Damar Çatlaması

Damar çatlaması; Türkçede bir çok yerde kullanılan alışılagelmiş bir terimdir ama kelimelerin ifade ettiği anlamla çok uyumlu değildir.

Damarlarda çatlama olarak da değerlendirilen durumlar şunlardır

Bacakta Damar Çatlaması

kılcal damarlarda çatlama da denir ve bacakta oluşan ince damarları tarif eder. Tedavisi lazerle veya radyo frekansla yapılabilmektedir. Bir tür varistir yani damarlarda genişleme durumudur.
Daha çok kadınlarda görülür, estetik kusur olarak değerlendirilir ve sıklıkla bu amaçla tedavisi yapılır. Ancak estetik dışında tedaviden sonra bacak ağrılarının düzelmesi çok karşılaşılan bir durumdur.

Yüzde Kılcal Damar Çatlaması

Yüz ve özellikle burun civarındaki kılcal damarları tarif eder, bacaktaki kılcalların benzeri yapıların yüzde oluşmasıdır tedavisi bacak damarlarındaki gibi başarıyla yapılabilmektedir.

Makatta damar çatlaması

Bu tarifte de makat yırtığı (makat çatlağı) tanımlanmaktadır, anal fissür de denilen bu hastalığın çeşitli tedavileri vardır ve makat hastalıkları arasında en yüksek başarıyla ve kolay tedavi edilen hastalıktır. Her ne kadar damarsal sorunmuş gibi adlandırılırsa damarla hiçbir ilişkisi yoktur, makat derisinin çatlaması daha doğrusu yırtılmasıdır.

Burun Damarlarında Çatlama

Bu tarifi de iki sınıfta inceleyebiliriz
1- burnun dışındakiler; kenarlarında ve üstündeki damarların genişlemesi kırmızı bir hat gibi ortaya çıkar. Kişiyi olduğundan yaşlı gösteren bir durumdur ve tedavisi son derece kolaydır.
2 Burun kanaması; Ikınma, ağırlık kaldırma, hapşırma veya tansiyon yüksel mesi gibi durumlarda burnun içindeki damarlardan biri patlar ve kanama olur. Lazerle kolayca tedavi edilir.

Kılcalların Tedavisi Nasıl Yapılır?

Doktorun tecrübesi ve sahip olduğu teknolojilere göre farklı yöntemler kullanılmaktadır.
Mikro skleroterapi
Sıvı halde veya köpük haline getirilmiş ilaç damarı içten tahrip eder, vücut tarafından metobolize edilerek yok olur. Mikro skleroterapi skleroterapinin en gelişmiş şeklidir.
Radyo Frekans
Kılın çeyreği kalınlıktaki iğne yardımıyla damara radyo dalgalarıyla enerji verilerek bir anlamda yakılır. Hafif acı verir ama başarısı yüksektir.
Lazerle tedavi
Değişik lazerler kullanılmaktadır, damarın çağına göre enerji seçimiyel tüm kılcallar yok edilebilir, 2-3 seans uygulamak gerekebilir.
Sülük yapıştırma
Hiçbir etkisi olması beklenmez, uygulayıcı beklentiye girdiği için psikolojik rahatlama sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel saglik © 2018