Hemoroid Resimleri

Hemoroid büyüklüğü 1.derece ile 4.derece arasında değişen bir hastalıktır.Sadece iç hemoroidler derecelendirilir. 1.derecede dışarda görünen bir şey olmaz.
2 .Derece iç hemoroidler
Hasta dışkılarken ıkındığında memeler dışarı çıkar hasta daha ayağa kalkarken memeler kendiliğinden içeri girer.Ciddi şikayet yapmaz ama zaman zaman kanar

  3.Derece iç hemoroid
Dışkılama sırasında memeler biraz daha belirgin olarak çıkar ancak hemen kendiliğinden girmez ya 2-3 saatte kendiliğinden girer yada hasta eliyle içeri koymak zorunda kalır.Genel klinik bulgular bir önceki seviyedeki gibidir.
4.Derece internal hemoroid
Dış ve iç memeler birbirine girmiştir iç memeler sürekli dışardadır, elle bile içeri konulamaz.Klinik bulgular daha belirgindir, sürekli makatta ıslaklık hissi bazen ağrı olabilir.
Anal hematom
Makatta pıhtı toplanmasıdır şiddetli ıkınma sonucu ortaya çıkar, sıklıkla dış basurla karıştırılır ancak farklı bir hastalıktır.Ağrı çok şiddetliyse ağrıyı azaltmak amacıyla küçük cilt kesisiyle boşaltılabilir.Ağrı azsa 3-5 haftada kendiliğinden düzelir.
Bağırsak sarkması
Hastalar hemoroidle karıştırır ama çok farklı bir hastalıktır.Erken dönemde hemoroid gibi tedavi edilebilir ilerlediyse büyük ameliyat gerekir.
Hemoroid Belirtileri
Hemoroid Hastalığı Belirtileri Hakkında Hemoroid Hastalığı Belirtilerini Anlamak İçin Hemoroid Hastalığı Evrelerinde Gerçekleşen Durumlara Dikkat Edilmelidir.

Makatınızda ve çevresinde kaşıntılar oluşur. Bu kaşıntılar çok rahatsızlık verici değillerdir. Tuvaletten kalktığınızda tuvaletinizi tam yapmamışınız gibi bir his sizi rahatsız eder.

Bazen ağrısız kanamalar görülebilir. Ağrısız kanamalar 1. evre Hemoroidde nadirdir. 1. evre Hemoroid belirtileri hemen hemen herkeste görülebilmektedir. Telaşa gerek olmadığını bilin. Ancak size tavsiyemiz bu andan itibaren dikkatli ve uyanık olun.

Sürekli kendinizi kontrol edin. Bütün bunların Hemoroidin ilk evresi olduğunu unutmayın.

Hemoroid İlaç Tedavisi

Tedavi; bir hastalığı iyileştirip eski haline getirmek şeklinde tanımlandığında hemoroidin ilaçla tedavi edilemeyeceği ortaya çıkar. Çünkü kullanılacak ilaçlar hemoroidal hastalığa sebep olan bağ dokusu yıpranmasını ve damarlardaki genişlemeyi eski haline getiremez. Ancak kullanılacak fitil,hap krem gibi uygulamalar hastanın hemoroidden kaynaklanan ağrı,yanma,kaşıntı,kanama, dolgunluk hissi gibi şikayetlerinin azalmasını sağlayabilir

.Şikayetlerdeki azalma hastalığın iyileştiği anlamına gelmez hatta hemoroidin derecesi bile değişmez. Hemoroid ataklar halinde seyreden bir hastalıktır zaman zaman bulgularda artma olabilir bu dönemlerde uygulanacak sıcak banyo,krem,fitil,damar büzücü ilaçlar atak döneminde şikayetlerin azalmasına yardımcı olur.

62 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. Hocam bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim.Dermatit’i araştırdım ve belirtlileri bendeki şikayetlerle tamamen aynı.Tedavisi konusunda tavsiyeleriniz var mı? Kullanabileceğim ilaç vs.
  Çok çok teşekkürler şimdiden…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ilgili sayfadaki önerilere ek olarak kaşıntısı geçene kadar beklazon pomad kullanabilrisiniz.

 2. Öncelikle iyi çalışmalar.
  Yaklaşık 4-5 yıldır anal bölgede özellikle gece yatarken aşırı şekilde kaşınma, büyük abdest sonrası tuvalet kağıdında pembemsi renkte çok az şekilde kan ve bazen beyaz renk akıntı oluyor.Değerli yorumlarınızı paylaşırsanız çok sevinirim.Saygılar…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Anlattıklarınız anal dermatite benziyor,anal dermatitte cilt hassaslaştığı için tarif ettiğiniz gibi kanama yapabilir.

 3. hocam yaklaık 5-6 yıldır hemoroid var lazerle tedavi oldum ama 6 ay sonra tekrar oldum tavsiyeniz nedir
  Op.Dr.Atilla KAYA
  lazer ve basuru boğma yöntemi var

 4. merhaba hocam

 5. Hocam benim şikayetim makat bölgesinde agri ve büyük tuvalete çıkamama sorunu var.bide oturunca ağrı yapıyor.dışardan herhangi bir şişlik yok sadece sanki içerden bi şişlik var.burdan anladığım kadarıyla anal hematota benziyor.yaklaş
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal hematom dışarda olur sizinki çatlak olabilir

 6. mrb hocam bende yaklaşık 8 yıldır hemoroid rahatsızlığı var hamilelikte dahada artarak yürümemi engelleyecek duruma geldi şimdilerde ise ara ara tekrarlıyo 5-6 memesi var ve bunlar sürekli kalıcı gitmiyo kesin çözüm ile ilgili kimse net bişey söylemiyo ne yapmam gerekiyo yardımcı olursanız sevinirim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hemoroid diş çürüğü gibidir asla gerilemez ancak boğulma,dışarı çıkma,anal hematom gibi sorunlar olur geri düzelir.bence öncelikle teşhis koydurmak için muayene olun

 7. makat çatlağı tehlikelimidir..ilerde bağsura döner mi ve ne yapmam gerekiyor..teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makat çatlağı çok ağrılıdır ama tehlikeli değildir ve basura dönmez o bambaşka bir hastalık

 8. merhabalar hocam…benim malum bölge ne zaman çok biber yesem ve tuvalte geçtiğimde çoookkkk hafif bi şekilde kanama oluyo sani bir parmağa diken batmış gibi bi ağrı oluyo ama kanama yok denecek kadar az….ne yapmam gerekiyor ..şimdiden kolay gelsin …
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makat çatlağı olabilir.

  1. teşekkurler hocam..bu arada tehlikeli birşey mi bu çatlak..çok korkuyorum..ne yapmam gerekiyor…..büyüme riski var mı ..yardımcı olursanız çok sevinirim..kolay gelsin hocam ….
   Op.Dr.Atilla KAYA
   hayır tehlikesi yok ağrısı artabilir.

 9. bende var ancak dış az şekilde oldunda agrı yapıyor krem kullandım iyi geldi şimdi kalemi kükürt denilen bir toz var onu içiyorum sabahları ac karnına bir çay kaşıgı faydasını gördüm ama devam edermi ilerki zamanlarda kontorole hiç gitmedim?? not tavsiye şeklinde aaktardan aldım o tozu?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  öncelikle teşhis koydurmalısınız.tedavinizi buna göre yapmalısınız çünkü orda olan şişliklerin az bir kısmı hemoroiddir çoğu anal hematom,apse,anal fissür ,tümör vs olabilir.

 10. 1992 senesinde vajinal fistül operasyonu geçirdim 1 yıl hast ameliyat ve tedavi görmeme rağmen düzelemedim yaklaşık 6 ay dır da kırmızı ve nohut gibi bağırsak çıktığını gördüm son günlerde de tuvalet kağıda az miktarda kan geliyor sorunum hemoroid midir yoksa geçirdiğim operasyonlardan mı kaynaklanıyor ve bu arada gayta mı tutmakta zorluk çekiyorum :(( cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum tşk ederm
  Op.Dr.Atilla KAYA
  geçirdiğiniz ameliyata bağlı iyileşme dokusu olabilir ama hemoroid de olabilir.

 11. mrb dr.bey.bende 3 yıldır otururken yani düz otururken malum bölgede rahatsız edici yanma oluyor.birde 2 defa kanamam oldu ve yeni. nohut büyüklüyünde siskinlikler olustu. otururken yanmayı giderecek çözüm varmı. simdiden tesekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kanamanın sebebini izah etmek doğru olur.yanma için anestol kullanabilirsiniz ama

 12. slm hocam makatımda nohut kadar yumarlak bişi cıktı ve yanma var buyuk abtisimi yaparken ve aynı zamanda cok az kanama ve kaşınma var dr. gitmedim sizce ne yapmam lazım?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kısa sürede oluştuysa anal hematomdur kendiliğinden geçer

 13. mrb hocam 21 yaşındayım 2haftadır kabızlık sorunum var ve çok zorlayınca makatdan kan geliyor ve makatımın yanında küçücük sivilce gibi bişey farkettim.ayrıca geçen ayda kıl dönmesi ameliyatı olmuştum kuyruk sokumundan.sizce şikayetimin sebebi nedir.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  makat çatlağı olabilir.

 14. hocam çok teşekkür ederim.

 15. selam bende de basur var tam popo delıgının oldugu yerde buyuk abdest yaparken kanamayla yapıyorum kasınma ve yanma var ondan sonra kanaama oluyo lazerle bı tedavısı varmı yada ne yapmalıyım şimdiden teşekkurler
  Op.Dr.Atilla Kaya
  Kanama fazlaysa endoskopi yaptırmalısınız azsa kaşımanın tahrişinden olabilir,kortizonlu pomad kullanın

 16. yaklaşık 6 ay öncesinden hemoroid ameliyatı oldum, ameliyattan 3 ay sonra 3 – 4 cm içerde anal darlık oluştu.Tekrar anal darlık için ameliyat oldum.2 ay rahattım ama sorun tekrar oluştu(anal darlık oluştu).nasıl bir yöntem gerekli hocam yol göstermenizi rica ederim.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  bu konuda birikimli bir başka cerrahın fikrini almalısınız tekrar anal darlık daha itinalı bir ameliyat gerektirir.

 17. SELAMLAR.MALUM BÖLGEDE TAHARET ALIRKEN ELİME NOHUT BÜYÜKLÜĞÜNDE BİŞEYİN OLDUĞUNU FARK ETTİM ACABA BU BASURMU TEDAVİSİ NASIL YAPILIR VE ZORMU.BİRDE BÜYÜK ABDESTİMİ YAPARKEN ETRAFINDA YANMA VAR. NE YAPMAM LAZIM.TEŞEKKÜRLER
  Op.Dr.Atilla Kaya
  o kadar şekilliyse ve yeni çıktıysa kendiliğinden kaybolan anal hematom olabilir

 18. Slm,ben 20 yaşında erkek bir gencim.sanırım hemoroidim yaklaşık olarak bir yıldan beri belli dönemlerde büyük tuvaletimi yaparken zorlanıyor acıyor ve malum bölgeden kan gelmektedir bir de o malum bölge de sürekli kaşıntı olmakta.tuvaletime yaptıktan sonra taharetlenirken elime küçük şişknlikler de gelmektedir.bir yılda 4 yada 5 defa genellikle 3 ay ara ile meydana gelmektedir,başladı mı da iki hafta sürmektedir.bana ne yapmam gerektiği konusunda cevap verirseniz ve derddime çare olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler…. :( ((((((((
  Op.Dr.Atilla Kaya
  öncelikle kanamanın sebebinden emin olun ondan sonra hemoroidin derecesine göre tedavi planlanır.

 19. merhaba hocam bende 2 derece hemoroid var ama herhalde makat çatlağıda var lazerle tedavisi varmı
  Op.Dr.Atilla Kaya
  hemoroidin lazerle tedavisi var ama fissürde lazer kullanılmaz,ameliyatsız tedavi botox u araştırın

 20. SLM BEN YAKLASIK BIR HAFTADIR MAKATTA YANMA VE TUVALETIME CIINCA RESMEN DPGUM SANCISI GIBI ACI CEKIORUMÖZELLIKLE TUVALETRIMI YAPINCA COK CANIM YANIOR TAHARETIMI YAPINCA ELIME SISKINLIKLER GELIOR BUNUN SEBEBI NEDIR ACABA :( ((( CVP VERIRMISINIZ M
  Op.Dr.Atilla Kaya
  sancı gibi tarif daha çok makat çatlağı düşündürür ama şişlikler oluştu demenizde anal hematomu düşündürüyor,ağrı giderek artıyorsa makat çatlağı olma ihtimali daha yüksek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel saglik © 2018