En İyi Bit İlacı Hangisi?

Kullanacağınız ürün sadece biti öldürmemeli aynı zamanda tekrar bitlenmeyi de engellemelidir. Çünkü okul gibi kalabalık ortamlarda bir çocuk tedavi olurken başka bir çocuğa bulaştırır ve bu şekilde parazit ondan ona geçer durur yani sürekli tekrarlayabilir.

Bit İlacı

En İyi Bit İlacı;

Biti % 100 öldürmeli

Kullanıcıya zarar vermemeli

Zehir içermemeli

Göze zararı olmamalı

Kolay uygulanmalı

Kokusu kötü olmamalı

Cildi tahriş etmemeli

Alerji yapmamalı

Tekrar oluşumu engellemeli

Her yaş gurubunda uygulanabilmeli

Aynı paket hemOkullar açıldı ve bit hızla yaygınlaşacaktır.Baş biti diğer bitler gibi bir tür parazit yani asalak yaşayan bir canlıdır. Çoğalması yumurtlama şeklindedir yani yumurtaları çıkarır tükürük benzeri bir salgıyla saçın dibine yapıştırır. 10 günde olgunlaşan yumurtalar ( sirke ) yavru olarak yumurtadan çıkar, yumurtadan çıkan haline yavşak ( larva) denir. Yavşaklar erişkinler kan emerek beslenmeye ve büyümeye başlar. 10 günde erişkin hale gelir. Erişkin bit 1 ay kadar insan vücudunda yaşar ve üremeye devam eder. Vücuttan ayrıldığında 3-4 gün yaşamını sürdürür ve açlıktan ölür. Bitin yumurta ( sirke), yavşak (larva – nimf ) olmak üzere 3 yaşam formu vardır ve bu 3 yaşam formu bir başkasına bulaşma sağlayabilir.
Baş biti nasıl oluşur ?
Tek yolu bir insandan başka insana geçmesidir. Bulaşıcılık her üç yaşam formuyla da mümkündür. Yani yumurta, yavru ve erişkin olarak bir insandan başkasına geçebilir.
Saç biti oluşumu ( bitlenme ) şu yollarla olabilir ;
-Ortak eşya kullanımı,
-Ortak yastık kullanımı,baş biti görseli
-Koltukların kafa dayanma kısmıyla,
-Aynı tarak kullanımıyla,
-Aynı toka, saç bandı gibi eşyalarla,
-Çocukların yakın ilişkisi olan oyunları sırasında
-Ortak yatak ve çarşaf kullanımı,
-Şapka veya kep değişimiyle,
-Aynı baş havlusuyla saç kurutmak,
-Aynı eşarbı kullanmak
Özetle :
Saç biti mutlaka bir başkasından alınır, en sık oluşma yolu yumurtaların yayılması şeklindedir. Özellikle kreş ve ana okulu yaş gurubunda tüm bu yayılma yolu olduğu için saç biti oluşumu sıktır.
Saç bitinden korunma yolları ;
Kesin korunmak mümkün değildir, yukarda yazılan bulaşma yolları en aza indirilmeye çalışılmalı ve çocuğun kafası ara sıra kontrol edilmeli, şüpheli bir durum görüldüğünde dermatologla görüşülmelidir.
çocukta baş bitiBaş biti nasıl temizlenir ?
Baş biti bir tür canlıdır ancak öldürülerek temizlenebilir hatta sadece bit değil yumurtalarını da canlı hale dönüşemeyecek hale getirmek gerekir. Var olan bitler öldürüldükten sonra ölü parazitler ve sirke saçtan temizlenir. Paraziti öldüren bir çok gurup ilaç vardır.
1-Paraziti boğarak öldürenler; dimetikon denilen silikon benzeri bir maddedir, parazitin tümüyle sararak havasız bırakır, havasız kalan parazit öür, benzer şekilde sirkeler de nefes alamadığı için ölür.
2-Böcek zehri; sivri sinek, hamam böceği, karınca gibi eklem bacaklıları zehirlemede kullanılan permetrin gurubu böcek ilaçlarıdır. Canlı bitleri öldürür ancak yumurtalara etki etmediği için 12-14 gün sonra yeniden uygulanması gerekir. Parazit kadar insan içinde zehirleyici etkisi vardır, çok dikkatli kullanmayı gerektirir. Vücut ağırlığı küçük olduğu için özellikle çocuk biti tedavisinde çok daha dikkatli olunmalıdır.
Bunlar dışında artık kullanımda olmayan tabletler, hiçbir işe yaramayan bitkisel bit tedavileri vardır.
Bu ilaçlar önerilen şekilde kullanılarak parazitler, sirkeler öldükten sonra bunları saç, saçın dibinden temizlemek gerekir.
Saç bitlerden, sirkelerden şöyle temizlenir;
Şampuanla iyice yıkadıktan sonra saçlar hafif ıslakken bit tarağı ile saçlar diplerinden başlanarak taranır. Saç kırılarak dökülse de yeniden çıkacağı için önemsenmez, tarama işlemi tamamen temizlenene kadar sürdürülür. Temizlikte zorluk yaşanıyorsa 1 litre suya 1 kaşık elma sirkesi konup duruladıktan sonra aynı temizlik işlemi yapılır.
Saç bitinin temizlenmesi kadar kişisel eşyaların (tarak, saç fırçası vs), giysilerin, çarşafların, hali koltuk gibi ortak eşyaların da dökülmüş olabilecek yumurta ve bitlerden arındırılması gerekir yoksa hastalık evde yaşayan kişilerin birinden diğerine geçerek sürekli devam eder.
baş biti nasıl oluşurHalı, koltuk gibi büyük eşyalar elektrik süpürgesiyle ayrıntılı şekilde temizlenmeli, çarşaf,iç çamaşırı gibi eşyalar çamaşır makinesinde yüksek ısıda yıkanmalıdır.Fırça, tarak gibi kişisel eşyalar 60-70 derece suda 15-20 dakika bekletilirse sirke ve yumurtalardan temizlenmiş olur,bu tür eşyaların bir kısmı yüksek ısıda suda şekil değiştirebilir.
Baş biti temizliği iki önemli parametre içerir dimetikon ile öldürme ve uygun tarakla temizlemek. sprey hem şampuan hem de tarak içermeli ki aile çok ürün almak zorunda kalmamalı

Şampuanı gözü yakmamalı

Şampuan paraben içermemeli

Bu bilgiler ışığında öne çıkan bit öldürücü madde dimetikon’dur. Dimetikon’un polidimetil siloksan içerisinde eritilmiş olmalıdır. Oran % 4 – % 96 oranında olmalıdır, en iyi bit ilacı demek için bu oran korunmalıdır.

Özellikle bit tedavisinden sonra 1 yıl boyunca tekrarını engellediği için pedikap bit seti en iyi bit ilacı sınıflamasında ilk sırayı almaktadır.

En etkili bit ilacı avantajları şu etki mekanizmasından kaynaklanmaktadır; Saç karışımla ıslatıldığında bitler, yavruları,yumurtaları da ıslatılmış yani etrafı bu sıvıyla kaplanmış olur. polidimetil siloksan oda ısısında hızla buharlaşır ve geride silikon yapısındaki dimetikon kalır. Geride kalan bu aktif madde biti çepeçevre sarar ve bit nefes aldıkça solunum borusunu tıkar. Nefes alamayan bit havasız kalır ve dakikalar içinde ölmüş olur. Yavru haldeki yavşaklar da aynı şekilde ölür ancak yumurtalar doğrulma zamanına göre yeterince etkilenmeyebilir bu sebeple bir hafta on gün sonra yumurtadan çıkabilecek yavrular için ikinci defa kullanması daha iyi olur. Etkisi fizikidir yani sonuç kesindir. Parazit mutlaka boğularak ölür, ilacın bağımlılık yapmak yada etkisiz kalmak gibi bir riski yoktur.

Zehir içeren bit ilaçları

Tedavi başarısının düşük olması

Çocuklarda çok dikkatli olunması gerekmesi

Gözde tahriş yapabileceğinden göze kaçırmanın riskli olması

Tedavi sonrası tekrar oluşumunu engellememesi

Gibi sebeplerle büyük oranda terk edilmiştir.

Özetle;

Sizde veya çocuğunuzda baş biti varsa en iyi bit ilacı kullanmak hem sizin hem de çocuğunuzun açısından ciddi avantaj sağlayacaktır bu sebeple araştırıp öyle ilaç almalısınız.

Baş Biti
Okullar açıldı, bit hızla yaygınlaşacaktır.Baş biti diğer bitler gibi tür parazit yani asalak yaşayan canlıdır. Çoğalması yumurtlama şeklindedir yani yumurtaları çıkarır tükürük benzeri bir salgıyla saçın dibine yapıştırır. 10 günde olgunlaşan yumurtalar ( sirke ) yavru olarak yumurtadan çıkar, yumurtadan çıkan haline yavşak ( larva) denir. Yavşaklar erişkinler kan emerek beslenmeye, büyümeye başlar. 10 günde erişkin hale gelir. Erişkin bit 1 ay kadar insan vücudunda yaşar ve üremeye devam eder. Vücuttan ayrıldığında 3-4 gün yaşamını sürdürür ve açlıktan ölür. Bitin yumurta ( sirke), yavşak (larva – nimf ) olmak üzere 3 yaşam formu vardır ve bu 3 yaşam formu bir başkasına bulaşma sağlayabilir.
Baş biti nasıl oluşur ?
Tek yolu insandan başka insana geçmesidir. Bulaşıcılık her üç yaşam formuyla da mümkündür. Yani yumurta, yavru, erişkin olarak insandan başkasına geçebilir.
Saç biti oluşumu ( bitlenme ) şu yollarla olabilir ;
-Ortak eşya kullanımı,
-Ortak yastık kullanımı,baş biti görseli
-Koltukların kafa dayanma kısmıyla,
-Aynı tarak kullanımıyla,
-Aynı toka, saç bandı gibi eşyalarla,
-Çocukların yakın ilişkisi olan oyunları sırasında
-Ortak yatak, çarşaf kullanımı,
-Şapka veya kep değişimiyle,
-Aynı baş havlusuyla saç kurutmak,
-Aynı eşarbı kullanmak
Özetle :
Saç biti mutlaka bir başkasından alınır, en sık oluşma yolu yumurtaların yayılması şeklindedir. Özellikle kreş, ana okulu yaş gurubunda tüm bu yayılma yolu olduğu için saç biti oluşumu sıktır.
Saç bitinden korunma yolları ;
Kesin korunmak mümkün değildir, yukarda yazılan bulaşma yolları en aza indirilmeye çalışılmalı, çocuğun kafası ara sıra kontrol edilmeli, şüpheli bir durum görüldüğünde dermatologla görüşülmelidir.
çocukta baş bitiBaş biti nasıl temizlenir ?
Baş biti bir tür canlıdır ancak öldürülerek temizlenebilir hatta sadece bit değil yumurtalarını da canlı hale dönüşemeyecek hale getirmek gerekir. Var olan bitler öldürüldükten sonra ölü parazitler ve sirke saçtan temizlenir. Paraziti öldüren çok gurup ilaç vardır.
1-Paraziti boğarak öldürenler; dimetikon denilen silikon benzeri maddedir, parazitin tümüyle sararak havasız bırakır, havasız kalan parazit öür, benzer şekilde sirkeler de nefes alamadığı için ölür.
2-Böcek zehri; sivri sinek, hamam böceği, karınca gibi eklem bacaklıları zehirlemede kullanılan permetrin gurubu böcek ilaçlarıdır. Canlı bitleri öldürür ancak yumurtalara etki etmediği için 12-14 gün sonra yeniden uygulanması gerekir. Parazit kadar insan içinde zehirleyici etkisi vardır, çok dikkatli kullanmayı gerektirir. Vücut ağırlığı küçük olduğu için özellikle çocuk biti tedavisinde çok daha dikkatli olunmalıdır.
Bunlar dışında artık kullanımda olmayan tabletler ve hiçbir işe yaramayan bitkisel bit tedavileri vardır.
Bu ilaçlar önerilen şekilde kullanılarak parazitler, sirkeler öldükten sonra bunları saç ve saçın dibinden temizlemek gerekir.
Saç bitlerden, sirkelerden şöyle temizlenir;
Şampuanla iyice yıkadıktan sonra saçlar hafif ıslakken bit tarağı ile saçlar diplerinden başlanarak taranır. Saç kırılarak dökülse de yeniden çıkacağı için önemsenmez ve tarama işlemi tamamen temizlenene kadar sürdürülür. Temizlikte zorluk yaşanıyorsa 1 litre suya 1 kaşık elma sirkesi konup duruladıktan sonra aynı temizlik işlemi yapılır.
Saç bitinin temizlenmesi kadar kişisel eşyaların (tarak, saç fırçası vs), giysilerin, çarşafların ve hali koltuk gibi ortak eşyaların da dökülmüş olabilecek yumurta, bitlerden arındırılması gerekir yoksa hastalık evde yaşayan kişilerin birinden diğerine geçerek sürekli devam eder.
baş biti nasıl oluşurHalı, koltuk gibi büyük eşyalar elektrik süpürgesiyle ayrıntılı şekilde temizlenmeli, çarşaf, iç çamaşırı gibi eşyalar çamaşır makinesinde yüksek ısıda yıkanmalıdır.Fırça, tarak gibi kişisel eşyalar 60-70 derece suda 15-20 dakika bekletilirse sirke, yumurtalardan temizlenmiş olur,bu tür eşyaların bir kısmı yüksek ısıda suda şekil değiştirebilir.
Baş biti temizliği iki önemli parametre içerir dimetikon ile öldürme, uygun tarakla temizlemek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018