Saç Ekimi Sonrası Kabuklar Nasıl Temizlenir?

Ekim işlemini takip eden günlerde hastayı en çok rahatsız eden şeylerden biri de kabuk oluşması ve buna bağlı kaşıntı ve kirli görüntüdür. Ekim yapılırken binlerce delik veya kanal açılır, bu delik yada kanal açılırken bir miktar kanama olur aynı şekilde kökler yerleştirirken de bir miktar kanama olur.
Ekim yapılırken ve sonrasında bu kan temizlenmeye çalışılır ancak ne kadar uğraşılsa da bir miktar kan kalır ve pıhtılaşır işte ekimi takip eden günlerde kabuk oluşturan en önemli etken budur.

Eskiden kabuk oluşumunu azaltmak ve kabukları temizlemek için bepanthol gibi sıradan nemlendiriciler ve şampuan kullanılırdı, kabuklar oluşması, iltihaplanma, şampuanı köpürtürken köklerin yerinden oynaması gibi sebeplerle ekilen saçlar zarar görebilirdi. Bunu gören üreticiler Postop Saç Ekimi Sonrası Temizlik Seti adıyla bir ürün geliştirdi, nemlendirici olarak jel ve temizlik için hazır köpük olması, bunların her ikisinde de mikropların % 99.9 unu öldüren klorhexidin bulunmatadır.

Postop Saç Ekimi Sonrası Temizlik Seti

Ekimden sonra kabuklaşma miktarını azaltan, kabukların daha çabuk temizlenmesi için en etkili üründür. Ürün set halinde yani jel ile köpük halinde sunulmuştur. Kullanımı son derece basit ve bepanthle kıyasla çok daha etkilidir.
İşlem sonrası karşılaşılan iltihaplanma, iltihaba bağlı kök ölümü, şişlik gibi sorunlara çözüm getirmiştir. Yenilikleri takip eden kliniklerin hepsi postop kullanmaktadır. Postop set saça özel üretim yapan hair pharma tarafından üretilmektedir.

İkinci sebepse açılan kanalların oluşturduğu yaraların olduğu alana vücudun yaptığı yara kabuğudur. Kanal açılması sebebiyle ekimden sonra oluşan bu kabuk bildiğimiz yara kabuğu gibidir ve pıhtıya kıyasla daha serttir. Daha sert ve dokuya daha fazla yapışık olduğu için pıhtıdan zor temizlenir ve en son temizlenenlerse bunlardır.

Saç ekimi sonrası oluşan kabuk zararlımıdır

Aslında ciddi bir zararı yoktur ancak altında mikrop ürerse iltihap köke ilerleyip kökü öldürebilir, bu ihtimal düşüktür, düşük te olsa klinikler korunma amaçlı antibiyotik verirler. İltihap riskini azaltmanın en etkili yolu oluşan bu kabukları makul sürede temizlemektir. Kabukların altında oluşan salgı mikropların çoğalması için uygun ortam hazırlar.

Postop

Saç ekiminden sonra oluşan kabuklar nasıl temizlenir

En etkili yolu temizlik yıkamadır. Ekimden 2 gün sonra yıkama başlamalı ve sonrasında günde 1-2 defa yıkanmalıdır. Kliniklerin farklı yaklaşımı ve ürün önerileri olsa da temel amaç temizlik olduğu için çok ciddi fark yoktur. 2.-3. banyodan sonra aynı banyoda ilk yıkamayla kabukları yumuşatıp sonra tekrar yıkayarak daha çabuk temizlenmesi sağlanabilir ama 9.güne kadar olabildiğince nazik davranılmalı kökler yerinden oynatılmamalıdır. 12.-13. günlerde aynı şekilde banyoya girip kafa iyice köpürtülüp köpük 2-3 dakika bekledikten sonra durulayarak iyice yumuşatmalı ve daha sonra yeniden köpürtüp hafif tırnaklayarak kabuklar temizlenmelidir. 12. gün köklerin tam tutunduğu kabul edilir ve daha rahat davranılabilir. köklerin tutunmasını dikişe benzetebilirsiniz. Ameliyat sonrası dikişler genellikle 10. gün alınmış olur çünkü doku kaynaşması büyük oranda tamamlanmış olur. Yani 10-12 günden sonra saçınıza karşı tedirginliğinizi kaldırabilirsiniz.

Sakaldan Saç Ekimi

Donör alanın yetersiz olduğu durumlarda sakal kılları mükemmel bir kaynak olabilmektedir, sakal alımı her alandan yapılabiecek olsada daha çok gereksiz boyun, elmacık kemiği sakalları ve çene altındaki görünmeyen alan sakalları kullanılmaktadır. Sık ve geniş sakalı olan birinde birden fazla seansta 3-4 000 kök alınabilmektedir.
Elmacık kemiği veya boyundaki gereksiz sakallar tümüyle alınarak tümüyle kılsız hale getirilebilir ama çene altı gibi alandaki sakallar seyreltme şeklinde alınmalıdır.

Sayfadaki vakanın ensesinden alınabilecek kökler yetersiz olduğundan enseden alınan köklerin kafanın üst ön kısmına, sakaldan alınan 1200 kök tepe (vertex) ve arka dökülme alanına ekilmiştir.

Saç ekimi sonrası temizliğe özel geliştirilmiş Post Op saç Ekimi Sonrası Temizlik Seti, ekilen saçlara zarar verebilecek tüm sorunları çözüyor.

Resimlerde dikkat edilmesi gereken ayrıntılar

  • Tepedeki spiral şekildeki kıl döngüsü doğala benzer şekilde taklit edilerek döngü oluşturulmuş.
  • Sakal telleri kalın olmasına rağmen kökler 30-40 derece ekildiği için normal saçlardan farkı yoktur.
  • Sakalın gereksiz kalabalığı azaltılırken 16 günün sonunda sakal alınan bölgede hiç iz kalmamış.
  • Gerek tepe gerekse sakaldan kök alınan alanın alımdan hemen sonraki görünümü sosyal yaşamı etkileyecek kadar dramatik görünüyor sosyal yaşam bu görüntünün 3-5 gün süreceği bilinerek planlanmalı.
  • Sakal tekli kökler halinde çıktığı için ekilenlerin tamamının tekli olarak çıktığı görünüyor.

Saç Ekimi Resimleri

sac ekimi1 300x225 Sakaldan Tepeye Saç Ekimi

sac ekimi2 300x225 Sakaldan Tepeye Saç Ekimi

fue sac ekimi3 300x225 Sakaldan Tepeye Saç Ekimi

sac ekim merkezi4 300x225 Sakaldan Tepeye Saç Ekimi

sac ekimi yapilmis 300x225 Sakaldan Tepeye Saç Ekimi

Ekimden sonra kullanılacak ve kullanılmasının daha doğru olduğu Xpecia tablet, postop set, hairforte sprey gibi ilaçlar yanı sıra bir de B7 vitamini önerilmektedir. Kısaca bunu da ele alalım.

Saç Ekimi ve Biotin

Çoğu insanda saçların dökülmesi kuşkusuz kaçınılmaz bir durum almaktadır. İnsanlar günde ortalama olarak saçlarından 70-100 civarında saç tellerini kaybedebilirler. Buna rağmen saç dökülmesi yaşayan kişiler arasında bu sayı giderek artış göstermektedir.
Banyo da veya banyodan çıktıktan sonra saçlarımızı tararken tarağınızdaki artışı gözle görmek mümkündür. Sağlılıklı bir insanda saçın uzaması devamlı olarak yüzde 80-90 oranında uzama halinde olup, bu durum 2 ile 5 yıl arasında değişikliğe uğrayabilir. İnsanlar için hayati bir fonksiyon olmamasına rağmen psikolojik önemi oldukça fazladır.

saç ekimi

Temel olarak iki teknik uygulanmaktadır. Bunlar; FUE (foliküler ünite ekstrasyonu) ve de FUT (foliküler ünite transplantasyonu)’dur. Fakat ‘’FUT’’ dediğimiz yöntem artık kullanılmamaktadır.
Ekimden sonra çeşitli sorunlar vardır,
– Ekilen kökler tutup tutmaması
– Şok dökülme (geçici dökülme)
– Dökülenlerin geri çıkış süresi
– Ekilen saçların kalitesi
– Köklerin alındığı yerde seyrelme miktarı
– İlk yıkamalarda dikkat edilmesi gereken durumlar
– İltihap kapma ve bu iltihaptan köklerin zarar görme durumu
Tüm bu sorunlardan kurtulmak, doğru bir ekim planı işinin ehli bir ekim uzmanı ile saç ekimini gerçekleştirmekle en aza inmektedir.
Ekim sonrası sorunlar içinse ekilen köklerin beslenmesi, ekim bölgesindeki ekilen saçların dışındaki saçların korunması anlamında bilimsel ürün ve vitaminler kullanılarak aşılabilir.
Ekimden sonra alınacak günlük 10 mg biotin bu sorunların daha az yaşanmasını sağlamaktadır. Biotin saçın yapımında en etkili olduğu bilinen B7 vitaminidir ve ekimi takiben başlanması;
– Şok dökülmenin miktarını azaltıp geri çıkış süresini kısaltır,
– Kılın çapını yani kalitesini artırarak gerek ekim yerinde gerekse alım yerinde saçların daha sık görünmesini sağlar.
– Alım yerinde özellikle mikromotorla alıma bağlı olabilecek kök hasarlarının daha çabuk ve kayıpsız olmasına yardımcı olur.
– Saçın yapımında kullanıldığı için kan ile daha yoğun gelmesi sonucunda köklerin tutması şansınızıda artırır.
Biotinden daha etkili olan Xpecia Tablet biotin yanı sıra içerdiği ginkgo biloba sayesinde damarları genişletir ve kökün daha iyi beslenmesini sağlar. Yenilikleri takip eden merkezlerin neredeyse hepsi ekimle aynı gün Xpecia Tablet başlamaktadır.

Şok Dökülme Olmaması İçin

Şok dökülme bir çok faktöre bağlı olarak gelişen bir durumdur, bunlardan en önemlisi köklerin bir süre kansız daha doğrusu oksijensiz kalmasıdır. Bir süre kansız kalmasının bu etkisini engellemenin en iyi yolu kanşanmayı, köke giden kan miktarını artırıcı etkis olan ginkgo biloba alınmasıdır. Ginkgo biloba kan damarlarını en iyi genişleten bitkidir. Bu bitkinin özünü bulunduran Xpecia Tablet almak şok dökülmeyi azaltıcı etki yapar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel saglik © 2018