Basur ağrıları nasıl geçer?

Hemoroid ağrısıAnüs bölgesindeki ağrılar genellikle hemoroid ile karıştırılıyor halbuki makat hastalıkları arasında ağrısız hastalıkların en sık görüleni hemoroiddir. Ağrılı durumda akla normalden farklı olan ve ıkınmakla ortaya çıkıp kendiliğinden düzelen boğulmuş basur akla gelir. Boğulmuş basur memelerin makattan dışarı çıkıp makat kasları tarafından sıkıştırılmasıyla ortaya çıkan çok şiddetli ağrı yapan bir durumdur. Önceden var olan memeler şişer ve sertleşir.

Makatta ağrı yapan hastalıklar şunlardır;

Makat çatlağı ( anal ffissür) ; daha çok dışkılarken cam çizme hissi ve sonrası makatta kasılma şeklinde ağrı olur ve sıklıkla şişlik meme olmaz.

Makat apsesi ;iltihabi bir durumdur çok şiddetli ağrı yapabilir makatın kenarında sınırları net olmayan bir şişlik vardır ağrı apse boşaltılana kadar giderek şiddetlenir.

Anal hematom ( makatta pıhtı toplanması ) ; Şiddetli ıkınma sonrası anüse yakın yerde sınırları çok net yuvarlak şekilli şişlik olur.Ikınmanın şiddetine bağlı olarak bir mercimek kadar olabileceği gibi portakal kadar da olabilir.Büyüklüğüne göre şiddeti çok değişir.Boğulmuş basur ile çok karıştırılır.Fark şudur; anal hematomda şişlik öncesi hiç şikayet yokken boğulmuş basurda şişlik öncesi memeler vardır.

Basur ağrıları nasıl geçer?

Ağrılı dönem geçici olduğu için ameliyat tercih edilmez bunun yerine şişlik indikten sonra tekrar olmasın diye tedavi yapılır.

Ağrılı dönemi rahat atlatmak için sıkça sıcak su oturma banyosu yapılabilir, uyuşturucu etkisinden yararlanmak için anestol merhem kullanılabilir, şiddeti azaltmak için ağrı kesiciler alınabilir.Bu dönemde kullanılacak basur hap ve kremlerinin hiçbir faydası olmaz.

Basur ağrısız bir hastalıktır, ağrı varsa ya ek sorun eklenmiştir yada farklı bir hastalık vardır, apse dışındaki tüm makat ağrısı yapan hastalıkların tedavisinin bu zahmetli dönemin sonuna ertelenmesi doğru olur.

Erişkin nüfusta yaklaşık % 40 oranında görülen makat hastalıklarının en sık görüleni ve en popüler olanıdır.
Kalın barsağın son kısmındaki bağ dokusunun gevşemesi sonucu damarların genişlemesi ve parmak gibi memeler oluşması halidir.Anüsten dışarıda görünen haline dış basur içerde olanlara ise iç basur denir.İç basurlar büyüklüğüne göre 1-2-3-4 derece diye sınıflandrılır.Dış basura genellikle iç basur eşlik eder.

Ensık karşılaşılan sebepler:

Ailesel özellik
Ayakta durmayı gerektiren meslek
Gebelik ve doğum
Abartılı acı tüketimi
Dışkılama düzeni ve tarzı
Erişkin toplumda en çok görülen hastalıklardan biridir utanma duygusu sebebiyle gerçek sayı bilinmemekle beraber %37 civarı olduğu tahmin edilmektedir.
Tedavi yöntemleri:
AMELİYATLA TEDAVİ YÖNTEMLERİ:
Klasik cerrahi
Longo yöntemi
Ligasure
Atar dmar bağlanması
Ameliyata bağlı gelişebilen problemler
Kanama
Şiddetli ağrı
Makatta daralma
Dışkı ve gaz kaçırma (makat kaslarının yanlışlıkla kesilmesinden kaynaklanır)
Uzun süren (1-3 ay kadar) işgücü kaybı
Bu yan etkiler alternatif tedavi yaklaşımlarını getirmiştir.Yurt dışında uzun yıllardır uygulanan ameliyatsız basur tedavi yöntemleri(Laser,RBL,Skleroterapi) son yıllarda ülkemizde de giderek yaygınlaşmaktadır.
AMELİYATSIZ TEDAVİ YÖNTEMLERİ:
LASER:Işıkla memenin yakılması
RBL:Lastik bantla memenin boğulması
SKLEROTERAPİ:Memenin içine büzüştürücü ilaç enjete edilmesi.
Lazerle ve diğer ameliyatsız tedavi yöntemlerinde:
Uygulama ağrısız olduğundan narkoz gerektirmez
Kanama ameliyata kıyasla belirgin ölçüde az olur
Tedavide neşter gibi kesici alet kullanılmadığından kaslar hasar görmez
Makat kasları kesilmediğinden dışkı ve gaz tutamama problemi yaşanmaz.
Geniş doku çıkarmak gerekmediğinden makat darlığı gelişmez.
Ayrıca tedavi ayaktan uygulandığından hasta ayni gün işine dönebilmektedir.Ameliyattan sonra 2 ay süren istirahat süresi ameliyatsız tedavilerde 1 gün sürmektadir.Yapılan ameliyata bağlı olarak tekrarlama ihtimali %20 civarındayken lazerle tedavide etkilenen doku daha kontrollü olduğundan tekrarlama ihtimali çok azdır.Ameliyatsız tedavi narkoz,ameliyathane şartları ve hastanede yatmayı gerektirmediğinden daha ekonomiktir.8-10 dakika süren tedavi boyunca hasta iki kişi ile muhatap olmakta ve tedirginlik yaşamamaktadır ve bu durum utanma duygusu sebebiyle tedavisini erteleyen hastalar için iyi bir seçenek olmaktadır.

Op. Dr. Atilla KAYA
Genel Cerrahi (Proctoloji) Uzmanı

https://www.basurklinigi.com/basur-hastaligi-agri-yapar-mi/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018