Et Beni Aldırma Tedavisi Nasıl Olur?

İnsan vücudundan kabarık bir şekilde çıkmış olan benlere, et beni ismi verilmektedir. Vücudun her bölgesinde görülmekte olsa da çoğunlukla boyun, göğüs altı ve benzeri sürtünmeye maruz kalacak bölgelerde görülmektedir. Et benleri doğuştan olabileceği gibi, ilerleyen her yaşta da ortaya çıkabilmektedir. Cinsiyet ve yaş farketmeksizin herkeste görülebilirken bayanlarda görülme sıklığı çok daha fazladır. Tedavisi için yaş sınırı bulunmaz. Dört yaşında ki bir çocukta ben aldırabilirken, 85 yaşında ki bir yetişkinde ben tedavisi olabilir.

et-beni-tedavisi

Et Beni Neden Çıkar
Et beninin meydana gelmesinde ki sebepler henüz net olarak bilinmemektedir. Cilt üzerinde ki katmanda deformasyonla bağlı bir şekilde gelişme görülerek, fazla gelişen bu katman deri üzerinde kabarıklık oluşumuna sebep olmaktadır. Bu kabarıklık kontrolsüz bir şekilde büyüdüğünden, çok iri boyutlara erişebilir.

Meydana gelmesinde ki en bilindik ve önemli sebep, ailesel yatkınlıktır. Çok sayıda bu soruna maruz kalan birinin çocuklarında da ben oluşma olasılığı diğer insanlara göre yüksektir. Nadiren de olsa sivilce çıkan bir nokta da ben gelişebilmektedir. Bunun sebebi deformasyondur.

Et Beni Tedavisi

Ameliyatla Aldırma
Günümüzde teknolojinin sağlık alanına katmış olduğu yeniliklerle bir çok sorun ve hastalığın tedavisi de pratik bir hal almıştır. Aynı şey ben tedavisi için de geçerlidir. Geçmişte teknolojinin söz konusu olmadığı zamanlarda et benleri ameliyat edilerek alınır, ben alındıktan sonra ise benin iki katı büyüklüğünde dikiş atılırdı. Dolayısıyla bu bölgede dikiş izi kalır, benin verdiği rahatsızlıktan çok fazla rahatsızlık duyulmasına sebep olurdu. Fakat teknolojinin kattığı cihazlarla yapılmakta olan ben alımlarında sivilce izinden daha belirsiz bir iz kalmaktadır.

Ameliyatsız Tedaviler
Et benlerinde, lazer kullanımı mümkün değildir. Çünkü lazer uygulaması, daha çok yüzeysel ve koyu renklere sahip benler için kullanılabilmektedir. Ben tedavisi konusunda özgün çalışan ve bu konuda bir çok tedavi yapan klinikler yaygın olarak radyo frekans teknolojisi kullanmaktadır. Nadiren ise elektrokoter uygulanmaktadır.

Radyo frekansta meydana gelecek doku hasarı düşük düzeydedir. Yani sivilce izinden daha belirsiz bir iz kalır.

Et Beni Dondurma
Krioterapi ismi verilen bir yöntemdir. -40 derece gaz ile doldurulan benin çürümesi amaçlanır. Derinliği tam olarak ayarlanamadığından dolayı geniş bir doku hasarı oluşumuna sebep olabileceği gibi, abartılı bir şekilde iz kalmaktadır. Kötü sonuçlar doğuracağından dolayı fazla tavsiye ve tercih edilmemektedir.

Ben Tedavisi Video
Hemen aşağıda izleyeceğiniz video da 2 cm boyutunda bir benin, radyo frekans ile tedavisini göreceksiniz. Boyutu oldukça büyük olan bir benin yerinde 4-5 mm boyutunda belirsiz bir yara kalmaktadır. Tedaviyi takip eden 2-3 hafta içerisinde ise yaralar iyileşerek, sohbet mesafesinden algılanmayacak derecede iz kalabilmektedir. Bu yalnızca bir ihtimal olup, çoğu vakalarda iz bile kalmamaktadır.

Et Beni Koparsa Ne Olur ?
Toplumda et beninin koptuğunda, zararlı olabileceğine yönelik düşünceler vardır. Ben koptuğunda az ve önem arz etmeyen bir kanama görülür. Yani hiç bir zararı yoktur. Fakat benin kökü vücutta kaldığından dolayı tekrar aynı noktadan çıkma ihtimali bulunur. Halk arasında ben koptuğunda kanserleşir inanışı anlamsızdır. Hiç bir sorun olmamaktadır. Bu tarz sorunların yaşanılmaması ve tedirgin olmamak için zamanında tedavi ettirmek akıllıcadır.

Et Benini İple Bağlamak
Misine, ip, at kuyruğu veya benzer maddelerle ben bağlanmaktadır. Kan giden damarlar engellendiği için çürüme gösterir. Ağrılı bir dönemdir. Az önce yukarıda anlatıldığı üzere benin kökü vücutta kaldığından tekrar çıkma ihtimali vardır.

2 Yorum Var

Doktora Soru Sor
  1. hocam merhaba dedemin kalca üstünde et beni var iç çamaşırını giyerken artık rahatsız ediyor ve biraz da acı bunu nasıl alıyorsunuz?
    Op.dr.adil Altınsoy
    RF ile alabiliriz

  2. merhaba hocam benimizi aldırdıktan sonra iz kalırmı yara açılır veya ben sıçrayıp olduğu bölgeye yayılırmı ? teşekkürler
    Op.Dr.Atilla Kaya
    tedavi yöntemine göre kalan iz değişir.RF yada laser tedavisi ile farkedilir iz kalmaz.ben sıçrayıp yayılmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018