Ameliyatsız kıl dönmesi tedavi edilir mi?

Klasik kıl dönmesi ameliyatları zahmetli bir sürece sebep olduğu için özellikle aktif yaşayan hastalar bu işi ameliyatsız çözme yolunu araştırmaktadırlar. Bunu fark eden bazı uyanıklarsa ısırgan otu lapası, pilonol krem gibi hiçbir işe yaramayacak ürünlerden çıkar sağlamaya çalışmaktadır. Sinüsü kısmen temizleyebilen fenol yada diğer adıyla gümüş tedavisi de benzer şekilde hastanın şikayetlerini azaltsa da hastalığı kökünden tedavi etmez. Ameliyatsız tedaviler hastaların ameliyat korkusu sebebiyle sıkça tercih ettikleri tedavi seçenekleridir.Bir çok hastalıkta ameliyatsız tedavi uygulanabilmekteyken ne yazık ki kıl dönmesinde ameliyatsız tedavi aslında aldatmacanın ötesine geçememektedir.

Kıl dönmesi ameliyatsız bir şekilde tedavi edilemez çünkü cilt altındaki sinüs denilen kıl yumağının çıkarılması mutlak şarttır.Fenol tedavisi veya gümüş nitrat tedavisi denilen yöntemlerde hastanın şikayetleri azaltılsa da gerçek bir tedavi olmamaktadır.Bazı kliniklerde “SGK geçerlidir” gibi ibareler olması sizi yanıltmasın çünkü SGK bu tedavi yöntemlerini asla tedavi olarak değerlendirmez.

Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisinin hiçbir üniversitede yapılmamasının sebepleri şu şekilde sıralanabilir;

*Kıl yumağı (sinüs) körleme temizlenmeye çalışıldığı için yeterince temizlenemez.

*Kıl yumağının olduğu sinüs kapsülü çıkarılamaz

*Kısmen boşaltmaya bağlı ölü boşluk oluşur

*Delikler kalır hatta büyür ve yeniden kıl girer.

*Verilen yakıcı madde (fenol,gümüş) doku yanıkları yapar ve apse oluşabilir

*Gerçek anlamda sinüs çıkarılmadığı için kısa sürede vakaların % 70 kadarında sorunlar yeniden başlar.

*Günlerce akıntı olabilir

Ameliyatsız kelimesinin cazibesiyle sizi yönlendirici cümlelerle karşılaşsanız da hiçbir üniversite veya devletin diğer eğitim kurumlarında uygulanmayan bu tür yöntemleri uygulatmadan önce iyi araştırmalısınız.

 

Kıl Dönmesi Ameliyatı

Sonuç olarak;

Kıl dönmesi ameliyatsız tedavi edilemez, zaman sizin için önemliyse işinize ara vermeden yaptırabileceğiniz mikro sinüsektomi, bascom ve pit picking ameliyatlarını araştırın ancak bu şekilde hastalığınızdan gerçek anlamda kurtulabilirsiniz. Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS Genel Cerrahi ve proktoloji Uzmanı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018