Makat Hastalıkları İçin Hangi Bölüme Gidilir

Anüs yada Türkçe adıyla makat hastalıkları cerrahi yöntemlerle ve ilaçlarla tedavi edilen hastalıkları akla gelir. İlaçla tedavi edilen diğer hastalıklar için daha çok cildiye veya dahiliyeye gidilirken anüs bölgesi hastalıkları ilaçla da tedavi edilecek olsa cerrahi bölüme gider çünkü o bölge hastalıkları konusunda eğitim verilen branş genel cerrahinin alt kolu olan proktolojidir.

Makat çatlağı tedavisine özel geliştirilmiş bitkisel ilaç Anuflex Merhem satın almak için http://satis.hairpharma.com.tr/25-anuflex-merhem

makat-hastaliklari

Makat Bölgesinde Hastalıklar;

Basur

Makat çatlağı veya yırtığı

Mayasıl (kaşıntı)

Fistül

Kanser

Makat apsesi

Kondilom (anüs siğili)

Makat Hastalıkları İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Tüm hastalıklarda olduğu gibi bu bölge hastalıklarının teşhisi ancak bu konuda eğitim almış genel cerrahi uzmanlarınca konur, genel cerrahinin alt branşı olan proctoloji ise genel cerrahinin diğer onlarca hastalığı ile değil sadece anüs bölgesi hastalıkları ile ilgilenmektedir. Buna paralel olarak gerek tecrübe gerek bilgi ve gerekse teknoloji konusunda tam donanımlı olmaktadırlar. Anüs bölgesi hastalıklarına özelleşmiş bir klinikte yapılan bir bilimsel çalışmada basur teşhisi konup ameliyat önerilen hastaların % 43 ünde basur olmadığı gerçekte başka bir sorun olduğu tespit edilmiştir, bu da spesifik çalışmanın ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Herhangi bir hastaneye gidildiğinde daha çok klasik ameliyat önerilir çünkü yaptıkları tek yöntem budur ancak anüs bölgesi sorunlarına özelleşmiş bir kliniğe gidildiğinde klasik ameliyat yanı sıra HAL (memeye gelen atar damar kökünden bağlanır), Delongo gibi çağdaş ameliyatlar ya da ameliyatsız yöntemler lazer, RBL (lastikle boğma) gibi teknolojik tedaviler de yapılabildiği için hastaya en uygun tedavi seçenekleri sunulur.

Özetle ;

Makat hastalığınız varsa öncelikle proktoloji uzmanına gitmeyi planlamalısınız eğer yaşadığınız bölgede proctoloji uzmanı yoksa bu durumda genel cerrahi uzmanıyla görüşmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel saglik © 2018