Basur ağrıları nasıl geçer?

Hemoroid ağrısıAnüs bölgesindeki ağrılar genellikle hemoroid ile karıştırılıyor halbuki makat hastalıkları arasında ağrısız hastalıkların en sık görüleni hemoroiddir. Ağrılı durumda akla normalden farklı olan ve ıkınmakla ortaya çıkıp kendiliğinden düzelen boğulmuş basur akla gelir. Boğulmuş basur memelerin makattan dışarı çıkıp makat kasları tarafından sıkıştırılmasıyla ortaya çıkan çok şiddetli ağrı yapan bir durumdur. Önceden var olan memeler şişer ve sertleşir.

Makatta ağrı yapan hastalıklar şunlardır;

Bu kısımda ağrı yapan hastalık ve kullanılması gereken ilaç yazılmıştır.
Makat çatlağı ( anal ffissür) ; daha çok dışkılarken cam çizme hissi ve sonrası makatta kasılma şeklinde ağrı olur ve sıklıkla şişlik meme olmaz. En etkili ilaç Anuflex Merhemdir.

Makat apsesi ;iltihabi bir durumdur çok şiddetli ağrı yapabilir makatın kenarında sınırları net olmayan bir şişlik vardır ağrı apse boşaltılana kadar giderek şiddetlenir. En doğru yaklaşım boşaltılması ve devamında antibiotik alınmasıdır.

Anal hematom ( makatta pıhtı toplanması ) ; Şiddetli ıkınma sonrası anüse yakın yerde sınırları çok net yuvarlak şekilli şişlik olur.Ikınmanın şiddetine bağlı olarak bir mercimek kadar olabileceği gibi portakal kadar da olabilir.Büyüklüğüne göre şiddeti çok değişir.Boğulmuş basur ile çok karıştırılır.Fark şudur; anal hematomda şişlik öncesi hiç şikayet yokken boğulmuş basurda şişlik öncesi memeler vardır. Şişlik mutlaka kendiliğinden düzelir, ağrı için Anuflex merhem kullanmak gerekir.

Şişmiş Basur
Şiddetli ıkınmayla var olan basur şişer ve ciddi ağrı yapar, ağrıyı azaltmak için ılık su oturma banyosu yapılmalı ve anuflex merhem kullanılmalıdır.

Basur ağrıları nasıl geçer?

Ağrılı dönem geçici olduğu için ameliyat tercih edilmez bunun yerine şişlik indikten sonra tekrar olmasın diye tedavi yapılır.

Ağrılı dönemi rahat atlatmak için sıkça sıcak su oturma banyosu yapılabilir, uyuşturucu etkisinden yararlanmak için anestol merhem kullanılabilir, şiddeti azaltmak için ağrı kesiciler alınabilir.Bu dönemde kullanılacak basur hap ve kremlerinin hiçbir faydası olmaz.

Basur ağrısız bir hastalıktır, ağrı varsa ya ek sorun eklenmiştir yada farklı bir hastalık vardır, apse dışındaki tüm makat ağrısı yapan hastalıkların tedavisinin bu zahmetli dönemin sonuna ertelenmesi doğru olur.

Erişkin nüfusta yaklaşık % 40 oranında görülen makat hastalıklarının en sık görüleni ve en popüler olanıdır.
Kalın barsağın son kısmındaki bağ dokusunun gevşemesi sonucu damarların genişlemesi ve parmak gibi memeler oluşması halidir.Anüsten dışarıda görünen haline dış basur içerde olanlara ise iç basur denir.İç basurlar büyüklüğüne göre 1-2-3-4 derece diye sınıflandrılır.Dış basura genellikle iç basur eşlik eder.

Ensık karşılaşılan sebepler:

Ailesel özellik
Ayakta durmayı gerektiren meslek
Gebelik ve doğum
Abartılı acı tüketimi
Dışkılama düzeni ve tarzı
Erişkin toplumda en çok görülen hastalıklardan biridir utanma duygusu sebebiyle gerçek sayı bilinmemekle beraber %37 civarı olduğu tahmin edilmektedir.
Tedavi yöntemleri:
AMELİYATLA TEDAVİ YÖNTEMLERİ:
Klasik cerrahi
Longo yöntemi
Ligasure
Atar dmar bağlanması
Ameliyata bağlı gelişebilen problemler
Kanama
Şiddetli ağrı
Makatta daralma
Dışkı ve gaz kaçırma (makat kaslarının yanlışlıkla kesilmesinden kaynaklanır)
Uzun süren (1-3 ay kadar) işgücü kaybı
Bu yan etkiler alternatif tedavi yaklaşımlarını getirmiştir.Yurt dışında uzun yıllardır uygulanan ameliyatsız basur tedavi yöntemleri(Laser,RBL,Skleroterapi) son yıllarda ülkemizde de giderek yaygınlaşmaktadır.
AMELİYATSIZ TEDAVİ YÖNTEMLERİ:
LASER:Işıkla memenin yakılması
RBL:Lastik bantla memenin boğulması
SKLEROTERAPİ:Memenin içine büzüştürücü ilaç enjete edilmesi.
Lazerle ve diğer ameliyatsız tedavi yöntemlerinde:
Uygulama ağrısız olduğundan narkoz gerektirmez
Kanama ameliyata kıyasla belirgin ölçüde az olur
Tedavide neşter gibi kesici alet kullanılmadığından kaslar hasar görmez
Makat kasları kesilmediğinden dışkı ve gaz tutamama problemi yaşanmaz.
Geniş doku çıkarmak gerekmediğinden makat darlığı gelişmez.
Ayrıca tedavi ayaktan uygulandığından hasta ayni gün işine dönebilmektedir.Ameliyattan sonra 2 ay süren istirahat süresi ameliyatsız tedavilerde 1 gün sürmektadir.Yapılan ameliyata bağlı olarak tekrarlama ihtimali %20 civarındayken lazerle tedavide etkilenen doku daha kontrollü olduğundan tekrarlama ihtimali çok azdır.Ameliyatsız tedavi narkoz,ameliyathane şartları ve hastanede yatmayı gerektirmediğinden daha ekonomiktir.8-10 dakika süren tedavi boyunca hasta iki kişi ile muhatap olmakta ve tedirginlik yaşamamaktadır ve bu durum utanma duygusu sebebiyle tedavisini erteleyen hastalar için iyi bir seçenek olmaktadır.

Anuflex Krem
Makat Ağrısının en şiddetli hastalıklarından olan anal fissür tedavisi için geliştirilen anuflex krem diğer ağrılı anüs hastalıklarında ağrıyı geçirmede oldukça etkildir. Ilık su oturma banyosundan kalkıp uygulandığında ciddi rahatlama sağlar.

Ağrı ve tedavisinden söz edipte en iyi basur tedavisinden söz etmemek eksiklik olur.

Basur Boğma Tedavisi

İç basuru vakumla emerek içine çekip barsağa yakın tarafına lastik bant koyan alet yardımıyla yapılır.Basurun dibine konan lastik halka memeye akan kanı tamamen keser.Kan gitmeyen hemoroid memesi 2-6 gün içinde çürüyüp dökülür.Basur memesi belirgin ölçüde küçülür.Kopup düşen alanda sağlıklı doku oluşumu sayesinde bölge daha sağlam hale gelir.Ayrıca zeminde oluşan iyileşme dokusu sarkma eğiliminde olan gevşek dokuları barsak çevresindeki yapılarak yapıştırarak var olan barsak sarkmasınıda tedavi eder.

LASTİKLE BOĞMA YÖNTEMİNİN ÜSTÜNLÜKLERİ:
* Tedavi sonrası ağrı ameliyata kıyasla çok azdır
* Kanama çok seyrek görülür vede önemsiz düzeyde olabilir.
* Yataklı tedavi olmadığı için tedavi maliyeti düşüktür.
* Dışkı tutamama gaz kaçırma gibi problem asla yaşanmaz
* Makat darlığı oluşmaz.
* İş gücü kaybı azdır.
* Tekrarlama ihtimali düşüktür.
* Çok kolay uygulanır.
* Narkoz ve bölgesel uyuşturma gerekmez
* Kısa sürede uygulanır (5-10 dakika)
* Hastanede günlerce yatmak gerekmez.
* Muayenehane şartlarında yapılabilir.

LASTİKLE BOĞMA YÖNTEMİNİN EKSİKLİKLERİ:
* Seyrek olarak çok ıkınmaya bağlı olarak oluşan pıhtı kopup kanama yapabilir.
* İleri derece vakalara uygulanmaz.
* 2 defa uygulamak gerekebilir.
* Dış basur tedavisinde kesinlikle kullanılamaz
* 1 ile 4 saat arası süren bir dolgunluk hissi olabilir kendiliğinden geçer.
* Seyrek olarak yanma hissi olabilir.
* Lastik halka makata yakın yere konduysa şiddetli ağrı olabilir.

Hemoroid Kimlerde Görülür 

Hemoroid hastalığı hemoroid hastalığına yakalanma yaşları ve hemoroid oluşum riski barındıran besinler hangileridir hemoroid hastalığına karşı yatkınlık nedir

Teorik olarak herkeste olabilir ancak çocuklarda makat bölgesindeki bağ dokusu daha sağlam olduğundan 15 yaşından önce hemoroit görülmez.

Utanma duygusu sebebiyle toplumda ne kadar sıklıkta olduğu konusunda kesin veri elde etmek mümkün olmasa da erişkin nüfusun 1/3 kısmında olduğu tahmin edilmektedir.

Bayanlarda daha sık olduğu kanısı yaygın olsada 3400 hastalık kişisel serimde 2 kadına 3 erkek oranı kadar erkeklerde daha sık rastlanmaktadır. Yine yaşlılarda daha çok olması beklenirken daha çok orta yaş gurubunda görülür.

 

Op. Dr. Atilla KAYA
Genel Cerrahi (Proctoloji) Uzmanı

https://www.basurklinigi.com/basur-hastaligi-agri-yapar-mi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018