Bit Nedir? Saç Biti ve Sirke Nasıl Temizlenir?

saç-biti-nasıl-ve-kimlere-bulaşır

Bit (Pedikulozis) genel olarak 6 ayaklı olan, kan emerek yaşamını sürdüren, erkek ve dişi cinsiyeti olan insan saçında veya elbiselerde yaşayan bir parazittir. İnsanın saçında, kaşında, kasık ve gövde gibi bölgelerinde yaşayabilir.

Bitler açık havada 2 ya da 3 gün yaşayabilirler. Bu yüzden insan başını tercih eden bitler 2-3 saat aralıklarla insanın başının derisine kafalarını sokarak kan emme ihtiyacı duyarlar.
Bitler sadece kendileri başta bulunmaz ayrıca bulundukları süre zarfı içerisinde yumurtlarlar. Bu yumurtalara sirke ismi verilmektedir. Sirkeler saç telinde yapışmış bir şekilde durmaktadırlar. Sirkeler de açık havada sadece 2-3 hafta yaşayabilirler.

Saç biti en çok okul çağında ki küçük çocuklarında görülüyor olsada her yaştan insana bulaşması mümkündür. Çocuklarımızın başlarını kontrol ettiğimiz zamanlarda karşılaştıklarımız aslında daha çok sirkelerdir. Sirkeler saç teline yapışık bir şekilde durur ve ayrılmaz bir hal alırlar. Saç telinde yapışık olarak 2-3 hafta bekledikten sonra bit halini alırlar.

Toplumumuzda baş bitinin temizliğine önem vermeyen insanlarda göründüğüne dair bir inanış vardır. Fakat bu maalesef yanlış bir düşüncedir. Baş biti temiz veya kirli ayırt etmeksizin her saça bulaşmakta ve hatta temiz saçı daha çok sevmektedir. Bitin bulaştığı yerler daha çok kalabalık mekanlardır örnek olarak okul çocukları bu sebepten dolayı daha çabuk bitlenirler.
En küçüğünden en büyüğüne kadar tüm yaştaki insanlara bit bulaşabilir. Temiz, kirli, bay, bayan ayrımı olmadan yakaladığı tüm herkese bulaşır ve içinden çıkılmaz bir hal alır.

Okul ya da kalabalık mekanların dışında. Aynı evi paylaştığınız bir kişinin bitlenmesi ile de bitlenme riskine ortak olabilirsiniz. Özellikle ortak olarak kullanmakta olduğunuz eşyalardan bitin geçme ihtimali oldukça yüksektir.

Özellikle peluş oyuncak, yastık, tarak, şapka, elbiseler bitin bulaşması için çok iyi bir aracıdır.

Çoğu insanın da bildiği gibi, bir insanın bitlendiği sık sık kafa derisini kaşımasından anlaşılabilir.
Eğer evinizde bitlenmiş olan biri varsa az önce de dediğimiz gibi sizinde bitlenme olasılığınız çok yüksektir. Bu yüzden ilk olarak bitlenen kişinin en hızlı sürede bu sıkıntının önüne geçmesi ve arınması gerekmektedir.

Daha sonrasında ise evde kullanılmakta olan yorgan, yastık, tarak, şapka, çarşaf benzeri ortak ya da kişisel kullanılan tüm eşyalar sıcak suda bekletilmelidir. Beraber kullanılan yaşam alanları elektrik süpürgesi ile özenli bir şekilde temizlenmelidir. (ev, araba, ofis)

Yıkanması mümkün olmayan eşyalar ise bir poşet ya da naylon ile hava almayacak şekilde sarılarak 15-20 gün kadar bekletilmelidir. Çünkü sirkeler bu durumda 15 gün kadar yaşamlarını sürdürebilirler.

Saç Biti Nasıl Temizlenir ?

Eskiden büyüklerimiz başlara bulaşan bitleri arındırmak amacıyla sinek ve böcek ilaçları kullanmaktaydı. Fakat bu ürünler zehirli olduklarından dolayı hem başa hem de uygulanırken farklı bölgelere temas edebileceğinden son derece zararlıdır.
Baş bitine özel geliştirilmiş, bir yıl korunma ve tedavi için üretilmiş olan Pedikap Baş Biti Temizlik Seti son derece kullanışlıdır.  İçerisinde 4 parça bulunduran set oldukça etkilidir. Hem metal hem plastik tarak olması da avantajdır.

Saç Bitinden Nasıl Kurtulunur?

Geçmişten günümüze bitten kurtulmak için herkesin bilmiş olduğu ortak bir yöntem olan böcek ilacı kullanımı doğru bir yöntem gibi bilinsede asla tercih edilmemelidir. Çünkü böcek ilacının içerisinde bulunan zehir kafa derisine, göze, tene zarar verebilir. Bu sebepten dolayı hem maddi hem manevi olarak kişiyi sıkıntıya sokabilir.

Saç bitinden kurtulmak için üretilmiş olan bir çok sprey, şampuan gibi ürünler mevcuttur.

Sağlıklı bir bit ilacı nasıl olmalı diyorsanız yan tarafta linkini verdiğimiz yazımızı inceleyebilirsiniz. https://www.genelsaglik.org/yazi/en-iyi-bit-ilaci-hangisi/

Biz sağlık ve biti uzaklaştırma yönüyle çok iyi bir ilaç olan pedikapı sizlere önerebiliriz. Pedikap içerisinde sprey, şampuan ve tarak şeklinde 3 parça bulunduran bir üründür. Bu ürün, yapılan bit tedavisinden sonra 1 yıl boyunca biti engelleme özelliğine sahiptir. Ayrıca sağlık bakanlığı onaylı ve hairpharma firması güvencesi altındadır.

Saç Bitinin Zararları

Baş bitine maruz kalan insanlar hem kendileri hem de çevreleri tarafından kusurlu olarak nitelendirildiğinden dolayı yaşam kalitesini de düşürebilmektedir. Aslında olması gereken motivasyonun düşmesi değil pozitif olarak olumlu bakılmasıdır. İnsanların kendilerini kötü hissetmelerinin sebebi yine insanlardır. Çünkü halk arasında bit pis ve bakımsız insanlara bulaşır gibi bir inanış vardır. Oysa ki bu çok yanlış bir düşüncedir ve gerçeği yansıtmaz. Bitler, pis ve temiz ayırt etmeksizin her insanda olabileceği gibi temiz insanları daha da çok sevmektedir.

sac-bitinin-zararlari

Kan emerek yaşamını sürdüren bu parazitler, insan başında da günde 3-4 kez bu emme faaliyetlerini gerçekleştirirler. Tedavi edilemeyecek bir problem olmadığından dolayı psikolojik olarak moral yüksek seviyede tutulmalıdır.
Bitler sadece kan emmez yanı sıra da yumurtalarını bırakırlar, bu yumurtalara sirke ismi verilmektedir. Sirkeler saç tellerine yapışarak dururlar ve çok aşırı küçüktürler. 15 gün kadar bu şekilde bekledikten sonra bit halini alırlar. Sirkeler açık havada 15 gün, bitler ise 2-3 kadar yaşayabilirler. Bundan dolayı yaşamlarını sürdürebilmek için insanlara ihtiyaçları vardır dersek doğru bir tabir olacaktır.

Bitlerin en etkili zararı kaşınmadır. Bazen dayanılmaz olabilirler. Kaşıntıyla birlikte sosyal olarak zarar görülebilir.
Çevredeki insanlar tarafından küçük düşürücü sebeplere neden olabildiği gibi psikolojik olarakta olumsuz yönlere sebep olabilmektedir.

Bu parazitler sadece bulaştığı yeri yıkayarak temizlenemezler. Çünkü çok sağlam bir şekilde yerleşirler. Günümüzde bu parazitlerden kurtulmak için oldukça etkili temizlik setleri bulunmaktadır.

https://www.sacbititedavisi.com/sac-biti-nasil-bulasir-kurtulmanin-yollari/
http://www.sacbiti.net/sac-biti-nasil-temizlenir

Kaynak
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30252856

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel saglik © 2018