Varis Yarası Nasıl Geçer?

Varis gerek toplar damarların gerekse o bölgedeki kılcal damarların içinden kan akımının bozulmasına ve buna bağlı olarak yaralar açılmasına sebep olan bir hastalıktır.Yara bir vücudun her yerinde ve bir çok sebeple ortaya çıkan derinin bütünlüğünün bozulmasıdır. Genellikle 1-2 haftada kapanır ancak bazı ek sorunların varlığında yara iyileşmesi çok gecikebilir veya tamamen durabilir bunlara müzminleşmiş yara yada kronik ülser bir diğer deyimle atonik yani iyileşme yeteneğini kaybetmiş ülser denir.

Varis Ülseri

İyileşmeyen yara en çok variste görülür ayrıca ; şeker hastalığı (diabetik ulcus), damar tıkanıklığı, burger (bir tür kılcal damar bozulmasıdır), osteomiyelit ( kemik iltihabı –yılancık), ileri yaş, yatalak olma durumu (yatak yaraları açılır).

Çok farklı hastalık olsa da genelde temel sorun aynıdır; yara iyileşme yeteneğini kaybetmiştir.

Varis yarası nasıl tedavi edilir ?

Bir çok yöntem uygulanmaktaydı ve tedavi aylarca hatta yıllarca sürebilirdi, son yıllarda icat edilen bir PRP yöntemi varis yarasının iyileşmesinde çağ atlatacak değişimler getirmiştir. Hazırlanıp yara etrafına enjekte edilen ve yara yüzeyine sürülerek uygulanan serumda iyileşme hızını çok artıran GF (büyüme faktörü) vardır. Uygulamayla aylar, yıllarca iyileşmeyen yara 2-3 haftada tamamen iyileşmektedir.

Yara tedavisinde PRP uygulaması şu şekilde yapılır ;

Hastadan 10 ml kan alınır, alınan bu kan santrifüj de yüksek hızla döndürülerek gereksiz kan elemanlarından ayrıştırılır ve kan pulcuklarından zengin serum elde edilir. Enjektöre çekilen bu serum sorunla alan cildine enjekte edilir ve yüzeyi bu serumla yıkanır.

Yapılan bilimsel çalışmalarda PRP uygulamasının iyileşme hızını 2-4 kat artırdığı tespit edilmiş ve FDA tarafından onaylanmıştır.

PRP iyileşmeyen yara dışında kırışıklık, saç dökülmesi, cilt bakımı gibi amaçlarla da uygulanmaktadır.

PRP (platelet Rich Plasma) varise bağlı yaraların tedavisinde uygulanan en başarılı yöntemdir. Varis yarası tedavisi için tıklayınız… http://www.varisistanbul.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018