Anal Hematom (Makatta Pıhtı Toplanması)

anal-hematom-makatta-pihti-toplanmasi

Nedir ?
Tıpta anal hematom olarak tabir edilen rahatsızlık, Türkçe adıyla makatta pıhtı toplanması olarak bilinmektedir. Makat bölgesinde bulunan damarların ıkınma ile birlikte çok fazla basınca maruz kalmasıyla birlikte ortaya çıkmaktadır. Makat hastalıklarının içerisinde anüste en şiddetli ağrıya sebep olan faktörlerden biridir. Bu bölgede oluşan şişliğin boyutu bir nohut tanesi kadar olabildiği gibi, portakal büyüklüğünde de olabilmektedir.

Hangi doktor ve bölüme gidilir ?
Bu rahatsızlık için proktoloji (makat hastalıkları) alanında tecrübeli bir genel cerraha başvurulmalıdır. Bu alanda tecrübesi olmayan bir doktor rahatsızlık için %90 olasılıkla basur tanısı koyacaktır.

Anal hematom ve hemoroidin farkları
Benzer hastalıklar olsada, aralarında ki farkı anlamak basit bir faktördür. Basur (hemoroid) yıllar içerisinde oluşan bir rahatsızlıktır ve basur memesi oluşmadan önce hastalığa nazaran belirtiler önceden baş göstermektedir. Fakat anal hematom yani pıhtı toplanması için anlık bir durum denilebilir. Saatler hatta dakikalar içerisinde oluşum göstermektedir.

Anal hematom sebepleri

– Kabızlık
– Günde 5-10 kez dışkılamayı gerektiren ishal
– Yoğun acı tüketimi
– Normal doğum (doğum eylemi sırasında kadın ıkınmaya zorlanır)
– Ağırlık kaldırma (alışık olmayan büyüklükte ağırlık sebep olabilir seyrektir)
– Amipli dizanteri

Bu sıraladığımız sebeplerde gördüğünüz gibi, hastalığın oluşum nedeni makat bölgesinde bulunan damarların dayanabileceğinden daha fazla ve şiddetli basınç uygulanmasıdır. Bu şiddetli basınç ile birlikte damar bir noktada patlama göstermektedir. Ve bu patlayan damar içerisinde ki kan derinin altında birikme gösterdiğinden dolayı pıhtı toplanması oluşur.

Anal Hematom Tedavisi

Hastalığın anal hematom olduğu uzman doktor tarafından teşhis edildikten sonra, pıhtının büyüklüğüne göre tedavi seçimi yapılmaktadır. Ağrı aşırı fazla değilse ve kişinin özel, sosyal ve iş hayatını olumsuz yönde etkilemiyorsa rahatsızlığın kendi kendine geçmesi beklenir. Beklendiği ve dikkat edildiği taktirde vücut bu biriken kanı tekrar alarak kan yapımında kullanmak için taşır dolayısıyla %100 olasılıkla düzelir. Ağrının seviyesi 3-5 günde azalma gösterdikten sonra 15-30 gün arasında tamamen kaybolur. Fakat ağrı ve şişlik seviyesi yüksek ve kişiyi olumsuz şekilde etkiliyorsa, oturamıyorsa etkili tedavi yöntemleri kullanılır. oluşan şişliğin 1-2 cm’lik alanı uyuşturulduktan sonra basit bir şekilde kesilir ve buradan deri altında ki toplanan pıhtı ile çürük dokular boşaltılır. Bu işlem tamamlandığı anda kişinin ağrı ve şişlik şikayetleri %70 oranında azalma gösterir ve ilerleyen saatlerde ise daha da azalma göstererek kaybolur.

Bazen bu pıhtılar herhangi bir müdahaleye gerek kalmadan kendiliğinden patlama gösterir. Bu durum gerçekleştiğinde içinden siyah kuş üzümü şeklinde pıhtıcıklar boşalır. Bir kaç gün kanama gösterdikten sonra durur ve şikayetlerde azalma görülür.

Anal hematom ilaç tedavisi
Yazımızda bahsettiğimiz gibi proktoloji alanında herhangi bir tecrübesi olmayan hekimler tarafından basur tanısı konulduğunda yine basur için üretilmiş olan krem ve ilaçlar önerilir. Fakat bu krem ya da ilaçların pıhtı toplanması için herhangi bir etkisi olmaz. Sıcak su oturma banyosu ve ağrı kesiciler şikayetlerde azalma sağlar. Anal fissürde ağrıyı kaldırmak için üretilen anuflex merhem ağrıyı gidermede en etkili ilaçtır. Fındık kadar sürmek ağrıyı iyileştirir.  Sıcak su banyosu kaynar derecede değil, ılıktan biraz daha sıcak sadece hafif yakacak düzeyde olmalıdır. Rahatlama sağlayabileceği gibi gün içerisinde istenildiği kadar yapılmasında hiç bir sakınca yoktur.

Nasıl Önlenir ?
Yukarıda neden oluştuğu konusunda, ıkınmanın sebep olduğundan bahsettik. Önlemenin temel etkeni de kesinlikle ıkınmamaktır. Pıhtı her ne şekilde boşalma gösterirse göstersin kabızlık söz konusu oldukça tekrarlaması muhtemeldir.

Sülükle anal hematom tedavisi
Makat hastalıkları içerisinde bir çok problem için bazı insanlar tarafından sülük tedavisi uygulandığı söylenir. Fakat sülüğün fayda sağladığı tek hastalık budur. Sülük doku içerisinde biriken pıhtıyı emerek şişliğin inmesini ve basıncın azalmasını sağlar. Sülüğün emme gösterdiği alanda kanama meydana gelir ve bir süre sonra problemsiz bir şekilde durur.

https://www.basurklinigi.com/anal-hematom/
https://www.ideaklinik.com.tr/anal-hematom/

2 Yorum Var

Doktora Soru Sor
  1. Hocam 3 gün önce anal hematom oldum doktora gittim bagırsak düzenleyici ve krem verdi 4 gün ise kanama ve şişlik patlamış gibiydi parçaçık çıktı herhangi bi acı yok rahatsız etmiyor herhangi bi sıkıntı olurmu

    1. patlamış ve içi boşalmış olduğu için daha çabuk iyileşecektir kabız kalıp ıkınmamaya dikkat ederseniz aynı sorun tekrar etmez geçmiş olsun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel saglik © 2018