Vücuttaki Kırmızı Benler

Kan beni veya hemanjiom adı verilen bu vakaların genişliği 1-2 mm ile 7-8 mm arasında değişen ciltten kabarık, kan damlası renginde, ağrısız ve büyüme eğiliminde olan küçük çıkıntılardır. Oldukça ciddi olan vücuttaki kırmızı benler önlem alınmadığında tedavisi oldukça zorlaşacaktır.

Tıp dilinde cherry veya cherry hemangioma, anjioma, spider anjioma da denir. Vücuttaki bu kırmızı benler genellikle sonradan ortaya çıkar, özellikle kırklı yaşlardan sonra giderek sayısı artar ve zamanla büyür. Bebeklerde görülenden farklı bir hastalıktır.


Daha çok vücudun gövde kısmında ortaya çıkarlar. En sık görüldüğü yer karın ve göğüs kısmıdır daha az olarak sırt bölgesinde de oluşur. Kol ve bacaklarda görülme sıklığı azdır. Yüz bölgesinde de olabilir ve en dikkat çekici olanlar bunlardır.

Kemer, kravat veya yaslanma bölgesi gibi yerdekiler tahriş olup kanayabilirler. Damar yumağı şeklinde olduğu için bezdirici düzeyde kanama olur, her ne kadar hayati önem arz edecek düzeyde kanamasa da kirlilik yapması ve kanamanın uzun sürmesi hastayı huzursuz eder.

Kırmızı Ben

Vücuttaki kırmızı benlerin tedavisi

 • Lazer
 • Radyo frekans
 • Skleroterapi (çok büyük olanlarda uygulanır)

Termo koagülatör yöntemleri kullanılmaktadır. Lazerle tedavisi 3-6 seans sürebilir, diğer yöntemler % 95 ihtimalle tek seansta tedavi edebilir. Tüm yöntemler acısızdır uyuşturmaya bile ihtiyaç olmaz. Bir kırmızın benin tedavi süresi 2-3 dakikadır. Tecrübeli ellerde belirsiz bir iz kalacak şekilde tamamen yok edilebilir.

Vücuttaki kırmızı benler kanserleşirmi ?
Bu soru sıkça sorulsa da bu tür damar kaynaklı benler kanserleşmezler ve % 100 başarıyla tedavi edilebilirler, benzer bir tümör olan hemanjiosarkom çok farklı bir hastalıktır çok seyrek rastlanan kötü huylu bir damar tümörüdür.

Vücuttaki kırmızı ben kanaması nasıl durur ?
Küçük damar benlerinde kanamayı durdurmak çok basittir, kağıt havlu ile üzerine 2-3 dakika aralıksız basılması halinde kanama büyük ihtimalle durur, durmazsa durana kadar aynı hareket birer dakika uzatarak tekrarlanabilir. Küçük damar benlerinde hayatı tehdit edecek düzeyde kanama olmaz, büyük hemanjiomlarda ciddi kanamalar olabilir. Op.Dr.Nizam KURTDERE

Ben Neden Olur?

5 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. kolumda küçük küçük kırmızı ben var.hemde çok var.Ne yapmam gerekiyor
  Op. Dr. Atilla Kaya
  05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim, laser, RF, yada plazma yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz.

 2. Sağ koltuk altımda doğuştan kahve rengi deriden bağımsız duran bir benim var. 40 yaşındayım bu aralar kaşınıyor ve hafif ağrıyor bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

  1. hava sıcak olduğu için terlemeye bağlı kaşıntı ve kaşınmaya bağlı travmatize olabilir bu da ağrıya neden olur,tedavi ettirmenizi öneririm
   Op.Dr.Atilla Kaya

 3. Saçderimde boncuk büyüklüğünde kırmızı ben var. Verrutol adlı ilacı kullanmamda sakınca var mı? Teşekkürler..
  Op.Dr Altan KARAN
  hemanjiom olabilir.doktora görünün

 4. Kolumda mercimek kadar pembe-kırmızı arası hafif çıkıntılı birşey çıktı.Rengi ve büyüklüğü pek değişmedi.Bu nedir?
  Op.Dr.Mehmet Seyit KÖŞKER
  Chery denilen damar beni olabilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel saglik © 2018