Saç Dökülmesi Tedavisi

Her zaman şu tekniği aklımızda bulunmalıdır. Sorunun tespiti ve o soruna karşı en ideal çözümü üretmeliyiz. Saç dökülmesi her ne kadar 2 kelime telafuz edilsede içeriğine girdiğinizde çeşitlli yollara ayrıldığını göreceksiniz.

Örnek vermek gerekirse, daha önceki konularda erkeklerde saç dökülmesi ve kadınlarda saç dökülmesi şeklinde haberler paylaşmıştık, burdaki amacımız kişilerin dökülme sorunu çok farklılık gösterebildiği, bu nedenle uygulanması gereken saç dökülmesi etdavi yöntemide kişinin sorununa uygun seçilmesi gerektiğidir.

Saç Dökülmesi Tedavisi İçin İzlenecek Yol

Diğer konularımızdanda yararlanarak öncelikle saçlarınızın gerçekten dökülüp, dökülmediğini tespit etmelisiniz.

Saç dökülmesi belirtileri konusunda her yaşanan saç teli kaybının dökülme olmadığından bahsetmiştik, aşağıda linkten belirtiler hakkında bilgi edindikten sonra buradan devam edebilirsiniz.

Saç Dökülmesi Türünü Tespit Etmelisiniz
Yukarda verdiğim linkte dikkat edilmesi gereken faktörler ışığında dökülmenin tespiti yapılıp, şayet dökülme tespit edilmesi durumunda, bu dökülmenin türünü tespit etmek gerekmektedir. Bu konuda baz alınacak ilk faktör ise cinsiyettir.

Kadınlarda ve erkeklerde görülen dökülme büyük oranda farklılık göstermekle birlikte aşağıda linklerden cinsiyetinizle ilgili saç dökülmesi konusunu inceleyerek bu konuya devam ediniz.

Ailesel Saç Dökülmesi En Sık Sebeplerdendir
Evet değerli arkadaşlar ülkemizde en büyük saç dökülmesi sorunu olarak erkeklerde %90’ı kadınlarda ise %50’si ailesel yani genetik dökülmelerdir. Bu sebeple ilk olarak genetik saç dökülmesi tedavisine yönelik çözümler sunarak devam edelim.

DHT Hormonu Nasıl Engellenir

Ailesel saç dökülmesinde en büyük sebep yapılan bilimsel çalışmalarla açıkça ortaya konuşturki DHT hormonundan kaynaklıdır. Dilerseniz aşağıda yer alan videoyu izleyerek DHT hormonu hakkında saç ekim uzmanı Atilla KAYA’nın anlatımıyla kısaca bilgi sahibi olalım.

Procapil Bölgesel DHT Engelleyicidir
İlk etapta saç dökülmesini özetlerken ilerleyen konularda bilimsel maddelere gireceğimizden bahsetmiştik, işte onlardan ilki Procapil şimdilik sadece DHT hormonu üzerine olan etkisini göreceğimiz Procapil ayrıca detaylı bilgisi verilecektir. Procapil bir ürün olmayıp üürnlerde kullanılan bilimsel bir maddedir.

Görevi ise saç kökünü uyarır, saç dökülmesine sebebiyet veren DHT oluşumunu engeller. Kullandığınız üründe Procapil olması durumunda %92 oranında ailesel saç dökülmesi sorununa çözüm bulursunuz.

Finasterid’de Aynı Şekilde DHT Baskılayıcıdır
DHT hormonunun engellenmesi için bilim adamları tarafından geliştirilen bir diğer madde ise finasterid olarak dünya genelinde en yaygın kullanılmaktadır.

Procapil %92 başarı sağlarken Finasterid ise %70 oranında etkili olup, bazen cinsel isteksizliğe neden olduğu tespit edilmiştir. Burada ilk etapta procapil maddesine önem vermeliyiz.

DHT Önlemek Tek Başına Yetmez
Daha kolay anlaşılması için basit bir örnek vereceğim. Örnek çocuğunuz hasta oldu iştahi kesildi belki zayıfladı, ilk etapta çocuğun hastalığına önlemek adına tedavi edici ilaçları kullanırız, bunun yanısıra ise kaybettiği kiloları kazanmak içinse ek işlemler yapmaya gerek duyarız beslenme ve vitamin takviyesi gibi, saç dökülmesinde ise dökülmeyi önleyici işlemi yaptık sırada ise saçlarımızın daha gür çıkması ve kaliteli olması için yapmamız gerekenleri görelim.

Biotin İle Desteklenmelidir
Bilimsel saç maddelerinden biriside Biotin (B7 Vitaminidir) saç dökülmesini durduran ürünlere ek olarak saçlarımızın daha gür ve kaliteli olması için Biotin kullanacağız.

Biotin’de bir ürün değil saç saç ve tırnak sağlığı açısından önemli bilimsel bir maddedir. Özellikle tablet olarak üretilen biotin çeşitleri 1mg’den başlayarak 10mg’ye kadar çıkmaktadır. İdeal olan ise 1-2’dir oran arttıkça vücudun çeşitli yerlerindede kıl çıkarabilir.

Diğer Saç Dökülmesi Tedavileri
Buraya kadar hep genetik yani en büyük sorunu ele aldık, fakat tek neden ailesel değildir.

Travmatik ve hastalıklara bağlı saç dökülmeleri vardır. Dilerseniz onların çözümüne yönelik özet bilgiler aktaralım.

Kansızlık ve Gautr Hastalığından Kaynaklı Dökülmeler

Özellikle kadınlarda görülen iki sorun kansızlık ve guatr hastalığı nedeniyle saç dökülmeleri yaşanabilir.

Bu iki sorunda hastalığın tedavisine yönelik olarak doktorunuzun vereceği ilaçları düzenli kullanarak geçecektir.

Saçkıran Kaynaklı Dökülmeler
Sebebi tam olarak tespit edilemeyen saçkıran için sitemizde ayrıca bilgilendirme sayfası açılarak detaylı bilgi verilmiştir.

Kanser Hastalarında Saç Dökülmesi Tedavisi

Allah kimseye böyle bir hastalık vermesin. Verdiklerinede acil şifalar nasip eylesin. Kanser tedavisi gören vatandaşlarımızın %99’unda saçlar tedavi sürecinde dökülür.

Işın tedavisinde kullanılan ilaçlardan kaynaklıdır. Tedavi süreci bitmesi ile saçlar yeniden çıkacaktır.

Saç Dökülmesi Videolu Anlatım

sac-dokulmesi-videoSaç dökülmesi ve tedavisi ile ilgili anlaşılabilir bir dille anlatımı. Genellikle basit bir estetik sorun değil tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu ve hastalık gibi tedavinin ciddiye alınmasından söz ediyor. Şampuanlar veya üzerine hiçbir bilimsel çalışma yapılmamış bitkisel ürünlerle değil güvenilir bilimsel kurullarca onaylanmış ilaçlar kullanılmalıdır.

Saç İlacı

  Saç için üretilen ilaç çeşidi diğer tüm branşlardan açık ara fazladır ve bu ilaçların büyük çoğunluğu bitkisel adıyla üretilmektedir. Bunun  en önemli sebebi halihazırda dünyada dökülme tedavisinde kullanılan ve etkinliği kanıtlanmış sadece 3 madde vardır.Bunlar procapil , finasterid ve minoxidildir. Etkili hammaddenin sayıca azlığı bitkisel ürün üretenlerin iştahını kabartmaktadır.
   Piyasaya sürülmüş yüzlerce ürün vardır ancak bunların sadece bu 3 maddeyi içerenlerin etkili olma şansı olabilir.Bitkisel adıyla tamamen vur kaç taktiğiyle üretileneler ise ne yazık ki hüsranla sonuçlanmaktadır.
 Saçlarınız döküldüğü için boşa para kaybetmemek için nasıl bir ürün kullanacağınızı iyi araştırmalısınız yoksa boşa para kaybettiğiniz gibi birde hayal kırıklığı yaşar etkili olabilecek ürünlere karşıda negatif tavır alabilirsiniz.
Unutulmamalı ki saç dökülmesi diğer hastalıklar gibi bilimsel olarak tedavi edilebilen bir hastalıktır ve doğru tedaviyle % 92 ihtimalle dökülmeyi durdurabilir hatta tüyleşmişlerin kalitesini artırabilirsiniz Bunun için ya bir dermatoloji uzmanıyla görüşmeli yada ciddi araştırma yapmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018