Kılcal Damar Çatlaması Tedavisi

İnsan vücudundan iki ana damar grubu ve bunlara yardımcı kılcallar bulunmaktadır. Damarlarda meydana gelen fizyolojik bozulmalar tıbbi olarak varis kategorisinde yer almaktadır.

Kılcal Damar Nedir?

Ana damarlara yardımcı olan maximum 2mm kalınlığında olan damarlara ise kılcal ismi verilmektedir. Halk arasında kılcallarda oluşan fizyolojik bozulmalarda varis olarak algılanmaktadır. Ancak kılcallar varis olmaktan ziyade estetik bir sorun olarak değerlendirilmektedir. Kılcallarda oluşan bozulmalar herhangi bir sağlık problemine neden olmazlar.

Toplardamarlarda ortaya çıkan genişlemeler devamlı olarak ilerleme eğilimindedir. Yani zaman içerisinde varisler kalın ve büyük varislere dönüşebilir. Yaşanan şikayetlerde ve dozajlarında artış görülebilir. Ancak kılcallarda işleyiş bu şekilde değildir. Kılcallar büyüme eğiliminde değil, yayılma eğilimindedir. Yayılarak örümcek ağına benzer bir görüntüye neden olurlar. Bu durumda özellikle kadınlarda estetik açıdan istenmeyen görüntülere neden olur.

Kılcal Damarlar Neden Olur?

Kılcalların neden ortaya çıktığı henüz net olarak bilinmemektedir. Ancak hekimler tarafından kabul gören bazı nedenleri bulunmaktadır.

Genetik bu faktörlerden biridir. Toplardamar genişlemesi sorunlarında ailesel yatkınlığı olanlarda daha sık görülmektedir. Kılcallarda aynı şekildedir. Genetik olarak yatkınlık bulunması risk oranını arttırmaktadır.

Hormonal Değişimler

Kadınlar hayatları boyunca pek çok hormonal değişim yaşamaktadır. Bu değişimler sırasında vücutta da değişiklikler hatta kimi zaman aksaklık denebilecek sorunlar oluşmaktadır. Kılcallarda bunlardan birisidir. Örneğin gebelik gibi hormonal değişimlere neden olan bir durum kılcalların oluşmasına, oluşmuş olanların ise yayılmasına neden olabilir. Bu tür sorunlar genellikle gebelik sonlanıp hormonlar normale döndükten sonra kendiliğinden yok olmaktadır.

Hormonları etkileyen doğum kontrol ilaçları da sorunun tetikleyicileri arasında sayılabilir.

Güneş Işınlarına Maruz Kalmak

Güneşin ciltte lekelenme gibi sorunlara neden olduğu herkesçe bilinen bir gerçektir. Ancak güneş yalnızca cilde değil cilt altındaki kılcalları da olumsuz etkilemektedir. Güneş ışınlarına maruz kalmak hem varislerin hem de kılcalların tetikleyicisi olabilir.

Belirtileri Nelerdir?

Yazımızın içerisinde de belirttiğimiz gibi kılcallar ciddi bir sağlık sorunu değildir.  Bu sayede rahatsız edici belirtileri yoktur. Hastaların bir kısmında sızlama şikâyeti görülebilir ancak genellikle şikayete neden olmaz. Sorun şikayetlerle değil görsel olarak kendisini gösterir.  Morumsu ve kırmızımsı renkte, örümcek ağı gibi olan yapılardır. Zamanla genişleyip büyük çaplı varisler olmazlar. Bunun yerine yayılma eğilimindedirler. Müdahale edilmezse örümcek ağı gibi yayılır.

Kılcal Damar Çatlaması Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Örümcek ağına benzer kılcallar estetik açıdan rahatsız edici olabilir. Özellikle kadınlar için. Bu nedenle herhangi bir sağlık sorunu teşkil etmese dahi hastalar tarafından tedavi talep edilmektedir. Sorunun birkaç farklı tedavi uygulaması bulunmaktadır.

Lazer Tedavisi

Lazer cihazı estetik alanında kullanımı ile herkes tarafından bilinmektedir. Lazer cihazı yalnızca estetik amaçlı değil sağlık alanında da başarı ile kullanılmaktadır. Bunlardan birisi de varis ve kılcal tedavisidir. Uygulama cilt üzerinden ve damariçi şeklinde uygulanmaktadır. Damar içi uygulanan teknik toplardamar genişlemelerinde, cilt üzerinden uygulanan ise kılcalların tedavisinde kullanılmaktadır.

Cilt üzerinden uygulanan lazer açık rengi sayesinde cilde zarar vermez yalnızca renk değişimi yaşamış kılcalları tahrip eder. Yüz bölgesindeki kılcalların tedavisi için oldukça elverişli bir tekniktir. Lazer cihazının yaydığı yüksek ısı sayesinde damarlar tahrip edilerek sorun ortadan kaldırılır.

Radyo Frekans Tedavisi

RF cihazının yaydığı dalgaların ısıya dönüşmesi sayesinde damarlar tahrip edilir. İki cihaz arasındaki fark yalnızca enerjidir. Uygulama ve mantık birbirine yakındır.

 

Köpük Uygulaması

Köpük orta ve büyük boy varislerin tedavisinde başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Oldukça başarılı sonuçlara imza atması ve hasta konforunun yüksek olması gibi artıları değerlendirilerek kılcallar için uygun olan versiyonu da geliştirilmiştir. Kıl kadar ince olan iğnelerle kılcallara ilaç enjekte edilerek sorunlu damarlar kapatılmaktadır.

Yukarıda bahsedilen teknikler kalp ve damar cerrahisi alanında uzman ve varis tedavileri konusunda tecrübeli flebolojiz uzmanı doktorlar tarafından yapılmalıdır.

Korunma

Örümcek ağı görünümlü kılcallardan korunmak için yapılacak birkaç uygulama Medikal News sitesinde şu şekilde sıralanmıştır;

Aşırı sıcaktan kaçının: Kaplıcalar, saunalar veya sıcak havalardan kaçının. Yüksek sıcaklıklar kan damarlarını genişleterek örümcek damarların çıkmasına neden olabilir.

Güneş ışınlarına maruz kalmayın: güneş ışınlarının kılcalların oluşma riskini arttırdığından bahsetmiştik. Güneşten korunmak bu riski azaltacaktır.

Darbelerden korunmak: bazı durumlarda alınan darbeler yüzdeki kılcalların çatlamasına neden olabilir. Bu tür travmalara karşı gereken önlemler alınmalıdır.

Kafein, baharatlı yiyecekler ve alkol gibi ürünler damarların kanla dolmasına ve çatlak kılcallara neden olabilir. Bu tarz yiyeceklerin tüketimine dikkat edilmesi de alınacak önlemlerdendir.

KIlcal Damar Çatlaması Bitkisel Tedavi

Asla böyle bir beklentiniz olmasın, nasıl çürük dişinizi bitkisel ürünlerle tedavi edemezseniz kılcallarınızı da bitkisel tablet, krem veya herhangi bir ürünle geçiremezsiniz. Boşa para vermeyin, boşa ümitlenmeyin.

Yazan
Prof Dr Onur Gürer

http://www.phlebology.org/patient-information/online-vein-self-assessment-vein/what-is-ceap

https://www.medicalnewstoday.com/articles/321387.php

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018