Dudakta kan beni tedavi edilir mi?

Kan beni , damar yumağı, damar beni, damarsal tümör diğer adıyla hemanjiomun en sık görüldüğü yerlerden biri de dudaktır.Orijinalinde daha fazla kan gelmesi (bu sebeple daha kırmızıdır) sebebiyle damar tümörleri daha sık rastlanır.

Yüzün tam ortasında ve konuşurken hareket etmesi sebebiyle çok dikkat çekicidir ve konuşulan kişi gözünü dikkat çekici bu oluşumdan alamaz, bu durum hastayı rahatsız eder çünkü konuşurken insanlar gözlerine bakılsın ister.


Dudaktaki bu tür sorunların getirdiği bir diğer sıkıntıysa cinsel partner korkudan veya tiksintiden dudaktan öpmek istemez hatta biraz hararetli öpüşmede kanama olabilir. Benzer şekilde yemek yerken yada yanlışlıkla ısırıldığında uzun süren kanamalar olur bu da hastayı paniğe sürükler.

Dudak hemanjiomları genellikle doğuştandır ve büyüme eğilimindedir, tedavi edilmezse çok ileri büyüklüklere erişebilir

Dudakta Kan Beni

Tedavi öncesi

Dudakta Hemanjiom

Tedavi sonrası

Dudakta damar beni tedavisi;

Teknolojiyi takip etmeyen kliniklerde ameliyatla tedavi edilir ancak dudağın önemli bir kısmı alındığı için belirgin deformasyon ve asimetri olur, aslında ortaya çıkan bu durum öncesi kadar dikkat çekici olur.

Yapılması gereken ameliyatsız tedavilerdir, tümörün büyüklüğüne ve yapısına göre lazer, radyo frekans, termokoagülasyon, sklerozasyon yöntemlerinden biriyle tedavi edilmelidir.Bu tedavi yöntemlerinin sonunda hiçbir belirti kalmaz.

Ameliyatsız damar beni tedavileri birkaç dakikada tamamlanır ve hasta aynı anda işine dönebilir oysa ameliyat çok kanlı ve ciddi iş gücü kaybına sebep olur.

2 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. Merhaba benim de böyle ama daha büyük doğuştandı 1 ker düşüp patlanttım ameliyat oldum daha ufaldı şimdi lazer olucam geçicek fotoğraf gönder sem bakarmısınız?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirseniz değerlendirebiliriz

 2. Dudağımda leblebi boyutunda morarma var. Ellediğimde haraket ediyor. Nasıl bir tedavisi olabilir. Neden olmuş olabilir.

  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Idea Klinik Bakırköy Şb.Genel Cerrahi Uzmanı
  Dudakta muhtemelen hemanjiom (iyi huylu damat uru). Idea Klinik Bakırköy şubesinde Damar cerrahı arkadaşlar hemanjiom tedavisi yapıyorlar.0532 463 96 82 numaraya fotoğraf gönderip fikir alabilirsiniz.
  Geçmiş olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018