Kortizon un Yan Etkileri

Bölgesel olarak kortizon
kullanımına bağlı gelişebilecek sorunlar .Pişik,böcek sokması,cilt alerjisi,kaşıntı,kurdeşen ve atopik dermatit gibi cilt rahatsızlıklarında en sık kullanılan ilaç kortizonlu (kortikosteroid) krem ve merhemlerdir.Alternetifi olan anti alerjikler ise yeterince etkili olmadığı için kortizonlu ürünler çok yaygın şekilde kullanılmaktadır.Kullanılan bu kortizona bağlı ciltte yan etkiler olduğu gibi genel vücutta da yan etki olabilmektedir.

Kortizona bağlı gelişen cilt sorunları nelerdir ?

* Ciltte incelme

* Morarma

* Hipopigmentasyon (beyazlaşma)

* Akne (sivilcelenme)

* Strialar (cilt yırtıkları)

* Telenjektazi (kılcal varis gelişmesi)

* Sekonder enfeksiyon (iltihaplar)

Bölgesel kortizon kullanımına bağlı vücutta oluşan yan etkiler olurmu ?

Özellikle bebeklerde oluşan pişikte kortizonlu kremler kullanılndığında cushing sendromu denilen ciddi hastalık ortaya çıkabimektedir.Cushing sendromu vücutta kortizon atışına bağlı olarak aydede yüzü denilen yuvarlak yüzlü kilolu görünüm akla gelir.

Kortizonun yan etkilerinden korunmak için tedaviye potent bir steroid ile başlanmışsa, lezyonlar geriledikten sonra tedaviyi hemen kesmek yada daha düşük potentli bir steroide bir süre devam etmek yan etki ihtimalini azaltır.Mutlaka bölgesel kullanmak gerekiyorsa flutikazon propionat ve mometazon furoat içeren steroidlerin günde bir kez kullanımının da yeterli olabileceği için bunlar tercih edilebilir.Kronik, tekrarlayıcı hastalıklarda sistemik steroid tedavisinden kaçınmak gerekir.

Kortizon gibi etki eden herbal ürünler kullanımında bu tür yan etkiler görülürrmü ?

Hayır görülmez.Meyan kökü extresi
kortizon gibi etki eder ancak kortizon kadar etkili bir üründür.Yine benzer şekilde çinko oksit ve kalamin cilt koruyucu etkiye sahiptir.

Böcek sokması,pişik, ,cilt alerjisi,kaşıntı,kurdeşen ve atopik dermatit gibi cilt rahatsızlıklarında kortizonlu merhemler yerine bitkisel ve bilimsel ürünleri aynı merhemde barındıran pruzon veya benzeri ürünlerin tercih edilmesi kortizonun yan etkilerini yaşamanıza engel olur.

Kaşıntı sorunlarınızla ilgili bilgi edinmek için www.pruzon.com a uğrayabilirsiniz.

Sağlıkla Kalın

7 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. Hocam bebeğim 2hastalıktan alerji vardı eumavete kortizonlu krem kullandık fakat kremden sonra yüzünde tüyler ve kılcal damarlar oluştu suan 3 aylık gecmiyor zamanla gecerli tedavisi varmı bebeğime zarar vermeyen tedavi nedir yardımcı olursanız sevinirim
  Op Dr Seher Şirin
  Genellikle kılcallar kalıcıdır ama yaşı büyüdükçe azalır. kıllar zamanla dökülür

 2. İyi günler Doktor hanım mayıs ayında size sormuştum yüzümdeki kızarıklık geçmedi hala aynı derecede doktorlar kortizona bağlı rozasea dediler, roza krem kullaniyorum ama hala geçmedi çözüm nedir bu kızarıklık nasıl geçer, aylardır bunu tedavi ettirmeye çalışıyorum lütfen yardımcı olun
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Idea Klinik Genel Cerrahi Uzman
  Öncelikle cildiye uzmanı değerlendirmeli. Kızarıklık ince kılcal damar genişlemeleri şeklinde ise Idea Klinik Cerrahi Merkezi bünyesindeki damar cerrahisi uzmanlarımız radyofrekansla halledebilirler. SGK nız varsa kliniğimizde muayene ücretsizdir,gelirseniz değerlendiebilirler.
  Geçmiş olsun

 3. Ben de yüzüme ağda yanığı oldu daha sonra dermatop krem kullandım doktor tavsiyesiyle, yüzümde yanma meydana geldi bu kez fucicort krem kullanmamamı söylediler sonra yüzümün sızlaması daha çok arttı 1haftadır ilaç kullanmıyorum geçmedi ne yapmam gerekir kortizon kullanmına bağlı iz leke kalır mı ne kadar sürede iyileşir. Teşekkür ederim
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Idea Klinik Genel Cerrahi Uzmanı
  Kortizon bazı durumlarda iltihabı artırır,bazı durumlarda yangı denilen enflamasyonu azaltır. Yani iki ucu keskin bıçaktır. Bu nedenle yerinde ve doktor kontrolünde kullanılmalıdır.
  Geçmiş olsun

  1. Hocam doktor kontrolünde kullandım ama doktorumuz ne kadar kullanacagımı söylemedi ben de 12gün kullandım. Yüzüm 3 haftadır kızarık sızlaması geçti ama kızarıklık var. Sadece kortizonlu krem kullandığım yerler kızarık. Hocam bu kızarıklıklar kendiliğinden geçer mi yoksa tedavi edilmesi gerekir mi?
   Op.Dr.Seher ŞİRİN
   Bakırköy Idea Klinik Genel Cerrahi Uzmanı
   Muhtemelen kendiliğinden geçecektir. ama yine de ciltiye uzmanının muayene edip değerlendirmesinde fayda var.
   Geçmiş olsun

   1. Çok teşekkür ederim iyi çalışmalar..

 4. bende sakal kıran oldu 3 bölgede ayrı ayrı mevcut doktora cıktım bana bu kremi verdi Locoid Lipokrem 1 haftadır kullanıyom sakallarım çıkmıyo kortizon enjeksiyonu varmış yaptırsam sonuç alırmıyım tşkler…
  Op.Dr.Atilla Kaya
  Olur squarik asit di butil ester var o daha etkilidir onu araştırın

 5. çene altında aşırı kaşınmadan dolayı 6 yıldır siyahlaşma oldu alerji dendi hiç 1 krem fayda etmedi dermovate işe yararmı acaba yardımcı olursanız sevinirim
  Op.Dr.Atilla Kaya
  Denenebilir ama muhtemelen benzerlerini kullanmışsınızdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel saglik © 2018