Hemoroid Resimleri

Hemoroid büyüklüğü 1.derece ile 4.derece arasında değişen bir hastalıktır.Sadece iç hemoroidler derecelendirilir. 1.derecede dışarda görünen bir şey olmaz.
2 .Derece iç hemoroidler
Hasta dışkılarken ıkındığında memeler dışarı çıkar hasta daha ayağa kalkarken memeler kendiliğinden içeri girer.Ciddi şikayet yapmaz ama zaman zaman kanar

  3.Derece iç hemoroid
Dışkılama sırasında memeler biraz daha belirgin olarak çıkar ancak hemen kendiliğinden girmez ya 2-3 saatte kendiliğinden girer yada hasta eliyle içeri koymak zorunda kalır.Genel klinik bulgular bir önceki seviyedeki gibidir.
4.Derece internal hemoroid
Dış ve iç memeler birbirine girmiştir iç memeler sürekli dışardadır, elle bile içeri konulamaz.Klinik bulgular daha belirgindir, sürekli makatta ıslaklık hissi bazen ağrı olabilir.
Anal hematom
Makatta pıhtı toplanmasıdır şiddetli ıkınma sonucu ortaya çıkar, sıklıkla dış basurla karıştırılır ancak farklı bir hastalıktır.Ağrı çok şiddetliyse ağrıyı azaltmak amacıyla küçük cilt kesisiyle boşaltılabilir.Ağrı azsa 3-5 haftada kendiliğinden düzelir.
Bağırsak sarkması
Hastalar hemoroidle karıştırır ama çok farklı bir hastalıktır.Erken dönemde hemoroid gibi tedavi edilebilir ilerlediyse büyük ameliyat gerekir.
Hemoroid Belirtileri
Hemoroid Hastalığı Belirtileri Hakkında Hemoroid Hastalığı Belirtilerini Anlamak İçin Hemoroid Hastalığı Evrelerinde Gerçekleşen Durumlara Dikkat Edilmelidir.

Makatınızda ve çevresinde kaşıntılar oluşur. Bu kaşıntılar çok rahatsızlık verici değillerdir. Tuvaletten kalktığınızda tuvaletinizi tam yapmamışınız gibi bir his sizi rahatsız eder.

Bazen ağrısız kanamalar görülebilir. Ağrısız kanamalar 1. evre Hemoroidde nadirdir. 1. evre Hemoroid belirtileri hemen hemen herkeste görülebilmektedir. Telaşa gerek olmadığını bilin. Ancak size tavsiyemiz bu andan itibaren dikkatli ve uyanık olun.

Sürekli kendinizi kontrol edin. Bütün bunların Hemoroidin ilk evresi olduğunu unutmayın.

Hemoroid İlaç Tedavisi

Tedavi; bir hastalığı iyileştirip eski haline getirmek şeklinde tanımlandığında hemoroidin ilaçla tedavi edilemeyeceği ortaya çıkar. Çünkü kullanılacak ilaçlar hemoroidal hastalığa sebep olan bağ dokusu yıpranmasını ve damarlardaki genişlemeyi eski haline getiremez. Ancak kullanılacak fitil,hap krem gibi uygulamalar hastanın hemoroidden kaynaklanan ağrı,yanma,kaşıntı,kanama, dolgunluk hissi gibi şikayetlerinin azalmasını sağlayabilir

.Şikayetlerdeki azalma hastalığın iyileştiği anlamına gelmez hatta hemoroidin derecesi bile değişmez. Hemoroid ataklar halinde seyreden bir hastalıktır zaman zaman bulgularda artma olabilir bu dönemlerde uygulanacak sıcak banyo,krem,fitil,damar büzücü ilaçlar atak döneminde şikayetlerin azalmasına yardımcı olur.

62 Yorum Var

Doktora Soru Sor
  1. hocam benim makat bölgemde apse var bunu daha önce boşalttırdım fakat tekrarladı. tekarlamaması için ne yapabilirim ?
    Op.Dr.Nizam Kurtdere
    makat apsesinin nedeni bilinmiyor ve sık tekrar edebiliyor.genel hijyene dikkat edin,fistül oluşmaması için erken dönemde apseyi açtırın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel saglik © 2018