En İyi Kıl Dönmesi Ameliyatı

Dünyada kıl dönmesi tedavisi için uygulanan 14 farklı ameliyat tekniği vardır ve her tekniğin kendine göre avantajları vardır.Burada şu soru akla gelir; neden herkes en iyi olduğu bilinen ameliyatı yapmıyor da farklı ameliyat tercih ediyor ? Bunun cevabı nettir ;her cerrah en iyi yaptığını yada hocasından ne öğrendiyse onu yapmaya devam eder.Yeniliklere açık cerrahlar genellikle farklı düzeydeki hastalık için farklı ameliyat gerekebileceğinden birden fazla yöntem öğrenir ve hastanın durumuna göre ameliyata başlamadan hangi yöntemi yapacağını önceden belirler.

Yapılacak kıl dönmesi ameliyatı şu özelliklerin olabildiğince en fazlasını içermelidir;

Tekrar ihtimali düşük olmalıdır, hastalığın tekrar etmesi en büyük sorundur

İş gücü kaybı olmamalı, gençlerde görüldüğü için önemlidir

Yara izi minimum olmalı, kadınlar kalacak izi önemsemektedir.

Tedavi sonrası kontrol ve bakım olmamalı ya da az olmalıdır.

Ağrı yaşam kalitesini düşürecek düzeyde olmamalı, kişi sıkıntı yaşamamalıdır

Narkoz riski yaşatılmaması tercih edilmelidir

Ekonomik olmalıdır

Yapılan ameliyatların farkları

Bu veriler ışığında en iyi kıl dönmesi ameliyatı hangisidir sorusunun cevabı şu ameliyatlar tercihen şu şekilde sıralanabilir

Çağdaş ameliyatlardan

Mikro sinüsektomi veya Bascom ameliyatı (küçük farklar vardır)

Klasik yöntemlerden

Karidakis ameliyatı

Cerrah bu ameliyatları yapamıyorsa tercih şu sırayla olmalıdır

Flap yöntemleri – Açık bırakma – Primer kapatma

Gümüş veya fenol uygulamalarında sinüs ve giriş delikleri yerinde kaldığı için gerçek bir tedavi değildir ve yapılmamalıdır.

Tedavinizi yaptıracağınız kliniğe giderken hangi yöntemle olacağınıza kabaca karar vermiş olmalısınız böylece doktorunuzun yapacağı yöntemi sorgulama ve ayrıntılı sorular sorma şansınız olur. Kıl dönmesi ameliyatı hizmetini alırken fırından ekmek alır gibi almayın yöntemi, sonrasını, yan etkilerini, olabilecek sorunları, tekrar etme ihtimalini, işe kaç gün yada kaç hafta sonra dönebileceğinizi ayrıntılı bir şekilde sormalısınız. Yoksa aynı gün işinizin başına geçebilecekken açık ameliyat olup 4-6 ay pansumana gitmek yada 15 gün yüzüstü yatmak zorunda kalabilirsiniz.

Op.Dr.Nizam KURTDERE Genel Cerrah

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018