Basurda kullanılan kremler

Basur tedavisinde kremler, fitiller ve haplar kullanılmaktadır, kullanılan ilaçlar daha çok hastalığa bağlı gelişen şikayetleri azaltmaya yöneliktir kalıcı tedavi edici değillerdir.İlaçla tedavi genellikle çürük dişin ağrısını kesmek için alınan ağrı kesici gibidir ağrı geçer ama diş hala çürüktür ve yine ağrıyabilir.


Basur tedavisi için önerilen kremler

Anestol pomad ;

Makat çatlağı,boğulmuş hemoroid,cilt yanığı gibi ağrılı her durumda kullanılabilir içindeki bölgesel uyuşukluk sağlayan maddeler sayesinde ağrıyı azaltır.Sadece dış kısma sürülür.

Hedensa pomat;

İçerdiği maddeler bölgesel olarak ağrıyı ve şişliği azaltır,mentol serinlik hissi vererek rahatlatır.Hem dışarı hem de kanülle anüs içine sıkılarak uygulanır.

Hemoralgine merhem;

İçerdiği uyuşturucuyla ağrıyı,damar büzücülerle kanamayı azaltır,dışarı ve kanülle anüs iç kısmına günde iki defa uygulanabilir.

Kortos krem ;

İçerdiği kortizon sayesinde şişlik ve kaşıntıyı azaltır,kortizonun ciltte yapabileceği başka sorunlar sebebiyle uzun süre kullanılmamalıdır.Günde iki defa uygulanabilir.

Procto-Glivenol anal krem ;

İçerdiği bölgesel uyuşturucuyla ağrıyı azaltır,şişlik ve kaşıntıyı azaltan maddeler şikayetlere iyi gelir,belirgin yan etkisi yoktur. Günde iki defa uygulanabilir.

Proctolog krem ;

Kaşıntı ve şişlik hissini azaltabilir kortizon içermediğinden belirgin yan etki oluşturmadan uzun süre kullanılabilir. Günde iki defa uygulanabilir.

en iyi basur kremi

Fitiller ve hap şeklinde alınan İlaçlar ayrı sayfada incelenecektir.

Basur için kullanılan ilaçlara başlanmadan önce mutlaka teşhis konulmalıdır çünkü makattaki her hastalık hemoroidi akla getirse de fissür gibi farklı ilaçlar gerektiren hastalık olabildiği gibi kanser gibi tedavisinin asla geciktirilmemesi gereken ciddi bir hastalık ta olabilir.Özellikle makattan kanama varsa daha ciddi yaklaşılmalı anoskop muayenesi sonucu ilaç kullanımına karar verilmelidir. Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS Makat hastalıkları uzmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018