Hemoroid Resimleri

Hemoroid büyüklüğü 1.derece ile 4.derece arasında değişen bir hastalıktır.Sadece iç hemoroidler derecelendirilir. 1.derecede dışarda görünen bir şey olmaz.
2 .Derece iç hemoroidler
Hasta dışkılarken ıkındığında memeler dışarı çıkar hasta daha ayağa kalkarken memeler kendiliğinden içeri girer.Ciddi şikayet yapmaz ama zaman zaman kanar

  3.Derece iç hemoroid
Dışkılama sırasında memeler biraz daha belirgin olarak çıkar ancak hemen kendiliğinden girmez ya 2-3 saatte kendiliğinden girer yada hasta eliyle içeri koymak zorunda kalır.Genel klinik bulgular bir önceki seviyedeki gibidir.
4.Derece internal hemoroid
Dış ve iç memeler birbirine girmiştir iç memeler sürekli dışardadır, elle bile içeri konulamaz.Klinik bulgular daha belirgindir, sürekli makatta ıslaklık hissi bazen ağrı olabilir.
Anal hematom
Makatta pıhtı toplanmasıdır şiddetli ıkınma sonucu ortaya çıkar, sıklıkla dış basurla karıştırılır ancak farklı bir hastalıktır.Ağrı çok şiddetliyse ağrıyı azaltmak amacıyla küçük cilt kesisiyle boşaltılabilir.Ağrı azsa 3-5 haftada kendiliğinden düzelir.
Bağırsak sarkması
Hastalar hemoroidle karıştırır ama çok farklı bir hastalıktır.Erken dönemde hemoroid gibi tedavi edilebilir ilerlediyse büyük ameliyat gerekir.
Hemoroid Belirtileri
Hemoroid Hastalığı Belirtileri Hakkında Hemoroid Hastalığı Belirtilerini Anlamak İçin Hemoroid Hastalığı Evrelerinde Gerçekleşen Durumlara Dikkat Edilmelidir.

Makatınızda ve çevresinde kaşıntılar oluşur. Bu kaşıntılar çok rahatsızlık verici değillerdir. Tuvaletten kalktığınızda tuvaletinizi tam yapmamışınız gibi bir his sizi rahatsız eder.

Bazen ağrısız kanamalar görülebilir. Ağrısız kanamalar 1. evre Hemoroidde nadirdir. 1. evre Hemoroid belirtileri hemen hemen herkeste görülebilmektedir. Telaşa gerek olmadığını bilin. Ancak size tavsiyemiz bu andan itibaren dikkatli ve uyanık olun.

Sürekli kendinizi kontrol edin. Bütün bunların Hemoroidin ilk evresi olduğunu unutmayın.

Hemoroid İlaç Tedavisi

Tedavi; bir hastalığı iyileştirip eski haline getirmek şeklinde tanımlandığında hemoroidin ilaçla tedavi edilemeyeceği ortaya çıkar. Çünkü kullanılacak ilaçlar hemoroidal hastalığa sebep olan bağ dokusu yıpranmasını ve damarlardaki genişlemeyi eski haline getiremez. Ancak kullanılacak fitil,hap krem gibi uygulamalar hastanın hemoroidden kaynaklanan ağrı,yanma,kaşıntı,kanama, dolgunluk hissi gibi şikayetlerinin azalmasını sağlayabilir

.Şikayetlerdeki azalma hastalığın iyileştiği anlamına gelmez hatta hemoroidin derecesi bile değişmez. Hemoroid ataklar halinde seyreden bir hastalıktır zaman zaman bulgularda artma olabilir bu dönemlerde uygulanacak sıcak banyo,krem,fitil,damar büzücü ilaçlar atak döneminde şikayetlerin azalmasına yardımcı olur.

62 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. Hocam merhaba. Ben uzun süreli ishal yaşadım ve sonrasında makatimda nohut kadar bi şişlik oluştu. Tuvalete girince dışarı çıkıyor. Kalkınca içeri giriyor. Ve çok ağrı yapıyor. Bir süre sonra ağrı geçti ama o et parçası her tuvalette çıkıp kaybolmaya devam etti. Son iki gündür kabız oldum ve çok zorlandım. Buna bağlı olarak şişlikler biraz daha büyüdü ağrım çok arttı resmen gaz çıkarırken bile canım yanıyor.ve parmakla kontrol ettiğim de makatımin daraldığını farkettim şişlikten dolayı. Dr a gitmiştim. Oturma banyosu önermişti. 2gündür yapıyorum ama şikayetlerim henüz azalmadı. Buna ek olarak kantaron yağı sürüyorum sorunlu bölgeye. Bunların bi faydasını henüz göremedim. Ne yapmalıyım hocam şimdiden teşekkürler. Bu arada hiç bir zaman kanama olmadı.
  Op. Dr. Atilla KAYA
  hemoroid şikayetleri kabızlığa bağlı artar.bu nedenle öncelikle yapmanız gereken beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemeniz.makat hastalıklarının oluşmasını önlemede,nüksü önlemede ve daha kısa sürede iyileşmeyi sağlamada bu alışkanlıklar önemlidir.durumunuzu muayene ile değerlendirip tedavinizi ameliyatsız yöntemlerle yapabiliriz

 2. Sanki içinde bir kitle var tehlikeli bişey olabilir mi
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Klinik Genel Cerrahi Uzmanı
  Kitle hissi yaşınız,kanama,ağrı gibi başka belirtiler eşliğinde ve muayene ile değerlendirilirse iyi olur.
  Geçmiş olsun

 3. Hocam bende sadece pecetede kan izi goruyrum..agri yok.yeni basladi 2 günlük.ne onerirsiniz
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Idea Klinik / Genel Cerrahi Uzmanı
  Makatınızda hemoroid,fissür gibi makat hastalığı olabilir. Kabız kalmayın (yumuşak dışkı çıkarın),ıkınmayın. Dışkınızda kan var mı dikkat edin.Kanama devam ederse mutlaka muayene olmanızda fayda var. Idea kliniği makat hastalıklarına özel çalışan bir kliniktir.Kanamanın sebebini bulmak için muayenenin yanı sıra anoskopla da içeriye bakıyoruz.
  Geçmiş olsun

 4. bu arada önceden patlıyodu kanama oluyodu şimdi olmuyo kabızlık olsada
  Op.Dr.Atilla KAYA
  pıhtı biriktiğinde patlayabilir ama patlamayabilir de

 5. merhaba hocam benim durumumum şöyle makattaki dört biyanı şişik
  bide bas tarata uuzun şişik var durumum konusunda bilgilendirirseniz çok sevinirim iyi çalışmalar
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dış hemroid olabilir

 6. Merhabalar hocam bendede aci yedikten sonra kanama geldi ama az kanama bide catlaklikta kanama gibi bir sey var anlamadim hemoroid olabilirmi

  Op. Dr. Atilla KAYA
  kanama barsa ciddiye almalısınız,muayene gerekirse anoskop yapılarak izah edilmeli

 7. Hocam bende yeni başladı işaret parmağı boyuklugunde bazen de kanama oluyor ama hastaneye hiç gitmedim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kanama varsa anoskop muayenesi gerekir

 8. hocam benim hemoroidim yukarıdaki 1 ci resimden daha küçük yarısı bile dil 2 tane nohut büyülüğü şişik war napmam lasım. ilaçla tedavisi olurmu yoksa kendilinden geçermi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ne kadar süredir olduğu ve diğer bulgular önler

 9. Atilla Hocam Merhaba
  Benim makatta bir şişlik meydaana geldi ve elimi attığımda elime geliyor
  Sancı yapıyor.Geçen yıl genel cerrahi uzmanı kaseyi çizdi.
  O zamandan sonra geçmişti.Fakat yineledi.
  Şu an sıkıntılı bir durumdayım.
  Doktor’a gitmeye korkuyorum :(
  Op.Dr. Atilla KAYA
  makatta pıhtı toplanması olmuş ıkındığınız için tekrarlamış,ıkınmazsanız tekrarlamaz var olanlar kendiliğinden düzelir

 10. merhaba hocam benim sorunum 10gündür büyük abdest için wc çok gidiyorum en az çıkmam 5 kez isahal falan yok normal her gitmemde canım cok yanıyor ağrı var içe doğru çıkan bir ağrı ve 2kezde sanki akıntının içinde kan vardı bir et parçası falan yok silince oranın kanadığını gösteren bi iz yok nedeni nedir acaba teşekkürler şimdiden
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makatta çatlak olabilir

 11. Hoca hamileligim sirasinda makat etrafinda mercimek tanesi kadar et bnler olustu bi senedir gecggecmedi arada kabiz oldugumda knamada oluo az ama bide ikindigimda makatin icinde nohut buyuklunde sislik oluyo snra geciyo bu et bnler nedir acaba ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  siğil olabilir

 12. mrhbalar hocam,4,5ay oldu normal doğum yaptım.dogumdan sonra kabızlık oldu lama falan yaptım,ama maka bolgesınde kabızlıktanmıdır bılemıcem hep bır agrı ve acı var sankı makatın orda buyuk bır ıgne var tuvalete cıktıgım zaman o iğne cok şiddetlı bır sekılde batıyor anlatılmaz bır acı ve ufak bırtane nohut kadar şişlik hıssedıyorum,cok zorluyor her seferınde benı tuvalete cıkmak ıstemıyorum gececegıde yok,hep gecer gecer dedım ama yok malesef ne yapmam gerekıyor benı yonlendırırsenız cok sevınırım.hangı bolume doktora gıdeyım gıtmem gerekırse.şimdiden cok teşekkur ederım.kolay gelsın.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anlattıklarınız makat çatlağı düşündürüyor
  genel cerrahiye gitmelsiniz

 13. hocam 10 gündür maat bölgemde 2 ad nohut tanesi büyüklüğünde sişme var hafii ağrı var sorun devam edermi yosa geçermi hemoreyitmi deyilmi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  on günde hemoroid olmaz,makatta pıhtı toplanması olabilir

 14. Çook teşekkür ederim.Sağolun Atilla Hoca’m.

 15. Hoca’m benim sorum şu ürtiker ile basur arasında herhangi bir ilşki var mıdır? Bu iki rahatsızlığın ilaçlarını aynı anda kullanmanın yan etkisi var mıdır? (antihistaminik,semprex ile procto-glyvenol krem ve venotrex hap) bir de bitkisel cerevita yı kullanıyorum.bütün bunları aynı anda kullanmaya devam edeyim mi?
  şimdiden teşekkür ederim Atilla Hoca’m,iyi çalışmalar.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hiçbir sakıncası olmaz kullanın

 16. Teşekkürler Sayın Hoca’m.

 17. iyi günler hocam,benim sorum şu makat çatlağı olan birine basur tedavisi verilmesi doğru mudur, yanlış mıdır ? yanlışsa tedavi kesilmeli midir? Teşekkürler…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  faydası olmaz

 18. Sayın Atilla Hoca’m,bendeki sorun üç günde oldu.öncesinde ne kabızlık ne kanama ne de başka bir durum yoktu hala da kabızlık ve kanama yok tuvalet sıkıntım da yok.Ama birden ağrılı çok ağrılı bir şekilde ortaya çıktı.bakın saat sabahın dördü yatamamışım o derce yani.dışarı taşan bişey tuvaletimi yaptığım zaman var haricinde pek yok .tuvalete çıktığım zaman gaz kaçırdığım zaman bir ağrı ki sormayın.Doktora gittim basur başlangıcı var dedi.basur tedavisinde kullanılan procto-glyvenol krem ve venotrex hap verdi.hapı ve kremi sabah akşam kullanıyorum.kremi ilk sürdüğümden bir iki saat sonraya kadar yanma oluyor ağrı oluyor.ne yapmam lazım. bu basur başlangıcı mıdır yoksa başka birşey midir? İyi çalışmalar.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  basur normalde ağrılı bir hastalık değildir makat hastalıkları konusunda birikimli bir cerrahla görüşün

 19. hocam bnm 2 senedir böle bişe var tuvalete gidicne zorlanyorm ve dışarı et parçası gbi bişe çıkıor 2 3 kere çok kanama oldu son 3 aydır kanama olmuyor ama tuvalete gidince zorlanıyorum çıkınca hemn oturuyorum ve o et parçası içeri kaçıyor o zmn rahatlıyorum amaliyatta olmak istemiyorum bunun bitkisel bi çözümü varmı tşkrler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  2.derece iç hemoroide benziyor bitkisel veya normal ilaçla düzelmez

 20. kalasık hemoroid amılatı olldum 90 gün oldu ama hola şişlikler gecmedi nu şişlikler için ne yapman lazım cerevita şuan kullanıyom bir hafta oldu
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ceravita şikayetlerinizi azaltır ama doğrusu alma gereği duymadıkları o dış memeler kaybolmayabilir.ameliyattan sonra makat dalığı gelişmemesi (çok ciddi sorundur) için tamamen alınmayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel saglik © 2018