiren kremler vardır) oldukça acı verir ve anüste ciddi zedelenmelere neden olabilir.
   Op.Dr.Atilla KAYA
   tüm bunların yanında birde homofobi diye bir rahatsızlık var,homosexülleri öldürür yada başka şekilde cezalandırırlar.bazı homofobikler de internette dolaşıp kendince bu fobilerine bilimsel destek bularak bir şekilde bunu paylşama gereği duyarlar.homobikler arasında gizli homoseksülliğin nerdeyse % 100 olduğu bilinen bir gerçek.
   Benim bildiğim gılman arapça bir kelime ve türkçeye “güzel genç erkek çocuk”olarak çevriliyor.anal sex yaparlarmı bilinmez ama erkeklere hizmet ettikleri bir gerçek.

   1. Kuranı kerimde lut kavmi ve helaki anlatılır. Allah lut peygamberi, halkını işlemekte olduklari çirkin bir is için uyarmak üzere gorevkendirmis, uslanmayan o kavmi, bulundukları bölgeyi ters yüz ederek helak etmiştir. Onların günahı erkek erkeğe ilişkide bulunmaları idi. Gilman konusu doktorun da dediği gibi ilişkiye girilecek erkekler olduğuyla ilgili bir bilgi yoktur. Bilmediklerimiz hakkinda kesin konuşursak, isabet ettiremedigimiz durumlarda ciddi günahlar isleyebiliriz. Homoseksüelliği karşı tezleri savunan insanları da gizli homo diye yaftalamakta bence çok çirkin bir yaklaşım.

 8. ben 14 yaşındayım ve yaklaşık bir yıldır bende kabızlıktan dolayı oluşan çatlak oluştu ve ben ancak 6,7 gun sonunda lavabo ihtiyacım oluyo gidemiyorum lavaboya çok korkuyorum gittigimdede çok zorlanıyorum daha sonrasında dayanılamayacak sancım oluyo.iştahtan duştum yemek yıyemıyorum bı ilaç kullandım bekunis onunla bile zor cıkıyordum lavaboya bu arada bekunıs kullanmanın yan etkısı varmıdır yardımcı olursanız cok sevınırım ne olur bı care
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bekunisin hafif karın ağrısı dışında yan etkisi yok

 9. ben 5 yıl önce bu hastalıktan dolayı doktora başvurdum ilaç tedavisi önerdi geçmezse ameliyat demişti rahatsızlığım 4 yıldır yoktu bu yıl doğum yaptım ve doğumdan sonra şikayetlerim yine başladı kanama ağrı yanma kaşıntıhepsi oluyor ve dayanılmaz seviyede artık. doktora gittim ameliyat önerdi çatlakların etrafında iyileşmesini önleyen et oluştuğunu söyledi rahatlamam için krem ve ilaç verdi fakat olarda fayda etmiyor bebeğim hala emiyor ve ameliyat dışı bi tedavi olabilirmi acaba ve ameliyat için önerebileceğiniz bi doktor varmı.saygılarımla
  Op.Dr.Atilla KAYA
  eğer 2 ay geçtiyse kronikleşti demektir bu durumda ameliyat dığşında tek çözüm botox tedavisi

 10. ben mart ayında hemoroid amaliyatı oldum dikiş atıldı ama açık yara bırakılmış kaşıntı oluyor kabız olmasam bile hafif zorlandığımda kanamam oluyor doktora tekrar gittim ama yara olmadığını söylediama her tuvalete gittiğimde kanamam oluyor ne yapmamı tavsiye edersiniz.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yara olsaydı görürdü başka sorun olabilir,tedirginliğiniz varsa bu konuda birikimli bir cerrahla görüşebilirsiniz.

 11. merhaba erkek arkadasımla 10a yakın kez her biri 2 ay arayla ters ilişkide bulundum.bakireyim, psikolojim bozuldu sanırım gaz kacırma oluyor ufak ufak gaz kacırma gibi geliyor yemek yemedigim zaman rahatım ama yemek yedigimde hemen oluyor gibi yada ben kendimi öyle hissediyorum cok korkuyorum acaba gaz kacırma oluyor mu.erkek arkadasımla ayrıldık ilerde evlenirsem eşim ters ilişkide bulundugumu anlar mı ?ters ilişki belli oluyor mu? lütfen yardımcı olun cok caresizim…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bence kafaya taktığınız için öyle geliyor,gay ler o işi sürekli yapıyor öyle olsa onlar hiç tutamaz.
  bir cerrah muayene ederse anlayabilir onun dışında çok zor anlaşılır

 12. mrb benım makatta bır çatlak oluştu tabı gebelıkten sonra oglum su an 4 yaşında ve benım ara ara kabızlık sonucu ağrılarım oluyodu yıne kabızlık sonucu agrılarım arttı ve bu defa bır hafta surdu doktora gittim fitil ve merhem verdı bı ara ıyıydım ancak sımdıde içten dışa dogru sarkan bır et parcası gordum agrılı ve 3,4 gundur boyle korkuyorum yanıtlarsanız sevınırım bu arda ben elif
  Op.Dr.Atilla KAYA
  3-4 günde olduysa anal hematom olabilir kendiliğinden geçer.

 13. mrb benim üç aydır makatta çatlak var ameliyat dediler korkuyorum sürekli tekrarlıyor
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makat hastalıkları arasında en ızdıraplısı makat çatlağıdır ama en kolay tedavi edilenide odur.botoxla makat çatlağı tedavisini araştırın.

 14. mrb benım makatta catlak olusmus gebeyken bı ara kanamam oldu ama ıyılesmıstı suan 1 aydır dogum yaptım tekrar kanamam oldu lavaboya gıtmek tam bı ıskence yanma kasıntı ve agrım oluyor hastaneye gıtmeye utanıyorum ne yapmalıyım 15 gundur boyleyım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kabızlığı engelleyin,sıcak su oturma banyosu yapın anestol pomad kullanın 2 haftada düzelmezse utnmamayı deneyin :)

 15. merhaba ben nihal.bundan 2 sene öncesi doktora göründüm , yırtığın var dedi.kabız olmamaya çalış dedi merhem ve fitil verdi çok güzel ishal sayesinde düzelmiştim. evlendim ve doğuma kadar bişeym yoktu. doğumdan sonrada düzelmedm kabızlığım arttı ve sanırım yırtığım büyüdü çok acı çekiyorum. doktora tekrar gtmeye korkuyorum .napıcamı bilmiorum . yırtğı düzeltici bir merhem yokmudur çok çaresizim. birde internette okudum ölüm riski varmış bu doğrumu . bebeğim daHA 2,5 aylık çok üzlüyorum . şimdiden çok teşekkür ederm …
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yırtık en kolay ve başarıyla tedavi edilen hastalık ve ölmeniz için sebep yok tabi korkudan ölmezseniz :)
  botox tedavisini araştırın.

 16. merhaba benim bundan 5 ay önce makatımdan beyaz sıvı karısık kan geldi 5 ay gecti ama daha hiç oldugunu görmedim acaba makatım sadece bi kere oldu catlamış mıdır ??? eşimle ters ilişkiden bulunduktan 1 gün sonra kan geldi acaba ilişkiyle bi ilgisi varmıdır yaardımcı olurmusunuz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  çatlak olsaydı ağrınız devam ederdi ,ilişki esnasında bir yer tahriş olmuş ve düzelmiştir.

 17. mrb ben ayse 20 yasındayım makatta çatlak olmuştu gecti fakat şimdi tekrar etti, uzun süredirde kabızım, ilaç olarak ne öneririsiniz.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ilk bir kaç hafta içindeyseniz anestol pomad ve gliserol trinitrat içeren yapma krem kullanabilirsiniz.daha uzun süre geçtiyse botox enjeksiyonu yada ameliyat gerekir.

 18. makat catlagim var ve minik sislikte var hafif bu hastaligi 3-4 aydir cekiyorum tam olarak tedavime bu siralar basladim ama tum sekliyle uyuyorum tedaviye sicak oturma yapiyorum ilac kullaniyorum kabiZlikta yok su su 1-2 haftadir yapiyorum acaba sorunum gecermi ve olusan kucuk sislikte gecer mi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  % 40 ihtimalle geçer % 60 ihtimalle müzminleşir

 19. mrblar ben kayseriden yasin 1 2 ay once matakarda kanamam vardı kanamam gectıkden sonra buyuk abdesımı yapamaz oldum cok zorlanıyorum abdesimi yaparken kalcamın uzerıne otururken arılarım oluyor ve sureklı devam ediyor buyuk bır ıhtımal yırtılmadan kaynaklandıgını düşünüyorum yardımcı olursanız sevinirim
  Op.Dr.Atilla Kaya
  evet anlattıklarınız makat çatlağı düşündürüyor muayene olmalısınız.

 20. kolonoskopi çektirdim iç dış hemoroidim olduğu söylendi başlangıç seviyesinde buna bağlı anal fissür üm vardı ameliyat oldum fakat 5 ay geçti kanama şikayetm var kısmen zaman zaman ağrıda olabiiyo yardım ederseniz sevinirim
  Op.Dr.Atilla Kaya
  fissürün % 99 düzelmiştir kanama başka yerdendir.kolonoskop anüs bölgesini net göremez o sebeple emin olmak için anuskopla bakmak yararlı olur

  1. ANTALYA ÇALLI TIP MERKEZİNDE UZMAN DOKTOR AHMET FATİN BEY.
   ARAMANIZI TAVSİYE EDERİM. KONUSUNDA ÇOK UZMANDIR. ARAMANIZI TAVSİYE EDERİM.

   1. Selam Ahmet beyi bende duydum ama cesaret edemiyorum

    1. Benim oğlum yaklaşık 4 yaşında ve 2 gun once tuvaletini yapamıyordu bizde fitil kaldırdık çok zorda olsa 3 gundur tuttugu tuvaletini yaptı ama ondan sonra kucuk bir kanama gördük ve cok acıdıgı belli oluyordu. Su an 2 gun gecti hala tuvaletini yapmıyor korkuyor ben bakmak istediğimde engelliyor ufak bi baktım yırtık gibi bir sey göremedim ama hala endişeleniyorum doktora cok acil götürmeliyim ya da buna bi ilaç ismi önerebilirmisiniz catlaktan şüpheleniyorum
     Op.Dr.Seher ŞİRİN
     Beslenme sisteminden kaynaklı kabızlık olabilir. Kabızlıktan sonra çatlak olmasından dolayı çocuk doğal olarak dışkılamak istemez. Bu da kabızlığı artırır.Görmeden ilaç çnermek doğru değil. Bir çocuk hastalıkları uzmanına muayene ettirmeli ve öncelikle kabızlığını çözmelisiniz.
     Geçmiş olsun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel saglik © 2018