Yağ kisti iltihabı neden olur?

Yağdan kaynaklanan kistlerin iltihaplanması seyrek görülen bir durumdur ve büyüklüğüne göre şiddeti değişir, hafif bir ağrı olabildiği gibi müdahale gerektirecek kadar şiddetli ağrı olabilir.

Belirtileri ;

  • Bezede kızarma
  • Şişlik
  • Ağrı
  • Pis kokulu akıntı vardır

Yağ Bezesi Şişlik

Yağ bezi iltihabı neden olur

Küçük veya büyük bir kistin içine mikrop girmesiyle oluşur, mikrop ya civardaki kıl köklerinden girer yada kistin ezilmesi sonucu doku içine girer.

Üstündeki kılların çekilmesi

Bir yere çarparak ezilmesi

Bezeyi sıkmak

İçine iğne gibi sivri şey batırmak

Mikrop kapmasına ve iltihaplanmaya neden olabilir.

Nerelerde görülür ?

En sık görüldüğü yer kulak arkası, kafa derisidir, daha seyrek olarak vücudun diğer alanlarında da görülebilir.

Yağ bezesi iltihaplanması tedavi

Sorun çok rahatsız edici değilse antibiotik başlanır ve kendiliğinden düzelir, düzeldikten 2 ay sonra küçük bir ameliyatla çıkarılır.

Sorun çok şiddetliyse bu durumda küçük bir kesikle içeriği boşaltılır ve hasta rahatlatılır. Kapsülü çıkmayacağı için (bu dönemde kapsül dağıldığı için çıkmaz) bir süre sonra tekrar şişer ve hastalık yeniden ortaya çıkar bu durumda yine küçük bir ameliyatla kist çıkarılır. Böylece bu ağrılı sürecin tekrarı önlenmiş olur.

Yağ Bezi (Lipom) Tedavisi

Bu bezler genellikle iyi huyludur kötü huylu olan liposarkom çok seyrek rastlanan bir hastalıktır. Vücudun her bölgesinde görülebilir. Ciddi şkayet yapmadığı için hastalar genellikle tedavisini ertelerler. Lipom vücutta yağ dokularından köken alan, habis (kötücül) olmayan tümörlerin genel adıdır.

Lipom Neden Oluşur

Genetik  yapıdan kaynaklanmaktadır, net bir sebebi yoktur. Bir bölgedeki hücrelerde değişim olur ve çok büyümeye başlar. Neden çevre dokudan farklı büyüdüğünün bilimsel izahı yapılamamıştır.

Yağ Bezesi Nerelerde Olur

Yağ dokusu içeren herhangi bir vücut bölgesinde oluşabilir. Vücudumuzu örten derinin her yerinde yağlı bir tabaka olduğu düşünüldüğünde her bölgede olabileceği ortaya çıkmaktadır. En sık görüldüğü yerler kollar, bacaklar ve gövdedir. İiki omuzun arasındaki kısım ve ense bölgesinde de sık rastlanır. Ek seyrek görüldüğü yer ise avuç ayası ve ayak tabanıdır. Bir de şunu bilmek gerekir kafada görülenler beze değil kisttir.

Lipom Nasıl Anlaşılır

Hasta kendi muayeneyle rahatlıkla teşhis edebilir, nerdeyse bu teşhis % 100 doğru olur. Derinin altında fındık , badem, ceviz kadar hatta bazen çocuk kafası kadar şişlik şeklinde görülebilir. Kemer ve eklem yeri gibi alanlar dışında ağrısı pek olmaz. Şişliğin özelliği haretli olmasıdır yani parmakla itildiğinde kenara kayarlar. Bezeler sıklıkla kistle karışıtırılabilir.

Kist Beze Farkları
Kist daha çok kafa derisinde olur, bezeyse vücut bölgesinde olur. Kistin içeriği nebati yağların kıvamındadır, sürülünce slinerek yayılır oysa bezeler koyunun kuyruğundaki gibidir yayılmaz. Kistler daha çok küre gibi olurken bezeler biraz daha bademe benzer.

Lipom Nasıl Çıkarılır

Tek yolu cerrahi olarak çıkarmaktır. Deri uyuşturulur neşterle kesilir, bastırarak çıkarılır, uyuşturma tam yapıldıysa keserken hiç ağrı olmaz ancak sıkıştırma esnasında minimal bir ağrı olur. Burada dikkat edilmesi gereken şey en küçük kesik ile çıkarmaya çalışılmalıdır yoksa iz büyük kalır.

İdeak Klinik olarak genel yaklaşımımız şu şekildedir, kitlenin büyüklüğü 5 cm ise üzerine 2.5 cm kesik yapılır ve kitle etraftan sıkıştırılarak yani zorlayarak çıkarılır.
Böylece en az iz kalmış olur. Dikişler gizli dikiş şeklinde konursa iz düz bir çizgi şeklinde olur ve zamanla ciddi ölçüde azalır.
Normal dikiş konursa bu durumda balık kılçığı gibi bir görünüm olur ki son derece rahatsız edici olabilir.

Yağ Bezi Çıkarılmazsa Ne olur

Tek sorun kontrolsüz büyümesidir. Sınırsız büyüyebilir. Göz civarı gibi yerlerde hayati önemi olabilirken, kemer bölgesi ya da eklem yerlerinde ağrıya neden olabilir. Her ne kadar yapısı farklı olsa da bu sınıfa sokabildiğimiz kafadaki kistler ise büyüdükçe o alandaki saçları döküp bölgesel kellğe neden olur. Kistin olduğu alanda dökülen saçlar sonsuza kadar çıkmaz bu sebeple saçlar dökülmeden çıkarılmalıdır.

Lipom Kansere Dönüşür mü

Kesinlikle hayır, kansere dönüşmez. Yapı olarak kanserden çok farklıdır. Liposarkom denilen bir tür kanser vardır ve yağlı doku kaynaklıdır ancak liposarkomlar ilk günden itibaren kötü huyludur lipomun kötü huylulaşmasıyla olmaz. Liposarkomlar kötü huylu olsa da tedavisi yapılabilmektedir. Neredeyse hiç görülmez diyecek kadar da az rastlanır.

Lipom Tedavi Fiyatları

Ücretler şu şekildedir; 2 cm ye kadar olan ilk kist 2000 TL’den başlarken eklenen her kist 1000 TL’den başlamaktadır. SGK hastalarına bu ücretlerin % 50’si uygulanır yani ilk yağ kisti 1000 TL’den başlıyorken eklenen her kist 500 TL’den başlar. Çok büyük kistlerin tedavi ücreti muayeneyle belirlenmektedir. Ücretler tedavi ücreti olup muayene ve diğer uygulamalar için ayrıca ücret alınmaz.

Alıntı
Op Dr Atilla Kaya

Ayrıntıli bilgi için
https://www.ideaklinik.com/yag-bezesi-lipom-tedavisi.html
https://www.ideaklinik.com.tr/lipom-yag-bezesi-nedir-tedavisi-nasil-yapilir/

Kaynak
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15008-lipomas

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel saglik © 2018