Mayasıl hastalığı

Mayasıl makat bölgesinin en kaşıntılı hastalığıdır, dayanılmaz düzeylerde kaşıntıya sebep olabilmektedir. Özellikle yaz ayları hastalar için çekilmez olur. Türkçede mayasır olarak ta adlandırılır. Bebeklerde görülen pişiğe benzer bir durumdur, farklı olarak çok daha uzun sürer, tedavisi daha zahmetlidir.

Mayasıl belirtileri ;
Makatta özellikle geceleri artan kaşıntı (gece kaşınması kıl dönmesi de düşündürür).
Anüs ve civarında ıslaklık, ıslaklık bazen o kadar fazla olur ki hasta bunu akıntı olarak yorumlar .
Az kanama; kaşımaktan deri tahriş olup kanar
Bölge cildinde kabalaşma ve sertlik, bazen o kadar kabalaşır ki hemoroid ile karıştırılır.
Memeler olması
Çamaşırı kirletecek düzeyde akıntıya benzer pis kokulu akıntı
Yapısal değişiklik ve tahrişe bağlı hafif ağrı
Cildin elastikiyetinin azalmasından kaynaklanan küçük çatlaklar
Mayasıl nasıl teşhis edilir
Bu konuda tecrübeli cerrah muayenesiyle % 100 yakın doğru teşhis konur, diğer tetkik ve teknolojinin anlamlı faydası olmaz. Erkeklerde daha sık görülür. Muayenede anüs çevresindeki cildin kabalaştığı, hassaslaştığı, çok nemli olduğu,  koktuğu, çatlaklar olduğu gözlenir, akıntıya benzer cilt salgısı, bunun çamaşırda yaptığı kirlenme görülür.
Mayasıl sebepleri:
Aşırı temizlik(sıkça sabun kullanmak cildi koruyan tabakayı yok eder)
Baharat tüketimi(özellikle karabiber)
Patlıcan, domates, çikolata( bazı kişiler yemeyi bırakınca düzelir)
Fazla kilo(bölgenin havalanması azaldığı için nem artar)
Sıcak hava(terleme artar)
Fazla oturmak(bölgenin yeterince havalanmadığı için nem artar)
Kaşımak (tahrişi artırarak kısır döngü başlatır), S entetik iç çamaşırı, Sentetik kadın bağı

mayasıl hastalığı
Mayasıl Tedavisi
Sebep olabilecek yukarda sayılan etkenler ortadan kaldırılmalıdır. Kullanmaya başlandığı gün kaşıntı ve ıslaklık azalmaya başlar ve 3 günün sonunda tama yakın düzelmiş olur. Şikayetler tamamen geçse de 3 gün daha günde tek doz pruzon kullanmak uygundur. Yetişkinlerde görülen pişik benzeri bu durumun tedavisi daha uzun sürer, sebebin mutlaka tespit edilmesini gerektirir. Sebep ortadan kaldırılmazsa ilaçla düzelse de tekrar ortaya çıkabilir.

Anal dermatit tedavisin için olarak üretilmiş pruzon merhem mayasıldan kaynaklanan şikayetleri ilk kullanımda büyük oranda geriletir 2-3 gün kullanımda tamamen düzelir. Pruzon merheme alternatif olarak kortizonlu merhemler kullanılabilir ancak yan etkileri konusunda dikkatli olunmalıdır , kısa süre kullanıp bırakılmalıdır yoksa kortizonun kendisi cilt yapısını bozabilir. Op.Dr.Nizam KURTDERE Genel Cerrahi Uzmanı

 

4 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. benim makat gölgemde küçük ağrı yapan çıkıntılar var. bunların siğil olduğunu söylediler uyguladığınız tedavi hakkında bir bilgi almak istiyorum kesin çözümmüdür ?
  Op Dr atilla Kaya
  tedaviyi temizlenene ,tamamen bitene kadar üstleniyoruz.RF ve koterizasyonla tedavi ediyoruz

 2. hocam ellerimde damarların çok belirgin olduğunu görüyorum gün geçtikçe ve yaşım 22 bu genetik bir duurm olabilir mi yoksa varislerle alakalı bir durummudur ellerede köpük tedavisi uyguluyormusunuz
  Op Dr Orhan Coskun
  yapısal olabilir.rahatsızsanız tedavi uygulanabilir

 3. Vajina ve makat çevresinde çok aşırı derecede kaşıncı ve acı hissi var. İdrar yaptığımda dahada dayanılmaz hale geliyor. İdrar yolu enfeksiyonu da vardı bende. Vajinada ağrım var ve etrafında cilt tahrişi oluştu sanırım kanama oldu hafif cildimde. Bekarım , ne yapmam gerekiyor acilen yardım edin lütfen.
  Op dr Nizam Kurtdere
  Kesin teşhis için jinekologla görüşmelisiniz

 4. Hayalarımda aşırı derecede kaşıntı var 14saat ayakta durarak çalışıyorum kiloluyum bu konu için doktora gitmedim ne yapmam lazım
  Op Dr Nizam Kurtdere
  Pruzon merhem kullanın düzelmezse muayene olun

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018