Varis Yarası Nasıl Geçer?

Varis gerek toplar damarların gerekse o bölgedeki kılcal damarların içinden kan akımının bozulmasına ve buna bağlı olarak yaralar açılmasına, açılan yaranın uzun süre kapanmamasına sebep olan bir hastalıktır.
Yara vücudun her yerinde ve bir çok sebeple ortaya çıkan derinin bütünlüğünün bozulmasıdır. Normalde genellikle 1-2 haftada kapanır ancak bazı ek sorunların varlığında yara iyileşmesi çok gecikebilir veya tamamen durabilir bunlara müzminleşmiş  yada kronik ülser bir diğer deyimle atonik yani iyileşme yeteneğini kaybetmiş ülser denir.

Varis Ülseri

İyileşmeyen yaralar en çok variste görülür ayrıca ; şeker hastalığı (diabetik ulcus), atardamar tıkanıklığı, burger (bir tür kılcal damar bozulmasıdır), osteomiyelit ( kemik iltihabı –yılancık), ileri yaş, yatalak olma durumu (yatak yaraları açılır).

Çok farklı hastalık olsa da genelde temel sorun aynıdır; iyileşme yeteneğini kaybetmiştir.

Varis Yarası Nasıl Tedavi Edilir ?

Bir çok yöntem uygulanmaktaydı ve tedavi aylarca hatta yıllarca sürebilirdi, son yıllarda icat edilen bir P.R.P yöntemi varis yarasının iyileşmesinde çağ atlatacak değişimler getirmiştir.
Hastadan alınan kanla hazırlanıp yaranın etrafına enjekte edilen ve yaranın yüzeyine sürülerek uygulanan serumda iyileşme hızını çok artıran GF (büyüme faktörü) vardır. Uygulamayla aylar, yıllarca iyileşmeyen yaraların 2-5 haftada tamamen iyileştiği görülmektedir.

Yara Tedavisinde PRP Uygulaması

P.R.P materyali şu şekilde hazırlanır. Hastadan 10 ml kan alınır, alınan bu kan santrifüj de yüksek hızla döndürülerek gereksiz kan elemanlarından ayrıştırılır ve kan pulcuklarından zengin serum elde edilir. Enjektöre çekilen bu serum sorunla alan cildine enjekte edilir ve yüzeyi bu serumla yıkanır.

Yapılan bilimsel çalışmalarda PRP uygulamasının iyileşme hızını 2-4 kat artırdığı tespit edilmiş ve FDA tarafından onaylanmıştır, iyileşmeyen yaraların yanı sıra kırışıklık, saç dökülmesi, cilt bakımı gibi amaçlarla da uygulanmaktadır.

PRP (platelet Rich Plasma) varise bağlı yaraların tedavisinde uygulanan en başarılı yöntemdir.

Kaç Seans Yapılır

Gerek seans sayısı gerekse uygulama sıklığı tamamen yaranın durumuna bağlı olarak belirlenir ve yaranın vereceği cevaba göre değişir. Genel olarak 4 – 10 seans arasında değişir. Uygulama sıklığı 1-2 haftada bir yapılır. Doktorun yaklaşımına göre bu seans sayıları ve seans araları değişebilmektedir.

http://www.varisistanbul.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel saglik © 2018