Makat bölgesi hastalıklarının hemoroidden sonra en sık görülen ikinci hastalığıdır, ve mayasır olarakta isimlendirilmektedir.

Makatın dıştan görünen kısmıyla kalın barsak arasında 2.5-3 cm yüksekliğinde makat kaslarıyla sarılmış makat kanalının bir taraf cildinde bütünlüğün bozulması yani yırtılması halidir.Dış sınırdan başlayarak yukarıya doğru devam eden 1-3 cm uzunluğunda yırtık olarak karşımıza çıkabilir.Genellikle tektir ama 2 hatta 3 yerde aynı anda olabilmektedir. Gebelik ve doğum sonrasındaki dışkılama düzensizliği sebebiyle bayanlarda daha sık görülür.

FİSSÜRE BAĞLI GELİŞEN ŞİKAYETLER

-Ağrı

-Kaşıntı

-Kanama

-Meme oluşması

-Yanma

Yoğun bir kabızlığı veya bir başka sebeple ıkınmayı takiben makat kanalında basit bir yırtık olur kabızlığın devam etmesi halinde yırtık giderek derinleşir ve ağrı başlar. Ağrının varlığı kişide tuvalete gitme konusunda isteksizlik oluşturur ve bekletilen dışkı dahada sertleşerek ağrıyı daha da artıracak düzeyde kabızlığa sebep olur.Bu durumun 1-2 ay devam etmesi hastada ilaçla düzeltilemeyecek değişiklikler ortaya çıkarırki bu durumda hastalığın müzminleşmiş olduğu kabul edilir.İlk 1-2 ayda ilaçlarla ve kabızlığın düzeltilmesiyle hastalık % 60-70 kendiliğinden düzelir.Bu dönemde en önemli şey ağrısız dışkılamanın sağlanabilmesidir.

Ağrı ve kabızlık 1-2 ayda düzeltilemezse hastada ağrı-kabızlık-makatta kontrolsüz kasılma(anal spazm) kısır döngüsü oluştuğu ve artık ilaçlarla tedavi edilemeyeceğine yani müzminleştiğine karar verilir daha etkili tedavi yöntemlerine geçilir.

TEDAVİ:

İlaçlarla tedavi:

Hastanın kendi kendine uygulayabileceği çok etkili ilaç yoktur.Ağrısız dışkılama sağlayabilmek için kabızlık çözülür,makat bölgesine uyuşturucu merhem sürülür, dışkılama sonrası nitrogliserinli krem sürülmelidir.sıcak su oturma banyoları önerilir.Bu tedaviler ancak hastalığın ilk başladığı dönemde etkili olabilir çok dikkat edilmesi halinde % 60-70 iyileşme sağlanabilir.İlaçlarla tedaviden sonra kabızlığın düzeltilmesi gerekir.

Botox la anal :Kalıcı tedavisinde ameliyatsız yöntemler içinde en etkin tedavi yöntemidir.Bölgesel kas felci sağlayan bir ilaçtır.Anuste ağrı sebebiyle kontrolsüz kasılan kasın içine verilerek felç olması sağlanır.Böylece hasta ağrı-kabızlık-makatta kontrolsüz kasılma (anal spazm) kısır döngüsü bir yerden kırılarak iyileşme sağlanır.3-8 ay süren bu felç hali genellikle hastada bir problem yaratmaz ve çatlak iyileşir.
Uygulama 1-3 dakika sürer enjeksiyondan hemen sonra ağrı azalmaya ve rahatlamada artış başlar onuncu gün tüm şikayetler biter.Seyrek görülen kontrolsüz gaz kaçağı 3-4 ayda % 100 ihtimalle geri döner kalıcı hiçbir yan etki oluşturmaz.Tedavide başarı şansı % 87 civarıdır.Kabızlığın devam etmesi halinde % 13 ihtimalle tekrar çatlak oluşur.

Nitrogliserinli kremlerle tedavi : Makat kaslarını gevşeten nitrogliserinli pomatların makat bölgesine sürülmesi şeklinde uygulanır.Rectogesic adıyla Almanyada hazır halde satılmaktadır ancak Türkiyede yoktur.Türkiyede aynı krem eczacılar tarafından yapılıp sunulmaktadır,bu tür ilaçları yapan eczane sayısı artık çok azaldığından bulmak zor olabilmektedir.Aslı eczanesi bu konuda en birikimli eczanelerdendir 212 325 17 43 den bilgi alıp sipariş verebilirsiniz.

Anal dilatasyon:Oluşan kas spazmı makatın parmaklar yardımıyla genişletilmesi şeklinde yapılan eski bir tedavi yöntemidir.Yan etkilerinin fazlalığı ve başarısının düşük olması sebebiyle terkedilmiştir.

Sfinkterotomi:Klasik tedavi olan L.İ.S ameliyatıdır.Tüm dünyada anal fissürün cerrahi tedavisinde altın standart tedavi modeli olarak uygulanmaktadır.Tedavi 5-10 dakika sürer. Makatın yan tarafına bölgesel uyuşturmayla 6 mm lik bir cilt kesisi bu küçük kesiden kapalı bir şekilde bu açıklıktan spazm olan kas gevşetilir.Aynı ameliyatı 2.5-3 cm den açık yapan kliniklerde vardır ama iyileşme süresi gecikir ve iltihap riski yüksektir.Tedavide başarısı % 99 dur.Tekrarlama ihtimali % 1 in altındadır.Yan etki olarak çok seyrek görülen kanama ve % 0.1 oranında görülen gaz kaçağıdır. L.İ.S tedavisi sonrası genellikle kabızlık kendiliğinden düzelir kabızlık düzelmese bile herhangibir şikayete sebep olmaz.
Anal fissür ile ilgili ayıntılı bilgi için www.analfissür.com sitesine bakabilirsiniz
Fissür tedavisinde SSK,Bağkur,memur ve bunların emeklisine hizmet medicalart ta Tel:212 573 50 75

 

Pilonidal sinüs tedaviİlginize Çekebilecek Diğer Bilgiler: