Varis hakkında merak edilenler

Bu sayfada toplar damar hastalıklarının en sık görüleni varis hastalığı, tedavi seçenekleri, kaçınılması gerekenler, yan etkileri gibi bir çok konu hakkında aklınıza gelebilecek tüm soruların cevaplarını bulabileceksiniz. Bir çoğumuzun hafife aldığı varis hastalığı ihmal edildiğinde kişinin özgürlüğünü elinden alan hatta yürümesine bile engel olabilecek sonuçlara neden olabilmektedir. O nedenle bu sayfayı önemsiyor ve sizler için sürekli yeni bilgilerle güncelleyeceğiz.

Varis nedir?
Toplar damarlarda basınç arışına bağlı olarak damarların genişlemesi, kıvrılması ve uzamasıdır.

Nerelerde görülür?
Toplar damar olan her yerde görülebilir ancak en sık görüldüğü yerler bacaklardır, daha seyrek olarak yemek borusunda, erkeklerde yumurtalıklarda, siroz hastalarında karın bölgesinde ve ellerde görülebilir.

Neden Olur ?
En sık görüldüğü yer olan bacaklardakinin bilinen en sık sebebi damarın içinde geri dönüşü engelleyen kapakcıkların bozulmasıdır bunun da en önemli sebebi genetik yani ailesel özelliktir.

Varis neden olur

Kimlerde görülür?
Herkeste görülebilir ama en çok orta yaş kadınlarda rastlanır, çocuklarda çok seyrek görülür ve doğumsal bir sorundur.Ayakta durmayı gerektiren meslek erbaplarında daha sıktır.

Nasıl teşhis edilir?
Teşhis genellikle hastanın kendisi tarafından doğru bir şekilde konur ve doktor tarafından onaylanır. Çok seyrek görülen derin damarların tıklaı olduğu yönünde şüphe varsa doktor doppler ultrasonografi ister.

Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?
Ameliyat uzun yıllar uygulanmıştır ama son 10-15 yıldır devlet hastaneleri dışında giderek terk edilmiştir. Bunun yerine lazerle ameliyat, buhar yöntemiyle tedavi, titreşimle tedavi gibi ameliyat yöntemleri tarif edilse de ameliyatsız yöntemler tüm bunların kullanımını giderek azaltmıştır. Varis tedavisiyle ilgilenen kliniklerde tüm hastalar ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Ameliyatsız tedavi yöntemleri köpük, skleroterapi, radyo frekans ve lazerle yapılmaktadır ve 1 mm ile 25 mm arasındaki tün varisler tedavi edilebilmektedir.

İlaçla Varis Tedavi Edilir mi?
Daha çok hastanın şikayetlerini azaltmaya yönelik etki yaparlar gerçek anlamda tedavi değildir. İlaçların etkisini çürük dişin ağrısını kesen ağrı kesicilerin etkisine benzetebiliriz.

İltihaba Neden Olur mu?
Ağrı, şişlik, kızarıklık, ateş, bölgesel olarak ısı artışı, su toplanması gibi belirtiler eklenir.Bu belirtilerin hepsi veya bir kısmı görüldüğünde flebit teşhisi konur.Genellikle ciddi sorun yaşanmasa da çok çok seyrek görülen emboli denilen iltihaptan parça kopup akciğer damarlarını tıkaması riski vardır bu sebeple dikkatli olunmalı ve damar cerrahının kontrolünde tedavi olunmalıdır.

Hamile kadınlarda görülen varis sorunları
hamilelik döneminde gerek bebeğin yaptığı bası, alınan fazla kilolar, hareketsizlik ve hormonal etkilere bağlı olarak normalde daha hızlı şekilde genişlemektedir, doğumla birlikte büyük oranda düzelir.

 • Risk faktörleri;
  Ailesinde varis olanlarda varise daha sık rastlanır.
 • Sürekli ayakta durmayı veya oturmayı gerektiren meslek gruplarında daha sık görülür.
 • Hostesler, sekreterler, tezgahtarlar, sık seyahat edenler, ev hanımlarında varisle daha sık karşılaşıyoruz.
 • Hormonal nedenler de önemli risktir. Örneğin hamilelik ya da doğum kontrol hapı kullanımı varis ihtimalini arttırır.
 • Şişmanlık
 • Başka hastalıkların varlığı
 • Karın içi basıncını arttıran hastalıklar, tümörler gibi.
 • Sık doğum yapanlar
 • Cinsiyetin kadın olması

Dikkat edilmesi gerekenler;

 • Bol hareket yararlıdır.
 • Bir saatten daha uzun süre oturmayın ya da ayakta kalmayın.
 • Bol giysileri tercih edin
 • Ayakkabı topukları 5 cm.den yüksek olmamalıdır.
 • Damarlara dışarıdan mekanik destek amaçlı basınçlı çorap giyilebilir.

Bitkisel varis tedavileri mümkün mü?

Tamamı tüketicinin parasını almaya yönelik hiçbir etkisi olmayan ürünlerdir, krem, jel, tablet gibi bir çok ürün piyasaya verilmiştir ama tıbben etkilerinin olması mümkün değildir.

Kaplıca suları varis için iyi gelir mi?

Kaplıca daha çok eklem rahatsızlıkları,kas kaynaklı ağrılar ve bel ağrısı gibi fıtık veya kas kasılmasından kaynaklanan ağrıların azaltılması ve tedavi amacıyla sıkça yararlanılan bir tedavi seçeneğidir.Bu hastalıklarda ne kadar faydalıysa varis hastalığında da o kadar zararlı olabilmektedir.Kaplıcalar değişik derecelerde sıcak ve farklı elektrolitler içeren su havuzlarıdır.Varis damar genişlemesidir kaplıca suyunun sıcaklığı genişlemiş bu damarların daha da genişlemesine sebep olabilir bu sebeple yoğun sıcaktan uzak durulmalıdır.

Solaryum zararlımı ?

Hastalığın iyileşmesi açısından bakıldığındaysa solaryumun hiçbir etkisi olmaz,kış gelip cildin bronzluğu gittiğinde varisler aynı eskisi gibi görünür. Solaryumun faydası olmadığı gibi bilinen bir zararı da yoktur.

Varis çorabı kullanmak gerekir mi?

Şikayetlerin azaltılması için etkili bir uygulamadır, tedavi edici özelliği yoktur ama hastalığın ilerlemesini yavaşlatır. Bacağı tam kavrayan ölçüde alınmalıdır.

Sülükle varis tedavi olur mu?

Kirli kanı almak şeklinde bir tedavidir, sülüğün sağlıkta kullanıldığı yerler olsa da varisin tedavisinde hiçbir etkisi yoktur, tümüyle psikolojik etki yapar. Kanı emen sülük varise hiç bir katkısı olmaz. Çünkü sorun kanda değil damar içinde yer alan kapakcıklardadır.

Varis Tedavi

Varis Ameliyatları
Bu sayfayı okuduğunuzda varis konusunda doğru karar verebilecek kadar bilgi sahibi olabileceksiniz.Varis toplar damarların genişleyip uzayıp kıvrımlı bir hal almasıdır.Her çapta toplar damar genişleyebilir ve genişlemiş haline göre derecelendirilir.Bulunduğu yere göre isimlendirilir.

Varis çeşitleri

Varis denilince en yaygın olan bacak varisleri akla gelir ama bacak dışında başka organlarda da görülür.Bunlar konumuz dışı olduğu için sadece isimleri yazılacaktır.

Vajinal (vulvar) varis;kadın cinsel organının dudaklarında görülür,bacaktakiler gibi tedavi edilir.

Yemek borusu (Ösefagus) varislerii;Siroz hastalığında görülür yemek borusu toplar damarları genişler.

Yumurtalık varisi (Varicosel);erkek yumurtalıklarındaki toplar damarların genişlemesidir.Kısırlık sebeplerindendir.

Basur (Hemoroid);Makat bölgesi toplar damarlarının genişlemesidir.

Bacaktaki toplar damar genişlemeleri şu şekilde sınıflandırılır;

Bu sınıflandırma aynı zamanda derecelendirmedir ve tedavi seçimini belirleyen bir değerlendirmedir.

Tip I  Varisler  (kılcal – telenjektazi-damar çatlaması)

Cilde çok yakın genişlemiş kılcal damarlardır 0.1–1 mm arasında kırmızı ince varislerdir. Bacaklarda,yüz bölgesi ve burun üstünde görülür.Fiziksel rahatsızlık yapmazlar ama bacaklarda çirkin görünüme sebep olurlar.Sızlanmalar olduğunda tedaviyle düzelir.Tedavi edilmezse giderek yaygınlaşır.

Tip II Varisler

Kılcal varisten biraz daha kalın 1-3 mmçapındadır.Ağrı karıncalanma yapabilir.Görsel olarak ciddi çirkinlik oluşturur,tedavisi ertelendiği sürece damarlar giderek genişler ve yenileri çıkmaya devam eder.

Tip III Varisler (orta kalınlıktakiler)

Mavimsi 3-4 mmçapında varislerdir.Çirkin görünümle beraber hastada ağrı,kıramp,sızlama,   yanma ve şişlik gibi şikayetler de yapar.

Tip IV Varisler (en kalın olanlar)

Çapı4 mmnin üzerinde mavi morumsu toplar damar genişlemeleridir.Her iki cinstede yaygın bir şekilde görülür ancak bayanlarda çok daha sık rastlanır,en fazla şikayet yapan tipdir.Varise bağlı iyileşmeyen yaralar,bacakta lekelenme ve şişlik (ödem) gibi muayene bulguları daha çok bu varis tipinde vardır.

Belirtileri nelerdir?

Varis belirtileri olduğu yere,çeşidine ve düzeyine göre değişir.

Görülen şikayetler sıklık sırasına göre ;

Bacakta ağrı,sızlama,yanma daha çok alt bacak ve ayak tabanında hissedilir. Hastalar bacağına bir şey asılıyormuş yada bacağı patlayacamış gibi hissettiğini tanımlar.

Yaygın kaşıntı;Dolaşım yetersizliği ve dokuya sıvı sızmasıyla oluşur.

İyileşmeyen yaralar; Yara açılması varisin en önemli sorunudur ve en ileri safhası kabul edilir.Kan dolaşımının yavaşlaması sebebiyle cilt yeterince beslenemez ve ciltta yaralar açılır ve aynı sebeple yaralar iyileşmez.Kılcal varisler genellikle şikayet yapmaz ama bazı bacak sızlamalarında kılcal varisler tedavi edildiğinde hastanın şikayetleri düzelir.

Şişlik (ödem); Yanma hissinin sebebi kan dolaşımının yavaşlaması ve genişleyen damarlarda kan göllenmesidir.

Lekeler oluşması;Dolaşımın bozulması ile oluşur.

Görüntü kirliliği;Özellikle bayanlarda varis olması denize veya havuza girerken huzursuzluğa sebep olur.

Varisin oluşma sebepleri nelerdir ?

Genetik yatkınlık;En sık görülen sebeptir,annesinde yada babasında varis olan bir kişide varis olma ihtimali % 90 dan fazladır.Ailesel olanlarda temel sorun kapakçıklardaki bozulmadır.Kapakçık bozulmasına bağlı oluşanlar seyrekte olsa ailede olmadan ortaya çıkabilmektedir.

Yaşam şekli ;Dinlenmeyi seven, yürümeyen,saatlerce televizyon izleyen,çok oturan şahıslarda varis olma ihtimali daha yüksektir.Burda bacak kaslarının kirli kanı kalbe pompalama gücünün kullanılmaması sorundur.

Yapılan meslek;Hareketsiz bir şekilde ayakta durmayı gerektiren berberlik, cerrahlık, öğretmenlik gibi mesleklerde de bacaklar pompa görevini yapamadığından varis daha sık rastlanır.

Derin toplar damarların tıkalı olması;Derin toplar damarlar tıkandığında yük yüzeysel damarlara bineceği için varis ortaya çıkar.Tedavi edilemeyen tek varis tipi budur çünkü derindeki tıkalıyken yüzeyel olanlarda yok edilirse kirli kanı taşıyacak damar kalmayacağı için ciddi sorun yaşanır.

Cinsiyet;Kadınlık hormonu olan östrojen toplar damarların dayanma gücünü azalttığı için genişlemesine sebep olabilmektedir.

Aşırı kilo;Toplar damar kanının geri dönüşünü güçleştirdiğinden şişmanlarda daha sık görülmektedir.

Müzmin kabızlık;Kronik kabızlıkta ıkınmaya bağlı basınç artışı sebep olabilir dense de bu ihtimal en az olandır..

Varis tedavi seçenekleri?

Ameliyatla varis tedavisi;

Uzun yıllardır varis tedavisinde kullanılan ameliyatlar teknolojiyi takip etmeyen klinikler dışında tümüyle terk edilmiştir.Haftalarca süren yatak istirahati,bandaj uygulamaları,ameliyat izi ve yüksek maliyetler ve bunlara benzer bir çok sebeple ameliyatla tedaviler yerini tamamen ameliyatsız ileri teknoloji tedavi yöntemlerine terk etmiştir.Ameliyatla tedavi genellikle devlet hastanelerinde yapılan en eski tedavi yöntemdir.Ameliyatta cilt kesilir toplar damar bağlanarak kesilip alınır.Sadece kalın olanlar alındığı için tekrar ihtimalinin % 60 lara kadar çıktığını gösteren yayınlar vardır.Varis tedavisine odaklanmış kliniklerde asla uygulanmayan bir yöntemdir.

Köpükle varis tedavisi;

ilaçla varisi kurutma (skleroterapi) yönteminin geliştirilmiş şeklidir.Köpükle tedavide hastalıklı damarı yok edici ilaç 1 ilaç 4 hava şeklinde özel aletinde karıştırılarak köpük haline getirilir. Elde edilen köpük çok ince iğne yardımıyla damarın içine verilir.Köpürtülerek verilen ilaç damarın büzülerek yok olmasını sağlar.Tedavi edilen varis şeklini almış damar sonsuza kadar yok edildiğinden aynı damarda tekrar varis oluşmaz.Hasta memnuniyeti ve alınan iyi sonuçlar sebebiyle giderek yaygınlaşmaktadır.

Lazerle varis tedavisi;

Lazerle tedavi iki şekilde yapılmaktadır cilt kesilmeden yani cildin üzerinden uygulanan lazer tedavisi ve damarın içinden uygulanan lazer tedavisi.Damar içinden uygulanan lazer tedavisi verimsizliği sebebiyle giderek daha az uygulanan bir yöntemdir, bir tür ameliyat olduğu için ayrı sayfada anlatılmıştır.Cilt üzerinden uygulanan lazer tedavisi daha çok kılcal damarların tedavisinde kullanılmaktadır.Tedaviye alınan hastaların büyük kısmı var olan sızlamaların düzeldiğini tarif etmektedir.Fiziki anlamda ciddi sorun yapmasa da özellikle etek giyen bayanlarda görsel kirlilik sosyal sorun olmaktadır.Erkeklerde kıl olduğu için görsel sorun olmamaktadır.Kılcal varis tedavisinde en yaygın kullanılan tedavi radyo frekans ve lazerdir.İki yönteminde avantajları vardır.

Tedavisi ertelenen kılcal varisler giderek daha hızlı yaygınlaşmaktadır bu sebeple var olanların tedavi edilmesi yaygınlaşmayı da engellemiş olur.

Yüksek ısı enerjisi taşıyan ışığın damara uygulanmasıyla yapılan bir tedavidir. Çeşitli yöntemlerle soğutulan cilt üzerinden uygulanan yoğun ışığın daha koyu renkli olan varis tarafından tutularak ısınıp yok olması prensibine dayanır.70-90 dereceye kadar ısınan damar duvarı ve içindeki kan hücreleri tahrip olur ve vücut tarafından taşınarak yok edilir.Uygulanan kılcal varis için kalıcı tedavi sağlar yani tedavi olan damar sonsuza kadar kaybolur başka bölgelerden tekrar kılcal damarlarda genişleme olabilir.

Radyo frekansla varis tedavisi;

Kılcal ve orta kalınlıktaki genişlemiş damarların tedavisinde kullanılır.Damar cilt üzerinden uygulanan radyofrekansları yardımıyla ısıtılarak yok edilir.Etkisi uygulama anında görülür. Cihaz damara dokunulduğu anda damar kaybolur,bir varis için tek seans genellikle yeterli olmaktadır,seyrek olarak 2.seans gerekebilir.Radyofrekansla tedavisi giderek yaygınlaşan bir tedavi şeklidir.En büyük özelliği uygulama esnasında varisin görselliği kaybolur.

Skleroterapi.

Bu yöntemlerle 0.1 mm ile 30 mm arasındaki varislerin tamamını yaygınlığı ve uzunluğu ne kadar olursa olsun ameliyatsız bir şekilde tedavi edebilmekteyiz.

Varis tedavisinde en önemli sorun başvurulan klinikte uygun teknoloji yoksa hasta var olan teknolojiye razı edilir,bunu fark edemeyen hasta varisi için yeterince uygun olmayan tedavi yöntemleriyle tedavi edilmiş olur.

Varis tedavi ücretleri

Tedavi ücretleri hastanın resmi kurum üyesi olup olmadığına,varisin çeşidine ve yaygınlığına bağlı olarak kullanılacak teknolojiye göre değişmektedir.Resmi belgesi olmayan ve özel sağlık sigortası mensuplarının tedavi ücreti 400 TL ile 4000 TL arasında değişirken SGK mensubu kişilerde bu ücretler 200 TL den başlar çok ilerlemiş varislerde bile en fazla 2000 TL olabilir.Bu tedavi ücretleri her iki bacaktaki kılcal ve kalın tüm varislerin tedavisini kapsar.

Varis tedavi klinikleri

Kliniklerin yada hastanelerin bir çoğunda tedavi yapılmaktadır ancak her tedavi merkezi elindeki teknoloji ile sınırlıdır.Bazı yerler hiçbir teknoloji barındırmadığı için sadece ameliyat önerirken,muayenehane düzeyindeki yerler daha çok skleroterapi öenrmektedir.Sadece varis tedavisiyle ilgilenen merkezler bu konudaki tüm teknolojiye sahip olma gereği duyarlar ve hastalarına tüm tedavi seçeneklerini sunabilirler.Varis tedavisi yapan bir çok klinik olsada Sağlık Bakanlığından damar cerrahisi merkezi ruhsatına sahip tek klinik Idea tedavi merkezidir…

İç Varis

Bacaktaki toplar damarla üç guruba ayrılır;

1-Yüzeyel toplar damarlar:

Derini hemen altında seyreden bu bu gurup toplar damarlar bacaktaki kan akımının az bir kısımını taşırlar

2-Derin toplar damarlar:

Bacaktan dönen toplar damar kanının büyük çoğunluğunu taşıyan guruptur.

3-Bu iki gurup damarı birbirine bağlayan ara bağlantılar(kominikan venler):

Bu gurup damarlar duruma göre dönen kanın daha rahat akacağı sisteme (yüzeyel ve derin toplar damar gurupları arasında) taşınmasını sağlar.

İç varis deyimi derin toplar damarlardaki yetmezliği anlatmada kullanılır.

Derin toplar damarlardaki yetmezliği ana toplar damarladaki kapak yetmezliğine bağlı olarak gelişir ve genellikle yüzeyel varislerle beraber görülür.Diğer bulgularsa şunlardır;bacaklar arasında çap farkı (şişlikten kaynaklanır),renk farkı.

Derin ven yetmezliği teşhisi genellikle yersiz kullanılır bu sebeple teşhis bu konuda birikimli bir uzman tarafından onaylanmadan temkinli yaklaşılmalıdır.

Varis Tedavisi Olunmazsa Ne Olur ?

varis tedavisi olunmazsa

Toplumda erkek ve kadın olmak üzere bir çok insanda, çok sık şekilde görülmekte olan varis ilk olarak kılcal damarlar ile oluşmaya başlamaktadır. Rahatsızlık bu evredeyken çok fazla ciddiye alınmaz, çünkü şikayetleri çok değildir. Kadınlar erkeklere nazaran kozmetik bakımdan biraz daha rahatsız olabilir. Fakat ağrı şikayetleri çok yoğun olmadığından fazla umursanılmaz.

Yalnız bir çok hastalıkta olduğu gibi önemsenmeyen ve ciddiye alınmayan rahatsızlıklar aradan zaman geçip ilerleme gösterdikten sonra kişiler daha zor bir süreçe girmektedirler. Çünkü hastalık ilerleme gösterdikçe hem ağrı, kramp, kaşınma, sızlama gibi şikayetler olacak hem de varisler görüntü olarak hiç hoş durmayacak şekillere dönüşebilecektir.

Bildiğimiz gibi varis toplar damarların genişlemesi ile oluşmaktadır. Bu bozuklukların olmasında ki en büyük etkende meslek icabı çok uzun süre ayakta durmak veya oturmaktır.

Varis ilerleme gösterirse ne olur
Varisler 3 çeşitte incelenir. Bunlar kılcal damar, orta ve kalın ismi verilen çeşitlerdir. Kılcal damar olarak çok hafif şekilde başlar. Hastalığın ilerlemesi için birşeylerin yapılmasının tam zamanıdır. Geçiştirildiği taktirde ilerleme kaydedecek ve şikayetlerinizi arttıracaktır. Rahatsızlık kalın varis seviyesine geldikten sonra da herhangi bir müdahale edilmezse daha ileri giderek ciltte çatlamalar oluşturur ve varis ülseri olmaya kadar gidebilmektedir.

Varis az önce de bahsettiğimiz gibi ilerleme gösterdiğinden ciltte çatlamalara ve kanamalara sebep olabilmektedir. Ayağınızı bir yere vurduğunuzda ya da sürttüğünüzde hemen kanama meydana gelebilmektedir.

Bu gibi problemler ile karşılaşmamak adına varis çok fazla ilerleme göstermeden tedavi olunması kişinin sağlığı ve yaşam kalitesi açısından çok önemlidir.

Varisten korunmak için neler yapılabilir ?

Varis olmadan önce veya başlangıç evresinde aşağıda sıraladığımız tedbirleri almanız sizin açınızdan mutlak değerde fayda sağlayacaktır.

*Sık sık hareket etmelisiniz. Sürekli ayakta durmanız gerekiyorsa sabit durmamalı ayaklarınızı hareket ettirmelisiniz. Oturmak zorundaysanız yine aynı şekilde otururken ayaklarınızı sık sık hareket ettirebilirsiniz. Otururken bacak bacak üstüne atmamanızda fayda vardır.

*Günde en az 30-40 dk Yürüyüş, koşu, yüzme gibi kasları çalıştıracak sporlar yapabilirsiniz.

*Soğuk su iyi gelmektedir. Sauna, hamam ya da plajda güneşlenmek gibi faaliyetlerden uzak durmalısınız.

*Çok yüksek topuklu ayakkabılar giyilmemeli rahat ayakkabılar tercih edilmelidir.

*Dar ve sıkı giysiler tercih edilmemelidir. Kan dolaşımının rahat bir şekilde olmasını engelleyici tarzda giyimlerden kaçının. Bol giysiler tercih edin.

*Günde 2 lt kadar su içmenin bir çok hastalık için faydası vardır. Bu varisler içinde geçerlidir.

*Alkol veya sigara gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmalısınız.

http://www.varistedavi.gen.tr/varis-tedavi-edilmeli-mi

 

Varis Kimlerde Görülür?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018