Basur ağrıları nasıl geçer?

Hemoroid ağrısıAnüs bölgesindeki ağrılar genellikle hemoroid ile karıştırılıyor halbuki makat hastalıkları arasında ağrısız hastalıkların en sık görüleni hemoroiddir. Ağrılı durumda akla normalden farklı olan ve ıkınmakla ortaya çıkıp kendiliğinden düzelen boğulmuş basur akla gelir. Boğulmuş basur memelerin makattan dışarı çıkıp makat kasları tarafından sıkıştırılmasıyla ortaya çıkan çok şiddetli ağrı yapan bir durumdur. Önceden var olan memeler şişer ve sertleşir.

Ağrının sebebinden emin olduktan sonr önerilere uymalısınız, ağrınız anal apse kaynaklıysa erken dönemde küçük bir müdahaleyle apsenin boşaltılması gerekir yoksa fistül denilen hastalığa dönüşebilir.

Makatta Ağrı Yapan Hastalıklar Nelerdir

Bu kısımda ağrı yapan hastalık ve kullanılması gereken ilaç yazılmıştır.

Basur Şişmesi

Tromboze hemoroid de denir, normalde var olan ama rahatsız etmeyen basurlar şişerek dayanoılmaz ağrı yapar. Şiddetli ıkınmayla var olan basur şişer ve ciddi ağrı yapar, ağrıyı azaltmak için ılık su oturma banyosu yapılmalı ve anuflex merhem kullanılmalıdır. Şişme döneminde cerrahi tedavi düşünülmez. Ağrının şiddeti sosyal yaşamı kısıtlıyorsa küçük bir kesikle pıhtılar boşaltılabilir.

Makat çatlağı ( anal ffissür)
Daha çok dışkılarken cam çizme hissi ve sonrası makatta kasılma şeklinde ağrı olur ve sıklıkla şişlik meme olmaz. En etkili ilaç Anuflex Merhemdir. Anuflex ile 1-2 haftada düzelmezse bu durumda botox enjeksiyonu veya ameliyat planlanır.

Makat apsesi
İltihabi bir durumdur çok şiddetli ağrı yapabilir makatın kenarında sınırları net olmayan bir şişlik vardır ağrı apse boşaltılana kadar giderek şiddetlenir. Doğru yaklaşım en kısa sürede boşaltılması ve devamında antibiotik alınmasıdır. Boşltma işlemi gecikirse veya kendiliğinden boşalması beklenirse fistül denilen hastalık ortaya çıkar.

Anal hematom ( makatta pıhtı toplanması )
Şiddetli ıkınma sonrası anüse yakın yerde sınırları çok net yuvarlak şekilli şişlik olur. Ikınmanın şiddetine bağlı olarak bir mercimek kadar olabileceği gibi portakal kadar da olabilir. Büyüklüğüne göre şiddeti çok değişir. Boğulmuş basur ile çok karıştırılır. Fark şudur; anal hematomda şişlik öncesi hiç şikayet yokken boğulmuş basurda şişlik öncesi memeler vardır. Şişlik mutlaka kendiliğinden düzelir, ağrı için Anuflex merhem kullanmak gerekir.

Basur ağrısı nasıl geçer?

Ağrılı dönem geçici olduğu için ameliyat tercih edilmez bunun yerine şişlik indikten sonra tekrar olmasın diye tedavi yapılır.

Ağrılı dönemi rahat atlatmak için sıkça sıcak su oturma banyosu yapılabilir, uyuşturucu etkisinden yararlanmak için Anuflex merhem kullanılabilir, şiddeti azaltmak için ağrı kesiciler alınabilir. Bu dönemde kullanılacak basur hap ve kremlerinin hiçbir faydası olmaz.

Basur ağrısız bir hastalıktır, ağrı varsa ya ek sorun eklenmiştir yada farklı bir hastalık vardır, apse dışındaki tüm makat ağrısı yapan hastalıkların tedavisinin bu zahmetli dönemin sonuna ertelenmesi doğru olur.

Erişkin nüfusta yaklaşık % 40 oranında görülen makat hastalıklarının en sık görüleni ve en popüler olanıdır.
Kalın barsağın son kısmındaki bağ dokusunun gevşemesi sonucu damarların genişlemesi ve parmak gibi memeler oluşması halidir. Anüsten dışarıda görünen haline dış basur içerde olanlara ise iç basur denir. İç basurlar büyüklüğüne göre 1-2-3-4 derece diye sınıflandrılır. Dış basura genellikle iç basur eşlik eder.

Anuflex Krem

Makat Ağrısının en şiddetli hastalıklarından olan anal fissür tedavisi için geliştirilen anuflex krem diğer ağrılı anüs hastalıklarında ağrıyı geçirmede oldukça etkildir. Ilık su oturma banyosundan kalkıp uygulandığında ciddi rahatlama sağlar. Bölgesel uyuşturucu etkisi sıcak sudan çok daha fazladır. Günde 3-4 defa nohut kadar kullanılabilir.

Yazan
Op Dr Seher ŞİRİN

Kaynak
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4541377/

https://www.basurklinigi.com/basur-hastaligi-agri-yapar-mi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel saglik © 2018