Makat Hastalıkları İçin Hangi Bölüme Gidilir

Anüs yada Türkçe adıyla makat hastalıkları cerrahi yöntemlerle ve ilaçlarla tedavi edilen hastalıkları akla gelir. İlaçla tedavi edilen diğer hastalıklar için daha çok cildiye veya dahiliyeye gidilirken anüs bölgesi hastalıkları ilaçla da tedavi edilecek olsa cerrahi bölüme gider çünkü o bölge hastalıkları konusunda eğitim verilen branş genel cerrahinin alt kolu olan proktolojidir.

makat-hastaliklari

Makat Bölgesinde Hastalıklar;

Basur

Makat çatlağı veya yırtığı

Mayasıl (kaşıntı)

Fistül

Kanser

Makat apsesi

Makat Hastalıkları İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Tüm hastalıklarda olduğu gibi bu bölge hastalıklarının teşhisi ancak bu konuda eğitim almış genel cerrahi uzmanlarınca konur, genel cerrahinin alt branşı olan proktoloji ise genel cerrahinin diğer onlarca hastalığı ile değil sadece anüs bölgesi hastalıkları ile ilgilenmektedir. Buna paralel olarak gerek tecrübe gerek bilgi ve gerekse teknoloji konusunda tam donanımlı olmaktadırlar. Makat hastalıklarına özelleşmiş bir klinikte yapılan bir bilimsel çalışmada basur teşhisi konup ameliyat önerilen hastaların % 43 ünde basur olmadığı gerçekte başka bir sorun olduğu tespit edilmiştir, bu da spesifik çalışmanın ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.Herhangi bir hastaneye gidildiğinde daha çok klasik ameliyat önerilir çünkü yaptıkları tek yöntem budur ancak anüs bölgesi sorunlarına özelleşmiş bir kliniğe gidildiğinde klasik ameliyat yanı sıra HAL (memeye gelen atar damar kökünden bağlanır), Delongo, lazer, RBL (lastikle boğma) gibi teknolojik tedaviler de yapılabildiği için hastaya en uygun tedavi seçenekleri sunulur.

Özetle ;

Makat hastalığınız varsa öncelikle proktoloji uzmanına gitmeyi planlamalısınız eğer yaşadığınız bölgede proctoloji uzmanı yoksa bu durumda genel cerrahi uzmanıyla görüşmelisiniz.

İstanbulda gidebileceğiniz proktoloji uzmanları ; Dr.Seher Şirin Dr.Atilla Kaya, Dr.Nizam Kurtdere, Dr.Ali Rıza Şahap Barlas, Ankara’da gidebileceğiniz proktoloji uzmanı; Dr.Adil Altınsoy, İzmir’de gidebileceğiniz proktoloji uzmanı; Op. Dr. Demet Ağras

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018