Varisin Nedenleri

Varis Hastalığı Sebepleri
Varis Hastalığı bayanların yüzde doksanının müzdarip olduğı bir konudur.Çok değişik tedavi şekileri olmakla beraber son dönemde uzman ellerce uygulandığında çok başarılı sonuç veren ameliyatsız ,cerrahi müdahele olmadan varisler tedavi edilebilmektedir.
Ama her konuda olduğu gibi tedavi yöntemi ne kadar başarılı sonuçlar verirse versin en önemlisi koruyucu hekimlik o nedenle gelin isterseniz varisin nedenlerine şöyle bir bakalım  korunma anlamında uyğulanabilecekleri uygulayıp korunalım.
Varis Hastalığında Ailevi Yatkınlık
Annesinde yada babasında varisi olan bir kişide en sık varis sebebi olan kapakcık bozukluğu görülme ihtimali % 95 tir.Kapakcık bozukluğu diğer varis sebepleriyle birleşince varis ortaya çıkar. Ailesinde varis olan bir kişide varis görülme ihtimali % 70 tir.
Sebebi çok açık olmamakla birlikte son zamanlarda yapılan ileri teknik araştırmalarda varis olan hastaların damar cidar ve kapakcıklarında bakır elemntinin normalden düşük olduğu tesbit edilmiştir.
Hareketsiz Yaşamdan Kaynaklı varisler
Tek başına etken olma ihtimali zayıftır. Bacaklar daha aşağıdan gelen kirli kanı adım attıkça kasların kasılarak yaptığı hareketle kalp gibi yukarı doğru pompalar. Diğer nedenlerle birliktede olsada dar alanda hareketsiz bir şekilde ayakta durmayı gerektiren berberlik,  cerrahlık, öğretmenlik gibi mesleklerde bacaklar pompa görevini yapamadığından sık rastlanmaktadır.Meslek dışında ayrıca çok dinlenmeyi seven, yürümeyen,saatlerce televizyon izleyen sahıslarda varis olma ihtimali daha yüksektir.
Toplar Damar Tıkanmalarına Bağlı Varisler
Bacaklar daha aşağıdan gelen kirli kanı adım attıkça kasların kasılarak yaptığı hareketle kalp gibi yukarı doğru pompalar.Bu pompa görevini kasların arasındaki derin toplar damarlar aracılığıyla yapar. Derin toplar damarlar tıkandığında kanı taşıma gö revi yüzeyel toplar damarlara geçer. Yüzeyel toplar damarların akım miktarı arttığı için genişleyerek varisler olarak karşımıza çıkar.Bu tür varisler kesinlikle tedavi edilmemelidir. Yanlışlıkla yüzeyel varisler tedavi edilecek olursa kanın geri dönebileceği damar kalmadığı için ileri derecede ödem (şişlik) gelişebildiği gibi bacak tümüyle çürüyüp kesilmesi gerekebilir.
Varis Hastalığında Cinsiyet Önemi
Kadınlarda görülme sıklığı erkeklerden 5 kat daha fazladır bunun nedenleri�
Kadının doğasında olan östrojen
Doğum kontrolü amacıyla alınan östrojen
Hamilelik süresince bacaklardan dönen damarlara uygulanan basınç
Doğum eylemi anında uygulanan yüksek basınçtır.
Çok sayıda doğum
Fazla Kiloya Bağlı Varis
Aşırı kilo toplar    damar kanının geri dönüşünü güçleştirdiğinden şişmanlarda daha sık görülmektedir. Ciltaltı yağ dokusunun fazla olması sebebiyle daha zor teşhis edilir.
Kabızlık
Kronik kabızlık her gün ıkınarak bacakların toplar    damarlarına uygulanan basıncı artırır. Uygulanan basınç damar duvarını zamanla zayıflatarak varis oluşumuna sebep olabilir
İleri yaş
Yıllar geçtikçe bütün dokular yıpranarak sağlamlığını yitirir, yaşın getirdiği hareketsizlikte eklendiğinde varis görülme sıklığı artar.70 yaşında bir kadında kalın veya ince varis görülme ihtimali % 100 yakındır.
Travma
Kapakcıkları veya damar duvarını bozan travma varise sebep olabilir.
İlaç Kullanımı
Doğum kontrolü ve menopozda uygulanan hormon tedavisinde kullanılan östrojenin damar duvarında oluşturduğu zayıflama varise sebep olabilir.
Doğumsal varisler
Primer varis te denir sebebi çok açık olmamakla birlikte daha çok damar duvarının elastikiyetinin azalması, toplar   damarı basınçtan koruyan kapakçıkların yokluğu veya yetersizliği sebep olarak gösterilir. Primer varisler daha çok diz ve daha aşağıda oluşur.
Şimdi neler yapmalıyız şöyle bir bakmış olduk     bunlara özen göstererek  engelleyebileceğimiz varisler olmakta birlikte genetik  şanssızlıklardan dolayı varislerimiz var ise  artık tedavisi çok daha kolay acısız ve sonuçları bir o kadar başarılıdır.
Birkaç varis tedavi yönteminden bahsetmek gerekirse

skleroterapi
köpükle Tedavi
Radyofrekansla varis tedavisi
Yarınki yazımızda sizlere bu tedavi şekillerini ayrıntılı olarak açıklayacağız
Hoş ve esen kalın sağlıkla
Varis tedavisi İstanbulda  SGK ile anlaşması olan idea klinikte yapılmaktadır

Varisin Dereceleri

Varis hastalığında derece olarak ayırmak 2 yöntemle yapılır bunlardan en kolay olanı görünen varislerin kalınlığı ve diğer bir yöntem ise varis hastalığı bulunan kişinin ağrı durumuna göre derecelendirme yapmak mümkündür.

  • 1. Görsel olarak hoş görüneyen ama fiziki rahatsızlık vermeyn (kozmetik)
  • 2. Değişik fiziki rahatsızlık veren varis hastalığı

Yukarda saymış olduğum 2 hastalık varis hastalarında bir arada görülme olasılığı oldukça yüksektir.

Kozmetik Varis

kılcal damarlardan(telanjektazi) oluşur erkeklerde oldukça seyrektir ve genellikle tedavi ettirmezler.Bayanlarda etek giyme olduğu için görsel olarak rahatsız eder ve tedavi edilme eğilimi daha yüksektir.

Varis Hastalığı

Kapak yetmezliğine bağlı oluşan çok değişik aklınlık ve yaygınlığa erişebilen varistir.

  • Hafif
  • Orta
  • İleri
  • Çok İleri

Olmak üzere gruplandırılabilir, guruplandırma daha çok varisin kalınlığına gore değişir.

Varisten Korunma

Varis ailesel yatkınlıkta olsa geciktirilebilir bir hastalıktır.Aşağıda yazılan önerilere dikkat edilmesi halinde

–       Varis oluşumu geciktirilebilir

–       Tedavi sonrası tekrarı engellenebilir

–       Var olan varisin ilerlemesi durdurulabilir

–       Varise bağlı olarak gelişebilecek yara,leke ve flebit gibi sorunların önüne geçilebilir.

VARİSTEN KORUNMAK İÇİN ÖNERİLER

*Fazla kilolarınızdan kurtulun

*Sigarayı bırakın bırakamıyorsanız olabildiğince azaltın

*Günlük 2-5 km yürüyüş yapın

*İstirahat halindeyken ayaklarınızı yukarda tutun

*Sabit şekilde ayakta durmayın kısada olsa tur atın

*Sauna gibi yüksek sıcaklıklardan korunun

*Kemeri fazla sıkmayın

*Hamilelğin baskısından korunmak için varis çorabı giyinin

*Ikınmamak için kabızlığı engelleyin

*Yatkınlığınız varsa fazla ağırlık taşımayın

*Tedavinizi ertelemeyin(erken dönemde yapılırsa ilerleyemezve yenileri oluşamaz)

Aklınıza takılans oru ve sorunlarınız için sayfanın alt kısmında yer alan uzmanımıza sorularınız kısmından Op. Dr Orhan COŞKUN sorularınıza yanıt vererek ışık tıtmaya çalışıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018