Gaz Kaçırma (Anal İnkontinans)

GAZ KAÇIRMA NEDİR:
Gaz kaçırma gazın kontrolsüz bir şekilde anusten çıkmasıdır, anal inkontinans ( inkontinansı) dışkı da (gaita inkontinansı ) kaçabilmektedir. Bu durum hastalığın düzeyine bağlıdır.

GAZ KAÇIRMA NEDENLERİ:

Genel olarak makatı kapatan kasların hasarlanması veya zayıflamasıyla ortaya çıkar.
– İleri yaş özellikle kadınlarda daha sık olmakla birlikte 70-80 yaşını geçen insanlarda kasların zayıflamasıyla ortaya çıkar.
– Anüs bölgesi ameliyatları; kasların yanlışlıkla kesilmesiyle ortaya çıkar kesilen kas miktarına göre gazı veya dışkıyı kaçabilir.
– Anal bölge yaralanmaları; zoraki birşeyler sokmak, doğumda yırtılma
– Makat bölgesindeki ağır enfeksiyonlar
– Bazı nörolojik hastalıklar.
– Makatta çatlak tedavisinde uygulanan anal dilatasyon ( makatı aşırı  genişletme )
– Barsak sarkması;kalın barsak her dışkılamada çıktığı için kasları yıpratır.
TEŞHİS:
Genellikle teşhis hasta tarafından tanımlanmayla konur. Sebebi, nasıl bir tedavi planlanacağını belirlemek amacıyla
Analultrason
Anüs elektromiyografisi
Dinlenme, sıkma basıncının ölçülmesi ( anal manometri )

GAZ KAÇIRMA TEDAVİSİ:

Tedavi hastalığın seviyesine, sebebine göre değişir.
– Makat egzersizi: Hafif kaçaklarda  yeterli olabilmektedir, makata kibrit çöpü kalınlığında cisim konur, bu cisim isteyerek sıkılır böylece makat kaslarında güçlenme sağlanır.
– Barsak sarkması: Sarkmanın tedavisi sonrası uygulanan makat egzersiziyle düzelir.
– Kasların hasarlandığı tesbit edildiğinde hasarlı kas ameliyatla düzeltilir ancak çok ince kas liflerinden oluştuğundan dikiş tutma ihtimali düşüktür, tedavinin başarısı da çok düşüktür.

Makata Dolgu Enjeksiyonu

Dışkı, gaz kaçırma tedavisinde en etkili tedavi yöntemidir. Kas kaybı olan veya başka sebeplerle doku kaybı olan noktaya dolgu maddesi enjekte edilir, eksik tamamlandığından sorun düzelir.
Birkaç türlü dolgu yapılabilmektedir.
1- Geçici ve kısa süreli dolgu, romatizma hastalarının eklemine yapılan jel kıvamındaki madde eksik alana enjekte edilir, işlem yapıldığı gün etkisi başlar, 3-4 ay etkisi devam eder. Daha çok deneme yani dolgudan cevap alınıp alınamayacağı tereddütü gidermek amacıyla yapılır.
2-Uzun etkili dolgu; pahalı ilaçtır etkisi 1 yıl devam eder.
3- Kalıcı dolgu; Suni madde enjekte edilir, enjeksiyon yerinde kalır. Yaşanan ciddi sorunlar nedeniyle pek uygulanmayan yöntemdir, en sık yaşanan sorun vücudun maddeyi reddetmesidir.
4-Yağ enjeksiyonu; en mantıklı çözümdür. Kişinin göbeğinden alınan yağ dokusu anüse enjekte edilir. Bir kısmı emildiği için 2.seans gerekebilir. Etkisi ömür boyu kalıcıdır. Kişinin kendi vücudundan alındığından asla sorun yaşanmaz.

Ameliyattan Sonra Dışkı Kaçırma Tedavisi
En sık makat çatlağı ameliyatından sonra görülür, hemoroidden sonra görülme ihtimali seyrektir. En etkili tedavi kasın kesildiği alana yağ enjeksiyonudur. Dolgu enjeksiyonunun etkisi kalıcıdır.

Makat Çatlağı Ameliyatı Sonrası Görülen Gaz ve Dışkı Tutamama Sorunu

Makat çatlağına tedavisi için birçok ameliyat tarif edilmiş ve uygulanmıştır ancak en etkili olan ameliiyat hastalığın iyileşmesine sebep olan kasın kesilmesi şeklinde uygulanan sfinkterotomi (L.İ.S-lateral internal sfinterotomi) ameliyatıdır.
Kapalı ve açık şeklinde uygulanan bir ameliyattır.Açık yöntemde tüm anüs boyunca 3-4 cm cilt kesilerek kas kesilir,kapalı yöntemde ise 1-2.5 cm cilt kesilerek aynı kas kesilir.Kapalı yöntemde tüm yan etkiler daha az görüldüğü için kliniğimizde sadece kapalı yöntem uygulanmaktadır.
Müzminleşmiş anüs çatlaklarında en etkili tedavi yöntemidir.Kasın kesilmek yerine ilaçla felç edilerek tedavi yöntemi de gelişmiş ülkeler de rutin uygulanmaktadır Başarısı ameliyattan biraz düşüktür (%90-95) ama çeşitli avantajları vardır ,konu ilgili sayfada anlatılmıştır.
Gaz ve dışkı kaçırma ihtimali ne kadardır ?
Ameliyattan sonra en çok korkulan yan etki gaz ve dışkı tutamama yan etkisidir.Binde bir-iki ihtimalle görülse de hastaların en büyük korkusu budur.
Akat çatlağı cerrahisi konusunda tecrübeli ellerde bu yan etki hiç görülmüyor denecek kadar seyrek rastlanan bir durumdur.kliniğimizde
yapılan 7000 civarında makat hastalıkları ameliyatı sonrası bu yan etkiyi sadece 2 vakamızda gördük.Bunlardan biri 79 yaşındaydı ve 8 ayın sonunda gaz kaçırma sorunu büyük oranda düzeldi.Diğeri 45 yaşında bir erkek hastaydı 2 ay sonra sorunu tamamen düzeldi.
Sonuç olarak makat çatlağı ameliyatında belirli kurallara uyulursa gaz ve dışkı kaçırma ihtimali yok denecek kadar azdır.
Botoxla tedavide bu ihtimal yoktur.
Makat çatlağı ameliyatı sonrası görülen dışkı kaçırma sorunu nasıl düzelir ?
Fazladan kesilen kas miktarına göre yaklaşım çok değişir.Çok fazla kas kesilmediyse sorun 2-8 ayda kendiliğinden büyük oranda düzelir ancak zarar gören kas miktarı çok fazlaysa bu sürede düzelmeyebilir.Bu durumda hastaya yeniden ameliyat planlanır.Ameliyatta kesilen kas yeniden dikilir.
Anal fissür tedavisinde SSK,Bağ-Kur,Memur ve bunların emeklilerine hizmet Idea klinik

Makatta çatlak şikayetiyle ilgili ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Op.Dr.Atilla KAYA
Ayrıntılı bilgi ve randevu www.ideaklinik.com

19 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. Hocam erkek arkadaşımla anal ilişkiye girdim. Çok acı hissettim ve erkek arkadaşım biraz yırtılma olduğunu söyledi ancak kanamam olmadı. Sadece üç kez yaptık ve daha fazla dayanamadım. O gün içerinde gaz kaçırma problemim başladı ve ağrılarım devam etti. Bir daha öyle bir ilişkiye girmediğim sürece yırtılma düzelirmi. Ağrılarım ne kadar devam eder ve gaz kaçrma sorunum düzelirmi ne yapmalıyım
  Op.dr.Nizam Kurtdere
  düzelmesi beklenir.20 gün kadar sürebilir.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınıza dikkat etmelisiniz

 2. hocam bende 7 aydır devam eden gaz kaçırma olayı var.her an her yerde oluyor.ne yapacam bilmiyorum.bir sürü endoskopi,kolonoskopi,bağırsak ultrasınu yaptım.normal çıktı.acab anal fissür olabilirmi,gerçi kolonoskopide yaptım.ama ben bir hafta boyunca geceleri yataken,üsütme herngi bir şey atmadan yattım.üstelik camda açıktı.yani cereyenda yapıyordu.bir gece sırtım oratsının yan tarafı ağrı ve soğukluk çok olmuştu.üzerime battaniye aldım artı.ama ondan sonrası reezillik.ne yapacam bilmiyorum.depresyonada giriyorum.bu gaz kaçırma için.öneriniz nedir hocam ilgilenrseniz sevinirim.SAYGILARIMLA
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Klinik Proktoloji Uzmanı
  Makat muayenesi olmalısınız. Muayenede anüsde buna sebep bir hastalık var mı tesbit edilir. Ve anal sfinkter(anüsü sıkan kaslar) basıncı kontrol edilir. Gerekirse basınç ölçtürülür.
  Geçmiş olsun

 3. hocam merhaba kız arkadaşımla 3-4 gün içinde çok fazla anal ilişkide bulunduk ve hiçbir önlem almadık sonra dışkısını ve gazını tutamadığını söyledi. anüsü tekrar eski haline döner mi rahatsızlığı zamanla düzelir mi ?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  Evet bu sorunalrı düzelir

 4. Hocam biz nisanlimla tam anlamiyla anal seks yapmiyoriz yani iceri girmiyor sadece deligi zorluyor ileri geri yapiyor ama bunu cok sık yapiyo ve bnde hemoroit var uc gun once diskimi kacirdim bidaha boyle bi seyle karslasir miyim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Başka sebeple kaçırmışsınızdır

 5. sevgilimle bir kaç kez anal ilişkiye girdik ancak son defasında ilişkiden hemen sonra müthiş gaz sancısı yaşadım öyleki çıkaramadığımdan ağladım resmen ölücem falan sandım..sonra bir daha yapmadık ancak o zaman dan beri sanki bağırsaklarımdan atamadığım bir hacim var..kilo da aldım ama karnım resmen hava dolu…zaman zaman dışkılama da değişiklikte oluyo..içerde kalan ya da anal ilişki yüzünden gaz içerde sürekli yenilenip kalıcı mı oluyor..ya da bağırsakta tıkanma var da böyle mi belirti veriyor anlmadım
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  bunları ters ilişkiyle izah etmek zor sebebini araştırmalısınız

 6. Hocam bende surekli devam eden bir kabızlık var tuvalete ciktigimda tam bosaltim olmuyor taharetleniyorum fakat selpak kullandigimda yine diski goruyorum….ve tuvalet sonrasi az miktarda diski ciktigini goruyorum…hangi bolumde muayene olmam gerekir yardimci olursaniz cok sevinirim..tesekkurler

  Op. Dr. Atilla KAYA
  makat basıncı ve reflexini değerlendirmek gerekir. genel cerrahiye muayene olmalısınız, gelirseniz sorununuzu çözebiliriz.

 7. hocam merhaba ben zamanında 15 dakika kadar ilişkiye girdim şimdi hareket ederken örneğin tekme atarken makatım açılıyor gibi oluyor gaz kaçırıyorum kilotumda ıslak oluyor makatım çok kaşınıyor bu ilişkiden dolayımı birde girdiğim anlaşılırmı ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Cerrahi uzmanına muayene olmalısın.

 8. BEN NAMAZ KILIYORUM ABDEST ALIRKEN EYİLMELİYİM EYİLİRKEN KAÇIYOR 1 değil 2 değil 5 değil 10 defa belki abdest alıyorum onu brak namaz kılarken de aynı şey oluyo. Bi yardımcı olsanız nedendir bu gaz kaçması. Genelikle sesis ve kokusuz oluyor. Çıktığını hisetiğim gibi bütün huzur yerlebir.

  Bide aceba o gaz kaçması abdesti bozarmı aceba bi bilginiz varsa memnun olurum.

  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  anal manometri yapıp sıkma gücünü değerlendirmek gerekir, sorun ve çözümü bu şekilde bulunabilir

 9. acaba merkezi sinir sistemi yani bel bölgesindeki zedelenmeler makatta his kaybına neden olurmu? bunun sonucunda ise gazı hissedemeyip az da olsa kaçırabilirlermi? hocam lütfen cevaplayın
  Op.Dr.Atilla KAYA
  teorik olarak mümkün ama böyle bir durum olması için daha ciddi bulgular olması gerekir.

 10. hocam sevgilimle ilk kez anal ilişkiye girdik, ilişkiden sonra sıvı halde dışkı kaçırmaya başladı hafif sızı da war. kasları mı zedeledik yoksa kullandığımız vazelin losyona mı bağlı
  Op.Dr.Atilla KAYA
  erken dönemde olabilir bir süre sonra düzelir

 11. Sayın hocam erkek arkadaşımla İKİ kez anal ilişki yaşadım ve sonrasında gaz kaçırma problemim başladı.Ayrıca anüs bölgesi şeklen eski haline dönüşür mü ve anal ilişki yaptığım anlaaşılır mı?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  düzelir ve 2 defa olduğu için anlaşılmaz

 12. Hocam bende gaz kacirma sorunu hemoroit ameliyatindan sonra basladi kaslar hasar gormusse tedavisi uzun mu ben iki ayri hastanenin genel cerrah bolumune basvurdum elle kontrol yaptilar bisey yok deyip gonderdiler sonra bir baska doktora gorundum spirink kaslarin hasar gormus dedi ismi yanlis yazmis olabilirim hocam neyse doktor dedi bu kas operasyonunu cogu doktor teoride biliyor dedi uygulama yapmazlar dedi cunku kaslara yapilacak yanlis bir mudahale diski tutamamaya neden olur diye ameliyat etmek istemezler dedi simdi hocam ben bu sorundan nasil kurtulacam sosyal hayatim bitti cevabinizi bekliyorum…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hemoroide bağlı olarak geliştiyse büyük ihtimalle 1 yılda düzelir düzelmese bile gaz kaçağı için ameliyat yapılmaz dışkı kaçağı olursa yapılır.

 13. Anal iliskiyle nasıl alakası yok anlayamadım. Sonuçta kasların zorlanmış olmuyor mu. Yada genişlemiş olmuyor mu? O zaman gaz kaçırma ile karşılaşılmadı normal olmaz mi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  başka şikayetlerle çok sayıda gay hastalarım oldu gaz kaçağı tanımlayan olmadı

 14. hocam ben kız arkadaşımla anal ilişkiye girmek ıst.yoruz ama bu gaz kaçırma olayından kız arkadaşım korkuyor ne yapabiliriz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal ilişki gaz kaçırma için sebep değildir.çok partnerle profesyonel çalışan gay lerde bile bu sorun yok.

 15. peki hangi bölüme başvurmam lazım hocam bunun için :( ve nasıl bi tedavi süreci oluyor genelde :( lütfen cvplayın hocam :(
  Op.Dr.Atilla KAYA
  genel cerrahiye gitmelisiniz.

 16. yani bu bir hastalık mı onu bile bilmiyorum ve tedavi edilebilecek bişey mi :(
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet tedavi edilebilir bir hastalıktır

 17. Sayın hocam kayınvalidemin rahatsızlığı oturup kalkarken bile gaz kaçırıyor bu durumda makat egzersizi yeterli olurmu yoksa bir doktorun görmesi gerekirmi.şayet gerekirse Genel cerrahi doktoruna mı gitmemiz gerekir.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  muayene olmasında yarar var sorunun ne olduğu anlaşılabilir bu sayede

 18. benim aşırı derecede gaz problemim var..acaba bu süt yumurta gibi gıdalardan kaynaklanıyor olabilir mi…ayrıca gazın hoş olmayan kokusu cok fazla .ne yapabilirim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  süt bazı insanlarda ( laktaz eksikliği olan ) aşırı gaz yapabilir

 19. merhaba hocam ben eşimle 8 9 kez 2 ayda bir anal ilişkide bulundum.gaz kacırıyorum sankı yada bana öyle geliyo cok rahatsızım bu konuda.bu kadar az bi yapmayla gaz kacırma olur mu ??
  Op.Dr.Atilla KAYA
  normal anal ilişkinin gaz kaçırmaya sebep olması beklenmez,anusün kasılma gücü buna fazlasıyla yeter bence siz kafanıza taktığınız için tedirgin oluyorsunuz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel saglik © 2018