Varis Çorabı Kullanımı

Varis çorabı yaygın bilinen bir tedavi yaklaşımıdır. Varis hastalığında toplar damarların genişlemesinden dolayı kanın geri dönüşü güçleşir buna bağlı olarak damardan doku içine sıvı sızıntısı olur. Bu sıvı kişide ödem denilen bacaklarda şime yapar.Bacaklardaki ödem sızı,kramp ve ağrının sebeplerindendir.

Varis çorabı bacağı toplar damarları kısmen büzecek ve damar dışına sıvı sızıntısını azaltacak şekilde kavrayarak sıkar.

Varis çorabı alırken dikkat edilmesi gereken şey bacağı yeterince sıkacak kadar dar olmalıdır bu sebeple bilen kişiden ve bacak kalınlığı ölçülerek alınmalıdır. Çorap bacağın en ince olduğu saat olan sabah uyanır uyanmaz ve yataktan çıkmadan giyilmelidir.

Varis çorabı varis hastalığını tedavi etmez buna karşın bir çok fayda sağlar.
– Varisten kaynaklanan sızlama ve ağrıları azaltır.
– Varisin ilerleme hızını yavaşlatır.
– Varise bağlı gelişebilecek yaraların açılmasını güçleştirir.
– Flebit denilen toplar damar iltihabı riskini azaltır
– Özellikle gebelerde pıhtı oluşum riskini azaltır.

Yolculukta Varis Tehlikeli mi

Varis kalbe geri dönen kanın  damarda daha yavaş akmasına ve daha uzun süre kalmasına sebep olan bir hastalıktır, normal yaşamda bu durum sorun yaratmazken 3-4 saati geçen yolculuklarda önem arzetmektedir. Daha ekonomik olması sebebiyle gerek otobüs gerekse uçaklarda koltuk aralarının dar tutulması bacak hareketlerini sınırlamaktadır. Bu hareket kısıtlılığı ve ayağa kalkmamak varisli damar içinde pıhtı oluşma ihtimalini artırmaktadır. Oluşabilecek bu pıhtılar kopup akciğer beyin gibi hayati organlara giderek damar tıkanmasına ve buna bağlı ölüm ve felç gibi ciddi sorunlara neden olabilmektedir.

Emboli denilen bu ciddi durumdan korunmak mümkündür bu amaçla 3 saati geçen yolculuklarda şu önerileri uygulamaya çalışmalısınız.

 • Yolculuk boyunca ayağınızı öne ve arkaya doğru kasın
 • Saatte bir defa olduğunuz yerde yada koridorda ayağa kalkıp basit hareketler yapın, özellikle uzun uçak yolculuklarında bunu yapmalısınız.
 • Bacak bacak üstüne atmamaya çalışın
 • Yeterli su veya diğer sıvı gıdalardan tüketin
 • Rahat kıyafetle yolculuk yapın
 • Uzun sürecek uçak yolculuklarında koridor koltuğunu tercih edin arada koridorda ayağa kalkın
 • Sık yolculuk yapıyorsanız riski azaltmak için varislrinizi tedavi ettirin.

Varis Spor

Sağlıklı varisi olmayan bir insanda varis oluşumunu engelleyen en önemli faktör bacak kaslarıdır. Bacaklardaki kaslar kasıldığında derin toplar damarın içindeki kanı kalbe doğru pompalar böyece damar içindeki basınç artamaz ve kirli kanın kalbe geri dönüşü rahat olur. Derin damarlardan kan akımının rahat olması yüzeyel toplar damarladaki basıncı da düşürür ve bunlarda varis oluşumunu engelleyen faktörlerdir.

spor

Varis spor ilişkisi işte bu bacak kaslarının kasılmasıyla ilgilidir. Spor yapanlarda varis görülme riski daha düşüktür bunun sebebi sporun varise etkisinin olumlu yönde olmasıdır.

Varisi Olan Spor Yapabilir mi?

Spor varis ilişkisinde söz edilen spor daha çok tempolu yürüme veya koşmadır. Body yapanların yaptığı vücut geliştirme sporları gibi bacak kaslarını çalıştırmıyorsa faydası veya zararı olmaz. Halter gibi ıkınma gerektiren ağırlık içerikli olanlar sa zarar verebilir.

Variste hangi spor yapılmalıdır ? Akla gelen ilk ve herkesin her zaman yapabileceği yürüyüştür, yürüyüşün biraz tempolu olması daha iyidir. Koşma da tempolu yürüyüş kadar etkilidir. Tabiki sadece yürüyüşe takılıp kalmamak lazım yürüyüş gibi yüzme, tenis oynama, squaş, bisiklete binme gibi yine yaklaşık aynı hareketlerin yapıldığı diğer daha elenceli sporlar da yapılabilir ve yaklaşık aynı etki elde edilir.

Fırsat buldukça yürüyüş yapmak özellikle berber, cerrah gibi uzun süre ayakta durmayı gerektiren mesleklerde ve herkeste;

Varisin oluşumunu

Oluşanların genişlemelerini

Yenilerinin çıkmasını

Tedvi edildiyse tekrar ihimalini azaltır.

Tabiki sadece varis üzerinde değil vcuttaki tüm foksiyonların yerine getirilmesinde pozitif katkı sağlayacağını da unutmamalısınız.

Ailenizde özellikle anne ve babanızda varis varsa sizde de olma ihtimli % 90 lar civarındadır, bu durumda yani ailesinde toplar damar genişlemesi sorunu olan bireyler daha dikkatli ve istekli olmalıdırlar, çünkü ebeveynlerinde hastalık olması mesleğin olumsuz etkisinden daha fazladır.

Geçmişte ameliyat oldunuzsa sizin için de risk büyüktür çünkü ameliyat sonrası tekrar ihtimali % 60 lar civarındadır, bu oran sizi korkutmasın çünkü günümüzde yapılan çağdaş tedavi yöntemleri ameliyatsız yapılmaktadır ve tekrar ihtimali  % 10 dan daha azdır, hele hele yaşam biçiminizi değiştirirseniz daha da azalır. Spor yapmak varislerinizi tedavi etmez.

Varisle ilgili ayrıntılı bilgi için www.varisistanbul.com
https://www.varistedavi.gen.tr/varis-corabi

9 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. Hocam varis çorabı kullanıyorum yanlız akşam yatakta çıkarın diyor herkes ama ben her gün dus alıyorum b
  Sonra yatıyorum bana karşı nasıl kullanmaliyim

  1. varis çorabı hastalığınızı tedavi etmez sadece şikayetlerinizi azaltabilir.düzenli ve uygun kullanımla hastalığın sadece ilerlemesini önleyebilir.duş alırken çıkarmanız ve arkasından yatmanız uygun davranış.ama tedavi planlamalısınız.kliniklerimizde ameliyatsız varis tedavinde tüm yöntemler uygulanmakta ,gelirseniz durumunuzu değerlendirip en uygun yöntemle,laser,yapıştırma,köpük,skleroterapi,RF ile tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Orhan Coşkun

 2. Derin Ven trobozum var doktor kasığa kadar varis çorabı verdi bu çorabı bütün gün çıkarmadan giymem mi gerekiyor

  Op.Dr.Banu KÜÇÜKPOLAT

  Evet sabah bacağınızı yataktan indirmeden giyin ve yatağa girene kadar çıkarmayın

 3. Hocam doktor varis çorabı verdi yalnız ayağımda varis var ayağım şiş çorabı varisli ayağımın ölçüsüne göre mi yoksa sağlam ayağımın ölçüsüne göre mi alacağım.şimdiden tşkler.
  Op. Dr. Orhan COŞKUN
  Sabah yataktan kalktığınızdaki ölçüler önemlidir,sabah iki bacağınız aynıysa varis olmayan bacağınızın ölçüsüne göe alıp sabah yataktan kalkmadan giyinin.

 4. Necati hocam ben acik gobek fitigi ameliyati olacaktim 2 gun evvel aspirin ictim benim ameliyatimi bir hafta ertelediler siz buna ne diyorsunz dogrumu beni bilgilendirirseniz sevinirim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  aspirin aldıktan 72 saat sonra ameliyat yapılabilir

 5. Hocam ben acik gobek fitigi ameliyati olacagim isime ne zaman donerim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  göbek fıtığınızın büyüklüğü ve yapılacak ameliyat tekniğine göre 1-3 haftada dönebilirsiniz.

 6. Ayaklarımda ayakkabı giyemeyecek kadar yanma ve bacaklarımda ağrı var. Kalp damar cerrahı sol bacağında varis var dedi. Bu varis her iki ayağımda yanma ve bacaklarımda sürekli ağrı yapar mı yoksa başka bir hastalığimmı var?
  Teşekkkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sadece varis olan bacakta şikayet yapar,varis yoksa ve şikayet varsa başka sorun olabilir

 7. teşekkürler

 8. merhaba ////varis corabi aksam yatarken cikarilmamlimii.?simdiden tsk ler.. vede bende damar tikanikligida varmis…
  sigarada kullaniyorum..
  Op.Dr.Atilla Kaya
  Sabah yataktan çıkmadan takın akşam yatağa girerken çıkarın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel saglik © 2018