Biotin İçeren Şampuan

Şampuan saçın temizliği için kullanılır bunun yanı sıra saçlı deri sorunlarının çözümü ve saç kalitesini artırmak amaçlı aktif maddeler konarak temizlik yanı sıra farklı etkilerde elde edilebilmektedir.

Saç sorunlarından en sık rastlananı saçta kalite kaybı,saçta kırılma,sönükleşme,parlaklığın azalması gibi sorunlardır.Bu tip şikayetlerde en etkili aktif madde B7 vitaminidir (biotin) ve B5 vitaminidir.Medikal şampuanların nerdeyse hepsinde biotin değişik oranlarda kullanılmaktadır.Biotin vitaminler arasında saç ve tırnak üzerinde en etkili olandır ve kozmetolojide saç vitamini olarak bilinir. Biotin hakkında detaylı bilgi için http://www.biotin.com.tr sitesinden faydalanabilirsiniz.

Biotinli şampuanlar saçı ve saçlı deriyi temizlemenin yanı sıra;

Saçta kalite artışı sağlar

Koparak dökülmeleri engeller

Uçtan kırılmaları azaltır

Saçtaki sönükleşme ve matlaşma gibi sorunları düzeltir.

Saçın kuaförlük hizmetlerine (boya, perma, fön)  dayanma gücünü artırır.

Rüzgar, güneş ışınları, hava kirliliği gibi zararlı etkenlerden etkilenmesini azaltır.

Biotinli Şampuan olarak çeşitli markalar olmakla birlikte içeriğinde yoğun biotin olduğunu belirten sawpoo şampuandır. Türkiyenin ilk biotinli şampuanı olma özelliğini taşıyan Sawpoo hakkında bilgi almak için http://www.sawpoo.com adresinden yararlanabilirsiniz

Şampuan seçerken nelere dikkat edilmeli

Normal saç ve saçlı deri: Saçlarınızı yıkadıktan sonra yirmi dört saat içinde yağlanmıyorsa saçlarınız  ve saçlı deriniz normal demektir. Yağ üretimi dengededir. Bu yüzden normal saçlar için üretilmiş şampuanları tercih etmelisiniz.Bu şampuanlar saç ve saçlı derinin nem, yağ oranını dengede tutar.Böylece saçlarınızın kuruyup kırılması engellenmiş olur.

Şampuan Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Yağlı saçlar, saçlı deri: saç ve saçlı derisinde yağ oranı fazla olan kişiler bu grup şampuanları kullanmalıdır. Her gün ya da gün aşırı kullanılması durumunda saçtaki yağ oranını dengeler. Saçlar, saçlı derideki yağ dengesini sağlayan bu şampuanlar aynı zamanda statik elektriği de azaltır. Aşırı yağlı saçlara yönelik climbazol içeren şampuanlar tercih edilmelidir.

Kuru,  boyalı saçlar: Saç boyaları, renk açıcılar, perma solüsyonları gibi kimyasallar, sık fön gibi uygulamalardan, fiziksel olarak zarar görmüş saçlara uygun olan şampuanlardır. Yenileme, bakım özelliği açısından geliştirilmiş formülleriyle saçın kaybettiği nem dengesini yeniden sağlarlar.

Zayıf ve yıpranmış saçlar :Hastalık,stres,ilaç kullanımı gibi çeşitli nedenlerle sağlığını koruyamayan ya da kaybetmiş yoğun bakım isteyen saç tipleri için uygun olan şampuanlardır. Kremli formülleri sayesinde saçların kolay taranmasını sağlar, onarıcı ve canlandırıcı özellikleri ile saça yoğun besleyici bakım sağlarlar.

Kepekli saçlar:Kepeğe karşı etkinliği kanıtlanmış aktif maddeler içerirler.Düzenli olarak kullanıldığında gözle görülür ölçüde  kepek oluşumunu engeller.Yoğun kepek varsa climbazole içeren şampuanlar kullanılabilir.

Dökülen saçlar için:Saç dökülmesini önlemede şampuanların etkinliği yüksek olmasa da yine saç dökülmesini azaltmak ve şampuanın saça verebileceği zararlardan korunmak için bitkisel içeriğe sahip,Saw palmetto ve Biotin içeren şampuanlar kullanılabilir.

Seboreik dermatiti olanlar için: Ağır yağlı egzama da  görülen yoğun kepeğin tedavisinde egzamaya bağlı tedaviler uygulanmalı ve ek olarak uygun şampuan kullanılmalıdır.Hastalığın tekrarını önlemek  için de yoğun kepek tedavisi için önerilen şampuan kullanımına devam edilmelidir.

Saçı matlaştırmayan, kuruluğa  neden olmayan  günlük kullanıma uygun fakat mantarı öldüren etken maddeyi içeren şampuanlar tercih edilmelidir.Climbazol içeren şampuanlar diğer egzama şampuanları gibi tedavi etme etkilerinin  yanı sıra saç kalitesini koruma ve saçı besleme özelliğine de sahiptir.

Kepeğe  karşı etkili şampuanların içeriğinde mutlaka bulunması gereken  maddeler   zink pyrition  ve climbazoldur yoğun kepek için şampuan seçerken içeriğinde bu iki maddenin bulunmasına dikkat edilmelidir.

Kremli şampuanlar; Yağlı saçlar hariç  her saç türünün gereksinimlerine  göre formüle edilen ve bakım özelliği ön plana çıkan ürünlerdir.

Yağlı saçlara sahip olan kişilerin kremli şampuan kullanması saçlarının daha çabuk yağlanmasına neden olur.

seboderm şampuanSaç dökülmesi olanlar için şampuan:Saç dökülmesi sorunu yaşayanlar kullandıkları şampuanların içeriğine özellikle dikkat etmeli.Saç ve saçlı deriye zarar verebilecek  kimyasalları, boya ,parfüm ,SLS, SLES, paraben gibi sağlığa zararlı olduğu bilinen yada allerji yapabilecek maddeler    içermemeli.

Şampuan seçerken de saç dökülmesini önleyen ve saçın gelişimini hızlandıran maddeler içeren şampuan seçilmeli.Saç dökülmesini önlemede etkili olduğu bilinen saw palmetto ve saçın gelişimine katkıda bulunan ve küçük moleküler yapıya sahip olduğu için ciltten kolay emilen biotin içeren şampuanlar tercih edilmeli.

Şampuanlardan Neler Beklemeliyiz
Her derde deva gibi sunacak kadar şarlatanlar olduğu için beklenti oluştururken doğru beklenti oluşturmak sonuçtan alınan cevapla mutluluk getirir ama beklediğinizi bulamazsanız üzülürsünüz.

Kişisel bakım ürünleri içinde en zengin çeşidi olan gurup herhalde şampuandır;yüzlerce markanın binlerce ürününü bulmak mümkündür.

Şampuanlar bilindiği üzere saç temizliğinde kullanılır ama gerçek böylemi yani saç sadece kirlenirmi? Tabiî ki değil saçlar kirlenmenin yanında yıpranır,kırılır,kepeklenir,dökülür vs.

İşte şampuan seçiminde temizliğin ötesinde beklentilerimizde olmalı ve tercihimizi bu beklentiler doğrultusunda yapmalıyız.

Özellikle bayanların saç uzatması sebebiyle saç uzun yıllar travmalara (boya,sık yıkama,güneş ışınları,toz,kir vs) maruz kalır ve saçlarda çatallanma,kırılma,dipten kırılarak dökülme,parlaklığını yitirme gibi sorunlar yaşanabilir bu gibi sorunları azaltmanın en etkili yolu saç kalitesini artırmaktır.

Saç kalitesini artırmaya yönelik bilimsel ve etkili yöntem ağızdan hap olarak biotin alınması veya biotin içeren şampuanlar kullanılmasıdır.Biotin kullanımı saçta olduğu kadar tırnaklardada ciddi kalite artışı sağlar bu sayede tırnaklarda yumuşama,kırılma gibi sorunlarda düzelir.

Saç dökülmesine şampuan kullanmak ta mümkündür,dökülmeye bilimsel ürünler kadar olmasada etkili olan şampuanlar kullanılabilir,ırsi (ailesel) saç dökülmesinde en önemli sebep olan DHT yi bloke ettiği bilinen saw palmetto özütü içeren şampuan kullanımı dökülme üzerinde etkili olabilir.

Biotini hap olarak kullanmak veya biotin içeren şampun kullanmak saçın doğal şartlara dayanıklılığını artırması yanında saçın uzama hızını % 10-30 oranında artırmakta,saç daha parlak ve kalın telli hal almaktadır,bu sayede saç uzatmak daha kolay olmaktadır.

Erkeklerde saç genellikle kısa tutulduğu için kalite çok önemli olmamaktadır ama tüyleşmiş kıllar varsa bunların kalitesini artırarak saçın daha dolu görünmesini sağlar.

Şampuanlardan bunlara ek olarak özellikle medikal şampuanlardan mantar sebepli kepeklenme için (ketoral,nidazol vs),seboreik dermatit gibi durumlar için(pilo cura) veya aşırı yağlanma için sabunlar tercih edilebilir.

Peki bütün bunların yanında beklentimiz ne kadar olmalı?tabiki şampuanlardan beklentimiz sınırlı olmalı ve özellikle hastalık kabul edilen saç dökülmesi veya saçlı deride seboreik dermatit gibi durumlarda şampuanlara ek olarak bilimsel tedavilerde uygulanmalıdır.

Biotin

Son zamanlarda pek bir duyar olduk B7 , Vitamin H , Saç vitamini sözlerini bizde bu konuda bilgi vermek istedik gelin bakalım bu vitamin ne işe yararmış bilimsel yönü nedir?
Önce biotini tanıyalım
Literatürde farklı ülkelede H veya B7 vitamini olarak da adlandırılmaktadır.
Kimyasal formülü C10H16N2O3S olan biyotin, suda çözünen bir B kompleksi vitaminlerdendir.
Bağırsaklardaki bakteriler tarafından da üretilmektedir . Sağlıklı bir yaşam için gerekli olan önemli bir vitamindir Saç vitamini dendiğinde bütün vitaminler sayılabilir çünkü her vitaminin hücre düzeyinde etkileri vardır ancak saça direk etkili vitamin dendiğinde bunların en bilineni B7 yada bazı ülkelerdeki adıyla H vitamini akla gelir.
B7 vitamini yapı olarak benzeşen saçın ve tırnağın yapımında direk faktör olarak etkili olur..Aynı zamanda güncel haberlerde güzellik ve kozmetik vitamini olarak da adlandırılır.
Yağ, protein ve karbonhidrat metabolizmalarında koenzimdir, hücre gelişimine katkıda bulunur, kanın şeker seviyesini ortalama düzeyde tutmaya yardımcı olur.
Özellikle kemik iliği için çok önemli olmasının yanı sıra sinir dokuları için de elzemdir. Biotinin güzellik vitamini olarak anılmasının en büyük sebebi saçlara ve tırnaklara olan olumlu etkileridir.
Özellikleri:
Biyotin , ilk kez maya gelişmesi için zorunlu bir faktör olarak keşfedilmiştir. O zamandan beri, olağanüstü küçük miktarda da olsa, memeli hayvanların günlük besini içinde bulunmasının zorunlu olduğu gösterilmiştir.
Suda çözündüğünden, aşırı dozda alımının bir zararı yoktur, fazla alınan miktar idrarla atılır, güvenle kullanılabilir, yüksek dozlarda bilinen zararlı bir etkisi olmaz.
Kaynakları:
Karaciğer, yumurta sarısı, balık, tereyağı, peynir, süt, kuruyemiş, bezelye, mercimek, soya fasulyesi, ayçekirdeği, mısır, tahıl, karnabahar ve kümes hayvanlarında bulunur. Ancak vücut bağırsaklardaki bakterilerin de yardımıyla, kendi biyotinini sentezleme özelliğine sahiptir.

Biotin Eksikliği:

Eksikliği çok sık görülmez ancak fazla alınması saçta ve tırnaklarda kalite artışı sağlar. Bağırsaklarda bakteriler tarafından üretilen biotinin emilmediği düşünülmektedir Eksikliğinde saçlarda dökülme olan hatta yokluğunda saçın ve tırnakların oluşamadığı (biotinidaz eksikliği hastalığı gibi) tek vitamin B7 vitamini yani biotindir. Genellikle gıdalardan alınır ve bu miktar sıklıkla yeterli olmaktadır
İnsülinden bağımsız diyabet hastaları B7 vitamini takviyesi alabilir. Yapılan bir çalışma, 1 boyunca günde 9000 mikrogram biyotin takviyesinin insülinden bağımsız diyabette kan şekerini neredeyse yarı yarıya düşürdüğünü göstermiştir, biyotin kullanımı şeker ilaçlarına olan ihtiyacı azaltmaktadır.
Biyotin eksikliği diğer B vitamini türlerinin eksikliğinin neden olduğu, kansızlık, depresyon, saçlardadökülme, tırnaklarda yumuşama, kırılma, yüksek kan şekeri, deri ve mukoza iltihabı, uykusuzluk, iştah kaybı, kas ağrısı, mide bulantısı gibi yan etkilere neden olabilir. Sağlıklı saçın ve cildin anahtarı biyotin olduğundan dökülme, kırılgan saçlar ve tırnaklar biotin eksikliğinin işareti olabilir, saçın yavaş uzamasıda biotinin eksik olabileciği düşlündürmelidir.
Biotinin saf bulunduğu tablet ve kapsüllerin yanı sıra saçla ilgili diğer sorunlara etkili başka ürünlerin içinde de bulunmaktadır.Her ilaçta farklı oranlarda olmakla birlikte bir çok ürün içindeki biotin miktarını belirtmemektedir.

Şampuanlarla ilgili ayrıntılı bilgi için www.sampuan.com.tr sitesine bakılabilir.

14 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. hocam elimde parmak arasında siğillerim var. dikiş izi olmadan bir işlem gerçekleştirmek mümkünmüdür şimdiden teşekkür ederim.
  Op Dr Atilla Kaya
  RF ile tedavi edilebilir

 2. hemoroid tedavisi olmak istiyorum fakat sporcuyum tedaviden ne kadar bir süre sonra normal yaşantıma devam edebilirim herhangi biir yatış işleminiz var mıdır ?
  Op Dr Atilla Kaya
  hemoroidinizin derecesine göre muayene ile değerlendirilmeli ve ameliyatsız yöntemlerle tedavi olabilirsiniz

 3. yüz içinde botox uyguluyormusunuz ?
  Op Dr Atilla Kaya
  hayır

 4. Merhaba, hocam benim şaçlarımda dökülme var , son zamanlarda bu dahada fazlalaştı.1 aydır biotin hap kullanıyorum 1000 mg lütfen yardımcı olun.
  Teşekkürler.
  Op Dr Atilla Kaya
  genetik dökülme ise biotin tek başına etkin değildir.dermatologa görünün

 5. Hocam saçlarım aşırı yaglanip dökülüyor. Bır arkadaşım bana evocapil tavsiye etti işe yarar mi acaba. Şimdiden teşekkürler
  Op Dr Atilla Kaya
  yağlanma için climbazol içeren şampuan kullanabilirsiniz.evocapil spreyi xpecia tabletle desteklerseniz daha iyi sonuç alırsınız

 6. benim ensemde bir yağ bezesi var. bunu aldırmak istiyorum. işlem sonunda dikiş atıyormusunuz yoksa ameliyatsız bir yöntemmi ?
  Op Dr Ergun Aygören
  muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz.büyüklük önemli

 7. Hocam saçlarım aşırı yaglanip dökülüyor. Doktora gittim bana biotin sampuanini verdi işe yarar mi. Birde tavsiye edebileceğiniz şampuan var mi. Şimdiden teşekkürler
  Op Dr Atilla Kaya
  Biotin şampuan yağlanmaya da dökülmeye de etki etmez, yağlanma karşıtı sıradan şampuan kullanın ama dökülmenin sebebini bulun ona göre de ilaç kullanın

 8. saçlarım aşırı dökülüyor.çokta yağlı.priorin tablet kullanıyorum.hangi şampuanı kullanmalıyım?dökülmeyi nasul önleyebilirim. dr gittim kan hormon tiroid gibi tahliller yapıldı. hiçbir problem yok. neden dökülüyor. neden durduramıyorum dökülmeyi. acilllll ne yapmalıyım.
  Op Dr Atilla Kaya
  climbazol içeren şampuan kullanabilirsin.xpecia tablet başlayabilirsin

 9. Meraba hocam benim saçlarım çok dökülüyordu hemde kirilarak size bir kez daha sordum 5mg biotin kullanmam gerektiğini söylediniz 2 aydr kullanıyorum etkisini gördüm ama hala kirilarak dokulmelerim var ve bu beni rahatsız ediyor medobiohtin kullaniydum hp biotinle değiştirdim hp biotinli şampuan kullansam ise yararmi sizce ne yapmalıyım bitkisel değil demissiniz bunun bi zararı olurmu
  Op Dr Atilla Kaya
  Olabilir ama 10 mg kullanmanız daha etkili olur

 10. Merhaba, saçlarımda dökülmeler ve beyazlamalar oluşmaya başladı yaşım 23. kan Sayımı yaptırdım ve hiç bir şey olmadığı söyledi doktorum. Biyotin kullanmaya başladım medobiocomplex k ve şampuanı ile beraber saçlarımda hala dökülmeler var yaklaşık 15 gün oldu kullanalı. Sizce devam etmeli miyim?
  Op Dr Seher Şirin
  sorun devam ediyorsa bunlardan cevap alamayacağınız düşünülür

 11. merhaba.doğum kontrol haplarının ezilerek şampuana ilave edilmesinin erkeklerde saç dökülmesini engelleme,azaltma gibi bir özelliği varmıdır?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  Kadınlık hormonu içerir ve kana da geçer buna bağlı olarak saç dökülmesini durdurur ama kadınsı özellikler kazanabileceğinden asla önerilmez

 12. Aşırı derecede saçlarım dökülüyor kansızlık yok. Biotin içeren şampuan işe yarar mı.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  doğrusu pek fazla beklenti olmamalı
  ağızdan almak daha etkili olur ama biotin saç dökülmesine etkili olmaz, dökülme tedavisi için ürebilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış ürün kullanın

 13. biotin şampuan bitkisel midir
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hayır bitkisel değil

 14. merhaba,saçlarımı bir çok yağ ve kremlerle güçlendiriyorum ama yine de kırık oluşuyor ve ortalama 1 cm ayda uzaması var acaba bu şampuan işe yarar mı ve eczanede satılıyor mu ,teşekkür ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet kırılmaları önler, eczanelerde vardır gerekirse ecza deposundan 1 saatte getirtebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel saglik © 2018