Hipospadias (Peygamber Sünnetli Doğmak)

Normalde peniste idrar kanalı penis başının ucunda sonlanır ve çocuklar penisin ucundan idrarını yaparlar.

Yarım sünnetli doğmak ta denilen yarı sünnetli çocuklarda ise idrar kanalı penisin alt yüzünde ve daha geride sonlanır ve idrar ileri doğru değil ayaklara doğru fışkırır.

hipospadias peygamber-sunneti peygamber-sunnetli-dogmak

Hipospadias belirtileri

İdrar kanalının penisin alt yüzünde ve daha geride olması

Penis başının yassılaşması

Sünnet derisinin penis başının alt yüzünde oluşmaması

Sertleştiğinde penisin aşağıya doğru kıvrılması

Bu hastalığın olduğu çocuklar karşıya doğru işeyememeleri tersine ayaklarına doğru işemeleri sebebiyle oturarak çiş yaparlar. Erişkin yaşa kadar ameliyat edilmezlerse cinsel fonksiyon bozuklukları ve kısırlık olabilir.

Hipospadias nasıl anlaşılır ;

Genellikle anne babası farkına varır teşhis doktor tarafından konur

Peygamber sünneti olanlar hangi bölüme gider

Genellikle zaten başka hastalıkları sebebiyle tanıdığı doktor olduğu için çocuk hastalıkları uzmanına gider ve teşhisi o koyar ancak çocuk hastalıkları uzmanı tedavi yapamaz. Bunun dışında aile hekimi, çocuk cerrahisi, üroloji (bevliye) ve plastik cerrahi bölümüne gidilebilir.

Peygamber sünnetinin tedavisini hangi doktor yapar

Cerrahi eğitimi almış çocuk cerrahisi, üroloji (bevliye) ve plastik cerrahi uzmanları yapabilir ancak hastalık sadece fonksiyonel değil aynı zamanda estetik bir sorun da olduğu için estetik ve plastik cerrahi uzmanına yaptırmak daha iyi sonuç alınmasını sağlar. Yaşanılan yerde estetik cerrah yoksa üroloji, çocuk cerrahisi veya genel cerrahi uzmanına da yaptırılabilir.

Peygamber sünneti ameliyatı

Tek tedavisi cerrahi ameliyattır. Operasyonda penisin aşağıya doğru kıvrılmasına neden olan bant temizlenerek penis ereksiyona geldiğinde aşağı doğru kıvrılmayacak şekilde düzleştirilir. İdrar kanalının açıldığı noktadan penisin ucuna kadar olan eksikliğini tamamlamak üzere yeni idrar kanalı oluşturulur. Yassılaşmış halde bulunan penis başı (glans)’na doğal konik şekli verilir. Yani sonuçta estetik ve fonksiyonel açıdan kabul edilebilir bir penis şekli elde edilmiş olur. Hastalığın tipine göre seçilmesi gereken değişik yöntemler vardır bu sebeple her yöntemi bilen bir plastik cerrahtan hizmet almak doğru bir yaklaşım  olur.

Peygamber sünneti ameliyatı konusunda tecrübeli ve yurtdışında da eğitim almış olan Op.Dr.Can İŞLER in resmi sitesinden özetle alınmıştır. Op.Dr.Can İŞLER estetik ve plastik cerrahi uzmanıdır ayrıca genel cerrahi ihtisası da almıştır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel saglik © 2018