Hemoroid Bitkisel Tedavi

Hemoroid muayene olmaya utanıldığı için bitkiler ve doğal yöntemlerle tedavi edilmeye çalışılan hastalıkların başında gelir tabi buna bağlı olarakta yüzlerce bitkisel hemoroit tedavi tarifleri vardır.

Hemoroit tedavisine başlamadan önce mutlaka teşhisi uzmana doğrulatmak gerekir çünkü hemoroid tedavisi yapıyorum derken erken teşhisin hayati önem arzettiği kötü huylu hastalığın tedavisinin gecikmesine sebep olunabilir.


Yine bunun gibi hemoroide benzeyen ama tedavisinin daha farklı olduğu apse,makat çatlağı,kondilom gibi hastalıkların iyileşmesini sağlayamaz.

Burada yazılan tedavilerin bilimsel desteği vce güvenilirlik testleri olmayıp daha çok rahatlamak amacıyladır.

HEMOROİDİN DOĞAL TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Ilık su oturma banyosu;leğene konan banyo suyu sıcaklığında suya 5-10 dakika oturulduğunda makat kaslarının rahatlamasına bağlı olarak şikayetler azalır.Suyun içine karanfil çayı konması rahatlamayı artırır.

Termofor veya sıcak tuğlaya oturma:

Sıcak sıyla aynı etkiye sahiptir istenilen ortamda uygulama rahatlığı vardır.

Sülük yapıştırma (tıbbi sülük uygulama):

Özellikle şişmiş basurda etkilidir.İçi pıhtı dolarak şişmiş hemoroidin üzerine yapıştırılan sülük içindeki pıhtıyı emerek basıncı düşürür bunun sonucu ağrıda ve şişlikte azalma olur.Normal hemoroidde etkisi olmaz.

BİTKİSEL HEMOROİT TEDAVİLERİ

Burada yazılan uygulamalar farklı otörlerin önerisi yada farklı toplumların uygulamalrıdır siz daha iyi cevabı hangisinden alacağınızı ancak deneyerek öğrenebilirsiniz. Bu uygulamalar daha çok hemoroidden kaynaklanan şikayetleri azaltmaya yöneliktir.

Bitkisel Basur Tedavilerini İki gruba ayırabiliriz; krem şeklinde olanlar ve evde yapılabilen tedaviler

Basur Ağrısına Bitkisel Çözüm

Anuflex Krem

Ağrılı basur için en etkili ilaçlardandır. Asıl kullanım yeri makatın en ağrılı hastalığı olan makat çatlağı yani anal fissür tedavisidir ancak basurun ağrılı döneminde de ağrıyı geçirme konusunda oldukça etkilidir. Hazır ürün şeklinde satılmaktadır, içeriğinde uygulandığı alanı uyuşturarak ağrı azaltan, kasları gevşeterek rahatlatan bitki özleri vardır.

Evde Basur Tedavisi

Patlıcan sapı;
Kemer patlıcanın yeşil sap kısmını 1 bardak suya 1 patlıcan sapı hesabıyla kaynatıp bu sudan sabah akşam 1 bardak içilir.

Acı badem ezmesi;
Havanda ezilen acı badem sirke ile karıştırılır krem haline getirilip basura sürülürse basura faydalıdır

At kestanesi;
Kestaneler ezilerek un haline getirilir yemeklerden önce 1 çay kaşığı yutulur. Kanayan basurda kanamayı azaltır.

Çemen yağı;
25 gr. çemen unu, 75 gr. zeytinyağı, 25 gr. çörek otu yağı, 300 gr. su karıştırılıp kaynatılır.Suyun tamamı buharlaştığında kalan yağ süzülür.Bu yağ basura sürülür basurdan kaynaklanan şikayetler azalır.

Ayva çekirdeği:
Birkaç ayvanın çekirdekleri 1 subardağı suda bekletilip süzülür balla karıştırılır basura sürülürse şikayetlere azalmasını sağlar.

Civan perçemi pelin otu ile beraber kaynatılıp çayı hazırlanır. Bu çaydan günde 1 bardak içmek ve hemoroite sürmek rahatlatıcı etki yapar.

Böğürtlen yaprakları kaynatılıp balla tatlandırılarak yemeklerden önce içilirse basur memelerinde küçülme yapabilir.

Ezilerek un haline getirilen kara kavak tomurcukları zeytinyağı ile merhem haline getirilip basur memelerine sürülmesi şişlik ve ağrının çabuk geçmesini sağlar.

Ihlamur, keten tohumu, meyan kökü ve ceviz yaprağının beraber öğütülüp balla macun yapılıp yemeklerden 1 saat önce 1’er şeker kaşığı yenilmesi şikayetleri geçirir.

Dereotu ; kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinden 10-15 dakika önce yenilen dereotu basura karşı çok iyi bir çözüm getirmektedir. En az bir ay boyunca uygulanmalıdır.

Şeftali, çiçekleri kabızlığı giderir. Meyvesi hazmı kolaylaştırır. İdrar yollarını temizler. Basur memelerinden doğan şikâyetleri giderir.

Papatya, Bir avuç papatya çiçeği suda kaynatılır, süzülür, süzüntü ılıkolarak içilir. basur memelerinde ağrı kesici, tedavi edici etkiye sahiptir.

Düğün çiçeği,kavak merhemi ile birlikte haricen basur tedavisinde kullanılmaktadır. Karahalile,içerdiği tanen nedeniyle damar büzücü etkisi vardır. Bu etkisi nedeniyle hemoroid tedavisinde kanamaları azaltmak için kullanılır.

Mazı, kavrulur, dövülür ve şekerle tatlandırılır.sabahları birer kahve kaşığı yutulur.

İstenilen miktarda çörek otu tohumu yakılır, elde edilen kül acı dülek suyu ile karıştırılarak uygulanır.

Sonbaharda toplanan 500 gr ısırgan otu ve ebegümeci yaprağı ufalanır, 4 lt suda kaynatılır, süzülür,bu sudan sabahları aç karına birer bardak içilir. Bir su bardağı ısırgan otu tohumu dövülür ve birkaç tatlı kaşığı balla karıştırılıp sabahları aç karma birer tatlı kaşığı yenir.

Bir su bardağı kuşburnu meyvesi suda kaynatılır, ezilir, şekerle tatlandırılır, sabahları aç karma birer tatlı kaşığı yenir.

Bir kase kuru siyah üzüm havanda dövülür, içyağı ile pomat haline getirilerek basur memelerine uygulanır.

Ardıç katranı suda kaynatılır, hasta buharına oturtulur.

At kestanesi havanda dövülür, günde 3 kez birer çay kaşığı su ile yutulur. 1 su bardağı anason ateşte yakılır, elde edilen külden sabahları aç karma 1 kahve kaşığı su ile yutulur.

Çekirdekleri temizlenmiş birkaç kırmızı biber dövülür, balla tatlandırılıp her yemekten sonra 1 tatlı kaşığı yenir.

Palamut dövülür,sabah,öğle ve akşam aç karına birer çay kaşığı yutulur.

Bir miktar toz edilmiş sarısabır otu aynı miktarda pırasa tohumu ile karıştırılıp içyağı ile pomat haline getirilerek haricen uygulanır.

Pırasa , kabızlığı giderir. basur memeleri için faydalıdır.

Birer su bardağı ebegümeci yaprağı, papatya, sığırkuyruğu çiçeği ve keten tohumu dövülür, pomat haline gelinceye kadar haşhaş yağı ilave edilerek haricen uygulanır.

1 fincan üzerlik tohumu dövülür, birkaç kaşık balla tatlandırılıp kahvaltıdan önce sabahları aç karına birer tatlı kaşığı yenir.

1 avuç kuru üzüm kabuklan soyulmamış 1 baş sarımsakla dövülür, bez üzerine yayılıp hemoroid memeleri üzerine haricen uygulanır.

1 fincan karakavak tohumu havanda dövülür, pomat haline gelinceye kadar koruk suyu eklenerek macun kıvamına getirilir ve uygulanır. İki avuç keten tohumu su ile kaynatılır, hasta buharına oturtulur.

Bir demet maydanoz bir çay bardağı zeytinyağında kavrulur, bir bez üzerine yayılarak hemoroid memelerine bağlanır.

İki üç avuç kadar sığırkuyruğu çiçeği suda kaynatılır, ezilir ve hemoroid memelerine uygulanır.

Bir su bardağı yahudi baklası tohumu dövülür balla tatlandırılır, sabahları kahvaltıdan önce aç karma birer tatlı kaşığı yenir.

Bir su bardağı mayasılotu kökü suda haşlanır, süzülür, bu haşlama suyu ile lavman yapılır. Bir avuç taze bamya ile birkaç adet ceviz yaprağı su ile haşlanır, süzülür, haşlama suyu ile lavman yapılır.

Patates soyulur, çiğ olarak rendelenir, hemoroid memelerine haricen uygulanır. Bir patlıcan ateşte pişirilir, ezilir, beze yayılarak ılık olarak hemoroid memelerine uygulanır.

En iyi hemoroid tedavisi

En iyi hemoroid ameliyatı hangisi?

Her hastalıkta olduğu gibi hemoroid tedavisi için geliştirilmiş çok sayıda yöntem ve teknolojiler vardır, hangisinin iyi olduğuna hastanın beklentisi, hastalığın tipi ve derecesine göre karar verilir ama önce “en iyi” kelimelerinin anlamını tarif etmeliyiz

En iyi hemoroid tedavi yöntemi şu özellikleri içermeli;

 • Az ağrı olmalıdır
 • Fazla yatak istirahati gerekmemelidir.
 • Tekrar ihtimali az olmalıdır
 • Makat darlığı yapmamalıdır
 • Dışkı ve gaz kaçırma sorunu yaşanmamalıdır
 • Fazla bakım gerekmemelidir
 • Kanama en az düzeylerde olmalıdır
 • İltihap komplikasyonlar seyrek görülmelidi

Yöntem seçiminde etkili faktörler; İç mi dış mı olması, iç ise kaçıncı derece olduğu. Derecelendirme hastanın anlattıkları ve muayene sırasında tespit edilen klinik bulgulara göre yapılır.İç hemoroidde hastalığın en erken safhası 1.derece en ileri safhası 4.derecedir.

Tedavi seçimi hastalığın tipi ve derecesine göre yapılır.
iyi diyebileceğimiz tedaviler;

1.-2.-3. derecelerde lazer ve lastikle boğma
İleri 3. ve 4. derecelerde THD yöntemi doğru yaklaşımdır. Bu derecelerde klasik yöntem de yapılabilir ancak ağrılıdır.

Tedavi yöntemine karar vermeden önce ameliyatların avantaj ve dezavantajlarını iyi araştırmalsınız. Araştırma için ayoracağınız 1 saatiniz daha risksiz ve rahat bir yöntemi bulmanızı sağlayabilir.

Ayrıntılı bilgi
www.hemoroidistanbul.com www.basur-tedavisi.com www.hemoroit.info

83 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. Merhaba Hocam 22 yaşındayım Makatımda bezelye büyüklüğünde bir et parçası oluştu sürekli acı veriyor ama kanama vs birşey yok ne yapmalıyım şimdiden tşk ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yeni çıktıysa kendiliğinden geçebilir ama bir kaç haftadır varsa muayene olun

 2. merhaba hocam beımde hamılelıgımde olusan makat bolgemde sıslıkler var ara ara agrı oluyo ama sıslıklerım gecmıyo dogumdan sonra bır daha doktora gıtmedım ne yapmamı onerırsınız
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dış hemoroidler kendiliğinden geçmez rahatsız ediyorsa ameliyat gerekir.

 3. merhaba 2 yaşındayım doktora gitti hemoroidten ameliyat oldumgecen sene temmuz ayında ama hala gecmedi tuvalet sırasında dışarı cıkıyor nohut büyüklüğünde acı oluyor bebanten diye krem kullandım son 1ay içinde ilaç kullandım ama hala suanda tuvalet sırasında acı ve kanama oluyor
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bazen bir meme bırakmak gerekbiliyor öyle bir durum olabilir,kontrole gitseniz iyi olur

 4. merhaba 20 yaşımdayım makatımda 1 adet meme ucu gibi bi et parcası oluşudu.. lavaboya girince büyük hacet ile beraber kan geliyor.bu 2 haftadır devam ediyor.sonra 2-3 saat cok acı veren bi sizlama oluyor..sizce ne yapmalıyım ..şimdiden teşekkür ederm .
  Op.Dr.Atilla KAYAanllattıklarınız makat çatlağı düşündürüyor,kesinleştirip tedavi olamlısınız

 5. Merhaba, 22 yaşındayım ve aniden makat bölgemde 1 haftadan fazladır bezelye büyüklüğünde tane oluştu. ten renginden biraz daha koyu renkte. Kaslar gevşeyince dahi tane aynen duruyor, içeri kaçmıyor. Otururken en büyük sıkıntı yanma hissi oluyor ve genelde sızlıyor. Nasıl bir yol izlemeliyim?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anlattıklarınız anal hematoma benziyor,2-3 haftada kaybolur.

 6. Merhaba Hocam.Makatımda arada bir kaşıntı oluşuyor.Bazen bu kaşıntı dayanılmaz oluyor.Özellikle yürürken bu kaşıntı oluyor.Makat çevresinde küçük sivilce gibi şeyler var.Biri bir sayfada BOCTROPAN POMAD 15 GRAM,EXODERİL KREM 30 GRAMLIK ilaçlarını önermiş.Sizce ne yapmalıyım??Tşk ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  exoderil olabilir ama önce teşhis koydurmanız daha doğru olur.

 7. 22 yaşındayım.Makatımda 2 adet biri fındık diğeri bezelye kadar şişlik var. özellikle dışkılama sonunda daha da fazla şişip ağrı yapıyor.3 ay sonra evleneceğim çekindiğimden bu güne kadar gitmedim doktora ama çok rahatsız oluyorum.çok tuhaf bir görüntüsü var.bu 3-4 ayda bunu bitkisel tedavi ile geçirebilir miyim?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yeni oluştuysa kendiliğinden geçer,bitkisellerinde satıcısı dışında kimseye yararı olmaz.

 8. Merhaba hocam, 26 altı yaşındayım. Bundan bir kaç sene önce makattan kan gelmesi sonucu doktora gittim. Doktor kamerayla bağırsaklarıma baktı ve hemoroid olduğunu tespit etti.Bana sadece yemek yeme alışkanlığımı düzenlememi söyledi, onun dışında bir ilaç falan tavsiye etmedi. Ben bu perhizi pek uygulayamadım ve halen tuvalete gittiğimde makattan aşırı derecede kan geliyor ve bu kanamayı ben durdurabiliyorum kendiliğinden kesilmiyor. Bu durumda siz ne yapmamı önerirsiniz? Şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kabızlığın engellenmesine rağmen kanama varsa kalıcı tedavi planlanır,tedavi hemoroidin derecesine göre seçilir.

 9. makatımın kuyruk sokuğu bölümünde bezelye büyüklüğünde şişlik var içten ve çokta kaşıntı yapıyor kanamaya gelince içten sıkarsam hafih şekilde kanama yapıyor bunun en ideal ve çözümü nedir
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ideal çözüm muayeneyle belirlenmeli

 10. 31 yaşındayım ve uzun bir sredir hemoroid olduğumu düşünüyodum, fakat korktuğum ve çekindiğim için muayene olmamıtım. fakat geçtiğimiz hafta çok aşırı kaşıntım olunca muayene olmaya karar verdim. doktorum 1 haftalık bir ilaç ve merhem tedavis önerdi ve merhemi de özellikle 1 haftadan fazla kullanmaamı tembih etti. ameliyatlık bir durum olmadığı ama lazerle mudahale gerekebilecğini söyledi. şimdi azer le tedavi hakkında çok bilgim yok, önerir misiniz nasılsa ciddi bir drece de olmadığı için yediklerime ve yaşam şeklime dikkat ederek de önlem alabilir, daha fazla artmamasını sağlayabilir miyim? bilgi ve yardımınız için teşekkürler, sağlıklı günler dilerim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dışkılama alışkanlığını düzenlerseniz ilerlemesine engel olabilirsiniz,lazer konusunda doktorunuzun söylediği önemli burdan fikir vermem doğru olmaz uygun dediyse uygun olabilir.

 11. 24 yaşındayım makat bölgemde işaret parmağım büyüklüğünde şişlik var.Oturup kalkarken yürürken ağrı ve yanma yapıor,büyük tuvaletime ve gün içerisinde kanamalar oluor.İllaki ameliyatmı olmam gerekio yoksa bitkisel yollarla geçirebilirmiyim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yeni başlayan bir şeyse kendiliğinden düzelir

 12. 26 yaşındayım makat bölgemde et parçasın var ve tuvaletim sırasında acı ve kanama olamktadır. basür mu yoksa doktora gitmekten cekiniyorum.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makat çatlağı olabilir.

 13. 24 yaşındayım bende de bezelye büyülüğünde ve hafif sınlıyor.doktora gitmeten hem korkuyorum hem de çekiniyorum.ne yapmalıyım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  2-3 haftada kaybolmazsa muayene olun

 14. makatımda ara ara kaşıntı oluyor bazen çok şiddetli oluyor ne yapmalıyım evde yapabileceğim bi tedavi yöntemi varmı
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal dermatit konusunda önerilenleri uygulayabilirsiniz.

 15. merhaba,21 yasındayım makatımda önce küçük bir et parçası oluştu,şimdilerde ise kanama ve acı hissediyorum.artık tuvalete gitmeye korkar oldum.bu basur mudur yksa anal çatlak mı ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anlattıklrınız makat yırtığına benziyor

 16. 78 yaşında ki dedemde iç basur olduğu söyleniyor.normalde kanamanın olmadığı ama tuvalete gittiğinde su gibi aktığından bahsediyor.kolonoskopi yapıldı ama kötü bir sonuç olmadığı söylendi.şuan ilaç tedavisi görüyor.hiç bir iyileşme olmadı.dedemin morali çok bozuk ne yapmamızı önerirsiniz.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  lazerle hemoroid tedavisi olabilir.

 17. 23 yaşındaym. makatımda benmde bezelye büyüklüğünde et parçası ouştu. ama şimdiye kadar ne ağrı, ne kanama ne de başka bir belirti ouştu. düzenli tuvalete gidiyorum. bağsur olabilrmiyim…?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dış basur olabilir.

 18. yasım 19. 2 sene once hafif bir ağrı basladı sonra durdu. Makata baktığımda 1 tane bezelye buyuklugunde meme oluşmustu. Agrı yapmadi ama bu aralar tuvalette buyuk acı yasıyorum. Kanamada oluyor. Oturmada zorlanıyorum. Biraz zaman sonra duruyor ağrı ama hafif sızı oluyor. Ne önerirsiniz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal hematomdur ve kendiliğinden düzelir.

 19. doktora gitmekten korkuyorum.ama basur belirtilerine sahibim lise 1 okuyorum lütfen bana yol gösterin…korkuyorum
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bu yaşta basur olmaz anal hematom olabilir o da kendiliğinden düzelir.

 20. basur ameliyatı lazerlemi oluyor sgk lıya nekadar fark çıkıyor bilglendirirseniz sevinirim
  admin
  derecesine göre kullanılacak teknoloji değişir bunlardan biride lazer,ücret kullanılacak yöntemlere göre 390 TL ye kadar olabilir

  1. Furkan 39 yasindayim büyük abdest yaptımda kan geliyor çok sıklıkla degil 1 kaç ay arayla kanama oluyor ara sırada çok ağrı oluyor sıcak su torbası koydumda geçiyor doktora gittim kırem verdi kullandım bir sonuç alamadım utancımdan doktora gitmek istemiyorum yaklasık 20 senedir var ne yapmalıyım teşekürler
   Op.Dr.Atilla KAYA
   endoskopi yaptırmalısınız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel saglik © 2018