Pilonidal Sinüs Ameliyatı iz Bırakır mı?

Cildin bütünlüğünün bozulduğu her durumda yanı cilt kesilerek yapılan her ameliyat geride mutlaka izler bırakır. Estetik dikiş, gizli dikiş iz bırakmaz gibi bilgiler tümüyle yanlıştır her kesi ve dikiş izi bırakarak iyileşir. Estetik ameliyatlarda bu dikiş gizlenir mesela alın germe ameliyatında dikiş izi vardır ama saçın içine gizlenebilir.


Oluşacak izin miktarı bir çok faktöre bağlıdır bunlar;kesinin büyüklüğü, kesilen yerden çıkarılan doku miktarı (gerginlik izi artırır), dikiş tarzı (normal dikiş balık kılçığı gibi görünür),kişinin iyileşme yeteneği gibi.

Pilonidal sinüs ameliyatı izi bırakır ama yapılan kesinin büyüklüğü ve ameliyat yöntemine göre bu iz miktarı 1 cm ile 30 cm arasında değişebilir.Mikro sinüsektomi ameliyatından sonra 1-2 cm iz kalırken flap ameliyatlarından sonra bir bacağı 7-12 cm olan Z harfi şeklinde devasa bir iz de kalabilir.Yapılan diğer 9 çeşit ameliyatta bu iz bu ölçüler arasında değişebilir.en abartılı iz flap yöntemiyle yapılan pilonidal sinüs ameliyatından sonra kalır.
Özellikle bayan hastalarda izin miktarı kişiyi çok sıkıntıya sokabilmektedir. Poposunda büyük bir iz taşıyan bir bayan bundan ciddi rahatsızlık hissedebilir.Bu kadar büyük kesiklerde popoda genel bir deformasyon (yamuklaşma) da oluşur.Özellikle keloid denilen yapısı olan kişilerde bu iz parmak kalınlığında kabarık ve kırmızı alan oluşabilir.

Pilonidal sinus ameliyatlarının en az iz bırakan tekniği mikro sinüsektomidir,1-2 cm lik iz kalır ancak kalçaların arasında kaldığı için özellikle bakılmadığı sürece görülemez.Hatta ameliyattan sonra cerrah tarafından bile muayene edildiğinde daha önce ameliyat olduğu algılanamayabilir.

İz sizin için önemliyse ameliyatınızı hangi teknikle yaptıracağınızı iyi araştırmalı doktorunuza ne kadar iz kalabileceğini net bir şekilde sormalısınız.”Gizli dikiş koyarız izi kalmaz, estetik dikeriz” gibi sizi ikna etmeye yönelik sözleri değerlendirmeye almamalısınız.

Fenol yada gümüş nitrat ile tedavide de mikro sinüsektomi gibi görünür izi kalmaz ancak bu tedavi yöntemlerinde hastalık % 70 oranında tekrar oluştuğu için uygulayıcısı giderek azalmaktadır.Bu yöntemle yapılan pilonidal sinüs tedavisinden sonra tekrarın en önemli nedeni giriş deliklerinin kalması sebebiyle yeniden kıl girmesi ve içeride kıl kalmasıdır.

Kıl dönmesi ameliyatı mikrosinüsektomi ile İstanbul da yapılabilmektedir.

Açık Bırakma Yöntemi
Open lay denmektedir. Açık bırakma şeklinde kıl dönmesi ameliyatı Kıl dönmesinin olduğu alan genişçe çıkarılır oluşan boşluk kendi haline dolmaya bırakılır.Boşluk alttan dolarken aynı anda ciltle kapanır bu süre zarfında rutin pansumanlar yapılır.Yeni oluşan cilt kılın batmasına karşı daha dirençli olduğundan tekrar kıl dönmesi olma ihtimali diğer ameliyatlardan azdır.

AVANTAJLARI:

 • Ameliyatlar arasında en az tekrarlayan tedavi şekillerinden biridir ( % 5 )
 • Cerrah açısından kolay uygulanan bir tekniktir.
 • Diğer ameliyatlardan kısa sürer ( 20-25 dakika)-Bölgesel uyuşturmayla yapılabilir.
 • Hasta açık yara olmasına rağmen 4-10 günde işine dönebilir
 • Her vakaya uygulanabilir.

DEZAVANTAJLARI:

 • İş gücü kaybı fazladı
 • 3-6 ay pansuman gerektirir
 • Yataklı tedavi kurumu gerektirebilir.
 • Ağrı fazladır.
 • Geniş yara izi kalır.
 •  Yüzde yüze yakın ihtimalle iltihap gelişir ama genellikle ciddi sorun yaratmaz
 • İltihaba bağlı aylarca akıntı ve koku olur.-Ameliyat sonrası erken dönemde kanama olabilir.
 • Ameliyat sonrası zorunlu yatış pozisyonu gerekir.Yarı kapama tekniğile kıl dönmesi ameliyatı Kıl dönmesinin olduğu alan keserek çıkarılır oluşan boşluk yanlardaki cilt uç uca değil de zemine dikilir.Uç uca dikilmediği için açık kalır ama açık yönteme kıyasla daha küçük bir yara kalır.Çok tercih edilen bir yöntem değildir.

Ameliyat videosu için www.kildonmesitedavisi.com
http://www.kildonmesi.com.tr

İz bırakmayan kıl dönmesi ameliyatı için tıklayın.

1 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. 3 yıl önce kıl dönmesi ameliyatı oldum..normal
  Ameliyatti.popomun çatal bölümü yok suan
  Birlestrilmiş bir parmak uzunluğunda düz bir
  Beyaz Balık kılçığı gibi bi iz kaldı.nasıl düzeltebilirim
  Popo şeklini nasl düzeltebilirim,ora düz ve iz
  Rahatsız edici..estetik ameliyat şart mı.iz istemiyorum
  Estetik şartsa kaça mâl olur.yardmcı olur musunuz
  Op Dr Seher Şirin
  Cerrahi yöntemle alınıp estetik olarak dikilebilir ama şu ankinden daha iyi görünmeyeceği için önerilmez doğrusu.
  Keşke mikro sinüsektomi yöntemini araştırsaydınız o yöntemde iz kalmıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018