Varis Tedavisi Olunmazsa Ne Olur ?

varis tedavisi olunmazsa

Toplumda erkek ve kadın olmak üzere bir çok insanda, çok sık şekilde görülmekte olan varis ilk olarak kılcal damarlar ile oluşmaya başlamaktadır. Rahatsızlık bu evredeyken çok fazla ciddiye alınmaz, çünkü şikayetleri çok değildir. Kadınlar erkeklere nazaran kozmetik bakımdan biraz daha rahatsız olabilir. Fakat ağrı şikayetleri çok yoğun olmadığından fazla umursanılmaz.

Yalnız bir çok hastalıkta olduğu gibi önemsenmeyen ve ciddiye alınmayan rahatsızlıklar aradan zaman geçip ilerleme gösterdikten sonra kişiler daha zor bir süreçe girmektedirler. Çünkü hastalık ilerleme gösterdikçe hem ağrı, kramp, kaşınma, sızlama gibi şikayetler olacak hem de varisler görüntü olarak hiç hoş durmayacak şekillere dönüşebilecektir.

Bildiğimiz gibi varis toplar damarların genişlemesi ile oluşmaktadır. Bu bozuklukların olmasında ki en büyük etkende meslek icabı çok uzun süre ayakta durmak veya oturmaktır.

Varis ilerleme gösterirse ne olur
Varisler 3 çeşitte incelenir. Bunlar kılcal damar, orta ve kalın ismi verilen çeşitlerdir. Kılcal damar olarak çok hafif şekilde başlar. Hastalığın ilerlemesi için birşeylerin yapılmasının tam zamanıdır. Geçiştirildiği taktirde ilerleme kaydedecek ve şikayetlerinizi arttıracaktır. Rahatsızlık kalın varis seviyesine geldikten sonra da herhangi bir müdahale edilmezse daha ileri giderek ciltte çatlamalar oluşturur ve varis ülseri olmaya kadar gidebilmektedir.

Varis az önce de bahsettiğimiz gibi ilerleme gösterdiğinden ciltte çatlamalara ve kanamalara sebep olabilmektedir. Ayağınızı bir yere vurduğunuzda ya da sürttüğünüzde hemen kanama meydana gelebilmektedir.

Bu gibi problemler ile karşılaşmamak adına varis çok fazla ilerleme göstermeden tedavi olunması kişinin sağlığı ve yaşam kalitesi açısından çok önemlidir.

Varisten korunmak için neler yapılabilir ?

Varis olmadan önce veya başlangıç evresinde aşağıda sıraladığımız tedbirleri almanız sizin açınızdan mutlak değerde fayda sağlayacaktır.

*Sık sık hareket etmelisiniz. Sürekli ayakta durmanız gerekiyorsa sabit durmamalı ayaklarınızı hareket ettirmelisiniz. Oturmak zorundaysanız yine aynı şekilde otururken ayaklarınızı sık sık hareket ettirebilirsiniz. Otururken bacak bacak üstüne atmamanızda fayda vardır.

*Günde en az 30-40 dk Yürüyüş, koşu, yüzme gibi kasları çalıştıracak sporlar yapabilirsiniz.

*Soğuk su iyi gelmektedir. Sauna, hamam ya da plajda güneşlenmek gibi faaliyetlerden uzak durmalısınız.

*Çok yüksek topuklu ayakkabılar giyilmemeli rahat ayakkabılar tercih edilmelidir.

*Dar ve sıkı giysiler tercih edilmemelidir. Kan dolaşımının rahat bir şekilde olmasını engelleyici tarzda giyimlerden kaçının. Bol giysiler tercih edin.

*Günde 2 lt kadar su içmenin bir çok hastalık için faydası vardır. Bu varisler içinde geçerlidir.

*Alkol veya sigara gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmalısınız.

http://www.varistedavi.gen.tr/varis-tedavi-edilmeli-mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018