Yağ Bezesi Aldırma

Yağ bezesi diğer adıyla lipom (lipoma) cilt altında bulunan yağlı tabakasından kaynaklanan iyi huylu bir urdur. Cilt altında nerdeyse vücudun her yerinde oluşabilir. Geniş bölge olması sebebiyle en sık gördüğümüz yer karın ve sırt gibi gövde alanıdır, ikinci sırada kol ve bacaklar gelir. Kafada olanlar farklı bir yapıya sahiptir ve onlara kist denir ancak tedavisi aynı şekilde yapılır.


Vücutta Yağ Bezesi

Vücuttakiler bir şekilde elbiseyle kamufle edilebilirken görünen yerdekiler hastayı rahatsız eder.

Yağ bezesi neden oluşur ?

Oluşma sebebi net bilinmemektedir bazı ailelerde daha sık görülmesi genetik olduğunu düşündürmektedir ve kişinin yağlı doku biriktirme yeteneğinin anormalliğinden kaynaklanır. Hücrenin çok fazla sentezlemesinden kaynaklanır.

Belirtileri ;

Çok fazla belirtisi yoktur çünkü genellikle ağrı veya başka bulguya sebep olmaz, cildin altında hareket ettirilebilen ve rahatça teşhis edilebilen küre veya yumurta biçiminde bir tür iyi huylu yağlı doku tümörüdür. En büyük özelliği sınırlarının net olması ve hareket ettirilebilmesidir.

Avuç içi,ayak tabanında çok seyrek rastlanır.

Yağ bezesi patlarsa ne olur ?

Genellikle patlama eğiliminde değildir ancak sert ve şiddetli ezilmelerde etrafındaki kapsül patlar ve dağılabilir, hiçbir sorun yaratmadan kendiliğinden düzelir. İyileşme süresi diğer doku ezilmeleri gibidir, morarma olur, morluk kaybolur.

Yağ Bezesi Aldırma ;

İki teknikle alınabilir

1- Lipom Ameliyatı

Derinin kesilerek dokunun çıkarılmasıdır. Ameliyatta dikkat edilmesi gereken en önemli konu estetik amaçla çıkarılan yerde daha çirkin bir iz oluşturmamaktır, bu amaçla olabilecek en az kesi yapılmalıdır. Cilt bezenin çıkarılabileceği en küçük şekilde açılıp dokudan çıkarılır. Bu konuda tecrübeli bir cerrah 4 cm çapında bir bezeyi 1.5 cm den çıkarabilir böylece 4 cm değil 1.5 cm iz kalır ki bu oldukça kabul edilebilir bir iz olur. Çıkarılan dokunun incelenmesine genellikle ihtiyaç duyulmaz çünkü gözle muayenede iyi huylu olduğu anlaşılır. Ameliyat küçük olduğu için hasta normal yaşamına dönebilir, ertesi gün banyo yapabilir.
Estetik olarak daha az iz kalması için lipom fazla büyümeden alınmadır çünkü ne kadar büyürse çıkarmak için gereken cilt kesiği de o oranda büyük olur.

2- Liposuction (liposakşın olarak okunur)

Lipomun büyüklüğü ne kadar olursa olsun 6-7 mm lik delikten girilen kanüllerle kitle emilerek alınır. Dikkatli yapılırsa kapsül çıkacağından tekrar ihtimali olmaz. Bu kadar küçük bir delik fark edilir iz bırakmadan iyileşir.

Yağ bezesi kansere çevirirmi ?

Kesinlikle kansere dönüşmez, iyi huyludur. Çok büyüse bile yine de kanserleşmez. Başlangıçtan beri kanser olan liposarkom lipoma benzese de farklıdır.

Lipom kanseri ;

Kötü huylusu olan liposarcom kanserdir, çok seyrek görülen bir tümördür genellikle öldürücü değildir ancak ameliyat sonrası çok sık tekrarlar. Liposarcomlar ayrı bir konuda incelenecektir.

Yağ Bezesi Aldırma Fiyatı

Alınacak kistin saysına göre değişir, ilk kist 1000′ TL’den başlarken eklenen her kist için 500 TL’den başlamaktadır. SGK’sı olmayan hastalar bu ücretin iki katını ödeyecektir.

Yağ Kisti (Cebace Cyst) Tedavisi

Vücudun her yerinde yağlı sıvı salgılayan hücrelerinin cilt altında birikerek kist halini almasıdır.
Salgılanan bu yağlı salgı
Cildin elastikiyetini artırır.
Isı izolasyonuna yardımcı olur.
Cildi dış rüzgar,toz ve kir gibi etkilerden korur.
Saçların dayanıklılığını artırır.
Bakterilere karşı bariyer oluşturur.
Hücreden salgılanan yağlı salgı bir kanalla cilde akıtılır.Bu kanalın tıkanması durumunda salgı cilt altında birikir ve bir kapsülle sarılır ve kist oluşur.Salgı devam ettiği sürece oluşan kist giderek büyür.Genellikle cilt altında küre şeklinde sert bir yapı olarak karşımıza çıkar.Büyük çoğunluğu saçlı deridedir ama vücudun her yerinde oluşabilir.Seyrek olarak iltihaplanarak apseye sebep olurlar apse oluşması durumunda ağrı başlar.
Kist içeriği bezeden farklı olarak mutfakta kullanılan katı yağların görünümündedir ve yoğun kolesterol içerir.
Elle muayeneyle % 100 e yakın doğru teşhis konabilir genellikle teknolojiye ihtiyaç duyulmaz. Çıkarılmaması durumunda 15-20 cm büyüklüğe ulaşabilir.
Tedavide mümkün olan ek küçük cilt kesisiyle kiste ulaşılır ve kapsülüyle birlikte bütün olarak çıkarılır.
Kistler iyi huylu ur gurubuna girer ve asla kötü huylu hale dönmez.
Kist tedavisinde SSK,Bağkur,memur ve bunların emeklisine  hizmet idea klinik’te

https://www.ideaklinik.com/yag-bezesi-lipom-tedavisi.html

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel saglik © 2018