Yağ Bezesi Aldırma

Yağ bezesi diğer adıyla lipom (lipoma) cilt altında bulunan yağ tabakasından kaynaklanan iyi huylu bir urdur. Cilt altında nerdeyse vücudun her yerinde oluşabilir.Geniş bölge olması sebebiyle en sık gördüğümüz yer karın ve sırt gibi gövde alanıdır,ikinci sırada kol ve bacaklar gelir. Kafada olanlar farklı bir yapıya sahiptir ve onlara kist denir ancak tedavisi aynı şekilde yapılır.


Vücutta Yağ Bezesi

Vücuttakiler bir şekilde elbiseyle kamufle edilebilirken görünen yerdekiler hastayı rahatsız eder.

Yağ bezesi neden oluşur ?

Oluşma sebebi net bilinmemektedir bazı ailelerde daha sık görülmesi genetik olduğunu düşündürmektedir ve kişinin yağ dokusu biriktirme yeteneğinin anormalliğinden kaynaklanır. Hücrenin çok fazla sentezlemesinden kaynaklanır.

Belirtileri ;

Çok fazla belirtisi yoktur çünkü genellikle ağrı veya başka bulguya sebep olmaz, cildin altında hareket ettirilebilen ve rahatça teşhis edilebilen küre veya yumurta biçiminde bir tür iyi huylu yağ dokusu tümörüdür. En büyük özelliği sınırlarının net olması ve hareket ettirilebilmesidir.

Avuç içi,ayak tabanında çok seyrek rastlanır.

Yağ bezesi patlarsa ne olur ?

Genellikle patlama eğiliminde değildir ancak sert ve şiddetli ezilmelerde etrafındaki kapsül patlar ve dağılabilir, hiçbir sorun yaratmadan kendiliğinden düzelir.

Yağ bezesi aldırma ;

Tek tedavi yöntemi dokunun çıkarılmasıdır yani ameliyatla tedavi edilir. Ameliyatta dikkat edilmesi gereken en önemli konu estetik amaçla çıkarılan yerde daha çirkin bir iz oluşturmamaktır, bu amaçla olabilecek en az kesi yapılmalıdır. Cilt bezenin çıkarılabileceği en küçük şekilde açılıp dokudan çıkarılır. Bu konuda tecrübeli bir cerrah 4 cm çapında bir yağ bezini 1.5 cm den çıkarabilir böylece 4 cm değil 1.5 cm iz kalır ki bu oldukça kabul edilebilir bir iz olur. Çıkarılan dokunun incelenmesine genellikle ihtiyaç duyulmaz çünkü gözle muayenede iyi huylu olduğu anlaşılır. Ameliyat küçük olduğu için hasta normal yaşamına dönebilir, ertesi gün banyo yapabilir.

Estetik olarak daha az iz kalması için lipom fazla büyümeden alınmadır çünkü ne kadar büyürse çıkarmak için gereken cilt kesiği de o oranda büyük olur.

Yağ bezesi kansere çevirirmi ?

Kesinlikle kansere dönüşmez, iyi huyludur. Çok büyüse bile yine de kanserleşmez.

Yağ bezesi kanseri ;

Kötü huylusu olan liposarcom kanserdir, çok seyrek görülen bir tümördür genellikle öldürücü değildir ancak ameliyat sonrası çok sık tekrarlar. Liposarcomlar ayrı bir konuda incelenecektir.

Yağ bezesi ameliyatı fiyatı ; Alınacak kist saysına göre değişir, ilk kist 500 eklenen her kist için 250 TL.

Yağ Kisti (Cebace Cyst) Tedavisi

Vücudun her yerinde yağ salgılayan hücrelerinin cilt altında birikerek kist halini almasıdır.
Salgılanan bu yağ
Cildin elastikiyetini artırır.
Isı izolasyonuna yardımcı olur.
Cildi dış rüzgar,toz ve kir gibi etkilerden korur.
Saçların dayanıklılığını artırır.
Bakterilere karşı bariyer oluşturur.
Yağ bezinden salgılanan yağ bir kanalla cilde akıtılır.Bu kanalın tıkanması durumunda salgı cilt altında birikir ve bir kapsülle sarılır ve kist oluşur.Salgı devam ettiği sürece oluşan kist giderek büyür.Genellikle cilt altında küre şeklinde sert bir yapı olarak karşımıza çıkar.Büyük çoğunluğu saçlı deridedir ama vücudun her yerinde oluşabilir.Seyrek olarak iltihaplanarak apseye sebep olurlar apse oluşması durumunda ağrı başlar.
Kist içeriği yağ bezinden farklı olarak mutfakta kullanılan katı yağ görünümündedir ve yoğun kolesterol içerir.
Elle muayeneyle % 100 e yakın doğru teşhis konabilir genellikle teknolojiye ihtiyaç duyulmaz.Çıkarılmaması durumunda 15-20 cm büyüklüğe ulaşabilir.
Tedavide mümkün olan ek küçük cilt kesisiyle kiste ulaşılır ve kapsülüyle birlikte bütün olarak çıkarılır.
Yağ kistleri iyi huylu ur gurubuna girer ve asla kötü huylu hale dönmez.
Yağ kisti tedavisinde SSK,Bağkur,memur ve bunların emeklisine  hizmet idea klinik’te

 

https://www.ideaklinik.com/yag-bezesi-lipom-tedavisi.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018